Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
01/09/2005

    Закон за изменение и допълнение на Закона за измерванията № 502-01-19, внесен от Министерски съвет на 10.8.2005г.
    На свое редовно заседание, проведено на 1 септември 2005г. Комисията по европейска интеграция разгледа Закон за изменение и допълнение на Закона за измерванията, № 502-01-19, внесен от Министерски съвет.
    На заседанието присъстваха г-жа Олга Манафова, зам.председател на Държавна агенция по метрология и технически надзор, г-жа Силвана Любенова, директор на дирекция „Европейска нитеграция” в Министерство на икономиката и енергетиката, г-жа Живка Станева, началник отдел в дирекция „Европейска нитеграция на МС, г-н Ивелин Буров, председател на Български институт по стандартизация и г-н Георги Шиваров, зам. Председател на Българска стопанска камара.

    1. Основна цел на предлагания законопроект е да създаде Български институт по метрология като специализиран орган в областта на метрологията, като по този начин да разреши потенциален конфликт на интереси между функциите на одобряване на средствата за измерване и осъществяване на контрол върху тези средства. Това се постига като се разпределят тези функции между Държавната агенция за метрология и технически надзор и новия Български институт по метрология. Законопроектът премахва регистрационния режим за лицата, които произвеждат или внасят предварително опаковани продукти и предвижда изменения, целящи прецизиране на текстовете на действащия закон.

    2. Частта от законопроекта, свързана с неговото хармонизиране с правото на Европейския съюз, попада в обхвата на Глава 1 „Свободно движение на стоки” и следва да бъде отнесена основно към ангажиментите на българската държава за създаване на административен капацитет за изпълнение на задълженията, произтичащи от членството в Европейския съюз.
    Създаването на институт по метрология съответствува на Плана за изпълнение на Стратегията за модернизиране на държавната администрация от присъединяване към интегриране 2003-2006 и конкретно в частта относно укрепване на административния капацитет и участие на Република България в Структурните фондове и Кохезионния фонд.
    Същевременно, разделянето на функциите по одобряване на средствата за измерване и по осъществяване на контрол върху тези средства следва да постигне по-висока степен на съответствие с Протокола за оценяване на съответствието и приемането на промишлените стоки към Европейското споразумение за асоцииране (PECO).
    Следва да се отбележи също, че със създаването на Български институт по метрология се очаква постигане на съответствие на националния модел със сходните организации на страните-членки на Европейски съюз и въвеждане на добрите европейски практики в областта на метрологията. Също така предвиденото отпадане на изискването за регистрация на лицата, които внасят предварително опаковани продукти ще улесни свободното движение на стоки.

    Комисията по европейска интеграция проведе задълбочена дискусия, при която се повдигна въпроса за цялостното виждане на правителството за системата за оценка на качеството и сертификация на съответствието. Бе отбелязано, че в законопроектите по стандартизацията, метрологията и акредитацията съществуват редица моменти, които могат да бъдат решени по различен начин, без това да противоречи на хармонизацията на нашето законодателство с европейското право. Отбелязано бе също, че в разглеждания законопроект за измерванията не съществува достатъчна яснота за липсата на конфликт на интереси при осъществяване на функциите по одобряване на средствата за измерване и последващ контрол върху тях, което се цели със създаването на Български институт по метрология.

    С 8 гласа “за”, 1 “против” и 4 “въздържал се”, Комисията по европейска интеграция предлага разглеждането на първо четене на Законопроекта за изменение и допълнение на закона за измерванията да бъде отложено.





    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ

    Форма за търсене
    Ключова дума