Комисия по европейските въпроси
07/09/2005
Проект на Закон за изменение и допълнение на
Кодекса на труда, № 554-01-41, внесен от Христина Христова
и група народни представители на 31.8.2005г.
На свое извънредно заседание, проведено на 7 септември 2005г. Комисията по европейска интеграция разгледа Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда, № 554-01-41, внесен от Христина Христова и група народни представители.
На заседанието присъстваха г-н Гълъб Донев, директор на дирекция “Условия на труд, управление при кризи и алтернативна служба” в Министерство на труда и социалната политика, г-жа Зинаида Велева, директор на дирекция “Европейска интеграция и отношения с международните финансови институции” в Министерския съвет и г-жа Живка Станева, началник на отдел “Европейска интеграция” в Министерския съвет”. Законопроектът бе представен от г-н Гълъб Донев.
І. Основна цел на законопроекта е да подобри съществуващата система за предоставяне на компенсации за работа във вредни и специфични условия на труд и хармонизира националното трудово законодателство в тази област с изискванията на правото на Европейския съюз.
ІІ. Разглежданата материя попада в обхвата на Глава 13 „Социална политика и заетост”.
Въпросът за несъответствието на съществуващата у нас система за компенсации за работа във вредни и специфични условия на труд с изискванията на правото на ЕС е поставен за пръв път от Европейската комисия през 2000г. Оттогава този въпрос се поставя във всеки редовен доклад на Европейската комисия, включително и в последния доклад за 2004г., както и по време на всяко работно мероприятие в преговорния процес по въпросите на трудовото законодателство. За пореден път на този въпрос се обръща приоритетно внимание в Заключенията на подкомитет 7 по въпросите на регионалното развитие, заетостта и социалната политика, приети на 26 май 2005г. Заключенията посочват като ангажимент на българската държава да извърши необходимите промени в съществуващата правна уредба до края на 2005г.
На европейско равнище въпросите за компенсация за работа във вредни и специфични условия на труд се регулират от няколко основни акта: Европейската социална харта, Директива на Съвета на ЕС 89/391 за въвеждане на мерки за подобряване на сигурността и здравето на работниците по време на работа, Решение на Съвета на ЕС от 18 декември 1979 за работното време и Решение на Съвета на ЕС от 3 юни 2002 за нова стратегия на Общността за здравето и сигурността на работниците.
Предложените изменения следва да приложат основния принцип на правото на ЕС в областта на безопасността и здравето при работа, целящ основно превенция, а не компенсация на здравните рискове. Те въвеждат изискванията на Европейската социална харта за, съгласно които държавите са длъжни да предоставят компенсации за вредни и специфични условия на труд, като осигурят допълнително възнаграждение, намалено работно време, допълнителен платен годишен отпуск и безплатна предпазна храна в случаите, когато обективно не е възможно да се предотвратят напълно или да се намалят значително рисковете за живота и здравето им.
Следва да се посочи, че законопроектът дава само обща формулировка на посочените принципи за компенсиране на работата във вредни и специфични условия на труд. Предлаганите текстове създават правно основание за приемане на подзаконови нормативни актове от Министерски съвет, които да определят конкретните мерки за компенсиране, както и реда и условията за практическото приложение на тези принципи.
След проведеното обсъждане на законопроекта Комисията по европейска интеграция се обедини около необходимостта от приемането му на първо гласуване от Народното събрание.
Комисията по европейска интеграция предлага на Народното събрание да подкрепи проекта на Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда № 554-01-41, внесен от Христина Христова и група народни представители на 31.8.2005г. с единодушие от 12 гласа „за”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ:
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ