Комисия по европейските въпроси
09/03/2007
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация, № 754-01-41 внесен от Йордан Мирчев Митев, Радослав Георгиев Илиевски и Румен Асенов Ангелов на 28.02.2007 г.
На извънредното заседание, проведено на 9 март 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация.
Пред членовете на комисията законопроектът бе представен от г-н Радослав Илиевски. В заседанието взеха участие Мария Дивизиева - заместник-министър на държавната администрация и административната реформа, Стойчо Стойков - заместник-председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, Гергана Жулева – директор на Фондация Програма “Достъп до информацията” и Александър Кашъмов - ръководител на екип Правен във Фондация “Достъп до информацията”.
І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация цели хармонизиране на нашето право с Директива 2003/98/ЕС на Европейския парламент и Съвета от 17 ноември 2003 г. за повторното използване на информацията от обществения сектор (Директива 2003/98/ЕС), която Република България е задължена да транспонира във вътрешното ни законодателство от 1 януари 2007 г.
II. Законопроектът установява условията и реда за предоставяне за повторно използване на информация от обществения сектор. За тази цел е изменено наименованието на нормативния акт и се дефинират понятията „информация от обществения сектор”, „повторно използване на информация от обществения сектор” и „организация от обществения сектор”. Законопроектът транспонира общите принципи изисквания на Директива 2003/98/ЕС за повторно използване на информацията от обществения сектор и урежда задължение за улесняване достъпа до тази информация. Установен е кръгът на задължените субекти – държавните органи, органите за местно самоуправление, публичноправните организации и техните обединения. Въведени са изключения от възможността за упражняване правото на повторно използване на информация от обществения сектор. Уреден е и редът, по който се предоставя тази информация. Изчерпателно са посочени основанията, на които може да се откаже предоставянето на информация за повторно използване. В съответствие с чл.6 от Директива 2003/98/ЕС проектозаконът предвижда таксите, които се заплащат за предоставянето на информация, да покриват разходите по обработването на исканията и предоставянето на информация. Обект на повторно използване на информацията от обществения сектор е само вече събрана, съответно създадена информация.
ІII. С цел усъвършенстване на уредбата по отделни текстове на законопроекта могат да бъдат направени следните бележки и предложения:
1. Правилото на чл.7, изр.3 от Директива 2003/98/ЕС, което изисква да се посочат факторите при определяне на таксите в атипични случаи, следва да се транспонира в чл.48 от законопроекта.
2. Разпоредбата на чл.49, ал.2 от законопроекта следва да се приведе в съответствие с правилото на чл.4, ал.2 от Директива 2003/98/ЕС.
3. Правилото на чл.11, ал.2, изр.2 от Директива 2003/98/ЕС, което изисква споразуменията за предоставяне на изключително право на повторно използване да са прозрачни и публични, следва да се транспонира в чл.46 от законопроекта.
IV. В дискусията по законопроекта представители на Министерството на държавната администрация и административната реформа и на Фондация Програма „Достъп до информация” изразиха становище, че поради различния предмет на регулиране, опасността от нееднакво тълкуване и прилагане, което може да дoвeде до накърняване правата на гражданите, регулираните от законопроекта отношения следва да бъдат уредени в отделен закон.
V. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация по съдържание транспонира изискванията на Директива 2003/98/ЕС на Европейския парламент и Съвета от 17 ноември 2003 г. за повторното използване на информацията от обществения сектор, а въпросът за систематическото място на уредените в законопроекта норми следва да бъда решен от водещата комисия.
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (9 гласа “за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществена информация № 754-01-41, внесен от Йордан Мирчев Митев, Радослав Георгиев Илиевски и Румен Асенов Ангелов на 28 февруари 2007 г., като въпросът за систематическото място на нормите на законопроекта и направените бележки бъдат взети предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ