Комисия по европейските въпроси
01/09/2005
проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-40, внесен от н. пр. Христина Христова и група народни представители на 31 август 2005 г.
На свое заседание, проведено на 1 септември 2005 г., Комисията по европейска интеграция разгледа проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-40, внесен от народния представител Христина Христова и група народни представители.
На заседанието на Комисията законопроектът бе представен от народния представител Атанас Щерев. В заседанието присъстваха г-н Емил Райнов, заместник-министър на здравеопазването, г-н Любомир Гайдов, директор на Дирекция “Правна” в Министерство на здравеопазването и г-н Трифон Нешков, експерт в Дирекция “Европейска интеграция” в същото министерство.
Уредената със законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето материя попада в обхвата на преговорна глава № 2 “Свободно движение на хора”, сектор “Взаимно признаване на професионалната квалификация”.
Поетият по преговорната глава ангажимент предвижда хармонизиране на националното законодателство със законодателството на Европейския съюз в областта на взаимното признаване на квалификация, включително и по отношение на медицинската професия. Република България е заявила също така, че изискванията относно пребиваване и националност, както и владеенето на български език ще бъдат пропорционални и недискриминационни.
І. В изпълнение на посочените ангажименти, законопроектът предлага следните изменения и допълнения, свързани с хармонизиране на националното законодателство с правото на Европейския съюз:
1. С параграф 1 от законопроекта се предлага изменение на чл. 175, съгласно което отпада образователно-квалификационната степен “специалист” за професионалните направления “Фармация” и “Обществено здраве”. С изменението на ал. 2 на чл. 175 и отмяната на ал. 3 на същия текст, образователно-квалификационната степен при специалностите от професионалните направления “Фармация” и “Обществено здраве” е “бакалавър”. Поради това и придобиването на образователно-квалификационната степен се организира и провежда във факултети и филиали на висшите училища. Необходимостта от изменението произтича от Техническите адаптации към Договора за присъединяване на Република България и Румъния към Европейския съюз, раздел “Взаимно признаване на дипломи и професионални квалификации”, където е посочено, че медицинските сестри и акушерките (т.е. за специалностите от професионално направление “Обществено здраве”) притежават диплома за висше образование на образователно-квалификационна степен “бакалавър”.
Във връзка с този ангажимент се уреждат заварените правоотношения, като се предвижда преобразуване на съществуващите колежи в структурата на висшите училища във факултети и филиали по реда на Закона за висшето образование. Предвидено е и изравняване на правата на лицата с придобитата образователно-квалификационна степен “специалист” в колежите до влизане на закона в сила, както и възможността за продължаване на обучението на незавършилите и съответно придобиването на степен “бакалавър” (параграф 7 от законопроекта). С параграф 9 от преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се изменят чл. 5 и чл. 6 от Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти като упражняването на професията им ще се осъществява от лица с образователно-квалификационна степен “бакалавър”. По този начина се синхронизират вътрешноправните актове, регулиращи посочените по-горе професии.
С параграф 3 от законопроекта се създава ал. 3 в чл. 183, който предвижда, че упражняването на здравна професия от медицински сестри, акушерки и асоциирани медицински специалисти се осъществява по реда на глава Втора от Закона за съсловната организация на медицинските сестри, акушерките и асоциираните медицински специалисти, който бе приет през 2005 г., т.е. след приемането на Закона за здравето.
Съществено изменение на Закона за здравето се въвежда с параграф 4 от законопроекта, с което се изпълнява ангажиментът по преговорна глава № 2 относно владеенето на български език. Изменението на чл. 186 предвижда гражданите на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство да упражняват медицинска професия при условията, предвидени за български граждани, като им се осигуряват условия за придобиване на необходимите езикови знания и професионална терминология на български език, когато това е в техен интерес и в интерес на техните пациенти. Съгласно чл. 18 (3) от Директива 78/868/ЕЕС относно взаимното признаване на дипломи, сертификати и други доказателства за квалификация за практикуващите дентисти, включително мерките за облекчаване упражняването на правото на установяване и свободно предоставяне на услуги, държавите членки създават условия за усвояване на езиковата терминология в областта на денталната медицина в интерес на практикуващия дентист и неговите пациенти. Идентичен по смисъл е и текстът на чл. 20(3) от Директива 93/16/ЕЕС относно благоприятстването на свободното движение на доктори и взаимното признаване на техните дипломи, сертификати и други доказателства за професионална квалификация. Допълнително основание за предвидената промяна е и решението на Съда на Европейските общности от 4.07.2000г. по дело С-424/97 (делото “Хайм”).
Във връзка с премахването на пречки за свободно предоставяне на услуги е изменена и т. 1 в ал. 6 на чл. 68 от Закона за лекарствата и аптеките в хуманната медицина. Съгласно допълнението, право да получат разрешение за откриване на аптека имат магистър-фармацевти, които са граждани на Европейския съюз и Европейското икономическо пространство (параграф 8 от законопроекта).
2. Със законопроекта се въвеждат и изменения, които касаят съобразяване на Закона за здравето с вътрешноправни изисквания, а именно – Решение № 10827/2003 г. на Върховния административен съд. В съответствие с решението се предлага изменение в чл. 188 относно наименованието на специалността “Кинезитерапия”.
В хода на дискусията по законопроекта бе изразено становище, подкрепено от членовете на Комисията, съгласно което при второто четене във водещата комисия следва да се обърне внимание на параграф 2 от законопроекта. С оглед приемането на законопроект за изменение и допълнение на Закона за съсловните организации на лекарите и стоматолозите, понятието “стоматолог” ще се замени с понятието “лекар по дентална медицина”, което трябва да се отрази и в настоящия законопроект.
ІІ. При преценката относно съответствието на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето с изискванията на Европейския съюз в областта на взаимното признаване на професионална квалификация се налага изводът, че законопроектът отразява изискванията на правото на ЕС, поетите ангажименти по преговорна глава № 2 “Свободно движение на хора”, както и Техническите адаптации към Договора за присъединяване на Република България и Румъния към ЕС.
След проведената дискусия Комисията по европейска интеграция се обедини около становището, че приемането на законопроекта за изменение и допълнение на Закона за здравето е важно условие за присъединяването ни към Европейския съюз и свободното упражняване на медицинска и здравна професия у нас и в страните от Европейския съюз и Европейското икономическо пространство, поради което подкрепя законопроекта.
Въз основа на изложеното, Комисията по европейска интеграция с единодушие ( 17 гласа “за”) предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за здравето, № 554-01-40, внесен от н. пр. Христина Христова и група народни представители.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ:
/п./АТАНАС ПАПАРИЗОВ