Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
13/09/2007

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки,
    № 702-01-35, внесен от Министерския съвет на 25 юли 2007 г.

    На заседанието, проведено на 13 септември 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки.
    Законопроектът беше представен пред Комисията от г-н Кирил Желев – заместник-министър на финансите. В заседанието взеха участие г-н Мустафа Зинал – заместник-председател на Националния статистически институт, и г-жа Емилия Данаилова – началник отдел «Статистика на външната търговия» в НСИ.

    I. Събирането на информация за движението на стоките във вътрешнообщностната търговия на ЕС е важно както за оценка на функционирането на единния вътрешен пазар на Съюза, така и за съставяне на точен търговски и платежен баланс на страната ни. Ето защо за събирането на съответната статистическа информация е създадена и действа специализирана система Интрастат на Европейския съюз. Освен това статистически данни за движението на стоките във вътрешнообщностната търговия постъпват и от митническите органи, когато става въпрос за активно усъвършенстване или за стоки под митнически контрол, а така също от националната система за отчитане на ДДС и от системата за отчитане на ДДС на Европейския съюз – VIES.
    Дейността на държавите-членки в областта на статистиката на вътрешнообшностната търговия е унифицирана чрез регламенти, които имат пряко действие на територията на цялата Европейска общност. Това са преди всичко Регламент (ЕО) № 638/2004 на Европейския парламент и Съвета от 31 март 2004 г. и Регламент (ЕО) № 1982/2004 на Комисията от 18 ноември 2004 г., приет в изпълнение на регламента на Съвета и Европейския парламент. На национално ниво е необходимо само да се конкретизират прилаганите процедури, в това число и опростените процедури, да се дефинират основните използвани понятия, да се защити конфиденциалността на събираната информация, за се въведат съответните национални административно-наказателни разпоредби.

    ІІ. Посочените изисквания на европейските регламенти се изпълняват у нас с действащия в момента Закон за статистиката на вътрешнообщностната търговия със стоки, в сила от 1 септември 2006 г. Предлаганият проект за изменение и допълнение на този закон цели, на базата на натрупания опит и като се отчитат промените, настъпили след нашето пълноправно членство в ЕС, да подобри работата по събирането на статистическите данни. Създават се възможности за съпоставяне на данните от различни източници, въвежда се опростена процедура за извършване на необходимите корекции, намалява се натоварването на търговците, имащи задължения по закона, в случаите, когато това е допустимо. Разрешителният режим за освобождаване от подаване на месечни декларации се заменя, например с уведомителен режим. Отпада, също така задължението за повторно уведомяване тогава, когато е извършена търговска дейност през периода, през който съответният търговец не е подавал декларации. Облекчава се и механизмът за водене на дневници за транзакциите.

    ІІІ. От гледна точка на хармонизацията на българското право с нормативната база на ЕС и по специално, имайки предвид посочените по-горе регламенти, може да се констатира, че проектозаконът спазва европейските изисквания.
    С цел по-голяма яснота, и прецизност може да се направи следното предложение, което да се вземе предвид при редактирането на текста:
    В § 1 на проекта се предлага изменение на чл. 1, ал. 1 от действащия закон като се цитират пълните названия на двата регламента, регулиращи разглежданата материя. Това цитиране не е изискване на европейското право и доколкото се прави, то е за да бъдат облекчени ползвателите на закона. В този смисъл, с цел текста да стане по-разбираем, би било добре ако регламентите се посочат само с техните номера без да се дават пълните им названия, които са твърде многословни. Освен това при цитирането на документите е добре до се отстранят и някои неточности.
    В случай, че се приеме редакционната бележка, допълнителен текст към чл. 1, ал. 1 би добил следния вид: “в съответствие с: Регламент (ЕО) № 638/2004 на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г. и Регламент (ЕО) № 1982/2004 на Комисията от 18 ноември 2004 г.”

    След състоялата се дискусия и като отчита направената бележка, Комисията по европейските въпроси предлага на Народното събрание (с 11 гласа „за”) да бъде приет на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за статистика на вътрешнообщностната търговия със стоки, № 702-01-35, внесен от Министерския съвет на 25 юли 2007 г



    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п.//Мария Ангелиева-Колева/
    Форма за търсене
    Ключова дума