Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
20/09/2007

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу изпирането на пари, № 702-01-42, внесен от Министерски съвет на 13 септември 2007 г.
    На заседанието, проведено на 20 септември 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу изпирането на пари, внесен от Министерския съвет.
    В обсъждането на законопроекта взе участие г-н Васил Киров – директор на Агенцията за финансово разузнаване.

    I. Целта на законопроекта е да приведе националното законодателство в съответствие с Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2005 г. за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризъм, както и с Директива 2006/70/ЕО на Комисията от 1 август 2006г. за установяване на мерки за прилагане на Директива 2005/60/ЕО, по отношение на определението „видни политически лица” и техническите критерии за процедурите по опростена проверка на потребителите и за изключения поради финансова дейност на случайна или много ограничена база. В предложения законопроект са отразени и ангажиментите на България относно въвеждането на мерки, с които да се забрани изпирането на пари и да се конкретизират задълженията на лицата от финансовия сектор в тази област.
    В законопроекта са отчетени и резултатите от анализа на риска, направен от специализираните институции в България, ангажирани с предовратяване изпирането на пари и финансирането на тероризъм, както и мението на частния сектор.

    ІІ. В предложения законопроект за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу изпирането на пари са предвидени следните по-важни изменения и допълнения:

    - Разширява се кръга от лица, задължени да прилагат мерките за превенция на
    използването на финансовата система за целите на изпирането на пари, като към тях са добавени и здравноосигурителните дружества (чл.3, ал.2, т.4 от проектозакона);

    - Въвежда се задължение за проверката на самоличността на клиента и на действителния собственик на клиента (чл.4, ал.15 от проектозакона);
    - Въвеждат се предвидените в Директива 2005/60/ЕО изключения при идентифициране на държавните органи в Република България, както и случаите когато клиентът е институция, която изпълнява властови функции в съотвествие с Договора за Европейския съюз, Договорите на Общността или вторичното законодателство на Общността при нормативно определени условия (чл.4, ал.17 и ал.18, от проектозакона);

    - В чл.4, ал.20 и в чл.7а, ал.3 от законопроекта се въвежда забрана за прилагане на предвидени в закона изключения и на всякакви опростени мерки за идентификация по отношение на правни субекти от държави, които не прилагат или прилагат само някои от международните стандарти за противодействие на изпирането на пари, определени в съответствие с чл.40, параграф 4 от Директива 2005/60/ЕО;.

    - Въвеждат се изискванията на чл.13, ал.3 от Директива 2005/60/ЕО, като се предвижда, че при встъпване в кореспонденски банкови отношения с финансови институции извън ЕС, българските кредитни институции трябва да съберат необходимата информация за харктера на дейността, репутацията на финансовата институция-респондент, както и за качеството и надзора упражняван от нея ( чл. 5 б от проектозакона);

    - В съотвествие с чл.28, параграфи 2-6 от Директива 2005/60/ЕО се ограничава действието на забраната за неразкриване на информация спрямо лица, които принадлежат към една и съща група, както и между нотариуси, дипломирани експерт-счетоводители и други лица, подробно изброени в новите алинеи на чл.14. В допълнителните разпоредби на закона се дава определение и на понятието „група”, което отговаря на изискванията на европейското право;

    - С оглед на постигането на пълно съответствие на българското законодателство с Директива 2005/60/ЕО в законопроекта са предвидени изменения и допълнения и в Закона за мерките срещу финансирането на тероризма. За изпълнението на тази цел се въвежда изискването за уведомяване на компетентните органи при възникнали съмнения за финансиране на тероризъм, както и задължение за неразкриване на получена информация на трети лица. Предвидени и са и допълнителни задължения за органите по надзора, които упражняват контрол спрямо лицата, прилагащи мерките за превенция на използването на финансовата система за целите на изпирането на пари.

    ІІІ. С оглед усъвършенстване на предложения законопроект могат да се направят следните препоръки:

    1. Съгласно чл.2 от Директива 2006/70/ЕО, в чл.5а, ал.2 от закона е предвидено, че Министерския съвет определя условията и реда, при които се прилагат разширените мерки по отношение на клиенти, които заемат или са заемали висша държавна длъжност. Отбелязваме факта, че до момента няма приет такъв ред в действащото законодателство по разглежданата материя. Директива 2006/70/ЕО трябва да бъде транспонирана до 15 декември 2007г. Препоръчително е водещата комисия да допълни законопроекта, като предвиди подходящ срок, в който този ред да бъде създаден.



    2. В чл. 5в от законопроекта се превдижда, че редът и условията за прилагане на разширени мерки на контрол по отношение на продукти и сделки ще бъдат уредени в правилника по прилагането на закона. Тъй като директивата трябва да бъде транспонирана до 15 декември 2007г., е препоръчително водещата комисия да предвиди в законопроекта и срок, в който Министерския съвет да внесе необходимите промени в правилника, така че срокът да бъде спазен.


    На базата на гореизложеното и след като се вземат предвид направените препоръки, Комисията по европейските въпроси предлага (с 11 гласа “за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за мерките срещу изпирането на пари, № 702-01-42, внесен от Министерски съвет на 13 септември 2007 г.


    ЗАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п.//Мария Ангелиева-Колева/

    Форма за търсене
    Ключова дума