Комисия по европейските въпроси
10/10/2007
проект на Закон за признаване на професионални
квалификации, № 702-01-44, внесен от
Министерския съвет на 1 октомври 2007 г.
На извънредното заседание, проведено на 10 октомври 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за признаване на професионални квалификации, внесен от Министерския съвет.
Законопроектът беше представен пред членовете на Комисията от г-жа Ваня Добрева – заместник-министър на образованието и науката. В заседанието взеха участие г-жа Росица Велинова – директор на Дирекция „Европейска интеграция и международно сътрудничество”, г-жа Петя Евтимова – началник отдел в Дирекция „Правна” и г-жа Анна Борисова – държавен експерт в Дирекция „Европейска интеграция и международно сътрудничество” на Министерство на образованието и науката.
I. Проектът на Закон за признаване на професионалните квалификации цели транспониране на Директива 2005/36/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 07.09.2005 г. относно признаването на професионални квалификации (Директива 2005/36/ЕО), която обединява уредбата на 15 приети преди това директиви в областта на професионалната квалификация – 12 директиви, уреждащи упражняването на професиите лекар, медицинска сестра, лекар по дентална медицина, ветеринарен лекар, акушерка, фармацевт и архитект, както и три общосистемни директиви.
II. Законопроектът транспонира уредбата на Директива 2005/36/ЕО, като отменя разпръснатата досега материя относно признаването на професионална квалификация, съдържаща се в няколко закона – Закона за висшето образование, Закона за професионалното образование и обучение, Закона за здравето, Закона за ветеринарномедицинската дейноста, Закона за камарата на архитектите и инженерите в инвестиционното проектиране и голям брой подзаконови нормативно актове. Този подход се налага поради динамичния характер на отношенията, свързани с професионалната квалификация, налагащи чести промени в Европейската вторична уредба, а оттам и на вътрешното ни законодателство.
III. С оглед усъвършенстване на законопроекта би могло да се препоръча известно прецизиране на определенията за „регулирана професия”, „компетентен орган”, „стаж за приспособяване” и „обща платформа” – сравни чл.3 (1) (а), (г), (ж), чл.15 (1) от Директива 2005/36/ЕО.
Законопроектът също разширява до известна степен приложното поле на изискването за удостоверение за чисто съдебно минало – чл.13, ал.2, т.5. За разлика от чл.7 (2) (е) от Директива 2005/36/ЕО, който допуска представяне на подобно удостоверение само за професиите в сектора на „сигурността”, нашият законодател въвежда подобно изискване за всички професии, за които съгласно нашето право се изисква подобно удостоверение.
В чл.78, ал.2 от законопроекта е предвидено, че органът по признаването може да изиска от заявителя да представи документи в срок до два месеца. Подобен краен срок Директива 2005/36/ЕО не предвижда, а той може да се окаже недостатъчен (общият срок за вземане на решение е 4 месеца – вж. чл.84, ал.1 и 2 от законопроекта и чл.51 (2) от директивата).
С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 10 гласа „за” ) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за признаване на професионални квалификации, внесен от Министерския съвет на 1 октомври 2007 г., като направените бележки бъдат взети предвид от водещата комисия при обсъждане на законопроекта между първо и второ гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ