Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
18/10/2007

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за
    задължителните запаси от нефт и нефтопродукти,
    № 702-01-45, внесен от Министерския съвет на 10.10.2007 г.

    На заседанието, проведено на 18 октомври 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, внесен от Министерския съвет.
    Законопроектът беше представен пред членовете на комисията от г-н Николай Боршуков – председател на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”. В заседанието взе участие и г-н Явор Куюмджиев – заместник-министър на икономиката и енергетиката.


    І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти съобразява нашето право със задълженията, предвидени в Директива на Съвета от 24 юли 1973 година относно мерките за намаляване на последиците от затрудненията при доставката на суров петрол и нефтопродукти 73/238/ЕИО (Директива 73/238/ЕИО) и Директива 2006/67/ЕО на Съвета от 24 юли 2006 година относно налагането на задължение на държавите членки да поддържат минимални запаси от суров петрол и/или петролни продукти (Директива 2006/67/ЕО).


    II.1. В съответствие с изискванията на Директива 2006/67/ЕО, която предвижда, че информацията относно задължителните запаси от нефт и нефтопродукти е публична, задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, създавани и съхранявани от Държавна агенция „Държавен резерв и вноенновременни запаси”, се особосяват като отделна категория запаси с различно предназначение спрямо държавните резерви и военнновременните запаси от горива (за които информацията е свързана с националната сигурност и представлява държавна тайна).
    Въвежда се изискване за предоставяне на ежемесечни и годишни справки до агенцията от лицата, които произвеждат нефтопродукти, както и от различни държавни органи – Националния статистически институт, Националната агенция за приходите, Агенция „Митници”, Министерството на икономиката и енергетиката, Министерството на отбраната. Това се налага поради задължението на агенцията да представя ежемесечно на Европейската комисия статистическа справка съгласно чл.4, 5 и 6 от Директива 2006/67/ЕО. В съответствие с общите задължения на нашата страна по Директива 73/238/ЕИО и Директива 2006/67/ЕО председателят на агенцията изготвя годишна програма за създаване, съхранение, обновяване и финансиране на задължителните запаси, която ще се приема с решение на Министерския съвет.
    Приемането на нашата страна в Европейския съюз налага уреждането на нова категория задължени лица – тези, които са осъещствявали през предходната календарна година вътрешнообщностни пристигания на нефт и нефтопродукти от държавите-членки на Европейския съюз.
    Предвидена е възможност за създаване и поддържане на определени нива на задължителни запаси от нефтопродукти в други държави от Европейския съюз въз основа на споразумения между Министерския съвет и правителствата на другите държави членки, която е в съответствие с чл.7 от Директива 2006/67/ЕО.
    В случай на затруднение в доставките на нефт и нефтопродукти Европейската комисия ще бъде незабавно уведомявана съгласно чл.10, ал.3 от Директива 2006/67/ЕО с цел предприемане на антикризисни мерки. Министерският съвет и Европейската комисия ще бъдат уведомявани и за предприетите мерки по преодоляване на негативните ефекти при намаляване на доставките на нефт и нефтопродукти.

    II.2. Законопроектът въвежда и редица разпоредби, които нямат отношение към правото на общността: уреждат се допълнителни изисквания за регистрация на складовете за съхранение на задължителните запаси от нефтопродукти; предвидено е задължение за лицата, които съхраняват нефт и нефтопродукти, да уведомяват в 14-дневен срок председателя на агенцията за всяко разпореждане с регистрираните складове; задължените по закона лица са длъжни да уведомяват председателя на агенцията в случай на преобразуване; забраняват се разпоредителни сделки с нефт и нефтопродукти, представляващи задължителни запаси; изменени са административното производство по издаване на индивидуални административни актове и административнонаказателните разпоредби; изменен е Законът за акцизните и данъчните складове, като се урежда възможност за контрол от страна на служители на Дъежавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”.

    ІІІ. Въз основа на изложеното може да се направи заключение, че предложеният законопроект за изменение и допълнение на Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, № 702-01-45, внесен от Министерския съвет на 10.10.2007 г., съответства на Директива 2005/29/ЕО и Директива 73/238/ЕИО) и Директива 2006/67/ЕО. Онези разпоредби на законопроекта, които нямат отношение към правото на общността, не му противоречат.


    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 8 гласа „за”) на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за задължителните запаси от нефт и нефтопродукти, № 702-01-45, внесен от Министерския съвет на 10 октомври 2007 г.






    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ


    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума