Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
06/12/2007

    проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи, № 702-01-58, внесен от Министерския съвет на 26 ноември 2007 г.

    На заседанието, проведено на 6 декември 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи, внесен от Министерския съвет.

    В заседанието взеха участие г-н Димитър Ивановски – заместник-министър на финансите, г-жа Нина Стоянова – главен юрист в БНБ, и г-н Евгени Евгениев – главен експерт в Дирекция «Международно сътрудничество» на Агенцията за финансово разузнаване.


    I. Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи цели да транспонира изискванията на чл.36 от Директива 2005/60/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 26 октомври 2005 г. за предотвратяване използването на финансовата система за целите на изпирането на пари и финансирането на тероризма (Директива 2005/60/ЕО), която изисква до 15 декември 2007 г. държавите членки да въведат лицензионен или регистрационен режим за лицата, извършващи по занятие налични парични преводи.
    Със законопроекта се осигурява и прилагане на Регламент 1781/2006 на Европейския парламент и на Съвета от 15 ноември 2006 г. за информацията за наредителя, съпътсваща превода на средства (Регламент 1781/2006).

    II. Въвеждането в българското право на изискванията на чл.36 от Директива 2005/60/ЕО завършва транспонирането на директивата, осъществено чрез измененията на Закона за мерките срещу изпирането на пари. По този начин се съобразява препоръката, съдържаща се в публикувания през юни 2007 г. Доклад на Европейската комисия относно напредъка на България по механизма за сътрудничество и проверка, в областта на борбата срещу на изпирането на пари. Лицензирането и упражняването на надзор върху лицата, извършващи дейност по налични парични преводи, ще осигури на централната банка информацията, необходима за статистиката на платежния баланс, която ще бъде събирана и отчитана директно от операторите на системите за бързи парични преводи, както препоръчва работната група на Евростат.

    В съответствие с чл.36, ал.1 от Директива 2005/60/ЕО законопроектът въвежда лицензионен режим за лицата, извършващи по занятие налични парични преводи. Същевременно, както предвижда чл.36, ал.2 от Директива 2005/60/ЕО, в законопроекта изрично са уредени основанията за отказ за издаване на лиценз като липса на надежност и финансова стабилност на съдружниците, съответно акционерите, и липса на необходимата квалификация и професионален опит във финансовия сектор на лицата, на които е възложено управлението и представляването на съответното дружество.
    Законопроектът урежда необходимите мерки и санкции за спазване разпоредбите на Регламент 1781/2006, както предвижда чл.15 от този регламент.


    С оглед на гореизложеното, Комисията по европейските въпроси предлага (с 10 гласа «за», 1 глас «въздържал се») на Народното събрание да приеме на първо гласуване проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи, № 702-01-58, внесен от Министерски съвет на 26 ноември 2007 г.






    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума