Комисия по европейските въпроси
13/12/2007
обсъждане на предложение за Регламент на Съвета относно приложимото право и компетентността по брачни дела, с кoйто се изменя Регламент (ЕО) № 2201/2003 г. (Рим III) - COM(2006)339
I. На своето редовно заседание, проведено на 13 декември 2007 г., Комисията по европейските въпроси разгледа предложение за Регламент на на Съвета относно приложимото право и компетентността по брачни дела, с кoйто се изменя Регламент (ЕО) № 2201/2003 г. (Рим III) - т.21 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2007 г.).
В заседанието взеха участие Борислав Димитров - съветник в Дирекция “Координация по въпросите на ЕС и международните финансови институции” в Министерския съвет; Митка Захариева - и.д. директор на Дирекция “Международно сътрудничество и европейска интеграция” в Министерството на правосъдието, Ралица Йотова - старши експерт в Дирекция «Европейски съюз» в Министерството на външните работи и други експерти и представители на държавната администрация.
II. Първият общностен акт, който урежда норми, касаещи брачния процес, е Регламент (ЕО) № 1347/2000 за юрисдикцията, признаването и изпълнението на съдебни решения по брачни дела, както и на решения относно родителските задължения към децата на двамата съпрузи (Регламент № 1347/2000). Този регламент е заменен с Регламент на Съвета (ЕО) № 2201/2003 относно юрисдикцията, признаването и изпълнението на решения по брачни дела, както и на решения относно родителски права (Регламент № 2201/2003). Регламент № 2201/2003 не променя уредбата на Регламент 1347/2000, но дава възможност на съпрузите, които имат различно гражданство и живеят в различни държави-членки, да избират между няколко алтернативни правила за подсъдност и след като брачното дело е заведено пред съд на една държава-членка, да определят приложимото право чрез прилагане на националните й стълкновителни правила. Предложението за изменение на Регламент № 2201/2003 цели да усъвършенства уредбата на брачния процес, като се постигне правна сигурност, предвидимост и осигуряване на достъп до правосъдие на гражданите на държавите-членки. С него се позволява на съпрузите да изберат компетентния съд, пред който да предявят брачния си иск. Предложението въвежда и стълкновителни правила относно развода и фактическата раздяла, които позволяват на съпрузите да изберат приложимо право. То трябва да има близка връзка с материалното право, което урежда техния брак. При липса на избор приложимото право се определя от уредени в проекта правила за привързване.
Проектът за регламент е в процес на обсъждане в Комитета по гражданскоправни въпроси на Съвета.
III. По проекта за регламент е внесена позиция на Република България на заседание на КОРЕПЕР 2, състояло се на 3 април 2007 г.
В позицията на Република България регламентът се подкрепя, защото той ще допринесе за засилване на правното сътрудничество между държавите-членки, ще улесни достъпа до правосъдие и ще създаде по-голяма сигурност и предвидимост на последиците за брачните партньори. Позицията подкрепя и насоките на председателството за продължаване на преговорите по проекта за регламент.
IV. Проектът за регламент е обсъден на заседание на Комисията по правни въпроси, състояло се на 22.11.2007 г. На него е подкрепена позицията, изразена досега от името на Република България.
V. Tъй като проектът за регламент усъвършенства реда за избор на компетентен съд, уреден в Регламент 2201/2003 и не налага промени в правото на Република България, може да се направи извод, че предложението за Регламент на Съвета относно приложимото право и компетентността по брачни дела, с кoйто се изменя Регламент (ЕО) № 2201/2003 г. (Рим III), следва да бъде подкрепено.
Докладът бе пoдкрепен с единодушие от 9 гласа "за".
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ