Комисия по европейските въпроси
17/01/2008
: Законопроект за ратифициране на Споразумението за участието на Република България и Румъния в Европейското икономическо пространство, Заключителния акт и Споразумението за норвежка програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие в България между Република България и Кралство Норвегия, № 702-02-53, внесен от Министерски съвет на 27 декември 2007 г.
На заседанието, проведено на 17 януари 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа Законопроект за ратифициране на Споразумението за участието на Република България и Румъния в Европейското икономическо пространство, Заключителния акт и Споразумението за норвежка програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие в България между Република България и Кралство Норвегия, внесен от Министерски съвет.
На заседанието присъстваха г-н Явор Куюмджиев – заместник-министър на икономиката и енергетиката и г-н Живко Стоянов – държавен експерт в отдел "Регионално сътрудничество" към дирекция "Външноикономическа политика" на същото министерство.
I. Споразумението за създаване на Европейското икономическо пространство (ЕИП) е подписано между страните-членки на Европейския съюз и седем страни-членки на Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ) през 1992 г. Впоследствие, след провеждане на референдум, Швейцария, която е страна-членка на ЕАСТ, отказва да участва в ЕИП. В момента страни по споразумението от страна на ЕАСТ са Норвегия, Исландия и Лихтенщайн. Споразумението е в сила от 1994 г. То е израз на желанието на страните от ЕАСТ да участват в единния вътрешен пазар на Европейския съюз. ЕИП се основава на принципите на четирите свободи – свободното движение на стоки (с изключение на аграрните стоки), свободното движение на лица, свободното предоставяне на услуги и свободното движение на капитал. Освен това Споразумението за създаване на ЕИП съдържа и т. нар. хоризонтални разпоредби, отнасящи се до научноизследователската дейност, технологиите, информационните услуги, образованието, младежта, заетостта, предприятията и предприемачеството и други.
Съгласно чл. 128 от Споразумението за създаване на ЕИП, гласи, че "всяка европейска страна станала член на Общността (ЕС) може да кандидатства да стане страна по това Споразумение". В тази връзка и предвид целите на Споразумението за създаване на ЕИП, които отговарят изцяло на интересите на Република България, нашата страна е предприела съответните стъпки за присъединяване към Европейското икономическо пространство. Това ща позволи да се включим в една зона за свободно движение на хора, стоки, капитал и за свободното предоставяне на услуги, обхващаща не само ЕС, но и още три европейски държави – Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.
II. Паралелно с подписването на 25 юли 2007 г. на Споразумението за участие на Република България и Румъния в ЕИП и на Заключителния акт, от името на Република България е подписано и Споразумение за норвежка програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие на България между Кралство Норвегия и Република България.
В рамките на Норвежката програма са договорени финансови средства за България, възлизащи на 20 млн. евро които ще бъдат отпуснати от Кралство Норвегия в периода до 30 април 2009 г. за финансиране на проекти за двустранно сътрудничество с цел насърчаване на социалното и икономическото развитие на нашата страна в следните области:
- намаляване на емисиите от парникови газове, включително съвместни проекти за изпълнение на Протокола от Киото;
- повишаване на енергийната ефективност и развитие на източниците на възобновяема енергия;
- подпомагане на устойчивото производство, включително сертифициране и проверка;
- прилагане на достиженията на правото от Шенген, подкрепа за национални шенгенски планове, както и укрепване на съдебната система.
Това са важни направления на социално-икономическо развитие, в които Република България ще трябва да положи значителни усилия през следващите години.
На базата на гореизложеното и след състоялата се дискусия, Комисията по европейските въпроси предлага да бъде подкрепен проекта на Закон за ратифициране на Споразумението за участието на Република България и Румъния в Европейското икономическо пространство, Заключителния акт и Споразумението за норвежка програма за сътрудничество за икономически растеж и устойчиво развитие в България между Република България и Кралство Норвегия, № 702-02-53, внесен от Министерски съвет на 27 декември 2007 г. с 10 гласа “за” и 1 глас “въздържал се”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ