Комисия по европейските въпроси
17/01/2008
Проект на закон за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите, № 750-01-61, внесен от Министерския съвет на 17 декември 2007 година
На заседанието, проведено на 17 януари 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите, № 750-01-61, внесен от Министерския съвет на 17 декември 2007 година.
На заседанието присъстваха г-н Антон Дочев, и.д. Изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по рибарство и г-н Димитър Димитров, юрисконсулт на агенцията.
І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите цели осигуряване на прилагането на Регламент (ЕО) № 104/2000 на Съвета от 17 декември 1999 година относно общата организация на пазарите на рибни продукти и продукти от аквакултури (Регламент (ЕО) № 104/2000), Регламент (ЕО) №2371/2002 на Съвета от 20 декември 2002 година относно опазването и устойчивата експлоатация на рибните ресурси в рамките на общата политика в областта на рибарството (Регламент (ЕО) №2371/2002) и Регламент (ЕО) № 1198/2006 на Съвета от 27 юли 2006 година за Европейския фонд за рибарство (Регламент (ЕО) № 1198/2006).
II. Съгласно чл.17, параграф 1 от Регламент (ЕО) №1198/2006, всяка държава-членка разработва оперативна програма за осъществяване на политиките и приоритетите, които ще бъдат съфинансирани от Европейския фонд за рибарство.
В законопроекта като управляващ орган на Оперативна програма „Рибарство и аквакултури, съгласно цитирания регламент е определена Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). В §44 от Преходните и заключителните разпоредби на законопроекта се предвижда министърът на земеделието и продоволствието да издаде наредби за условията и реда за кандидатстване и разплащане по приоритетните оси на „Оперативна програма „Рибарство и аквакултури”.
Със законопроекта се отменят разпоредби и се правят необходимите препратки към Регламент (ЕО) № 104/2000, който е приложим по отношение на признаването на организации на производителите и браншовите организации.
Законопроектът предвижда също така при издаването на разрешително за стопански риболов да се спазват изискванията за референтното ниво на общия капацитет на риболовния флот на Република България съгласно Регламент (ЕО) №2371.
Разрешително за стопански риболов се издава от ИАРА след провеждане на конкурс. Правилата за провеждането му се съдържат в чл.21а-21л на законопроекта.
Освен това в проекта се съдържат разпоредби, които уреждат отношенията между ИАРА и Изпълнителна агенция „Морска администрация” относно достъпа до регистъра на риболовните кораби, разпоредби, които нямат пряко отношение към цитираните регламенти и които привеждат в съответствие изискуемите документи по Закона за рибарството и аквакултурите в съответствие със Закона за ветеринарномедицинската дейност.
С преходните и заключителните разпоредби се правят промени в редица нормативни актове относно привеждането им в съответствие с Решение на Народното събрание от 18 юли 2007 година за изменение на структурата на Министерския съвет.
ІII. Относно спазване на основните принципи и разпоредбите на Договора за създаване на ЕО (ДЕО) може да се направи следната препоръка:
В § 22 на законопроекта се предлага изменение на чл.21г, ал.5 от действащия закон, като се предвижда в конкурса за издаване на разрешително за стопански риболов да не се приемат оферти „подадени по пощата или по друг нерегламентиран начин”. Въвеждането на подобно изискване може да се приеме за ограничаване на правото на свободно движение на лица, услуги и капитали по смисъла на дял ІІІ ДЕО, тъй като би могло необосновано да затрудни участието на лица, които не са установени на територията на страната в конкурса.
Отчитайки важността за страната на усвояването на средства от Европейския фонд за рибарство може да се направи и следната препоръка към предложения проект:
В § 44 от ПЗР на законопроекта да се предвиди срок, в който министърът на земеделието и продоволствието да издаде наредбите за условията и реда за кандидатстване и разплащане по приоритетните оси на „Оперативна програма „Рибарство и аквакултури”.
С оглед на гореизложената цялостна положителна оценка и като се вземат предвид направените препоръки, Комисията по европейските въпроси предлага да бъде подкрепен проекта на Закон за изменение и допълнение на Закона за рибарството и аквакултурите, № 750-01-61, внесен от Министерския съвет на 17 декември 2007 г. с 10 гласа “за” и 1 глас “въздържал се”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ