Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
24/01/2008

    проект на закон за допълнение на Закона за трансплантацията на органи, тъкани и клетки, № 754-01-161, внесен от народния представител Лъчезар Богомилов Иванов на 22 ноември 2007 година
    На заседанието, проведено на 24 януари 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа законопроекта за допълнение на Закона за трансплантацията на органи, тъкани и клетки, внесен от народния представител Лъчезар Иванов.
    Пред членовете на комисията законопроектът беше представен от вносител. В заседанието взеха участие и проф. Христо Куманов – изпълнителен директор на Изпълнителна агенция по трансплантация, и д-р Момчил Енчев – главен експерт в Дирекция „Медицински дейности”.

    І. Проектът на Закон за изменение и допълнение на Закона за трансплантацията на органи, тъкани и клетки цели да допълни текста на чл.28 от действащият закон относно вземането на амниотична тъкан и хемопоетични стволови клетки от пъпна връв на плацента като добавя, че това се извършва „само за целите на алогенната трансплантация”.

    II. Европейската правна уредба свързана с трансплантацията на органи, тъкани и клетки се съдържа в Директива 2004/23/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 31 март 2004 г. относно установяването на стандарти за качество и безопасност при даряването, доставянето, контрола, преработването, съхраняването, съхранението и разпределянето на човешки тъкани и клетки. Разпоредбите на директивата са въведени в българското законодателство със Закона за трансплантацията на органи, тъкани и клетки (обн.ДВ, бр. 83 от 19 септември 2003 г., в сила от 1 януари 2004 г., изм., бр. 88 от 4 ноември 2005 г., бр. 71 от 1 септември 2006 г., в сила от 1 януари 2007 г.).
    Директива 2004/23/ЕО дефинира в чл.3 понятията „алогенна употреба“ като вземане на клетки и тъкани от едно лице и прилагането им на друго лице и „автоложна употреба“ като вземане на клетки и тъкани от едно лице и трансплантирането им на същото това лице. Единствената разлика, която се съдържа в разпоредбите на директивата относно двата вида вземане на клетки е с оглед спазване критериите за допустимост по отношение на дарения на тъкани и клетки. В този смисъл законопроектът не противоречи на разпоредбите на Директива 2004/23/ЕО.
    Освен това чл.4 на директивата дава възможност на държавите-членки да поддържат или въвеждат по-строги мерки, при положение че те са съобразени с разпоредбите на Договора за ЕО, както и решения, с които се забранява вземането, доставянето, преработването, съхраняването и разпределянето или използването на който и да е специфичен тип човешки тъкани или клетки, или на клетки, произхождащи от специален източник.
    В Препоръка Rec(2004)8 на Комитета на министрите на държавите- членки на Съвета на Европа от 19 май 2004 г. се отчита важността като източник на лечение на различни заболявания в бъдеще да се ползват хемопоетичните стволови клетки от пъпна връв. Предвид редките случаи, в които се използват тези клетки за автоложна употреба и факта, че при евентуално бъдещо заболяване, което изисква трансплантация на хемопоетичните стволови клетки има основание да се счита, че е за предпочитане да се използва алогенна трансплантация, Комитета на министрите препоръчва ако се създават банки за съхранение на кръв от пъпна връв, те да се основават на доброволно и алтруистично донорство и да се използват за алогенна трансплантация. Освен това, Комитета на министрите препоръчва на държавите-членки да не стимулират донорството за автоложна употреба и създаването на банки с такава цел.
    ІІІ. Предвид изложеното по-горе, може да се констатира, че проектозаконът не противоречи на разпоредбите на Директива 2004/23/ЕО и Препоръка Rec(2004)8 на Комитета на министрите на държавите- членки на Съвета на Европа от 19 май 2004 г и може да бъде подкрепен със следната бележка :
    Предвид използването на понятието „алогенна трансплантация” в текста на закона, би следвало дефинициите на понятията „алогенна употреба“ и „автоложна употреба“ по смисъла на Директива 2004/23/ЕО да се въведат в допълнителните разпоредби на Закона за трансплантацията на органи, тъкани и клетки.

    След състоялата се дискусия и като отчита направената бележка, Комисията по европейските въпроси предлага (с 12 гласа „за” и 1 глас „въздържал се”) на Народното събрание да бъде подкрепен проект на Закон за допълнение на Закона за трансплантацията на органи, тъкани и клетки, № 754-01-161, внесен от народния представител Лъчезар Богомилов Иванов на 22 ноември 2007 година.



    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ:

    /п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума