Комисия по европейските въпроси
24/01/2008
: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 802-01-1, внесен от Министерски съвет на 2 януари 2008 г.
На заседанието, проведено на 24 януари 2008 г., Комисията по европейските въпроси разгледа Законопроект за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 802-01-1, внесен от Министерски съвет.
Пред членовете на комисията законопроектът беше представен от г-н Димитър Димитров - заместник-министър на труда и социалната политика, г-жа Елка Димитрова – директор на дирекция "Политика на пазара на труда", г-н Веселин Илков – началник отдел към дирекция "Европейска интеграция и международни отношения" и г-жа Даниела Попова – младши специалист в Министерство на труда и социалната политика.
І. Насърчаването на заетостта в ЕС е свързано с предоставянето на определени социални услуги. Предвид свободата на предоставяне на услугите в рамките на единния вътрешен пазар на ЕС, тези социални услуги трябва да могат да се извършват без дискриминация от всички годни за това лица в рамките на Общността. Свободата на предоставяне на услуги произтича от чл. 49 от Договора за създаване на Европейската Общност. Освен това между ЕС и държавите, подписали Споразумението за създаване не Европейското икономическо пространство (Норвегия, Исландия, Лихтенщайн), както и между ЕС и Конфедерация Швейцария, съществуват съответните допълнителни договорености за разпространяване на четирите свободи на единния пазар, включително и свободата на предоставяне на услуги. Конкретно това произтича от чл. 36 от Споразумението за създаване на ЕИП.
II. В настоящия си вид Закона за насърчаване на заетостта е приет от Народното събрание на Република България през 2001 г. и след това е изменян и допълван с цел да бъде хармонизиран с правото на ЕС. В този смисъл предлаганият законопроект не е обвързан с някакви нови ангажименти, произтичащи от хармонизацията на нашето законодателство с това на ЕС. Основните изменения и допълнения в предлаганият Законопроект, засягащи аспекти от членството на Република България в Европейския съюз, са допълнения на нормативната уредба относно равните права на българските граждани и гражданите на друга държава-членка по Споразумението за създаване на Европейското икономическо пространство и на Конфедерация Швейцария във връзка с достъпа до услуги на пазара на труда.
Изхождайки от факта, че Конфедерация Швейцария не е страна-членка на ЕС и страна по споразумението за създаване на Европейско икономическо пространство и от необходимостта от по-тясно икономическо сътрудничество между държавите-членки на ЕС и Конфедерация Швейцария, са подписани споразумения между тези държави, Европейската общност и Швейцария в различни области. Членството на Република България в ЕС обуславя прилагането на тези споразумения и в националното ни законодателство. В тази връзка се предлагат някои изменения и допълнения на чл. 1, т. 3, чл. 18, ал. 1, ал. 3, т. 5 , чл. 27, ал. 2, т. 2, чл. 70, ал. 4, чл. 82, ал. 2 и параграф 1, т. 14 и т. 33 от Допълнителните разпоредби на Закона за насърчаване на заетостта.
Необходимо е, също така, да се отбележи, че в параграф 17 от Законопроекта е предвидена промяна в режима на прекратяване на регистрацията на безработни лица в Агенцията по заетостта, когато въз основа на заетост са подчинени на законодателството на друга държава – членка на ЕС, или на друга държава-страна по споразумението за създаване на Европейското икономическо пространство. В случая, обаче, не е предвидена промяна в режима на прекратяване на регистрацията на безработни лица, когато въз основа на заетост са подчинени на законодателството на Конфедерация Швейцария, тъй като това не е предмет на подписаните споразумения между Европейската Общност и Конфедерация Швейцария.
III. Въз основа на гореизложеното може да се направи заключение, че законопроектът за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта предлага необходими законодателни промени, свързани с отношенията между ЕС и държавите, подписали Споразумението за създаване на ЕИП, а така също отношения между ЕС и Конфедерация Швейцария и в този си аспект може да бъде подкрепен.
На базата на гореизложеното и след състоялата се дискусия, Комисията по европейските въпроси с единодушие (13 гласа "за") предлага на Народното събрание да бъде подкрепен проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за насърчаване на заетостта, № 802-01-1, внесен от Министерски съвет на 2 януари 2008 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ
/п./МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ