Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
23/04/2009
    П Р О Т О К О Л

    № 123

    На 23 април 2009 година се проведе заседание на Комисията по европейските въпроси при следния

    ДНЕВЕН РЕД:

    1. Обсъждане на предложение за Регламент, изменящ Регламента за Единно европейско небе – т. 13 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕС (2008).
    2. Обсъждане на предложение за Директива, изменяща Директива 92/85/ЕО за въвеждане на мерки за насърчаване подобряването на безопасността и здравето по време на работа на бременни работнички и на работнички – родилки или кърмачки – т. 19 от Годишната работна програма на Народното събрание по въпросите на ЕО (2008).
    3. Представяне и обсъждане на законопроект № 954-01-80/3.04.2009 г. за изменение и допълнение на Закона за защита на растенията – внесен от Ненко Викторов Темелков.
    4. Представяне и обсъждане на законопроект № 902-01-25153.04.2009 г. за преброяване на населението и жилищния фонд в Република България през 1011 г. – внесен от Министерския съвет.

    На заседанието присъстваха: Красимира Мартинова – заместник-министър на транспорта, Лазар Лазаров – заместник-министър на труда и социалната политика, Добринка Павлова – началник отдел „Оперативна растителна защита” при Министерството на земеделието и храните – Национална служба по растителна защита, Мариана Коцева – председател на Националния статистически институт.

    Заседанието беше открито и ръководено от Младен Червеняков – председател на Комисията по европейските въпроси.

    МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Уважаеми колеги, имаме необходимия кворум.
    Откривам заседанието на Комисията по европейските въпроси. За днешното заседание са предвидени четири точки в дневния ред. Има ли предложения за други точки? – Няма.
    Който е съгласен с този дневен ред, моля да гласува.
    Против и въздържали се няма.
    Дневният ред се приема единодушно.


    Започваме с първа точка от дневния ред:
    ОБСЪЖДАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА РЕГЛАМЕНТ, ИЗМЕНЯЩ РЕГЛАМЕНТА ЗА ЕДИННО ЕВРОПЕЙСКО НЕБЕ – Т. 13 ОТ ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ЕС (2008).
    По тази точка сме поканили да присъства:
    От Министерството на транспорта
    Красимира Мартинова – заместник-министър.
    Госпожа Мартинова, ние сме изготвили становище. Имате ли нещо да добавите във връзка с този доклад, който ние сме изготвили?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР КРАСИМИРА МАРТИНОВА: Уважаеми господин председател, нямам нищо да добавя. Бих благодарила за становището, което е с разбиране към контекст на изразената от нас позиция.
    Но тъй като то в края завършва с един въпрос, аз ще си позволя, ако разрешите, да отговоря на въпроса: защо в българската позиция е заложено, че считаме за нужно механизмът за стимулиране на доставчиците на аеронавигационно обслужване при преизпълнение на заложените цели за ефективност да бъде по-подробно уреден в съответните регламенти?
    Искам само да кажа, че регламентът, който е обект на разглеждане днес, на практика консолидира четири съществуващи регламента. И едната от тематиките в регламент 549, който сега съществува, е да въведе задължителна рамка на контрол на ефективността, когато се предоставя аеронавигационно обслужване. И тази рамка включва определяне на показатели за ефективност впериод от три до пет години, включително колко ефективни са разходите. И да се въведе един механизъм за санкции, респективно за стимулиране при неизпълнение или изпълнение на тези показатели.
    Всяка държава трябва да разработи национален план за ефективност и той да бъде оценяван. По този начин доставчиците ще бъдат стимулирани, респективно санкциониране.
    Тъй като няма достатъчно яснота какво да съдържа този национален план за ефективност, ние изразихме позиция в работните групи, че е необходимо да има малко повече конкретика как да се стимулира. Тоест това което би следвало да залегне в националния план за ефективност на всяка държава – членка, бихме искали да бъде по-ясно емитирано.
    Това е всъщност причината, това е желанието, което сме изразили за по-голяма яснота.
    МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Само не го приемайте като някакъв въпрос или възражение. Просто ние сме отразили, че има такова становище на вносителите.
    Колеги, има ли мнения, становища към вносителите? – Няма.
    Преминаваме към гласуване.
    Който е съгласен да подкрепим този доклад, моля да гласува.
    Гласували: за 10, против и въздържали се няма.
    Приема де единодушно.

    Преминаваме към втора точка от дневния ред:
    ОБСЪЖДАНЕ НА ПРЕДЛОЖЕНИЕ ЗА ДИРЕКТИВА, ИЗМЕНЯЩА ДИРЕКТИВА 92/85/ЕО ЗА ВЪВЕЖДАНЕ НА МЕРКИ ЗА НАСЪРЧАВАНЕ ПОДОБРЯВАНЕТО НА БЕЗОПАСНОСТТА И ЗДРАВЕТО ПО ВРЕМЕ НА РАБОТА НА БРЕМЕННИ РАБОТНИЧКИ И НА РАБОТНИЧКИ – РОДИЛКИ ИЛИ КЪРМАЧКИ – Т. 19 ОТ ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА НА НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ ПО ВЪПРОСИТЕ НА ЕО (2008).
    По тази точка сме поканили да присъстват:
    От Министерството на труда и социалната политика
    Лазар Лазаров – заместник-министър
    Гълъб Донев – изпълнителен директор на „Главна инспекция по труда”
    Емил Мирославов – директор на Дирекция „Индустриални отношения”
    От Министерството на здравеопазването:
    Д-р Валери Цеков – заместник-министър.
    Господин Иванов, тъй като това е по Вашата специалност, нещо имате ли да добавите?
    РАДОСЛАВ ИВАНОВ: Благодаря, господин председател. На мене нашето становище ми харесва. Така че да дадем думата на заместник-министъра, ако има нещо да допълни.
    МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Господин Лазаров, ние сме изготвили подробен доклад. Имате ли нещо да добавите към него?
    ЗАМЕСТНИК-МИНИСТЪР ЛАЗАР ЛАЗАРОВ: Уважаеми господин председател, уважаеми госпожи и господа народни представители. от името на вносителите благодаря за този подробен доклад. Той наистина е подробен и е доста съдържателен, а на всичкото отгоре отразява по един адекватен начин както дискусиите, които са на европейско равнище, така и дискусиите, които са в нашата държава.
    Във всички случаи бихме могли само да бъдем спокойни, че това е едно предложение за директива, което по никакъв начин не дава и не налага допълнителни изменения в нашето законодателство на този етап.
    Дори бих искал да споделя с вас, че ние сме доста по-напред, не само в размера на отпуска и нейната продължителност, но и в специалната закрила както на майките ,така и на кърмачките, така и на бременните жени, а и на тези, които се връщат на работа след ползването на отпуска за бременност и раждане.
    Така че това е била позицията на българското правителство за подкрепа на проекта на директивата.
    МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Колеги, има ли мнения, въпроси? – Няма.
    Който е съгласен да подкрепим доклада, моля да гласува.
    Гласували: за 10, против и въздържали се няма.
    Приема се.

    Преминаваме към трета точка от дневния ред:
    ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ № 954-01-80/3.04.2009 Г. ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА ЗАЩИТА НА РАСТЕНИЯТА – ВНЕСЕН ОТ НЕНКО ВИКТОРОВ ТЕМЕЛКОВ.
    По тази точка сме поканили да присъстват
    От Министерството на земеделието и храните
    Национална служба по растителна защита
    Добринка Павлова – началник отдел „Оперативна растителна защита”
    Михаела Мавродинова – старши юрист
    Екатерина Тонева – началник отдел „Продукти за растителна защита”.
    Господин Темелков, ние сме изготвили становище по законопроекта. Изразили сме в нашето становище, че то изцяло цели синхронизирането с един регламент и една директива. Същевременно казваме, че има правила, които не се третират от европейското законодателство.
    Имате ли нещо да добавите, с оглед предмета на преценка на нашата комисия, без да навлизаме по същество в материята, която е предмет на разглеждане от водещата комисия?
    НЕНКО ТЕМЕЛКОВ: Оценката ви е съвсем коректна. Мисля, че тя е в духа на това, което се предлага като законопроект, с оглед на предмета на дейността на вашата комисия. Надяваме, че ще бъде подкрепен.
    Разбира се, ако има някакви по-специфични, чисто професионални въпроси, колежките са готови да отговорят на тях.
    МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Какво е становището на Националната служба по растителна защита по отношение на законопроекта и становището, което сме изготвили?
    МИХАЕЛА МАВРОДИНОВА: Със законопроекта се въвежда консолидираният вариант на директива 91/414 и се въвежда регламент 2003/2003. Хармонизират се сега действащите текстове с другите закони.
    МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Колеги, има ли въпроси?.- Няма. Становището е изготвено.
    Който е съгласен да подкрепим законопроекта на първо четене, моля да гласува.
    Гласували: за 10, против и въздържали се няма.
    Приема се единодушно.

    Преминаваме към четвърта точка от дневния ред:
    ПРЕДСТАВЯНЕ И ОБСЪЖДАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ № 902-01-25153.04.2009 Г. ЗА ПРЕБРОЯВАНЕ НА НАСЕЛЕНИЕТО И ЖИЛИЩНИЯ ФОНД В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ ПРЕЗ 1011 Г. – ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ.
    По тази точка сме поканили да присъстват:
    От Националния статистически институт
    Мариана Коцева – председател
    Мустафа Зинал – заместник-председател
    Веселин Василев – и.д. началник „Правен”.
    Има думата госпожа Коцева да ни представи законопроекта, като има предвид становището, което е изготвено от нашите експерти, както и предмета на преценка на нашата комисия.
    МАРИАНА КОЦЕВА: Уважаеми госпожи и господа народни представители! Аз искам да изкажа личното си задоволство от становището, защото това е най-точното, ясно и кратко описание, а същевременно съдържателно, на Закона за преброяването, което досега сме виждали и сме подготвяли даже и ние като експерти, много точно отразява най-важното, а именно, че за първи път Европейският съюз има общ регламент за провеждане на преброяванията във всичките 27 европейски държави през 2011 година със задължителна обща информация. Всъщност този български законопроект, както заключава вашето становище, изпълнява ангажиментите на страната ни, произтичащи от този европейски регламент.
    Благодаря ви и дано да го осъществим.
    МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Колеги, има ли въпроси, становища?
    СТЕФАН СОФИЯНСКИ: Аз съм статистик по образование. Вземам думата, за да кажа, че подкрепям становището, разумно е.
    Искам също да поздравя колегите от Националния статистически институт и да им пожелая много успехи.
    МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Има ли други мнения? – Няма.
    Който е съгласен да приемем законопроекта на първо четене, моля да гласува.
    Гласували: за 10, против и въздържали се няма.
    Приема се единодушно.
    С това нашата работа завърши. Закривам заседанието на комисията.




    Стенограф:
    (Божана Попова)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ:

    (Младен Червеняков)

    Форма за търсене
    Ключова дума