Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по европейските въпроси
17/04/2006
    П Р О Т О К О Л

    № 30
    На 17 април 2006 година се проведе извънредно заседание на Комисията по европейска интеграция при следния
    ДНЕВЕН РЕД:


    Представяне, обсъждане и приемане на законопроект № 602-01-22/12.04.2006 г., за изменение и допълнение на Кодекса на труда – внесен от Министерския съвет.

    На заседанието присъстваха:
    От Министерството на труда и социалната политика:
    Емилия Масларова – министър на труда и социалната политика;
    Димитър Димитров – заместник-министър на труда и социалната политика;
    Емил Мирославов – директор на Дирекция “Трудово право и обществено осигуряване”;
    Веселин Илков – главен експерт в Дирекция “Европейска интеграция и международни отношения”.
    Заседанието беше открито и ръководено от Атанас Папаризов – председател на Комисията по европейска интеграция.


    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Уважаеми колеги, имаме необходимия кворум.
    Откривам извънредното заседание на Комисията по европейска интеграция.

    Позволете ми да ви представя дневния ред, който съдържа само една точка:
    ПРЕДСТАВЯНЕ, ОБСЪЖДАНЕ И ПРИЕМАНЕ НА ЗАКОНОПРОЕКТ ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА КОДЕКСА НА ТРУДА – ВНЕСЕН ОТ МИНИСТЕРСКИЯ СЪВЕТ.
    Който е съгласен да приемем този дневен ред, моля да гласува.
    Гласували: за 11, против и въздържали се няма.
    Дневният ред се приема.
    Давам думата на госпожа Емилия Масларова – министър на труда и социалната политика, да представи законопроекта.
    МИНИСТЪР ЕМИЛИЯ МАСЛАРОВА: Уважаеми дами и господа народни представители, съжалявам, че в предвеликденската ваканция трябва да гледате един такъв закон, но той е изключително важен.
    Искам да ви информиран, че този закон не можеше да бъде внесен в Народното събрание, ако той не беше гласуван със социалните партньори. Когато започнахме работата на правителството, имаше сериозни проблеми в социалното партньорство. И мога да ви кажа, не без задоволство, че този закон е приет от Националния съвет за тристранно сътрудничество с пълен консенсус. Той в максимална степен се съобразява с изискванията на Европейския съюз. Това е закон, който, както знаете, е трудовата ни конституция.
    Има няколко основни нови неща във връзка с него. Аз ще ги кажа съвсем накратко.
    Основните промени са свързани със задължението на работодателя да информира работниците и служителите за условията на трудовия договор или на трудовите правоотношения. Тази информираност вече става задължителен елемент от ангажиментите на работодателите.
    До известна степен е спорна трансформираната разпоредба в Кодекса на труда, съгласно която максималната продължителност на работната време по трудов договор за допълнителен труд, заедно с продължителността на работното време по основното трудово правоотношение н може да бъде повече от 48 часа, но не повече от 4 месеца.
    Понеже вие сте комисия, която е най-близко до европейските стандарти, искам да ви кажа, че в продължение на близо 7 часа министрите на труда и социалната политика на последното заседание на английското председателство дебатираха тази възможност. Там се предлагаше работниците да имат възможност да работят и повече от 48 часа, като се спазва, разбира се, времето за почивка, с възможност да работят при двама работодатели. Но министрите се разделиха на две.
    От една страна, едните считаха, че това ще подкопае възможността да се работи съвестно при единия работодател.
    От друга страна, се считаше, че част от работодателите, при които има възможности за договор, ще спекулират с тази възможност и това ще предизвика доста напрежение в синдикалните и работодателските взаимоотношения.
    Така че ние сме се спрели на текста, който до този момент се прие в Европейския съюз.
    Предложени са текстове, с които се гарантира право на информация и консултация на работниците и служителите.
    Това, което мога да ви кажа, е, че трудовите правоотношения са съобразено с условията на труд по Директива № 91-533, директива относно организация на работното време, за което току-що ви казах.
    Предвижда се работниците и служителите на срочен трудов договор да ползват всичките права, каквито имат работниците и служителите на постоянен трудов договор. Тоест, изравняват се правата на работниците и служителите както на постоянен, така и на срочен трудов договор.
    Има една директива за закрила на младите хора при работа. Там е регламентирано в продължителността на дневното и седмичното работно време за лицата, навършили 18 години, да се включи във времето им за изпълнение на работното време и времето за квалификация и преквалификация.
    Има доста неща, свързани с колективните уволнения и гаранциите, които се дават на работниците и служителите в тази област.
    Мисля, че е по-добре ако имате някакви въпроси във връзка със законопроекта и някои детайли, да ги поставите, а ние ще отговорим. Тук е и господин Димитър Димитров – заместник-министърът, както и господин Мирославов – директор на Дирекция “Трудово право и обществено осигуряване”, която изнесе целия преговорен процес със синдикатите и работодателите, които са по-компетентни по тези въпроси. Аз ви казвам само най-важните неща, които са като рамка в Кодекса на труда.
    Надявам се, че ще успеем да дадем добри сигнали към Брюксел преди 16 май.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Тук е и господин Веселин Илков, който е главен
    Мисля, че госпожа Масларова изтъкна най-важните въпроси, свързани със законопроекта. Колеги, имате думата за въпроси.
    Заповядайте, господин Казак.
    ЧЕТИН КАЗАК: Уважаема госпожо министър, аз искам само да попитам във връзка със задълженията, които се въвеждат в изпълнение на тези директиви, задълженията за информиране, за предварителни консултации с работещите и консултации със синдикатите преди прехвърлянето им на предприятия. Има ли предвидени какви са последиците, ако тези задължения, които се въвеждат, не се спазят и какви са санкциите за работодател, който не изпълни тези задължения за информиране и за консултация със синдикатите? И кой налага тези санкции – Комисията по труда или някой друг?
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: На този въпрос ще отговори господин Мирославов.
    ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ: Така, както каза и министър Масларова, ние сме транспонирали всичките тези директиви, които сме посочили в мотивите. Остават ни още три – това са за Европейския работнически съвет, за Европейското кооперативно дружество и Европейското дружество, които са композирани в един отделен закон – Закон за информиране и консултиране на работниците и служителите в транснационални предприятия, който на 20 т.м. ще се приеме от Министерския съвет. С него се довършва цялата тази рамка за информиране и консултиране.
    Навсякъде са предвидени санкции, има се предвид възможности както за работниците и служителите, така и за представителите на синдикатите. В случая че работодателят не изпълни задълженията си по този по-общ закон, работниците и служителите трябва да се обърнат към Инспекцията по труда, която би трябвало да наложи тези наказания, които са записани там, а преди това да вземе принудителни административни мерки.
    Тоест, една от бележките, които ни направи Европейската комисия, беше тази. Защото те казват: да, ние не знаме ,че Инспекцията по труда прави такъв контрол, но то е пост фактум. Ние искаме някой да сезира преди това, че е допуснато такова нещо.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Фактически въпросът на господин Казак е свързан с § 35,така ли? Това са общи нарушения, това ли е формулировката?
    ЕМИЛ МИРОСЛАВОВ: Не би могло да се каже, че са свързани точно с европейското право, защото се въвежда нов размер, доста по-увеличен, на глоби при нарушаване на трудовото законодателство, както и законодателството по безопасността на труда. Но то се наложи с оглед на стремежа ни и на нас, и на Европейската комисия, че ние трябва да предприемем мерки за изпълнение на законодателството, а не само за писане на законодателство.
    АТАНАС ПАПАРИЗОВ: Има ли, колеги, други въпроси във връзка със законопроекта? – Няма.
    Има ли бележки по становището, което е представено от нашата комисия? – Ако няма, предлагам да го подкрепим с гласуване.
    Който е съгласен да подкрепим законопроекта и направените бележки в становището във връзка с него, моля да гласува.
    Гласували: за 11, против и въздържали се няма.
    Приема се.
    С това нашата работа завърши. Закривам извънредното заседание на комисията.



    Стенограф:
    (Божана Попова)


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО
    ЕВРОПЕЙСКА ИНТЕГРАЦИЯ:
    /п./(Атанас Папаризов)
    Форма за търсене
    Ключова дума