Комисия по европейските въпроси
П Р О Т О К О Л
№ 80
На 13 декември 2007 година се проведе заседание на Комисията по европейските въпроси при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Обсъждане на проект на Регламент относно приложимото право към договорните задължения (Рим І) (СОМ(2005)650) и съпътстващи документи, съгласно т. 19 от Годишната работна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на ЕС (1007 г.).
2. Обсъждане на проект на Регламент относно компетентността и приложимото право по брачни дела, изменящи регламент (ЕО) № 2201/2003 (Рим ІІІ) (КОМ(2006)339) и съпътстващи документи, съгласно т. 21 от Годишната работна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на ЕС (2007 г.).
3. Обсъждане на проект на рамково решение относно Европейската заповед за доказателствата за получаване на предмети, документи или информация за използване в наказателния процес (СОМ(2003)688) и съпътстващи документи, съгласно т. 22 от Годишната работна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на ЕС (2007 г.).
4. Обсъждане на проект на рамково решение на Съвета относно борбата с определени форми и прояви на расизъм и ксенофобия със средствата на наказателното право (СОМ(2001)664) и съпътстващи документи, съгласно т. 23 от Годишната работна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на ЕС (2007 г.).
5. Обсъждане на позиция на Съвета от 7 юни 2007 г. относно Общата рамка за позоваване в европейското договорно право и Втория доклад за напредъка по Общата референтна рамка (СОМ(2007)447) и съпътстващи документи, съгласно т. 29 от Годишната работна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на ЕС (2007 г.).
6. Обсъждане на проект на Директива за изменение на Директива 93/109/ЕО, пребиваващи в държава – членка, различна от държавата, на която са граждани (СОМ(2006)791) и съпътстващи документи, съгласно т. 22 от Годишната работна програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на ЕС (2007 г.).
7. Приемане на становище по законопроект № 754-01-152/13.11.2007 г. за изменение и допълнение на Закона за съхранение и търговия със зърно – внесен от Пенко Атанасов и група народни представители.
На заседанието присъстваха: Митка Захарлиева – и.д. началник отдел в Дирекция “Координация по въпросите на ЕС и международните финансови институции”; Злати Златев – изпълнителен директор на Националната служба по зърното и фуражите.
Заседанието беше открито и ръководено от Младен Червеняков – председател на Комисията по европейските въпроси.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Уважаеми колеги, макар и в по-камерен състав – доста от колегите са в командировка в чужбина, други участват в погребението на Ясен Пенчев в Добрич – предлагам да започнем нашата работа. Това е съставът, с който разполагаме в момента.
На нашето внимание е дневен ред от 7 точки, като първите 6 са свързани с изпълнение на годишната работна програма на Народното събрание.
Има ли други предложения за точки от дневния ред? – Няма.
Който е съгласен с така предложения дневен ред, моля да гласува.
Против и въздържали се няма.
Дневният ред се приема.
Предлагам точки от 1 до 6 да ги гледаме заедно.
За участие в работата на комисията сме поканили:
От Министерския съвет:
Калоян Симеонов – и.д. началник отдел в Дирекция “Координация по въпросите на Европейския съюз и международните финансови институции”,
Борислав Димитров – съветник в Дирекция “Координация по въпросите на Европейския съюз и международните финансови институции”,
От Министерството на правосъдието:
Митка Захарлиева – и.д. директор на Дирекция “Международно сътрудничество и европейска интеграция”,
Красимир Войнов – главен експерт в Дирекция “Международно сътрудничество и европейска интеграция”,
От Министерството на външните работи:
Ралица Йотова – старши експерт в Дирекция “Европейски съюз”
Надя Радева – парламентарен секретар.
Колеги, предстои да стартираме онази работа, която доста дълго време беше забавена – изпълнение на Годишната работна програма на Четиридесетото Народно събрание във връзка с даване на становища по актове на Европейската комисия, които се изпращат съответно до Министерския съвет. там има изработени позиции. Съгласно разпоредбите на Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Народното събрание също дава становища по тези актове на европейските институции.
На вашето внимание са първите шест акта.
Аз ви предлагам, наред с това, което ни е дадено като становища, да разменим мисли доколко тази дейност и тези материали, които ни се предоставят на нашето внимание, отговарят на задачите ,които са поставени пред нашата комисия.
Както вие сами сте се запознали от материалите, всички те са обсъдени пред съответните постоянни комисии, преди всичко на Комисията по правни въпроси. Има и позиции на Министерския съвет, някои от които са представени на съвети, други от тях са предоставени на съответните органи на европейските институции.
Така че имаме и становища и на изпълнителната власт, и на специализираните комисии. Въпросът е да финализираме дейността в нашата комисия, така че да подготвим тези доклади, които се изискват, съгласно Годишната работна програма на Народното събрание.
И така, преминаваме към първа точка он дневния ред:
ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОЕКТ НА РЕГЛАМЕНТ ОТНОСНО ПРИЛОЖИМОТО ПРАВО КЪМ ДОГОВОРНИТЕ ЗАДЪЛЖЕНИЯ (РИМ І) (СОМ(2005)650) И СЪПЪТСТВАЩИ ДОКУМЕНТИ, СЪГЛАСНО Т. 19 ОТ ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕС (1007 Г.).
Виждате, че Дирекция “Европейски съюз”, отдел “Европейски актове и хармонизация” ни е предоставил информация по отношение на всеки един от обсъжданите от нас актове. Към папките са дадени становища, които са изразени от наша страна, заедно със съответен проект за регламент.
Така че относно приложението към договорните задължения имате думата за становища по доклада, който ни е предложен, и по материалите, които се съдържат по тази точка от дневния ред.
Разбира се, съгласно нашата практика, преди да преминем към работа, ако някой от представителите, ако има да добави нещо по тази точка, има думата, главно по това, което е отразено като наш доклад, като становище на Народното събрание.
Приемате ли това, което е дадено в края като извод?
МИТКА ЗАХАРЛИЕВА: Благодаря за поканата от страна на Комисията по европейските въпроси.
Бих искала само да внеса уточнение, че в Съвета по вътрешни работи, в който участва министърът на правосъдието, на 7 декември в Брюксел този проект за регламент беше точка от дневния ред и се стигна до политическо съгласие и до приемане на първо четене от страна на съвета.
По време на следващото председателство се очаква в работната група по гражданско-правни въпроси да се направят технически уточнения и се очаква през следващата година да бъде окончателно приет.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Колеги, имате думата за становища – приемате ли този доклад, считате ли, че това ще трябва да бъде финалният документ, който да излезе от Народното събрание като окончателно становище по предлагания за обсъждане регламент?
ЧЕТИН КАЗАК: Мисля, че трябва да подкрепим изцяло този проект за регламент.
Остава открит въпросът – и над това трябва да се помисли през следващата година, когато той трябва да бъде окончателно приет, дали се налагат промени в нашия Кодекс за международно частно право, тъй като част от разпоредбите му касаят правомощията, които се съдържат в този регламент. Както знаем, регламентите вече са с пряко действие в страните – членки, включително в България. Дали няма да се наложи отпадането на съответни текстове от Кодекса. Защото досега тази проблематика беше регламентирана в Римския договор, в Римската конвенция.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Аз, доколкото съм запознат, в глава Десета са включени до голяма степен тези разпоредби. Сега те не предизвикват някакво съществено възражение, още повече, че самият нов регламент де факто не предвижда качествено нови различия от Римската конвенция.
Така че не виждам някакви съществени проблеми. разбира се, ако се налага, след приемането на регламента ще обсъдим промени в Кодекса за международно частно право.
Колеги, има ли други становища? – Няма. Тогава да преминем към гласуване.
Който е съгласен да приемем доклада по точка първа от дневния ред, моля да гласува.
Гласували: за 9, против и въздържали се няма.
Приема се.
Разбира се, бих желал да чуя повече становища по отношение на съдържанието на самите наши доклади – дали считате, че точно това изложение е най-добрият начин за финализиране на дейността ни.
Преминаваме към втора точка от дневния ред:
ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОЕКТ НА РЕГЛАМЕНТ ОТНОСНО КОМПЕТЕНТНОСТТА И ПРИЛОЖИМОТО ПРАВО ПО БРАЧНИ ДЕЛА, ИЗМЕНЯЩИ РЕГЛАМЕНТ (ЕО) № 2201/2003 (РИМ ІІІ) (КОМ(2006)339) И СЪПЪТСТВАЩИ ДОКУМЕНТИ, СЪГЛАСНО Т. 21 ОТ ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕС (2007 Г.).
Имате ли нещо да кажете по този въпрос? – Няма.
Преминаваме към гласуване.
Който е съгласен да приемем този доклад, моля да гласува.
Гласували: за 9, против и въздържали се няма.
Приема се.
Преминаваме към трета точка от дневния ред:
ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОЕКТ НА РАМКОВО РЕШЕНИЕ ОТНОСНО ЕВРОПЕЙСКАТА ЗАПОВЕД ЗА ДОКАЗАТЕЛСТВАТА ЗА ПОЛУЧАВАНЕ НА ПРЕДМЕТИ, ДОКУМЕНТИ ИЛИ ИНФОРМАЦИЯ ЗА ИЗПОЛЗВАНЕ В НАКАЗАТЕЛНИЯ ПРОЦЕС (СОМ(2003)688) И СЪПЪТСТВАЩИ ДОКУМЕНТИ, СЪГЛАСНО Т. 22 ОТ ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕС (2007 Г.).
Представителите на съответните институции имат ли нещо да добавят? – Няма.
Колеги, имате думата за становища.
СТЕФАН СОФИЯНСКИ: Господин председател, искам само да кажа, понеже материята, която разглеждаме днес, е изключително специфична, ние имаме шанса председател на нашата комисия да бъде министър на правосъдието, аз ще гласувам така, както Вие гласувате. Мисля, че всички колеги ще направим така. защото колкото и да се напъваме, не можем да измислим нещо. Аз лично не познавам достатъчно материята.
Затова Ви моля Вие да водите и да подкрепим или да приемем друго становище.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Както сами предлагате, аз съм се запознал с тези становища, преди да ги предложа на вниманието на комисията. така че те са изразени главно в точка от всеки един от докладите.
Колеги, който е съгласен да приемем този доклад, моля да гласува.
Гласували: за 9, против и въздържали се няма.
Приема се.
Преминаваме към четвърта точка от дневния ред:
ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОЕКТ НА РАМКОВО РЕШЕНИЕ НА СЪВЕТА ОТНОСНО БОРБАТА С ОПРЕДЕЛЕНИ ФОРМИ И ПРОЯВИ НА РАСИЗЪМ И КСЕНОФОБИЯ СЪС СРЕДСТВАТА НА НАКАЗАТЕЛНОТО ПРАВО (СОМ(2001)664) И СЪПЪТСТВАЩИ ДОКУМЕНТИ, СЪГЛАСНО Т. 23 ОТ ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕС (2007 Г.).
Имате ли нещо да добавите? – Няма.
Колеги, има ли някакви становища?
ЧЕТИН КАЗАК: Уважаеми господин председател, мисля, че това рамково решение е много добър повод специално изпълнителната власт в лицето на Министерството на правосъдието да направи един преглед на сегашната уредба в Наказателния кодекс, третираща проблемите за прояви на расизъм, ксенофобия, насаждане на омраза. И като сравни тези разпоредби с конкретни проявления, които се наблюдават напоследък, да прецени дали те отговарят на тези нови моменти, съдържащи се в това рамково решение, които се предлагат, за хармонизиране и за подобряване на наказателноправната санкция или наказателноправната уредба и борба с подобни явления и дали не се налагат сериозни промени в нашия Наказателен кодекс по отношение на този вид право.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Както виждате, предстои доста дълга работа по приемането на това рамково решение, първоначално Комисията и Съветът не са могли да постигнат съответното съгласие, но да имаме поне политическо съгласие по текста.
Хубаво би било в работата по новия Наказателен кодекс, който, доколкото имам информация, се работи в Министерството на правосъдието, още на един предварителен етап, даже да не е прието това рамково решение, да бъдат отразени съответните текстове в нашето законодателство.
Който е съгласен с този доклад, моля да гласува.
Гласували: за 9, против и въздържали се няма.
Приема се.
Преминаваме към пета точка от дневния ред:
ОБСЪЖДАНЕ НА ПОЗИЦИЯ НА СЪВЕТА ОТ 7 ЮНИ 2007 Г. ОТНОСНО ОБЩАТА РАМКА ЗА ПОЗОВАВАНЕ В ЕВРОПЕЙСКОТО ДОГОВОРНО ПРАВО И ВТОРИЯ ДОКЛАД ЗА НАПРЕДЪКА ПО ОБЩАТА РЕФЕРЕНТНА РАМКА (СОМ(2007)447) И СЪПЪТСТВАЩИ ДОКУМЕНТИ, СЪГЛАСНО Т. 29 ОТ ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕС (2007 Г.).
Представителите на изпълнителната власт имат ли да добавят нещо? – Няма.
Колеги, имате ли становища?
Отново се предлага да бъде подкрепена българската позиция, изразена досега.
Ако няма становища, който е съгласен да приемем този доклад, моля да гласува.
Гласували: за 9, против и въздържали се няма.
Приема се.
Преминаваме към шеста точка от дневнияред:
ОБСЪЖДАНЕ НА ПРОЕКТ НА ДИРЕКТИВА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ НА ДИРЕКТИВА 93/109/ЕО, ПРЕБИВАВАЩИ В ДЪРЖАВА – ЧЛЕНКА, РАЗЛИЧНА ОТ ДЪРЖАВАТА, НА КОЯТО СА ГРАЖДАНИ (СОМ(2006)791) И СЪПЪТСТВАЩИ ДОКУМЕНТИ, СЪГЛАСНО Т. 22 ОТ ГОДИШНАТА РАБОТНА ПРОГРАМА ЗА УЧАСТИЕ НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ В ПРОЦЕСА НА ВЗЕМАНЕ НА РЕШЕНИЯ НА ЕС (2007 Г.).
Това е най-пространният доклад, който е написан. Разбира се, искам да поясня, че нашият закон беше приет през тази година, така че голяма част от тези изисквания са отразени в действащия Избирателен закон на депутатите от Европейския парламент.
Има ли становища, колеги?
ЧЕТИН КАЗАК: Искам само да обърна внимание ,че наскоро Европейският парламент в тази връзка прие специална резолюция, в която се приканва Съветът да разшири възможността за участие на граждани на страна – членка на Европейския съюз, в изборите за Европейски парламент, дори тогава, когато те не се намират на територията на друга страна – членка.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Ако няма други становища, колеги, който е съгласен да приемем доклада по точка 6, моля да гласува.
Гласували: за 9, против и въздържали се няма.
Приема се.
Благодаря на участниците в обсъждането на тези точки. Очевидно работата по изработването на позицията е добре свършена, което значително ни улеснява.
Преминаваме към седма точка от дневния ред:
ПРИЕМАНЕ НА СТАНОВИЩЕ ПО ЗАКОНОПРОЕКТ № 754-01-152/13.11.2007 ГОДИНА ЗА ИЗМЕНЕНИЕ И ДОПЪЛНЕНИЕ НА ЗАКОНА ЗА СЪХРАНЕНИЕ И ТЪРГОВИЯ СЪС ЗЪРНО – ВНЕСЕН ОТ ПЕНКО АТАНАСОВ И ГРУПА НАРОДНИ ПРЕДСТАВИТЕЛИ.
Този законопроект беше обсъден на предишното заседание.
По тази точка сме поканили да присъстват:
Злати Златев – изпълнителен директор на Националната служба по зърното и фуражите.
Аз ще помоля господин Калайджиев да даде известно разяснение как са протекли обсъжданията по този законопроект и до какви общи становища сме стигнали.
АНГЕЛ КАЛАЙДЖИЕВ: Всъщност основният проблем беше, че е предвидено едно удостоверение за съответствие, без което не може да се извършва вътрешна общностна доставка. Тоест може, но, ако се извършва, от една страна, се налагат глоби и имуществени санкции, а, от друга страна, както беше формулирано предложението, можеше да се смята, че при липса на такова удостоверение въобще няма да може да се извършва вътрешнообщностна доставка и тя би могла да се разглежда като нетарифно ограничение.
Затова ние стигнахме до компромисния вариант запази чл. 28 така, както е и да се добави изричен текст, че липсата на такова удостоверение не е пречка за извършване на вътрешнообщностна доставка. По този начин постигнахме компромис.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Искам да попитаме вносителите: вие приемате ли нашето становище?
ЗЛАТИ ЗЛАТЕВ: С експерти от Дирекция “Европейски съюз” обсъдихме всички бележки, които бяха направени в становището. По това, което докладва господин Калайджиев, ние стигнахме до консенсус и го приемаме.
Само искам да добавя следното. Да, право за свободна търговия съществува в европейския закон. обаче знаете, че всяко право не е неограничено. Всяка една страна – Франция, Германия и т.н., водена от обществен интерес, понякога предприема някои действия, които да не противоречат на европейското законодателство.
Така че с тази поправка сме съгласни.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Съгласен съм. Ние вече трябва да започнем да мислим, че голяма част от законодателството се приема не от нашия национален парламент, а се приема в Брюксел. И че наше право и задължение е да се съобразим с това, което е прието. В противен случай рискуваме да има санкции на Европейския съд в Люксембург.
Едва ли наша задача като комисия може да бъде да стимулираме такава практика, която да отличава нашето законодателство от изрични разпоредби на европейския парламент, директиви и т.н.
ЧЕТИН КАЗАК: Искам само да посоча, че във връзка с втората забележка, която сега чухме, че е оттеглена, през миналата седмица Съветът на министрите на земеделието е одобрил нови правила относно преките плащания за подпомагане на земеделските производители. И вече изрично е записано като условие, нещо, което България беше договорила при преговорите и което беше включено в договора, на всички страни – членки ще бъдат налагани условия при отпускане на тези преки плащания да бъде изисквано удостоверение, тоест декларация, че са спазени всички добри земеделски практики.
След като изчистихме този въпрос, да преминем към гласуване.
Който е съгласен да приемем измененото становище, моля да гласува.
Гласували: за 9, против и въздържали се няма.
Приема се.
Каня на чаша вино всички присъстващи от изпълнителната власт по случай Нова година.
Колеги, дълго време ставаше въпрос за един план за международните прояви на комисията през периода януари – юли следващата година, който да бъде разработен.
Обсъдихме този въпрос в ръководството на комисията и решихме, че най-справедливо е – да не използвам тази компрометирана думичка “демократично” – този план да бъде раздаден и всеки един от колегите – членове на комисията, да изрази своето желание кой къде иска да участва. Разбира се, изразеното желание не означава категорично, че той ще участва, защото би могло да стане натрупване.
В последната графа сме казали всяка една делегация колко броя членове на комисията трябва да включва. Така че да се раздаде и всички предложения в писмен вид или само с отбелязване на имената на членовете на комисията да бъдат предадени на мене, за да може в началото на следващата година да ви предложим едно разпределение.
Съгласни ли сте така да процедираме? – Приема се.
Добавихме ли за месец януари това, което господин Софиянски предлагаше?
Господин Софиянски, ще Ви помоля да дадете малко разяснение за това
СТЕФАН СОФИЯНСКИ: Ще ви кажа веднага, господин председател. Това щеше да бъде моето предложение. даже сега аз ще се кача в кабинета си и ще го донеса. Това е една седмица – ИНФОСЕДМИЦА, за програмите, които се откриват директно в сферата на енергетиката в Брюксел.
Защо смятам, че ние трябва да имаме присъствие. Защото виждам нашите ангажименти не само като контролиращ орган и не само като санкциониращ орган на това, което влиза в Народното събрание като предложение, а виждам нашата мисия до известна степен като промоция на възможностите европейските фондове да влизат в България или по-скоро като една връзка между инициативите на Европейския парламент и българския парламент, ако щете, и българската действителност. Защото не можем да разчитаме само на евродепутатите
Седмицата, която ще се проведе в Брюксел, започва на 27 януари и ще продължи до 2 февруари. Тя е по отношение на директно финансиране в сферата на енергетиката, най-вече алтернативните източници, с възможностите за финансиране, с новостите. За тях ще се кандидатства и директно в Брюксел.
Така че аз ще дам предложение – имам и дневния ред, и всичко. Мотото е “Интелигентна енергия”. Мисля, че ние трябва да сме информирани и трябва да имаме присъствие там.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Господин Софиянски, ако не възразявате, искам да Ви помоля това да го направим още в началото на следващата седмица, тъй като знаете, че Народното събрание ще започне работа след Нова година на 16 януари, за да можем да придвижим докладна записка до председателя на Народното събрание.
СТЕФАН СОФИЯНСКИ: Това, което аз ще направя, за да преценим първо, целесъобразността, е да донеса още сега дневния ред и програмата, за да ги обсъдим неформално и вече да придвижим въпроса.
МЛАДЕН ЧЕРВЕНЯКОВ: Аз ще Ви помоля с господин Иванов като председател на подкомисията да направите предложения. Трима човека е напълно логично да участват в тази седмица.
Колеги, има ли други въпроси? – Няма.
Както е добрата традиция, да ви поканим на чаша вино за коледните празници, да си пожелаем весело посрещане на Нора година и дано да ни чака една хубава година. Всяка година приключваме с такова пожелание. Дано сега да се сбъдне.
С това нашата работа за днес приключи. Закривам заседанието на комисията.
Стенограф:
(Божана Попова)
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ЕВРОПЕЙСКИТЕ ВЪПРОСИ: (Младен Червеняков)