Комисия по транспорт и съобщения
01/12/2005
Законопроект за ратифициране на Споразумението за съвместно финансиране на Постоянния секретариат на Междуправителствената комисия ТРАСЕКА (ПС на МПК ТРАСЕКА) между правителствата на страните по Основната многостранна спогодба за международен транспорт за развитието на коридора Европа – Кавказ - Азия, № 502-02-21, внесен от Министерски съвет на 28. 11. 2005 г.
На редовно заседание, проведено на 01. 12. 2005 г., Комисията по транспорт и съобщения разгледа и обсъди Законопроект за ратифициране на Споразумението за съвместно финансиране на Постоянния секретариат на Междуправителствената комисия ТРАСЕКА (ПС на МПК ТРАСЕКА) между правителствата на страните по Основната многостранна спогодба за международен транспорт за развитието на коридора Европа-Кавказ-Азия, № 502-02-21, внесен от Министерски съвет на 28. 11. 2005 г.
Законопроектът беше представен г-жа Красимира Мартинова- заместник - министър на транспорта.
На 8 септември 1998 г. на международна конференция на най-високо равнище в Баку, Азербайджанската република, държавните и правителствените ръководители на 12 страни – Армения, Азербайджан, България, Грузия, Казахстан, Киргизстан, Молдова, Румъния, Таджикистан, Турция, Узбекистан, и Украйна подписаха Основната многостранна спогодба за международен транспорт за развитието на коридора Европа-Кавказ-Азия с четири технически приложения към нея: за международен автомобилен транспорт; за международен железопътен транспорт; за международно търговско корабоплаване и за митнически процедури и обработка на документи.
Република България е активен участник в процеса на изработването на многостранния международен договор, който представлява правната основа за развитието на най - пряката транспортна връзка между Европа и Централна Азия и по силата на който са учредени съответните органи- Междуправителствената комисия – ТРАСЕКА и Постоянният секретариат на Комисията.
Чл. 9, т. 3 от договора предвижда разработване на система на съвместно финансиране дейността на Постоянния секретарият на Междуправителствената комисия – ТРАСЕКА от държавите – страни по него.
Република България е ратифицирала Спогодбата със закон, приет от Народното събрание на 16 юни 1999 г. и по този начин е обвързана с разпоредбите й. До началото на 2004 г. дейността на Постоянния секретариат е изцяло финансирана в рамките на проекта на Европейския съюз.
В периода 2004 – 2006 г. 85 на сто от бюджета на Постоянния секретариат (516 000 евро) се поема от Европейската комисия по проект “Улеснение на търговията и институционална подкрепа”.
На третата годишна сесия на Междуправителствената комисия – ТРАСЕКА, проведена в Ереван, Република Армения през октомври 2003 г. се взема решение през 2004 г. страните по спогодбата да поемат финансирането на 15 на сто от бюджета (84 000 евро), като всяка внесе равна вноска в размер на 7000 евро. Това решение е одобрено с Решение на Министерски съвет и Република България е изпълнила този ангажимент.
На четвъртата годишна сесия, проведена в Баку, Азербайджанската република на 21-22 април 2005 г. се взема решение за продължаване действието на решението на третата сесия относно частичното финансиране през 2005 г. с вноски на страните по същата схема. България е изпълнила и този ангажимент с решение на Министерския съвет.
Считано от 1 януари 2006 г. държавите – страни по Основната спогодба следва да започнат да финансират изцяло бюджета на органите.
Поради факта, че Споразумението не е подписано от всички държави – страни по Основната спогодба и с оглед избягване на евентуални недоразумения, свързани с неговото прилагане до момента на присъединяване на останалите страни по Основната спогодба, както и предвид процеса на разширяване действието на Основната спогодба (в процес на присъединяване са Афганистан, Иран, Пакистан и Египет - в качеството си на наблюдател) по отношение на други държави, България изразява съгласие за обвързване с този договор, чрез декларация.
Неподписалите Споразумението за финасиране държави са подкрепили решение на Четвъртата годишна сесия, по силата на което всички страни по Основната спогодба са поели ангажимент за финансиране изцяло бюджета за 2006 г. с равни по размер вноски и този факт е доказателство за наличие на воля за последващо присъединяване към Споразумението за финансиране.
След проведената дискусия, Комисията по транспорт и съобщения, подкрепяйки мотивите на вносителя, с 12 гласа "за", 0 гласа "против" и 4 гласа "въздържали се" предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроект за ратифициране на Споразумението за съвместно финансиране на Постоянния секретариат на Междуправителствената комисия ТРАСЕКА (ПС на МПК ТРАСЕКА) между правителствата на страните по Основната многостранна спогодба за международен транспорт за развитието на коридора Европа-Кавказ-Азия, № 502-02-21, внесен от Министерски съвет на 28. 11. 2005 г.
На основание чл. 67, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по транспорт и съобщения предлага да бъде приет и на второ гласуване на същото заседание следния
Проект
З А К О Н
за
ратифициране на Споразумението за съвместно финансиране на Постоянния секретариат на Междуправителствената комисия ТРАСЕКА (ПС на МПК ТРАСЕКА) между правителствата на страните по Основната многостранна спогодба за международен транспорт за развитието на коридора Европа-Кавказ-Азия
Член единствен. Ратифицира Споразумението за съвместно финансиране на Постоянния секретариат на Междуправителствената комисия ТРАСЕКА (ПС на МПК ТРАСЕКА ) между правителствата на страните по Основната многостранна спогодба за международен транспорт за развитието на коридора Европа-Кавказ-Азия, подписано на 21 април 2005 г. в Баку, Азербайджанската република със следната декларация по чл. 2, т. 2:
“За Република България “Страни” по чл. 2, т. 2 са правителствата на държавите – страни по Основната многостранна спогодба за международен транспорт за развитието на коридора Европа – Кавказ – Азия, подписана на 8 септември 1998 г. в Баку, Азербайджанската република.”
ЗАКЛЮЧИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
Параграф единствен. Законът влиза в сила от 1 януари 2006 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ТРАНСПОРТ И
СЪОБЩЕНИЯ:
ЙОРДАН МИРЧЕВ