Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по гражданското общество и медии
01/10/2008

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 802-01- 66, внесен от Министерския съвет на 12 август 2008 г.

    На заседание на Комисията по гражданско общество и медии, проведено на 1 октомври 2008 г., бе обсъден Законопроект за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 802-01-66, внесен от Министерския съвет на 12 август 2008 г.
    На заседанието присъстваха заместник-министърът на външните работи Тодор Чуров, представители на Комисията за регулиране на съобщенията, на Съвета за електронни медии, на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, на Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори и на Сдружението за електронни комуникации.
    Законопроектът бе представен от заместник-министъра на външните работи Тодор Чуров.
    Проектът се стреми да реши няколко проблема, които са важни, като привеждането на цените на роуминг услугите в съответствие с еврорегламента, но не са в обсега на Комисията по гражданско общество и медии. Депутатите обсъдиха само онези въпроси, които са в предмета на комисията и се отнасят до предстоящата цифровизация на телевизионното излъчване.
    Комисията смята, че не са регламентирани достатъчно следните проблеми:
    1. Не е ясно дали собственикът на преносната мрежа и собственикът на мултиплекса могат да бъдат едно и също лице. В проекта няма изрична забрана, но тъй като преносна мрежа се изгражда сравнително трудно, появата на конкуренция е практически невъзможна, ако не се раздели собственикът на преносната мрежа от предприятието или предприятията, които ще притежават мултиплексите.
    2. Предприятието, което ще спечели честотите, е задължено да качи по закон половината програми, а другата половина да си избере от регистъра на СЕМ. Това предприятие обаче може да положи усилия да притесни програмите, които са му натрапени, и да даде по-добри технически и други условия на програмите, които само е подбрало.
    Ето защо е необходимо за второто гласуване на законопроекта да бъдат предвидени поне две неща:
    - лицето, притежаващо мултиплексите, да равнопоставя съдържанието;
    - да се въведе контрол върху цените, на базата на които се разпространява съдържанието на задължителните програми.

    След проведената дискусия Комисията по гражданско общество и медии с 5 гласа „за”, 0 „против” и 1 „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения, № 802-01-66, внесен от Министерския съвет на 12 август 2008 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИИ:
    Иво Атанасов

    Форма за търсене
    Ключова дума