Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по гражданското общество и медии
24/10/2008

    Общ законопроект на
    З А К О Н

    ЗА ЛОБИСТКАТА ДЕЙНОСТ

    ДО
    Г-Н ГЕОРГИ ПИРИНСКИ
    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    НАРОДНОТО СЪБРАНИЕ



    УВАЖАЕМИ ГОСПОДИН ПРЕДСЕДАТЕЛ,

    На основание чл. 68, ал. 2 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, във връзка с приетите на първо гласуване на 22 юли 2008 г. Законопроект за публичност на лобизма, № 654-01-118, внесен от Любен Дилов и Ася Михайлова и Законопроект за публичност на лобистката дейност № 854-01-50, внесен от Бойко Великов и група народни представители, внасям общ законопроект на

    З А К О Н

    ЗА ЛОБИСТКАТА ДЕЙНОСТ

    Глава първа

    ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ


    Предмет

    Чл. 1. Този закон урежда осъществяването на лобистка дейност при подготовката, обсъждането и приемането на нормативни и административни актове от законодателната и изпълнителната власт и от органите на местно самоуправление.

    Обхват

    Чл. 2. Този закон се прилага при осъществяване на лобистка дейност по отношение на:
    1. Народното събрание и народните представители;
    2. органите на изпълнителната власт по чл. 19 от Закона за администрацията;
    3. общинските съвети и общинските съветници.

    Лобистка дейност

    Чл. 3 (1) Лобистка е дейността по осъществяване на контакти в полза на определени интереси с органите и лицата по чл. 2 с цел оказване на въздействие със законни средства при приемане, изменение, допълнение или отмяна на нормативен или административен акт, както и при отхвърляне на проекти на такива.
    (2) Не е лобистка дейност осъществяването на контакти с органите и лицата по чл. 2 от:
    1. представителните синдикални организации и организации на работодатели по въпросите на трудовите и непосредствено свързаните с тях отношения, осигурителните отношения, както и по въпросите на жизненото равнище;
    2. адвокати, адвокатски дружества и адвокатски сдружения при и по повод упражняване на адвокатската професия;
    3. организации на органите на местното самоуправление и местната администрация;
    4. юридически лица с нестопанска цел - по повод изпълнението на проекти и инициативи в обществена полза, включващи изготвяне на предложения за усъвършенстване на законодателството, които се финансират от държавния бюджет, с безвъзмездна финансова помощ от Европейския съюз или от други програми и конкурси, обявени от публични институции;
    5. политически партии и техните представители;
    6. представители на международни организации, на Европейския съюз, на чуждестранни правителства и чуждестранни политически партии;
    7. средствата за масова информация и техните представители;
    8. длъжностните лица от администрациите към органите по чл. 2 при или по повод изпълнение на техните функции и служебни задължения.
    (3) Не е лобистка дейност и:
    1. подаването на предложения, жалби, сигнали, молби, декларации и други документи, предвидени в закон, пред органите по чл. 2;
    2. предоставянето на мнение, становище, изследване или друга информация от общ характер пред органите по чл. 2 по икономически, социални или политически въпроси, които не съдържат конкретни предложения за приемане, изменение, допълнение или отмяна на нормативни или административни актове, както и за отхвърляне на проекти за такива актове;
    3. участието в консултативни органи, създадени с акт на орган по чл. 2;
    4. събирането на информация за актове или действия на държавните органи при условията и по реда на Закона за достъп до обществена информация.

    Забрана за осъществяване на лобистка дейност

    Чл. 4. (1) Забранява се лобистката дейност, насочена срещу суверенитета, териториалната цялост на страната, към разпалване на расова, национална, етническа или религиозна вражда или към нарушаване на правата и свободите на гражданите.
    (2) Забранява се осъществяването на лобистка дейност във връзка с:
    1. актове, издавани при условията и по реда на Закона за обществените поръчки;
    2. предоставяне на концесии при условията и по реда на Закона за концесиите;
    3. регистрации и лицензни за радио- и телевизионна дейност, издавани при условията и по реда на Закона за радиото и телевизията:
    4. издаване на лицензии и разрешителни, установени с други нормативни актове.
    (3) Забранява се осъществяването на лобистка дейност пред:
    1. органи на приходната администрация, Агенцията за държавна финансова инспекция и други контролни органи;
    2. органите на съдебната власт;
    3. Конституционния съд;
    4. Сметната палата;
    5. Омбудсмана.
    (4) Лицата, които заемат изборна длъжност или длъжност по трудово или служебно правоотношение в администрациите на органите по чл. 2, не могат да осъществяват лобистка дейност докато заемат съответната длъжност и в срок от една година от прекратяване на пълномощията им, на трудовото или служебното им правоотношение.

    Забрана за дарения

    Чл. 5. (1) Лобист не може да дарява или да предоставя под каквато и да е форма парични суми, вещи или други облаги на органите и лицата по чл. 2, с изключение на пътни, дневни и квартирни пари, в съответствие с Наредбата за командировките в страната при участие в семинари, конференции, симпозиуми и други публични прояви на територията на Република България.
    (2) Забраната по ал. 1 се прилага и за дарения или предоставяне под каквато и да е форма на парични суми, вещи или други облаги на роднини по права и по съребрена линия до четвърта степен включително и на съпрузи на лица, заемащи изборна длъжност или длъжност по трудово или служебно правоотношение в администрациите на органите по чл. 2.
    (3) Лобист не може да прави дарения в полза на политическа партия или коалиция.
    (4) Даренията се вписват в съответния публичен регистър на лобистите и се обявяват пред средствата за масова информация и в Интернет.

    Лобисти

    Чл. 6.(1) Лобисти са лицата, които осъществяват лобистка дейност срещу възнаграждение и които са:
    1. търговци по смисъла на чл. 1 от Търговския закон;
    2. български и чуждестранни юридически лица с нестопанска цел;
    3. адвокатски съдружения и адвокатски дружества, съгласно Закона за адвокатурата;
    4. чуждестранни физически и юридически лица, регистрирани
    като търговци по законодателството на държава - членка на Европейския съюз, или на друга държава - страна по споразумението за Европейското икономическо пространство или на трета държава.
    5. професионални лобисти – физически лица, които са
    български граждани, граждани на друга държава - членка на Европейския съюз, на държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, на Конфедерация Швейцария или чужденци.

    Глава втора

    ПУБЛИЧНОСТ НА ЛОБИСТКАТА ДЕЙНОСТ,
    ДЕКЛАРИРАНЕ И РЕГИСТРАЦИЯ НА ЛОБИСТИТЕ

    Публичен регистър в Народното събрание

    Чл. 7. (1) В Народното събрание се създава и води публичен регистър на лицата по чл. 6 и техните представители, които осъществяват контакти с народни представители, вземат участие в заседания на парламентарни комисии и имат постоянен достъп до неговите сгради.
    (2) В регистъра по ал. 1 служебно се вписват:
    1. фирмата на търговеца и неговия единен идентификационен
    код, съответно наименованието на юридическото лице с нестопанска цел и неговия БУЛСТАТ номер, седалище, адрес на управление, състав на управителните органи и предмет на дейност на лицата по чл. 6, ал. 1, т. 1 и 2;
    2. трите имена на физическите лица – професионални лобисти по чл. 6, т. 5 и техните ЕГН ;
    (3) Лицата по чл. 6, ал. 1 т. 2 представят и информация за финансирането им от частни и публични източници, както и информацията по чл. 40, ал. 2 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел.
    (4) Лицата по чл. 6, които не предоставят необходимите данни по ал. 2, не се вписват в регистъра по ал. 1.
    (5) За вписване в регистъра се заплаща такса, определена с тарифа на Министерския съвет.
    (6) При осъществяване на лобистка дейност в регистъра се вписват и:
    1. трите имена на физическите лица, които участват в заседания на парламентарни комисии от името на лицата по чл. 6 и имат достъп до сградите на Нардоното събрание;
    2. информация за участието на лобисти в заседания на парламентарни комисии и въпросите, по които са представили писмено или устно становище;
    3. писмените становища, представени от лобисти в Народното събрание;
    4. информация за проведени от народни представители срещи с лобисти;
    5. данни за лицето, което възлага осъществяването на лобистка дейност;
    6. описание на предмета на лобистката дейност с посочване на конкретните актове, управленски мерки и инициативи на органите по чл. 2, по отношение на които ще се осъществява такава дейност и на целения краен резултат;
    7. информация за планирания общ бюджет на лобистката дейност;
    8. срок за осъществяване на лобистката дейност.

    Публичен регистър в изпълнителната власт

    Чл. 8. (1) Министерският съвет приема наредба, с която се определят условията и редът за водене на публичен регистър на лобистите в изпълнителната власт.
    (2) В наредбата по ал. 1 Министерският съвет определя ведомството, в което се създава и води публичен регистър на лобистите в изпълнителната власт.
    (3) В регистъра по ал. 2 служебно се вписват данните и обстоятелствата по чл. 7.




    Публични регистри в общинските съвети

    Чл. 9. Общинските съвети приемат наредби, с които уреждат реда за създаване и водене на публични регистри на лобистите в общините, в които се вписват данните и обстоятелствата по чл. 7.

    Вписване на лобистите

    Чл. 10. (1) Осъществяването на лобистка дейност се предхожда от вписване в съответния регистър.
    (2) За вписване по ал. 1 се подава заявление, което съдържа данните по чл. 7.
    (3) Когато лобистката дейност се осъществява от лице по чл. 6, ал. 1, т. 1 и 2 по негова инициатива и със собствени средства, към заявлението по ал. 2 се прилага и копие от решение на неговия управителен орган.

    Отказ за вписване

    Чл. 11. (1) Органите, към които са създадени и се водят публични регистри на лобистите, или оправомощени от тях лица мотивирано отказват вписване в публичния регистър, когато:
    1.заявлението за вписване не съдържа данните по чл. 7, ал. 1 и те не са предоставени допълнително в тридневен срок от уведомяването;
    2. лицето, подало искането не отговаря на изискванията на чл. 6;
    (2) Лицето, подало искането, се уведомява писмено за отказа не по-късно от 7 дни от постановяването му.

    Заличаване на вписването

    Чл. 12. Вписването се заличава, когато:
    1. лобистът извърши дейност, която попада в обхвата на забраните и ограниченията по чл. 4 и чл. 5;
    2. лобистът повторно не внесе в срок годишния отчет по чл. 13;
    3. предметът на лобистката дейност противоречи на разпоредбата на чл. 4.

    Обжалване на отказ и на заличаване на вписване

    Чл. 13. Отказът за вписване и заличаването на вписването на лобист могат да се обжалват пред административния съд- град София по реда на Административно процесуалния кодекс.


    Задължение за деклариране на контакти с лобисти

    Чл. 14. (1) Всяко длъжностно лице от администрациите на органите по чл. 2, т. 2 и 3 обявява своите контакти с лобисти в процеса на подготовка, обсъждане и приемане на нормативни и административни актове в срок от 7 дни от осъществяването им.
    (2) Данните по ал. 1 се вписват в съответния публичен регистър в срок от 3 дни от обявяването им.
    (3) Лице по ал. 1 е задължено да уведоми органа, към който се води съответният публичен регистър, за контакти с лица, които осъществяват лобистка дейност, без да са регистрирани при условията и по реда на този закон.

    Годишен отчет

    Чл. 15. Лобистът е длъжен да представя за вписване в съответния публичен регистър до 30 януари всяка година годишен отчет, който съдържа обобщени данни за възложителите, предмета и общия бюджет на осъществяваната лобистка дейност през предходната година, както и информация за органите по чл. 2, по отношение на които е осъществявана лобистка дейност.

    Достъп до информация от публичните регистри

    Чл. 16. (1) Достъпът до информацията от регистрите по чл. 7 и чл. 8
    се осигурява чрез Интернет.
    (2) Достъпът до информацията от регистрите по чл. 9 се осигурява чрез Интернет или чрез устни и писмени справки по искане на гражданин или юридическо лице.

    Глава трета

    АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

    Чл. 17. (1) Който наруши изискванията на чл. 4 се наказва с глоба в размер от 500 до 5000 лв., съответно с имуществена санкция в размер от 2000 до 20 000 лв.
    (2) Когато нарушението по ал. 1 е повторно, глобата е в размер от 1000 до 10 000 лв., а имуществената санкция - от 5000 до 50 000 лв.
    Чл. 18. (1) Който осъществява лобистка дейност, без да се е регистрирал по реда на този закон, се наказва с глоба в размер от 2 000 до 20 000 лв., съответно с имуществена санкция в размер от 20 000 до 200 000 лв.
    (2) Когато нарушението по ал. 1 с извършено повторно глобата е в размер от 4 000 до 40 000 лв., а имуществената санкция - 50 000 до 300 000 лв.
    Чл. 19. Лобист, който не представи в срок годишния отчет по чл. 15, се наказва с глоба в размер от 1 000 до 5 000 лв., съответно с имуществена санкция в размер от 5 000 до 20 000 лв.
    Чл. 20. (1) Длъжностно лице, което наруши разпоредбите на този закон, се наказва с глоба от 200 до 2000 лв.
    Чл. 21. Който не предостави за вписване информацията по чл. 7, ал. 3 и 5, т. 1, 2, 3, 5, 6, 7 и 8 се наказва с глоба в размер от 500 до 5000 лв, съответно с имуществена санкция в размер от 2000 до 20 000 лв.
    Чл. 22. (1) Актовете, с които се установява извършването на административни нарушения и наказателните постановления за налагане на административните наказания по този закон, се съставят от длъжностни лица, определени от органите, към които се водят публични регистри на лобистите.
    (2) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.

    ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА

    § 1. По смисъла на този закон:
    1.“Лобистки контакт” е всяко устно или писмено общуване, включително и по електронен път, с органи на изпълнителната или законодателната власт, както и с органите на местно самоуправление, което се осъществява от името на клиент относно приемане, изменение или допълнение на закони и подзаконови нормативни актове.


    ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ

    § 1. В срок от 3 месеца от влизане в сила на този закон Народното събрание създава регистъра по чл. 7.
    § 2. (1) В едномесечен срок от влизане в сила на този закон Министерският съвет приема наредбата по чл. 8, ал. 1.
    (2) В срок от 2 месеца от влизане в сила на този закон се създава регистъра по чл. 8.
    § 3. (1) В едномесечен срок от влизане в сила на този закон общинските съвети приемат наредбите, с които се урежда реда за създаване и водене на регистъра по чл. 9.
    (2) В срок от 2 месеца от влизане в сила на този закон всяка община създава регистър по чл. 9.
    § 4. В срок от 3 месеца от влизане в сила на този закон Министерският съвет приема тарифата по чл. 7, ал. 6.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИИ:


    Иво Атанасов


























    Форма за търсене
    Ключова дума