Комисия по гражданското общество и медии
12/11/2008
Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2009 г., № 802-01-82, внесен от Министерския съвет на 31.10.2008 г.
Д О К Л А Д
за първо гласуване
На редовно заседание, проведено на 12.11.2008 г., Комисията по гражданско общество и медии обсъди Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2009 г., внесен от Министерския съвет на 31.10.2008 г., в частта гражданско общество и медии.
В обсъждането участваха представители на Министерството на културата, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, на Българската телеграфна агенция, на Съвета за електронни медии, на Българското национално радио на Българската национална телевизия и на неправителствени организации.
Държавният бюджет за 2009 г. беше представен от г-н Владислав Горанов – началник отдел в дирекция „Държавни разходи” на Министерство на финансите.
В проекта за държавен бюджет за 2009 г. се предвижда нарастване с 18,9 на сто спрямо предходната година на държавната субсидия за юридически лица с нестопанска цел в размер на 10 307,5 хил. лева. В сравнение с миналогодишния бюджет държавната субсидия за 23 неправителствени организации е завишена с 1 644,2 хил. лева. Субсидираните организациите са вписани в централния регистър по чл. 45 от Закона за юридическите лица с нестопанска цел. Паричните средства са предоставени за конкретни дейности при условията на упражнен контрол върху разходването на бюджетните кредити.
Държавният финансов ресурс е насочен предимно към хора с увреждания, ветерани от войните, в звена за рехабилитация и възстановяване, към граждани в неравностойно положение и техни правозащитни организации. Така е осигурена възможност за по-пълноценното им включване във функционирането на гражданското общество.
В приложението са вписани Съюзът на народните читалища, Българският червен кръст, субсидиран по Закона за Българския червен кръст, Рилската света обител “Рилски манастир”, Българският институт за стандартизация и Националният дарителски фонд „13 века България”.
Резервните средства за финансиране на проекти на юридически лица с нестопанска цел с предмет на дейност в обществена полза са 1 035,0 хил. лв. В чл. 9, ал. 3 и ал. 4 на Проектозакона за държавния бюджет за 2009 г. са посочени изискванията за кандидатстване и критериите за обществената значимост на проектите за финансиране.
* * *
В проектобюджета за 2009 г. са определени субсидии от централния бюджет:
За Българската телеграфна агенция е предвидена субсидия в държавния бюджет от 4 650,0 хил. лв., без целеви трансфер за придобиване на дълготрайни материални активи. Разходите включват текуща дейност, технико-икономическо обслужване на кореспондентски бюра в чужбина, международни комуникации и техническо осигуряване, такси за членство в Алианса на европейските прес-агенции.
За Съвета за електронни медии държавната субсидия е 1 906,8 хил. лв. и е за осъществяване на основната му дейност съгласно Закона за радиото и телевизията, в това число и средства за придобиване на дълготрайни материални активи и извършване на основен ремонт на стойност 218,6 хил. лв. Предвидени са и приходи от такси за радио- и телевизионна дейност в размер на 680,0 хил. лв.
С разчетените разходи за издръжка на Съвета за електронни медии се предоставят възможности за изпълнението и осъществяването на основните цели на програмите на регулаторния орган – лицензиране и регистриране на радио- и телевизионни оператори на територията на страната и осъществяване на ефективен контрол върху дейността на радио- и телевизионните оператори относно спазването на изискванията по законовите разпоредби и програмни лицензии, на професионалните критерии, на издадените указания по изпълнение на радио- и телевизионна дейност и др.
За Българското национално радио в размер на 58 025,4 хил. лв. в т.ч.: 49 226,7 хил. лв. субсидия за подготовка, създаване и разпространение на програмите и 8 798,7 хил. лв. целева субсидия за дълготрайни материални активи по чл. 70, ал. 4, т. 2 от Закона за радиото и телевизията.
Предвидени са средства за подготовка, разпространение и издръжка на обема радиопрограми при нарастване на среднодневното часово излъчване; за такси за излъчване на програмите на БНР по тарифа на „БТК” АД, за финансиране създаването и използване на правнозащитен репертоар по Закона за авторското право и сродните му права и др.
За Българската национална телевизия държавната субсидия за 2009 г. е 76 803,2 хил. лв., от която – 67 803,2 хил.лв. за 26 280 часа телевизионна програма, както и 9 000,0 хил.лв. целева субсидия за дълготрайни материални активи.
Средствата за БНТ основно са за разпространение на телевизионна програма с национален обхват. В консолидираната фискална програма са включени „БНТ 1”, „БНТ Сат” и регионалните програми: „БНТ Пирин”, „БНТ Море”, „БНТ Пловдив” и „БНТ Север”.
* * *
В § 86 от преходните и заключителните разпоредби на Законопроекта за държавния бюджет за 2009 г. се отлага за следващо време действието на § 2, ал. 1, ал. 2 и ал. 4 на Закона за радиото и телевизията, съответно за 2009 и 2010 г. Текстовете определят държавното субсидиране на Съвета за електронни медии, Българската национална телевизия и Българското национално радио на основание издръжка, определен от Министерския съвет норматив за час програма и отсрочване на финансирането от фонд “Радио и телевизия” по чл. 103 от Закона за радиото и телевизията.
В обсъждането на законопроекта за държавния бюджет за 2009 г. се формира общото мнение, че субсидирането на организации на гражданското общество, медиите и регулаторния орган е недостатъчно. Ограниченията, които налага световната финансова криза не са в полза на потребностите на неправителствените организации и медиите, както и на всички дейности в публичния сектор. Предвидените в държавния бюджет мерки и буфери за противодействие на неблагоприятни последици от икономическата криза са разбираеми и приемливи за субсидираните в обхвата на комисията организации и медии.
Предстоящата цифровизация на радио- и телевизионната дейност изисква огромен финансов ресурс, което налага търсенето на източници за допълнително финансиране.
От Националния дарителски фонд „13 века България” аргументирано беше поискано да бъде завишена субсидията на фонда от 220,0 хил.лв., както са предложили Министерството на финансите и Министерският съвет, на 350,0 хил. лв. за 2009 г. Средствата са необходими за: довършване на обект „Дом „Родна стряха” в местността „Манастирски ливади”, гр. София; ремонт, реставрация и поддържане на сгради, управлявани и стопанисвани от фонда; кампанията за допълнително включване в списъка на ЮНЕСКО на обекти от българското културно-историческо наследство със световно значение и частично дофинансиране на спечеления международен проект по програма на Европейския съюз.
След проведеното гласуване, на основание чл. 65 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание, Комисията по гражданско общество и медии с 8 гласа “за”, 1 “против” и 0 “въздържал се”
Р Е Ш И:
Подкрепя Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2009 г., № 802-01-82, внесен от Министерския съвет на 31.10.2008 г., в частта му за гражданското общество и медиите, и предлага на Народното събрание да го приеме на първо гласуване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИ:
Иво Атанасов