Комисия по гражданското общество и медии
22/01/2009
Позиция на Министерския съвет по т. 6 от Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2008 г.) – Решение за стартиране на Програма за защита на децата, използващи интернет и новите медии (2009 – 2013 г.) – СОМ(2008) 106, № 803-01-78, внесена на 29.10.2008 г.
На извънредно заседание, проведено на 22.01.2009 г., Комисията по гражданско общество и медии обсъди позиция на Министерския съвет по т. 6 от Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2008 г.) – Решение за стартиране на Програма за защита на децата, използващи интернет и новите медии (2009 – 2013 г.) – СОМ(2008) 106, № 803-01-78, внесена на 29.10.2008 г.
Целта е да се създаде програма на Общността за насърчаване на по-безопасното използване на интернет и други комуникационни технолигии, особено от деца, и за борба срещу незаконното съдържание и увреждащото поведение онлайн. Програмата е известна като програма „По-безопасен интернет”. Тя обхваща период от 5 години, от 1 януари 2009 г. до 31 декември 2013 г. с предложен бюджет от 55 млн. евро, което е с 10 млн. повече от последната програма в тази област.
Програмата цели да осигури продължаването и разширяването на дейностите по предходните програми на ЕС, които се оценяват като успешни в разработването и прилагането на общоевропейска политика за стимулиране на ползването на интернет от непълнолетни и борба с незаконното и вредно за деца съдържание в интернет.
Използването на интернет и на комуникационни технологии, или на онлайн технологии, като мобилни телефони все още нараства значително. Докато, от една страна, по този начин се предоставят редица възможности, рискът за децата и злоупотребите с технологиите продължава да съществува. Освен това, продължават да възникват нови рискове и злоупотреби. С цел да бъдат насърчавани възможностите и предимствата на Интернет, е необходимо приемането на мерки за по-безопасното му използване. В този контекст децата и подрастващите са чести ползватели, но често не са наясно за рисковете, на които са изложени, и за начините, чрез които могат да се справят с проблема. Измежду рисковете, пред които са изправени, е рискът да бъдат изложени на сайтове, съдържащи сексуална злоупотреба с деца или с тях да бъде осъществен директен контакт от извършителите, които се сприятеляват с тях с цел извършване на сексуална злоупотреба ("сприятеляване"), както и да станат жертви на психически тормоз в онлайн средата ("кибертормоз").
Имайки предвид, че предизвикателствата в тази област бяха утежнени от възникването на нови технологии и услуги, ЕК реши да предложи нова програма, за да защити по-добре децата от новите рискове, на които са изложени.
За да се постигнат целите на програмата, са предвидени следните четири насоки на действия:
• Осигуряване на обществена осведоменост;
• Борба срещу незаконното съдържание и увреждащото поведение онлайн;
• Насърчавана на по-безопасна онлайн среда;
• Създаване на база от знания.
Защитата на ползвателите на интернет и най-вече на децата от излагане на незаконно „вредно" съдържание и поведение в онлайн средата и ограничаването на разпространението на незаконно съдържание са постоянна грижа на лицата с политически и законотворчески правомощия, на индустрията, на крайните потребители и по-специално родителите, настойниците и възпитателите.
Прави се разлика между това, което е незаконно, от една страна, и от друга страна - това, което е „вредно, тъй като за тях са нужни различни методи, стратегии и инструменти". Това, което се счита за незаконно, може да се различава в различните страни, тъй като се определя в зависимост от приложимото национално законодателство и е от компетенцията на правоприлагащите органи и други правителствени органи.
Под „вредно" съдържание се разбира съдържанието, което родителите, учителите или други възрастни хора считат за потенциално вредно за децата. Определенията за такъв тип съдържание се различават в различните страни и култури и могат да включват от уебсайтове с порнография и насилие до такива с расизъм, ксенофобия, текстове и музика, призоваващи към омраза, самоосакатяване, анорексия и самоубийство. Поради това е трудно да се установят международни партньорства относно такъв тип съдържание, но трябва да бъдат положени усилия на национално ниво за повишаване на осведомеността относно инструментите, методите и технологиите за защита на децата от излагане на такъв тип съдържание.
Създаването на тази нова програма ще допринесе за насърчаването на по-безопасното използване на интернет и други комуникационни технологии, най-вече за децата, и за борба срещу незаконното съдържание и „вредното" онлайн поведение, като се улесни сътрудничеството, обмяната на опит и най-добрите практики на всички нива по въпросите, свързани с детската безопасност в онлайн средата, и по този начин гарантира европейската добавена стойност.
Република България е участвала активно в досега съществуващата „Програма за по-безопасен интернет плюс” и подкрепя предложението на ЕК за стартиране на нова програма за защита на децата, използващи интернет и новите медии в 2009-2013 г., като отчита важността на проблемите, свързани със защитата на децата в онлайн средата, които имат глобален и комплексен характер.
След проведените разисквания Комисията по гражданско общество и медии с 9 гласа „за”, 0 „против” и 0 „въздържал се” прие решение да подкрепи изразената позиция на Министерския съвет по т. 6 от Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз (2008 г.) – Решение за стартиране на Програма за защита на децата, използващи интернет и новите медии (2009 – 2013 г.) – СОМ(2008) 106, № 803-01-78, внесена на 29.10.2008 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИИ:
Иво Атанасов