Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по гражданското общество и медии
14/04/2009

    Законопроект за публичното радиоразпръскване, № 902-01-22, внесен от Министерски съвет на 06.04.2009 г.

    На съвместно заседание на Комисията по гражданско общество и медии и Комисията по транспорт и съобщения, проведено на 14 април 2009г., бе разгледан Законопроект за публичното радиоразпръскване, № 902-01-22, внесен от Министерския съвет на 06.04.2009 г. В дискусията участваха представители на Министерството на културата, Държавната агенция за информационни технологии и съобщения, Комисията за регулиране на съобщенията, Съвета за електронни медии, генералните директори на БНТ и БНР Уляна Пръмова и Валерий Тодоров и представители на неправителствения сектор.
    На заседанието бе подчертано, че с приетите в началото на 2009 г. Закон за изменение и допълнение на Закона за радиото и телевизията и Закон за изменение и допълнение на Закона за електронните съобщения Народното събрание даде възможност да започне преходът от аналогово към цифрово радиоразпръскване в Република България. Предвидено бе специален закон да определи реда, по който Комисията за регулиране на съобщенията да издаде разрешението за осъществяване на наземно цифрово радиоразпръскване, необходимо за разпространение на обществените телевизионни програми, изготвени от БНТ и БНР. Законопроектът, който разглеждаме, ще осигури необходимия индивидуално определен ограничен ресурс – радиочестотен спектър, за разпространение на програмите на БНТ и БНР. Въвеждат се норми, регламентиращи участието на държавата в осигуряването на наземното цифрово радиоразпръскване на програмите на БНТ и БНР на територията на Република България.
    Със закона се създава държавно предприятие Национална компания „Обществено цифрово радиоразпръскване”, чийто основен предмет на дейност е осъществяване на електронни съобщения чрез изграждане, поддържане, развиване и експлоатация на електронна съобщителна мрежа за наземно цифрово радиоразпръскване на програмите на БНТ и БНР. Органи на управление на компанията са министърът на финансите, управителният съвет и изпълнителният директор. Предвижда се членовете на управителния съвет да се назначават с указ на Президента на Република България по предложение на министър-председателя.
    Националната компания „Обществено цифрово радиоразпръскване” се финансира от държавния бюджет, като може да формира приходи и от дейността си – възнаграждения от обществените оператори, чиито програми се разпространяват чрез мрежата за наземно цифрово радиоразпръскване, както и приходи от търговска дейност.
    БНТ и БНР ще заплащат на държавното предприятие възнаграждение за разпространението на програмите им, като това възнаграждение ще включва цената за покриване на разходите по поддръжка и развитие на мрежата за наземно цифрово радиоразпръскване плюс обичайната печалба по смисъла на Закона за корпоративното подоходно облагане.
    Държавното предприятие не може да бъде радио- и телевизионен оператор по смисъла на Закона за радиото и телевизията, не може да участва в търговски дружества, които по занятие създават програми, предназначени за разпространение чрез електронни съобщителни мрежи, и няма право да изгражда и експлоатира електронна съобщителна мрежа за пренос на радио- и телевизионни програми. Ограниченията са идентични с тези за предприятията, които ще спечелят конкурсите за изграждане на мултиплекси в първата и втората фаза на цифровизацията, и са насочени към осигуряване на ефективна конкуренция.
    Държавата чрез министъра на регионалното развитие и благоустройството учредява по Търговския закон търговско дружество с държавно участие, спазвайки Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала, като участието на държавата е не по-малко от 50 на сто. Основният предмет на дейност на дружеството е изграждане, развитие и експлоатация на електронна съобщителна мрежа за осъществяване на електронни съобщения – пренос на радио- и телевизионни програми, която има статут на национален инфраструктурен обект.
    В многобройните изказвания бе изразена подкрепа за първото гласуване на Законопроекта от парламентарните група на Коалиция за България, НДСВ и ДПС. Същевременно бяха посочени и някои спорни въпроси, например кой да бъде принципалът на Националната компания -министърът на финансите, както е в проекта, или държавното предприятие да бъде национална агенция към Министерския съвет? Президентът ли да назначава Управителния съвет на Националната компания, или това да прави министър-председателят? Препоръчано бе изискванията към членовете на националната компания да бъдат включени в закона, а не да се препраща към изисквания за членове на КРС. Освен това е налице дублиране на функциите между националната компания и търговското дружество, което трябва да се избегне между първото и второто гласуване.
    След проведената дискусия Комисията по гражданско общество и медии със 7 гласа „за”, 0 „против” и 0 „въздържал се” предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за публичното радиоразпръскване, № 902-01-22, внесен от Министерския съвет на 06.04.2009 г.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИИ:
    Иво Атанасов

    Форма за търсене
    Ключова дума