Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по гражданското общество и медии
15/04/2009

    Доклад на омбудсмана на Република България за 2008 г.

    ЧЕТИРИДЕСЕТО НАРОДНО СЪБРАНИЕ


    № 953-14-7
    24.04.2009 г.



    С Т А Н О В И Щ Е


    На съвместно заседание на Комисията по правата на човека и вероизповеданията, Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство, Комисията по въпросите на държавната администрация и Комисията по гражданско общество и медии, проведено на 15 април 2009 г, се разгледа Доклад на омбудсмана на Република България за 2008 г., озаглавен „Справедливостта е душата на добрата администрация”.

    Докладът се внася в Народното събрание на основание на чл. 22 от Закона за омбудсмана и представя основните приоритети и направления в политиките на институцията, нейните констатации, оценки, инициативи и препоръки към администрацията. В хода на проведеното обсъждане се изтъкна, че годишният доклад на омбудсмана няма само отчетен характер – това е акт, с който се поставят на вниманието на Народното събрание проблеми в работата на изпълнителната и местната власт на различни нива, които засягат правата на гражданите и предизвикват широк и често тревожен обществен резонанс. Посочени са редица прояви на лоша и на добра администрация на централно и местно ниво.

    На базата на многобройните жалби и сигнали на граждани, на проверки, извършени по собствена инициатива, както и на анализ на изпълнението на препоръките на омбудсмана, в доклада се правят някои по-важни констатации, свързани със зачитанe правото на добро управление и добра администрация от страна на държавните органи и администрации:


     Недостатъчна е прозрачността и отчетността на органите на властта. В това отношение, например, се подчертава като слабост невъвеждането на публични регистри на общинските ресурси – собственост, рекламни площи, жилища, европроекти и пр. Отбелязва се и прекомерното забавяне на въвеждането на унифицирани нормативни правила за предотвратяване на конфликт на интереси.
     Гражданското участие при вземането на решения с широк обществен резонанс е незадоволително.
     Недостатъчен и неефикасен е гражданският и парламентарен контрол върху МВР и службите за сигурност.
     Правата на пациента често се нарушават.
     Доставчиците на обществени услуги (ток, парно, телефон и др.) често не зачитат потребителските права.
     Няма ефикасен механизъм за представителство на държавата по дела пред Съда в Страсбург и за преодоляване на причините за негови осъдителни решения.
     Има напредък, но не достатъчен, в реформата на местата за лишаване от свобода.


    В доклада се поставя акцент върху трудностите пред процеса на децентрализация на властта и прилагането на принципите на добро управление в местната власт. Изтъкват се наблюденията на омбудсмана, че финансовото управление на общините не е достатъчно прозрачно, че общинската администрация е мудна и недостатъчно отворена към гражданите.

    Годишният доклад е придружен и от подробни статистически данни - общият брой жалби и сигнали, получени от омбудсмана до 31. 12. 2008 г. е 8 836. По 87% от тях проверките са приключили, а по останалите институцията продължава да проучва обстоятелствата, набира допълнителна информация и полага усилия за успешното разрешаване на поставените проблеми. Броят на разгледаните жалби, по които омбудсманът се е произнесъл през 2008 г. се е увеличил в сравнение с 2007 г. с близо 30%. Най-много са оплакванията, свързани с устройство на територията и проблемите на собствеността/23%/. На второ място са жалбите, свързани с обществените услуги/19%/, а на трето – със социалните дейности/11%/. От област София – град са постъпили 934 жалби, от Област Пловдив – 208. Следват област Варна – 155, област Плевен – 87, област Благоевград – 77, област Бургас – 76, област Русе.

    Парламентарните комисии насърчават активното участие на омбудсмана в законодателния процес със законодателни предложения и идеи, които произтичат от неговите проверки и самосезирания, в съответствие с приетия от Народното събрание Правилник за организацията и дейността на омбудсмана.

    Наред с това се подчертава като положителна черта в досегашната дейност на националния омбудсман, че неговите усилия надхвърлят индивидуалните случаи, поставяни пред него от гражданите и са насочени и към ангажиране на вниманието на институциите и на обществеността по редица важни въпроси, свързани с правата на човека и тяхното по-ефикасно зачитане от органите на властта.

    Докладът на омбудсмана за 2008 г. съдържа редица теми и проблеми, които могат да бъдат предмет на парламентарен контрол върху изпълнителната власт.

    В хода на дискусията народните представители изразиха своята подкрепа за работата на омбудсмана и дадоха висока оценка на постигнатите от неговия екип резултати. Бяха поставени въпроси във връзка с правото на здравеопазване, правата на пациентите, качеството на административното обслужване и формите на упражняване на мониторинг след подписването на двустранните протоколи. Беше изразено становище, че е добре този доклад да бъде предоставен и на следващото Народно събрание, за да може то законодателно да допринесе за решаването на поставените проблеми.


    След проведената дискусия народните представители от Комисията по правата на човека и вероизповеданията, Комисията по местно самоуправление, регионална политика и благоустройство, Комисията по въпросите на държавната администрация и Комисията по гражданско общество и медии с 51 гласа приеха единодушно за сведение Доклада на омбудсмана на Република България за 2008 г. и предлагат на Народното събрание също да го приеме за сведение.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИИ:
    Иво Атанасов

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ПРАВАТА НА ЧОВЕКА И ВЕРОИЗПОВЕДАНИЯТА:
    Огнян Герджиков

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО МЕСТНО
    САМОУПРАВЛЕНИЕ, РЕГИОНАЛНА ПОЛИТИКА
    И БЛАГОУСТРОЙСТВО:
    Ремзи Осман

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО ВЪПРОСИТЕ
    НА ДЪРЖАВНАТА АДМИНИСТРАЦИЯ:
    Веселин Методиев
    Форма за търсене
    Ключова дума