Комисия по гражданското общество и медии
25/05/2006
Доклад за дейността на омбудсмана за периода
юни 2005 – март 2006 г., вх. № 639-00-36/31.03.2006 г.
На редовно заседание, проведено на 25 май 2006 г., Комисията по гражданско общество и медии разгледа Доклада за дейността на омбудсмана на Република България за периода юни 2005 – март 2006 година, който е внесен в Народното събрание на основание чл. 22 от Закона за омбудсмана.
Структурата на Доклада включва осем раздела, които представят работата на институцията след избирането на г-н Гиньо Ганев и приемането на необходимата подзаконова нормативна база за неговата дейност. Въз основа на тази информация може да се направи извод, че институцията вече функционира пълноценно. В този смисъл е и положителната оценка на експертите на Европейския съюз в рамките на Четвъртата мисия за оценка на напредъка на Република България по глава 24 „Сътрудничество в областта на правосъдието и вътрешните работи” от м. март 2006 г. Според тях институцията на омбудсмана има необходимия „потенциал да бъде важен орган за контрол и наблюдение, включително и във връзка с корупционни случаи”.
Създаден и въведен в практиката на институцията е и предвиденият в законовата уредба публичен регистър на жалбите и сигналите на граждани.
Общият брой жалби, получени от омбудсмана до 25.05.2006 г., е 1 569 (данните са съобщени по време на заседанието на комисията). Проверката е приключила по 33% от тях; в процес на проверка са - 62%, жалбите и сигналите, по които проверката не е открита са, 5%.
Комисията по гражданско общество и медии оценява положително дейността на омбудсмана по създаване на обществени консултативни съвети (съгласно чл. 14 от Правилника за организацията и дейността на омбудсмана) като работни форуми за обобщаване на лошата административната практика в различни сфери, разкриване на корупционни предпоставки и привличане на общественото мнение, неправителствени и браншови организации и широки експертни среди в противодействието срещу тях. Пример в тази насока е вече създаденият Обществен съвет за взаимодействие с национално представителните работодателски организации, чиято основна задача е да съдейства чрез сигнали, предложения и инициативи за преодоляване на бюрократичните практики и пречки в развитието на бизнеса, за създаване на благоприятен административен климат за насърчаване на инвестициите и стопанския напредък, както и за зачитане на правата на работещите.
Практиката на омбудсмана да събира групи от изтъкнати специалисти и да сътрудничи с водещи неправителствени организации допринася за това, решенията му да се основават на здрав експертен и обществен фундамент.
С оглед на това, Комисията по гражданско общество и медии приема за сведение Доклада за дейността на омбудсмана на Република България за периода юни 2005 - март 2006 г. и предлага на Народното събрание също да го приеме за сведение.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИИ:
Иво Атанасов