Комисия по гражданското общество и медии
27/10/2005
Законопроект за изменение на Закона за радиото и телевизията, № 554-01-2, внесен от Волен Сидеров и група народни представители
На редовно заседание, проведено на 27.10.2005 г., Комисията по гражданско общество и медии разгледа Законопроект за изменение на Закона за радиото и телевизията, № 554-01-2, внесен от Волен Сидеров и група народни представители.
Според Конституцията официалният език в Република България е българският. Съобразно член 36, ал. 1, гражданите са длъжни да изучават български език. Член 36, ал. 2 гарантира на гражданите, които имат роден език, различен от българския, правото да го изучават и да го ползват.
На 18.02.1999 година Република България ратифицира Европейската рамкова конвенция за защита на малцинствата (тя е влязла в сила от 01.09. 1999 г). Тази Конвенция съдържа и някои норми, които са от значение за медийното законодателство. Съгласно чл. 5 държавата трябва да “поощрява културата на малцинствата и да пази тяхната идентичност”. От още по-голямо значение е чл. 9, според който на етническите малцинства трябва да се предостави “свобода да изразяват мнение на техния роден език чрез радиото и телевизията”. Член 9, ал. 3 от Конвенцията изисква от страните–членки на Европейския съюз да разрешават на малцинствата да създават свои радио-и телевизионни станции.
С вписването в българското държавно право на Европейската рамкова конвенция за защита на малцинствата етническите малцинства в Република България получават широки гаранции, че правно ще им бъде осигурена възможност за радио- и телевизионни предавания на техния роден език.
Съгласно чл. 5 ал. 4 от Конституцията, ратифицираните от Република България, обнародвани и влезли в сила международни договори стават част от вътрешното право на страната и имат приоритет пред онези негови норми, които са в противоречие с тях. Европейската конвенция за трансгранична телевизия е ратифицирана от Народното събрание на 04.12.1997 г. и обнародвана на 08.04.1999 г. Конвенцията се отнася до програмните емисии, включени в различни предавания. Нейната цел е да се улесни трансграничното предаване и препредаване на телевизионни програмни емисии между страните.
Като следствие от Европейската Харта за регионалните или малцинствени езици (1992), Съветът на Европа следи за защитата на исторически оформилите се регионални или малцинствени езици като изключително важни за запазването на традициите и културното богатство на Европа.
В Хартата специално за медиите се отбелязва:
- като се вземе под внимание състоянието на всеки език, обемът на пряката и непряката компетентност, правомощията и влиянието на държавните органи в сферата на медиите и при спазването на принципите за независимост и автономия на медиите, страните по договора се задължават да проведат следните мерки:
- доколкото радиото и телевизията осъществяват обществени задачи, да насърчават и/или улесняват, или осигуряват организирането на най-малко едно радиопредаване и един телевизионен канал на регионални или малцинствени езици.
След проведеното гласуване, Комисията по гражданско общество и медии с 9 гласа “за”, 2 “против” и 1 “въздържал се”
Р Е Ш И:
Не подкрепя Законопроекта за изменение на Закона за радиото и телевизията, внесен от Волен Сидеров и група народни представители.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО
И МЕДИИ:
Иво Атанасов