Комисия по гражданското общество и медии
22/11/2007
Изслушване в Комисията по гражданско общество и медии на тема: „Преминаване от аналогово към цифрово телевизионно разпространение в държавите от Европа и САЩ – практически и законодателни проблеми и решения”
Изслушването се състоя на редовно заседание на комисията, проведено на 22 ноември 2007 г., в което взеха участие представители на:
- Министерството на културата;
- Комисията за регулиране на съобщенията;
- Държавната агенция за информационни технологии и съобщения;
- Съвета за електронни медии
- Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори;
- Звено „Парламентарни проучвания и анализи” на Народното събрание;
- Програма „Студенти на стаж в Парламента”.
Задълбочаващото се изоставане на Република България в областта на цифровизацията на електронните медии налага навременно запознаване с европейския опит. По този повод Комисията поръча на Програма „Студенти на стаж в Парламента” законодателно проучване на тема: „Преминаване от аналогово към цифрово телевизионно разпространение в държавите от Европа и САЩ – практически и законодателни проблеми и решения”.
От началото на мандата на 40-то Народно събрание Комисията по гражданско общество и медии работи изключително активно с Програма Студенти на стаж в Парламента. Именно в началото на мандата на този парламент (ноември 2005 г.) бе приета дълго отлаганата Стратегия за лицензиране на радио –и телевизионната дейност. Тъй като Комисията е на мнение, че изследователската работа преди приемането на определени закони и други актове на българския парламент е абсолютно задължителна, тя поръча още през 2006 г. две законодателни проучвания, които завършиха успешно. Те са:
- Правен режим на лицензиране на операторите за радио- и телевизионна дейност;
- Общественият радио- и телевизионен модел на държавите в Европа – правна рамка, състояние и перспективи.
И двете проучвания имат голямо значение за работата на Комисията по гражданско общество и медии в областта на електронните медии. Предстоящото окончателно приемане на променената Директива “Телевизия без граници”, както и бъдещите задължителни промени в Закона за радиото и телевизията изискват отлично експертно познаване на опита на страните-членки на Европейския съюз, както и на останалите държави с далеч по-модерно законодателство в медийната сфера.
С новото, трето по ред законодателно проучване, Комисията по гражданско общество и медии получава една много добра емпирична основа за промените в областта на медийното законодателство, част от които предстоят да бъдат внесени в Народното събрание и са свързани както с лицензирането на радио- и телевизионни оператори, така и с предстоящото преминаване от аналогово към цифрово излъчване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
ПО ГРАЖДАНСКО ОБЩЕСТВО И МЕДИИ:
Иво Атанасов