Комисия по гражданското общество и медии
Обсъждане на проект за решения за избор на членове на Съвета за електронни медии
На 22 октомври 2008 г. се проведе заседание на Комисията по гражданското общество и медии при
Д н е в е н р е д:
1. Обсъждане на проект за решения за избор на членове на Съвета за електронни медии.
Заседанието бе открито в 14,30 ч. и ръководено от господин Иво Атанасов – председател на комисията.
* * *
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Уважаеми дами и господа, предлагам да започнем заседанието.
Дневният ред включва една точка – Обсъждане на проект за решения за избор на членове на Съвета за електронни медии.
Имаме внесени три проекта – от госпожа Весела Драганова и група народни представители; от господин Васил Иванов-Лучано, Мария Ангелиева-Колева и Даринка Станчева; от Стефан Софиянски и Красимир Каракачанов.
На заседанието присъстват и трите кандидатки, съответно госпожа Мария Стефанова, госпожа Анна Хаджиева и госпожа Велина Тодорова.
Моля вносителите да представят своите проекти за решения по реда на тяхното внасяне.
Госпожо Драганова, имате думата.
ВЕСЕЛА ДРАГАНОВА: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги!
Представям на вашето внимание проекта за решение, което предлагаме аз и група народни представители:
„Народното събрание на основание чл. 86, ал. 1 от Конституцията на Република България и чл. 24, алинеи 1 и 2 от Закона за радиото и телевизията избира Мария Георгиева Стефанова за член на Съвета за електронни медии”.
Мотивите ни за това са следните.
Предложението на госпожа Мария Георгиева Стефанова да бъде избрана за член на Съвета за електронни медии е продиктувано от доказаните професионални качества в досегашната й работа в съвета и като член, и като негов председател. Госпожа Стефанова в професионалния си път е извървяла цялата йерархия в сферата на електронните медии: репортер и водеща в Българското национално радио – програма „Хоризонт”, водеща информационни предавания в радио „Експрес”, репортер в Българската национална телевизия – Канал 1, главен редактор в радио „Канал Ком – София”, връзки с обществеността и медиен консултант към Програмата на ООН за развитие, главен редактор „Новини”, телевизия „Канал 3”, член на Управителния съвет на Българското национално радио, член на Съвета за електронни медии от 2001 г. и негов председател към момента.
Госпожа Стефанова притежава нужните умения и квалификации за да изпълнява задълженията си като член на Съвета за електронни медии и отговаря на всички условия.
Госпожа Стефанова е и изявен общественик като член на Съюза на българските журналисти, член на Международната организация на журналистите, вицегубернатор на Зонта Интернешънъл за Дистрикт 30 (Франция, Германия, Швейцария, Италия, Монако, България, Македония, Румъния), както и районен директор за България, Македония и Румъния; изпълнителен директор на Фондация „За добри родители”.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря, госпожо Стефанова.
По реда на внасянето на проектите за решения думата има господин Стефан Софиянски.
СТЕФАН СОФИЯНСКИ: Благодаря, господин председател.
Уважаеми колеги, не само ние с господин Каракачанов защитаваме тази кандидатура, това е кандидатура на Българския народен съюз.
С госпожа Димова работим много дълго време, мога да кажа, че сме изключително удовлетворени не само от обществената й дейност, но и от позициите и от познанията й. Това се вижда и от нейната биография.
Госпожа Димова е член на Съюза на българските журналисти. Била е журналист в два вестника – във в. „Демокрация” и в. „Континент”. С работата си винаги е давала принос на демократичното развитие на страната. В електронните медии тя е продуцент и автор на две предавания, които са свързани с развитието на страната и с реклама на туризма в България. Работи в две телевизии като продуцент.
В обществения живот освен работата в парламентарната група на Българския народен съюз вече трета година – „Връзки с обществеността”, тя е била „Връзки с обществеността” в Министерството на търговията и туризма в един сериозен и успешен период за това министерство. Така че смятаме, че в нейно лице можем да предложим човек за член на Съвета за електронни медии, който съчетава качествата на професионалната журналистика в свободното слово и в електронните медии и е човек, който е силно ангажиран и с изпълнителната власт, работейки в системата на изпълнителната власт, и с Народното събрание, работейки в системата на Народното събрание.
Казах, че е член на Съюза на българските журналисти. Има няколко номинации и награди.
Владее английски и руски език.
Затова не само че предлагаме тази кандидатура, но и в залата парламентарната група на Българския народен съюз ще подкрепи кандидатурата на госпожа Димова.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря, господин Софиянски.
Думата има господин Лучано.
ВАСИЛ ИВАНОВ-ЛУЧАНО: Уважаеми господин председател, уважаеми колеги! Благодаря Ви за това, че ми давате думата. Бих искал да обоснова пред вас предложението, внесено на 27 февруари 2008 г. Вносители сме аз, госпожа Мария Ангелиева и госпожа Даринка Станчева, а именно за избиране на госпожа Анна Вълчева Хаджиева за член на Съвета за електронни медии.
С предложението госпожа Анна Хаджиева да бъде избрана за член на Съвета за електронни медии имаме намерение да засилим и придадем на регулаторния орган експертност в областта на регионалните медии. Това е необходимо не само във връзка с лицензионния режим, но и за развитието и утвърждаването на регионалния мониторинг.
Госпожа Хаджиева има изключителен опит в регионалния спектър на електронните медии, а именно: редактор, водещ и продуцент в Радио Пловдив в продължение на осем години, хоноруван преподавател по журналистика в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски”. През 2000-та година е отличена с награда „Пловдив” за принос в журналистиката. От 2002 г. до 2004 г. госпожа Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии, където отдава енергията и професионалните си умения в посока развитие на регулацията на регионалните медии.
Госпожа Хаджиева е специализирала в Би Би Си - Лондон, Университет на Делауер – икономическа журналистика и специализация по управление на европейски проекти.
Госпожа Хаджиева владее английски, чешки и руски език.
В качеството си на вносители вярваме, че предложената кандидатура на госпожа Анна Хаджиева за избиране на член на Съвета за електронни медии ще допринесе за обновяването на регулаторния орган и спазване духа на Закона за радиото и телевизията.
Благодаря ви.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря ви.
Сега ви предлагам да чуем накратко номинираните, след което колегите народни представители ще могат да задават въпроси.
По реда на внасянето първо има думата госпожа Стефанова.
МАРИЯ СТЕФАНОВА: Благодаря Ви, господин Атанасов.
Госпожо Драганова, господин Аблеким, госпожи и господа народни представители! Аз добих смелостта да се явя днес пред вас, защото смятам, че експертността трябва винаги да бъде почитана и в качеството си на медиен експерт се явявам пред вас, за да заявя своето желание и в същото време благодарност за издигането на моята кандидатура за втори мандат за член на Съвета за електронни медии.
Вече седма година, тъй като първият ми мандат изтече, но изпълнявам задълженията си по силата на Закона за радиото и телевизия, така че вече седма година работя в областта на медийната регулация. И ако това ви звучи много общо, бих си позволила да кажа, че това е една изключително тежка материя. Ние се занимаваме не само с провеждането на конкурси за лицензирането на радио- и телевизионни станции, но и с куп други неща, които се отнасят най-вече до съдържанието на радио- и телевизионните програми. Изисква се изключително търпение, познаване на материята, такт, деликатност и в същото време твърдост при решаването на тези въпроси.
Ще приключа моето изказване с няколко важни неща, които лично аз, а и Съветът, в който работя, сме си поставили като задачи. Те са абсолютно изпълними.
На преден план е, разбира се, стартът на цифровизацията в България – един много сложен процес, който ние като Съвет за електронни медии имаме нелеката задача да въведем и да обясним на всички зрители и слушатели какво представлява това.
Втората задача е да подпомогнем Народното събрание и конкретно вашата комисия при подготовката и приемането на новите текстове за изменение на Закона за радио и телевизия.
Ще спра дотук. Искам да ви благодаря за вниманието и за това че ме изслушахте и се надявам да подкрепите моята кандидатура.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, госпожо Стефанова.
Възможност да говори пред нас има госпожа Велина Димова. Заповядайте.
ВЕЛИНА ДИМОВА: Добър ден на всички! Аз ще бъда много кратка.
Това, което каза господин Софиянски, е само една кратка част от това, което може да се каже за една биография. Всъщност моят журналистически път е започнал от Факултета по журналистика. Дипломирах се в 1981 г. Завършила съм профил „Радио”. Имам доста оперативен репортерски стаж в радиото, но професионалният ми път така се завъртя, че явно един журналист трябва да мине през повече медии, за да види различните технологии.
Работила съм в големи вестници, ежедневници, и то не два, а повече. Правих и списания. Специализираното предаване за туризъм, на което бях автор и водещ повече от шест години, беше общо взето уникално на територията на телевизионните предавания, защото се оказа, че такова предаване са прави доста трудно. Но аз съм доволна от себе си че удържах.
Другото, което искам да кажа, е, че така или иначе се завъртяха нещата, че имам известен опит в работа с администрацията, защото бях пресаташе за едно тогава, в 1998 г., много голямо министерство - Министерството на търговията и туризма. То беше почти мегаминистерство, ако си спомняте.
Вече от три години и половина в парламента успешно си партнираме с народните представители от нашата и от други групи и с колегите, които са акредитирани в парламента.
Това, което мога да кажа за себе си, е, първо да благодаря на колегите от групата на народните представители, че представиха кандидатурата ми, а на вас – че ме приехте тук да ме изслушате. Аз съм зодия „Телец”, на границата между две зодии съм, доста упорит човек съм и бих дала всичко, за да бъда полезна на мястото, на което работя. Мисля, че ако за някои е недостатък това, че досега не съм била член на Съвета за електронни медии, за мен е предимство, защото всеки нов човек може да разчупи по някакъв начин работата в едно много важно за мен и за медиите звено и то да стане още по-оперативно и да добие пред обществото по-позитивен имидж.
Благодаря ви. Желая ви успех на всички!
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря, госпожо Димова.
Госпожо Хаджиева, заповядайте.
АННА ХАДЖИЕВА: Благодаря.
Господин председател, дами и господа народни представители! Благодаря за тази номинация, защото за мен ще бъде предизвикателство да работя в Съвета за електронни медии, ако, разбира се, кандидатурата ми бъде одобрена от вас, в два различни и много интересни периода за медийната среда.
Мисля, че имам експертност, амбиция и воля. В екипа на Съвета за електронни медии работят хора, които са професионалисти, а аз вярвам в екипността.
Още веднъж, благодаря ви за номинацията.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, госпожо Хаджиева.
Имат думата народните представители за становища и за въпроси към кандидатите.
Нека да напомня, че вече почти цяла година Народното събрание не изпълнява своето задължение да обнови двама членове от своята квота, чиито мандати свършиха през ноември миналата година. При тази ротация трябва да бъдат обновени двама от нашата квота и един от квотата на Президента. Президентът още през януари назначи своя представител, една юристка, която беше бременна, роди и може би детето ще тръгне на детска градина, а парламентът все още не е успял да излъчи своите двама представители. Това блокира и президентската квота, защото съгласно закона указът на Президента и решението на парламента влизат в сила едновременно.
Ясно е, че не можеше повече да се търпи ние като представители на държавата да блокираме и дестабилизираме Съвета за електронни медии. Това се отразяваше крайно негативно върху неговите функции. Още повече, че там след проверката на Комисията по досиетата възникнаха и други проблеми и в един момент можеше да имаме Съвет за електронни медии, който да виси изцяло във въздуха. Затова вчера на заседание на нашата парламентарна група беше взето решение аз да оттегля кандидатурата на Александър Александров, която бях внесъл преди може би девет месеца, за член на Съвета за електронни медии. Днес преди заседанието на комисията оттеглих тази кандидатура.
Обсъждайки в групата тримата кандидати, смятаме, че и тримата имат достатъчно достойнства да бъдат членове на Съвета за електронни медии, но за нас в решението кои две от тези три да изберем решаващото беше обстоятелството, че госпожа Стефанова и госпожа Хаджиева вече са работили в Съвета за електронни медии, което говори, че те имат опит не само в сферата на електронните медии, но и в самия регулатор, в самия Съвет за електронни медии.
Затова нашите предпочитания като парламентарна група ще бъдат към госпожа Хаджиева и госпожа Стефанова, с цялото ни уважение към госпожа Димова.
Имате думата за вашите позиции.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ: Аз вземам думата, за да изразя позицията на моята парламентарна група – групата на Българска нова демокрация. Ние ще подкрепим кандидатурата на госпожа Анна Хаджиева, тъй като смятаме, че тя е най-доброто съчетание между опит и амбиции. Естествено нямаме нищо против и другите кандидатури, но смятаме, че това, че Анна Хаджиева е била член на Съвета за електронни медии в един предишен мандат и имайки предвид нейната битност на член, вземаните решения и нейната работа тогава, можем да преценим, че тя би се справила успешно на този етап.
По отношение на кандидатурата на госпожа Стефанова. Бихме казали също добри думи за нейния професионализъм, но моята парламентарна група смята, че тя е обременена до известна степен с ръководството на настоящия СЕМ, спрямо някои от чиито решения имаме сериозно възражение.
ВЕСЕЛА ДРАГАНОВА: Аз имам въпрос към господин Дончев. Господин Дончев, това означава ли, че вие подкрепяте третата кандидатура, тъй като трябва да бъдат подкрепени две от три? Местата за Народното събрание са две.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ: Ще подкрепим тези две кандидатури, като ние смятаме, че абсолютната безспорната кандидатура, за която може да се гласува без никакви възражения, това е кандидатурата на Анна Хаджиева. Но с оглед опита на госпожа Стефанова, въпреки някои възражения, които имаме към ръководения от нея Съвет за електронни медии, ние подкрепяме тази кандидатура.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Искам да напомня, че като стигнем до гласуването след малко, всеки от нас може да подкрепи двама кандидати, но никой не е длъжен да гласува и за двамата. Не може да се гласува за тримата, тъй като ще навлезем – в математиката се казва - в ефекта на Кондорсе, никой няма да получи мнозинство. Така че ще можем да гласуваме максимум за двама кандидати.
Иска ли някой думата? Заповядайте.
ЛЮТВИ МЕСТАН: Благодаря, господин председателю.
Ние с председателя Атанасов участвахме при приемането на Закона за радиото и телевизията и избирането на първия регулаторен орган – Националния съвет за радио и телевизия. И в интерес на истината емоциите, които съпътстваха тези разисквания тогава, днес определено отсъстват от залата и може би това е за добро. В това спокойствие, в което протича заседанието, аз не съм склонен да съзирам подценяване на проблематиката. Напротив, изборът е много сериозен.
Взех думата, за да кажа, че едва ли някой ще може да види в политическите позиции, които вече се изразиха, някакво проявление на разни формули 8:5:3 и се радвам, че поне това обвинение ще отсъства от дебатите и в пленарната зала, когато обсъждаме предложенията.
Аз ще се присъединя към справедливо високите оценки, които и тримата номинирани получиха, като също ще подчертая, че приемствеността в този орган е от съществено значение. Ние още в рамките на 38 Народното събрание решихме спора какво означава обновяване и дали дадено нещо може да се обнови със самото себе си. Оказа се, че може и това вече е традиция. Може би не е било съвсем лишено от основание и това виждане на мнозинството в 38 Народното събрание, защото действително приемствеността в работата на един толкова важен орган е от съществено значение.
Предполагам, господин председател, че във връзка с последните изменения на Конституцията ние за първи път ще гледаме и годишен доклад на Съвета за електронни медии. Защото Петата поправка в Конституцията постановява, че всички органи, избрани от парламента, или органи, за избирането на които парламентът има съучастие, би трябвало да отчитат дейността си под формата на годишни доклади.
Обръщам внимание на това обстоятелство, госпожо Стефанова, защото ще получите и нашата подкрепа днес и в пленарната зала. Очакваме доклада ви и очакваме едни сериозни разисквания в пленарната зала, защото аз няма да се откажа от оценката си, че този регулаторен орган е много отговорен, но същевременно няма да скрия, че се чуха и доста критични оценки от колеги от нашата парламентарна група, когато обсъждахме номинациите. Нашето усещане е, че не е висок авторитетът на регулаторния орган. Общо взето преобладава усещането за недостатъчна ефективност на органа.
Бях длъжен да споделя и това. Приемете последните ми думи и като препоръка във връзка с подкрепата, която Вие и госпожа Хаджиева ще получите от парламентарната ни група. Ние сме респектирани от биографията и на кандидата на колегите от Българския народен съюз, но аз съм коректен да представя политическата позиция на ДПС във връзка с този избор.
Благодаря.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Господин Малинов, заповядайте.
СВЕТОСЛАВ МАЛИНОВ: Демократи за силна България имаме позиция относно подобни гласувания и предложения, която изградихме въз основа на абсолютно необоснованото отхвърляне на господин Лозанов, когото ние предложихме. Ако има човек, който въплъщава публичността и за чийто престиж може да се говори по безспорен начин, ако има човек, за който е валиден аргументът за опит и експертност, то това беше господин Лозанов. Той беше отхвърлен по един начин и в един момент, в който мисля че можеше да помогне на Съвета за електронни медии да вдигне малко достойнството си.
Така че всички аргументи, свързани експертност и опитност, на мен и на ДСБ ни изглеждат крайно неубедителни, това е опит да се прикрие една съвсем друга логика.
Оттогава нашето решение беше да не участваме в гласуванията, тъй като самото развитие на Съвета за електронни медии, неговата роля по никакъв начин не отговарят на това, което трябва да се очаква от един регулаторен орган. А да се очаква, че хора, които са работили досега без прекъсване, биха били полезни на Съвета за електронни медии, имайки предвид неговия статут, неговата популярност, неговия авторитет, мисля, че не е коректно. В този смисъл аз бих обърнал аргумента. Сигурен съм, че ще се съгласите, че не се чувства присъствието на един авторитетен регулаторен орган. Напротив.
Всичко това означава, че аз няма да подкрепя по никакъв начин кандидатурите, които бяха предложени, но ще направя изключение и ще наруша принципа, към който ДСБ се придържа, и ще подкрепя Велина Димова.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря Ви, господин Малинов.
Иска ли думата друг народен представител?
Имаме писмо от господин Бойко Ватев, който е заместник-председател на нашата комисия, но в момента е на заседание на друга комисия и не може да участва в гласуването. Той казва, че при гласуването за нов член на СЕМ ще подкрепи госпожа Велина Димова.
Ние не сме въвели гласуване по този начин, за да не стане в един момент масова практика. Няма да направим изключение и този път, но аз съм длъжен да прочета писмото за ориентация на колегите и защото искам да знаете, че госпожа Димова има подкрепата на този заместник-председател на комисията.
Това, което каза господин Местан, ме върна малко назад. Разглеждането на тези персонални за Съвета за електронни медии въпроси ще породи обсъждания по самата работа на Съвета за електронни медии, тъй като ние нямаме друг повод да се занимаваме с тази проблематика, освен с последната поправка в Конституцията.
Аз си спомням, че когато беше първата ротация, вие бяхте проверили, че обновление не може да се тълкува като обновяване със себе си, но в миналия мандат това нещо се повтори. В сегашния мандат благодарение на правилното отношение от страна на коалиционните партньори вече стана възможна формулата, по която ротацията да заработи в Съвета за електронни медии, така че сега всеки член на Съвета за електронни медии вече изкарва шестгодишния мандат и няма да има жребий. С други думи, създаде се възможност да се работи по формулата, по която е конституиран Съветът за електронни медии. Разбира се, става дума за независимост на лицата, които са в Съвета за електронни медии, от сегашното политическо мнозинство. След по-малко от година ще има нови парламентарни избори, не се знае какво ще бъде мнозинството, но тези хора ще си останат да си работят.
Господин Бойко Ватев вече е сред нас и ще може да участва в гласуването.
Нека да преминем към гласуване. Напомням, че всеки от нас може да подкрепи до две кандидатури, които той реши.
Ще подложа проекторешенията по реда на тяхното внасяне в Деловодството на Народното събрание.
Подлагам на гласуване проекторешението, внесено от Весела Драганова, за кандидатурата на Мария Стефанова.
За – 9, против – 0, въздържали се 2.
Подлагам на гласуване проекторешението, внесено от господин Стефан Софиянски и Красимир Каракачанов за госпожа Велина Тодорова.
За – 2, против – 0, въздържали се – 10.
Подлагам на гласуване проекта за решение, представен от господин Васил Иванов Лучано, отнасящ се до кандидатурата на госпожа Анна Хаджиева.
За – 10, против – 0, въздържали – 2.
Становището на нашата комисия е подкрепа за кандидатурата на госпожа Хаджиева и госпожа Стефанова. Разбира се, и трите кандидатури ще влязат в пленарната зала.
Благодаря ви за участието.
Закривам заседанието.
(Закрито в 15,15 ч.)
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Иво Атанасов