Комисия по гражданското общество и медии
1. Промени в структурата на БТА.
На 02 април 2009 г. се проведе заседание на Комисията по гражданското общество и медии при
Д н е в е н р е д:
1. Промени в структурата на БТА.
Заседанието бе открито и ръководено от господин Иво Атанасов – председател на комисията.
В заседанието взеха участие: Борислав Чалъков – заместник-генерален директор на БТА, Евелина Андреева – главен секретар на БТА.
* * *
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Уважаеми дами и господа, предлагам да започнем с една точка в дневния ред – промени в структурата на БТА. Тук е Борислав Чалъков – заместник-генерален директор на БТА и Евелина Андреева – главен секретар на агенцията. Защо нашата комисия трябва да се занимава с този, изглеждащ вътрешен въпрос – затова, защото от 36-ото Народно събрание е приет Статут на БТА и според т. 3, мисля, от този статут промени в структурата и други въпроси, но в случая разглеждаме промени в структурата се извършват след одобрение от Комисията по телевизия и радио. Ние сме, така да се каже, правоприемник на Комисията по телевизия и радио. Така че БТА не може да направи промени в структурата без ние да кажем „да”. Затова сме поканили двама от ръководителите на агенцията за да ни обяснят какво налага промените, които предлагат, и които вие имате пред себе си.
БОРИСЛАВ ЧАЛЪКОВ: Промените в медийната среда естествено налагат да се променя и агенцията. Целта на БТА е да предлагаме на своите абонати и читатели повече и по-обширна информация. Естествено това налага и промени в структурата. В този смисъл идеята и намерението на ръководството на агенцията е да бъдат създадени две нови редакции. Едната редакция ще бъде с работно заглавие „Анализи и коментари”, която има за цел да прави по-сериозни разработки, а не само да се задоволяваме с информация от деня и с регистриране на казаното по пресконференции, изявления от различни точки на страната и т.н.
Особено в областта на икономиката се забелязва огромен интерес към едни по-сериозни разработки. Това е нещо, около което все повече хора концентрират повече интереси. Все повече издания посвещават цели страници. Естествено това изисква едно по-дълго планиране, по-сериозно разработване на отделни теми. И това не е единствената област, в която ще работи този отдел.
Другото направление, в което ние дори смятаме, че вече сме изостанали, а конкуренцията там е огромна, това е да навлезем в сферата на максимално бързо предаване на новините чрез съвременните телекомуникационни връзки, с които вече всички работим. Искаме да създадем един екип, една редакция, която да се нарича „Водещите новини”, и която в максимално кракът срок да отразява с текст и снимка ставащото едва ли не в реално време.
Всички тези промени БТА е способна да извърши с вътрешни ресурси, без разширяване на щата и естествено при пълно спазване на трудовото законодателство. Променя се медийният свят, ще се променя още повече, аз дори се боя, че сме една крачка назад в това отношение. Самите вие ползвате такава информация. БТА е един точен, безпристрастен източник. И ако не друго, това е поне още една възможност човек да сравнява това, което става с онова, за което съобщава агенцията.
ЕВЕЛИНА АНДРЕЕВА: Ако ми разрешите бих искала само да допълня нещо. Още веднъж да благодаря на уважаемата комисия, че се е спряла на един проблем, свързан само и единствено с БТА. В последните години има масово навлизане и създаване на информационни сайтове не само в България, но и в света. Това създаване на информационни сайтове и желанието от тяхна страна за абонамент в БТА за нас е един деликатен въпрос, както и за световните информационни агенции, тъй като рискът да изтече свободно информацията на БТА през тези сайтове е огромен. Те представят своя новинарски линк със свободен достъп. Една от редакциите, които бихме искали да създадем „Водещи новини” дава продукт, който да е насочен основно и приоритетно към информационните сайтове, които напоследък са основните наши клиенти. Поради липса на специализирана емисия ние досега предоставяме целия информационен пакет, но с ограничения, които залагаме в договора, но това са условности, които са трудни за проследяваме, а и световната практика, от която ние така или иначе се ръководим, е създаване на специализирани емисии, които да могат да бъдат предоставяни „ан блок” и да бъдат качвани свободно на информационните сайтове.
БОЙКО ВАТЕВ: Досега водещите новини към коя редакция са били? Към Вътрешни информация ли?
БОРИСЛАВ ЧАЛЪКОВ: Ако трябва да бъда точен ние пускаме анализи от световните агенции. Анализи и коментари са се появявали спорадично.
ЕВЕЛИНА АНДРЕЕВА: Правени са от всички редакции, които пускат своята водеща новина и се получава един пакет.
БОРИСЛАВ ЧАЛЪКОВ: Тук бих отбелязал нещо, което е повече от „кухнята”. Този подбор на водещите новини понякога е много субективен. Докато едно такова централизирано звено, което ще работи с твърди критерии и което наистина ще има собствен поглед върху всичко – кое е това водеща новина, защо го пускаме, как го пускаме. Например когато се намалява цената на отопление – това е водеща новина.
РАДОСЛАВ ГАЙДАРСКИ: Доколкото разбрах с вътрешни кадри и вътрешни сили и средства искате да направите тези две дирекции. Ако това преструктуриране е в рамките на щата ми се струва, че е уместно и с удоволствие ще гласувам „за”. Щом като е и в интерес на подобряване на работата на редакциите.
ВЛАДИМИР ДОНЧЕВ: И аз искам да приветствам предложената промяна, но искам да ви кажа, че във времето на интернет и на социалните мрежи дори БТА малко позакъсня с коментарите и с анализите. Много сте закъснели всъщност. Дадохте възможност на няколко сайта в България да ви „излапа” голяма част от информацията и да я използва. Въз основа на нея те градят тези, правят анализи, правят коментари. Аз съм участник в един такъв сайт – не много известен, но добре работещ от няколко години. Трябва да ви кажа, че всичко, което взимаме от вас си го преработваме, коментираме. Имаме няколко добри коментатори и нещата вървят идеално. Вие самите дадохте възможност тази ниша да се заеме. Във времето на интернет нещата се развиват много бързо. Ще трябва да наваксвате доста. Трябва да го направите атрактивно. Редно е обаче точно БТА да бъде носителят на тази добре коментирана, добре интерпретирана информация. Защото виждаме, че на базата на информацията, която давате понякога се получават коментари, които са спекулативни – политически спекулативни, комерсиално, икономически спекулативни. Ако това при вас е структурирано и направено както трябва ще има една много добра база. Така, че аз го приветствам. Закъсняхте, направете го колкото може по-бързо. Освен това имате чудовищен ресурс.
ТРИФОН МИТЕВ: Не мисля, че е чудовищен ресурсът. Там има нужда и потребност от още. Подкрепям предложенията за структурата и само това искам да добавя, че е време – явно този мандат вече свърши – но в следващия инициативата да бъде на БТА за закон за БТА, където нещата не само да бъдат разписани, но да бъдат и гарантирани за развитието на БТА напред. БТА е институцията, която трябва да получава толкова, колкото й трябва. И не да си изсмуква ресурсите отвътре. Разбира се всичко това е оптимално. Защото със съвременните средства – г-н Дончев каза – съвременните средства изпреварват в много отношения БТА. И ако иска една държава да има информационна агенция, която да представя нейната политика и лицето й пред света – а това е в случая БТА, историята показва, че в тежки моменти за страната БТА е изваждала лицето й напред, още от първата национална катастрофа до ден днешен – нека това да стане повод по-нататък да се мисли и за осигуряването на БТА да бъде конкурентноспособна, с възможности и т.н. Да не изостава, а и държавата да й помага.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Моите впечатления са, че във времето на интернет държавните агенции и в Европа и в света имат проблеми и започват да закъсват. Това донякъде е свързано с тяхната същност. Те са един вид официални агенции. Информацията, която публикуват трябва да бъде абсолютно достоверна. Трябва да я проверяват от няколко източника. Всичко това не им дава възможността да бъдат достатъчно мобилни и гъвкави – нещо, което други средства за масова информация, особено електронни – си позволяват. Например, аз съм говорил с уредника на сайта на Дарик – много често има и правописни грешки и фактически грешки, което дразни една част от аудиторията – но той казва, че за тях е важното да са първи. Пускат новината – след един-два часа я уточняват дали е така, дали не е така. БТА не може да си позволи това. Затова в същото време виждаме как и печатни медии се пренасят вече в интернет пространството, тъй като тиражите на вестниците сериозно спада, като изключим онези, които наричаме „жълти” от типа на „Уикенд”, на „Шоу” и на други, които имат 200-300 000 тираж. Всичко друго е под 100 000. Виждаме, че вече и „Труд” и „24 часа” влязоха в интернет, имат сайтове. Ще можем да получаваме на мобилните си телефони това, което публикуват. При това положение БТА трябва да направи нещо и ние като одобрим поисканите промени в структурата ще развържем ръцете на агенцията за да може да се опита да бъде конкурентна в тази среда, пълна с информационни средства. От друга страна, освен че БТА би стояла по-добре в информационното пространство – тя може да реализира по-пълно плодовете на своя труд, тъй като, както и други казаха, дава информацията, публикува я, след това други сайтове пускат новината като своя. По този начин се забравя, че началото е тръгнало от БТА. Така че с тази промяна БТА ще може по-пълно да реализира информацията, която набира в различни точки на страната и на света.
Предлагам да подкрепим предложените промени в структурата на БТА. Още повече, че те няма да утежнят допълнително бюджета на агенцията, с надеждата, че това ще даде възможност на БТА да стои много по-здраво в голямата конкуренция, която наблюдаваме в информационното пространство. Има ли още някой, който иска да каже нещо?
ВЕСЕЛА ДРАГАНОВА: Искам да благодаря за точната информация и всичко, което сте правили дотук, защото само в БТА е истинската информация. И се надявам само в БТА да бъдат актуалните новини, анализите и коментарите. С това вие ще имате и повече клиенти в отношенията, които сте имали досега, тъй като наистина това е част, която е липсвала досега. Поздравявам екипа, че ще го направи със собствен ресурс.
ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Подлагам на гласуване следното предложение за решение: Комисията по гражданско общество и медии одобрява предложените от БТА промени в структурата на агенцията.
Който е съгласен, моля да гласува.
За – 9, против – 0, въздържали се – 0.
Пожелавам оттук нататък успех.
ПРЕДСЕДАТЕЛ:
Иво Атанасов