Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по гражданското общество и медии
15/02/2007
    Законопроект за ратифициране на изменението и допълнението на Конвенцията за достъп до информация, участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъп до правосъдие по въпросите на околната среда № 702-02-6, внесен от Министерския съвет
    На 15 февруари 2007 г. се проведе заседание на Комисията по гражданско общество и медии при

    Д н е в е н р е д:

    1. Законопроект за ратифициране на изменението и допълнението на Конвенцията за достъп до информация, участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъп до правосъдие по въпросите на околната среда № 702-02-6, внесен от Министерския съвет.
    Към протокола се прилага списък на присъствалите народни представители.
    Заседанието бе открито в 14,35 ч. и ръководено от г-н Иво Атанасов – председател на комисията.

    * * *

    ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Уважаеми дами и господа, предлагам да започнем заседанието.
    Дневният ред е от една точка - Законопроект за ратифициране на изменението и допълнението на Конвенцията за достъп до информация, участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъпа до правосъдие по въпросите на околната среда № 702-02-6, внесен от Министерския съвет на 7 февруари т.г.
    Има ли други предложения за дневния ред? Няма.
    Който е съгласен, моля да гласува.
    Приема се единодушно.
    Поканили сме г-жа Нели Илиева, която е експерт в Министерството на околната среда и водите с молба като представител на вносителя с молба да ни запознае със законопроекта за ратифициране на посочената конвенция.
    Заповядайте, госпожо Илиева.
    НЕЛИ ИЛИЕВА: Благодаря, господин председателю.
    Уважаеми госпожи и господа народни представители! На втората среща на страните по Конвенцията за достъп до информация, участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъп до правосъдие по въпросите на околната среда страните се споразумяха да изменят текста на Конвенцията в частта за участието на обществеността в процеса на взимане на решения за генетично модифицирани организми. Това беше едно доста трудно взето решение от страните по Конвенцията. Преговорите се водиха в продължение на около три години, като много оспорвано се дискутираше от страните всеки абзац, ако щете дори всяка дума, която влезе в окончателния вариант на решението.
    Бих искала да подчертая, че за финализирането и за приемането на това изменение и допълнение на текста на Конвенцията България има специален принос, тъй като служеше като посредник между двете основни групи страни, които преговаряха и искаха да бъде постигнато споразумение.
    Каква е всъщност целта на изменението и допълнението на Конвенцията? Тя е главно в два основни аспекта.
    Първият е да се разшири участието на обществеността във взимането на решение, когато се издават разрешения за съзнателно освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда, и второто е, когато се издават разрешения за пускането на пазара на генетично модифицирани организми.
    Изменението и допълнението на Конвенцията предвижда всяка от страните да гарантира своевременно и ефективно информирани участие на обществеността преди вземането на решение относно извършването на съзнателно освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда и пускането им на пазара.
    Изисква се да се представят разумни срокове, за да се даде на обществеността възможност да изрази своето мнение по предлаганите решения. При спазването на законодателството за поверителност на всяка от страните по Конвенцията следва да бъде предоставено на обществеността по подходящ навременен и ефективен начин резюме за уведомлението, подадено за получаване на разрешение за съзнателно освобождаване на генетично модифицирани организми или пускането им на пазара на нейната територия, както и доклад за направената оценка за риска, ако има такъв, при съобразяване с националната рамка за биобезопасност. Всяка от страните по Конвенцията следва да се стреми да гарантира, че при вземането на решение относно това дали да се разреши съзнателно освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда или пък те да бъдат пуснати на пазара трябва да се вземат предвид резултатите от процедурата за участието на обществеността.
    Ефективното прилагане на изменението и допълнението на Конвенцията ще доведе до една по-голяма прозрачност и реално участие на обществеността в процеса на взимане на решение за генетично модифицирани организми.
    Българският Закон за генетично модифицирани организми в много висока степен е хармонизиран с това изменение и допълнение на Конвенцията и от тази гледна точка не се изисква промяна на българското законодателство, както и развитието на допълнителен административен капацитет.
    Съветът на Европейския съюз взе решение, в което посочва, че Европейската общност и страните членки, които са страни по Конвенцията, трябва да депозират своите документи за ратифициране, приемане или одобряване на изменението и допълнението на Конвенцията най-късно до 1 февруари следващата година.
    Като пълноправен член на Европейския съюз България също е задължена да изпълни това решение на Европейския съюз.
    Благодаря Ви, господин председател, и на вас също, уважаеми госпожи и господа народни представители.
    ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря, госпожо Илиева.
    Няколко думи, уважаеми дами и господа, по самата Конвенция. Тя е известна като Орхуска Конвенция, регионална конвенция на държавите – членки на Икономическата комисия за Европа към ООН. Република България подписва Конвенцията при нейното откриване за подписване в Орхус, Дания, на 25 юни 1998 г. по време на Четвъртата министерска конференция “Околна среда за Европа”. Конвенцията влиза в сила през октомври 2001 г., когато набира необходимия брой ратифицирали я страни – 16. Конвенцията е ратифицирана от България със закон, приет от Народното събрание на 2 октомври 2003 г. и е в сила за нашата страна от 16 март 2004 г. Тя се смята за нов модел на взаимоотношения на международно, национално и местно ниво. Целта й е гражданите, неправителствените организации, обществеността да могат да играя много по-съществена роля при формирането и осъществяването на политиката за опазването на околната среда и гражданите да бъдат своевременно и по-пълно информирани за качеството на жизнената среда, която ги заобикаля.
    Конвенцията съдейства за засилване на отговорността на гражданите за опазване на околната среда. Прилагането на практика на този модел съдейства за изпълнението на едни от основните принципи на устойчивото развитие в контекста на решенията на Световната среща по устойчиво развитие, проведена в Йоханесбург през 2002 г.
    Ефективното прилагане на Конвенцията допринася за развитие на гражданското общество – това е част от наименованието на нашата комисия – води до по-голяма прозрачност на процеса на вземане на решения на национално и местно ниво и по-активно участие на различни обществени групи в този процес. Прилагането й съдейства за по-пълно отчитане на екологичните съображения при разработването и изпълнението на секторните политики, стратегии и планове за действие, програми и проекти в контекста на устойчивото развитие.
    Изменението и допълнението на Конвенцията – нещо, което сега ще ратифицираме – участието на обществеността в процеса на вземането на решения и достъпа до правосъдието по въпросите на околната среда (това е заглавието на Конвенцията) е приета на Втората среща на страните по Конвенцията, състояла се от 25 до 27 май 2005 г. в Алмати, Казахстан, в частта, засягаща участието на обществеността в процеса на вземане на решения, свързани с генетично модифицирани организми. Генетично модифициран организъм е организъм включително микроорганизъм, в който генетичният материал е бил променен по начин, който не настъпва с естествено чифтосване и/или естествена рекомбинация. В това понятие не се включва човешкият организъм. По този начин отговарям на шегата на г-н заместник-председател Бойко Ватев, който попита дали става дума за генно мутрифицирани организми. Не става дума, защото в това понятие не се включва човешкият организъм, говорим за генетично модифицирани организми.
    Целта, както посочи и г-жа Илиева, е по-прецизно формулиране на участието на обществеността в процеса на вземане на решения относно съзнателното освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда и пускането им на пазара. Предвижда се всяка една от страните да гарантира своевременно и ефективно информиране и участие на обществеността преди вземането на решения относно извършването на съзнателно освобождаване на генетично модифицирани организми в околната среда и пускането им на пазара.
    Предвиждат се разумни срокове за възможност на обществеността да изрази своето мнение по предлаганите решения. Всяка от страните по Конвенцията следва да се стреми да гарантира, че при вземането на решения ще се вземат предвид резултатите от процедурата за участие на обществеността. Ефективното прилагане на изменението и допълнението на Конвенцията ще доведе до по-голяма прозрачност на процеса на вземане на решения, свързани с генетично модифицирани организми.
    Нашият Закон за генетично модифицирани организми отговаря в голяма степен на изискванията на изменението и допълнението на тази конвенция и не се налага промяна на съществуващото законодателство и развитието на допълнителен административен капацитет – нещо, което подчерта в своето изказване и г-жа Нели Илиева.
    Съветът на Европейския съюз в свое решение посочва, че Европейската общност и страните членки, които са страни по Конвенцията, трябва да депозират своите документи за ратифициране, приемане или одобряване на изменението и допълнението на Конвенцията не по-късно от 1 февруари 2008 г. България като пълноправен член е задължена да изпълни решението.
    Така стоят нещата с тази Конвенция. Смятам, че имаме всички основания да подкрепим законопроекта за нейното ратифициране и да предложим на пленарната зала да гласува положително.
    Има ли други мнения по този въпрос? Господин Трифон Митев.
    ТРИФОН МИТЕВ: Благодаря, господин председател.
    Само един въпрос. След приемането на Конвенцията, за което мисля, че няма да има проблеми в пленарната зала, очакват ли се и необходими ли са промени в действащото законодателство по-нататък в други закони?
    ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Госпожо Илиева, заповядайте да отговорите.
    НЕЛИ ИЛИЕВА: Както подчертах в моето изложение, при подготовката на българския Закон за генетично модифицирани организми ние взехме предвид всички тези изменения, така че след ратификацията сега няма да се налага каквато и да е промяна в българското законодателство.
    ПРЕДС. ИВО АТАНАСОВ: Благодаря.
    Ако няма други желаещи да се изкажат, моля да гласуваме.
    Моля, който е “за”, да гласува.
    Приема се единодушно. Благодаря ви.
    С това заседанието завършва.
    Закривам заседанието.

    (Закрито в 14,50 ч.)

    ПРЕДСЕДАТЕЛ:
    Иво Атанасов
    Форма за търсене
    Ключова дума