Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по въпросите на държавната администрация
16/07/2008

    Законопроект за противодействие на конфликта на интереси



    ОБЩ ПРОЕКТ!
    ВТОРО ГЛАСУВАНЕ

    З А К О Н

    ЗА ПРОТИВОДЕЙСТВИЕ НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следното наименование на закона:

    ЗАКОН ЗА ПРЕДОТВРАТЯВАНЕ И РАЗКРИВАНЕ НА КОНФЛИКТ НА ИНТЕРЕСИ

    Глава първа
    Общи положения

    Комисията подкрепя наименованието на глава първа.

    Предмет

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага заглавието на чл. 1 да отпадне.
    I-ви вариант: Чл. 1. Този закон урежда общите правила за съдържанието, определянето, предотвратяването и установяването на конфликт на интереси, правните последици и спорове във връзка с конфликт на интереси, както и защитата на лицата, подали сигнали за конфликт на интереси.
    ІІ-ри вариант:Чл. 1. Този закон урежда приложението на правилата срещу укриване на конфликта на интереси върху лица на административна или висша държавна длъжност и урежда правните последици от неговото установяване.
    Предложение от народните представители Филип Димитров, Елеонора Николова, Ася Михайлова, Ясен Попвасилев, Мартин Димитров (№ 854-04-181, 08.07.2008г.):
    Чл. 1 вариант 1 остава единствен текст на ал. 1 и се изменя така:
    След фразата спорове във връзка с конфликт на интереси следва точка ипоследната фраза отпада.
    Създава се нова ал.2 със следното съдържание:
    Този закон предвижда процедурните възможности на гражданите да подават сигнали или да искат констатиране на конфликт на интереси,както и защитата им срещу неправомерни действия спрямо тях.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В Чл. 1 се правят следните промени :
    „чл.1. ал.1 Този закон урежда общите правила за предотвратяване на конфликта на интереси в дейността на лица заемащи държавна длъжност, по време на нейното изпълнение и след това, както и установяването и правните последици в случаите на укрит конфликт на интереси.
    Създава се нова ал.2 със следното съдържание:
    "ал.2 По реда на този закон се установява и се прилагат правните последици при укрит конфликт на интереси и в случаите когато основанията за наличие на конфликт на интереси са определени в етичен кодекс."

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 1:
    „Чл. 1. Този закон определя правилата за предотвратяване и разкриване на конфликт на интреси на лица, заемащи публична длъжност.”

    Конфликт на интереси

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага заглавието на чл. 2 да отпадне.

    I-ви вариант: Чл. 2. Конфликт на интереси е налице, когато:
    1. частните интереси на лице, заемащо държавна длъжност, или на свързани с него лица са в противоречие с негови правомощия или служебни задължения;
    2. лицето е заинтересувано за себе си или за свързани с него лица от резултатите от неговата дейност като лице, заемащо държавна длъжност, и това може да повлияе на изпълнението на неговите задължения или отговорности, или
    3. съществува основателно съмнение в безпристрастността и обективността на лице, заемащо държавна длъжност, при осъществяване на неговите права и задължения.

    ІІ-ри вариант: Чл. 2. Конфликт на интереси е налице винаги, когато народен представител, общински съветник или кмет на областен град, негов заместник, министър или заместникът му или член на политическия му кабинет, началник на управление в министерство, директор на агенция, негов заместник, следовател, съдия или прокурор към окръжни или по-горе стоящи съдилища, респективно прокуратури, управляващ дружество с повече от 50% държавно или общинско участие или негов съпруг или лице, с което се намира във фактическо съжителство е запазил или придобил след назначението, качеството на едноличен търговец, съдружник или прокурист, член на Управителен или Надзорен съвет на Търговско дружество, което сключва сделки с държавни юридически лица към държавни органи (ведомства) или общини или с дружества с над 50% държавно или общинско участие и/или кандидатства пред такива за обществени поръчки.

    Предложение от народните представители Филип Димитров, Елеонора Николова, Ася Михайлова, Ясен Попвасилев, Мартин Димитров (№ 854-04-181, 08.07.2008г.):
    Запазва се вариант 1на чл.2 и се създават се нови ал.2 и ал.3 със следното съдържание:
    Конфликт на интереси е налице винаги, когато:
    а) държавен служител или лице, заемащо държавна длъжност по смисъла
    на § 1 т.2 от този закон или управляващ фирми с повече от 50% държавно
    или общинско участие е запазил(о) или придобил(о) след назначението,
    качеството на едноличен търговец, (съ)собственик или прокурист, член на
    Управителен или Надзорен съвет на Търговско дружество, което сключва
    сделки с юридическото лице, за което работи или кандидатства пред него
    за обществени поръчки, както и в случаите, когато това правят свързани с
    него лица по смисъла на § 1 т.З от този закон.
    б) лице, заемащо висша държавна длъжност по смисъла на §1 т. 1 от този
    закон е запазило или придобило след назначението, качеството на едноличен търговец, (съ)собственик или прокурист, член на Управителен или Надзорен съвет на Търговско дружество, което сключва сделки с юридически лица, персонифицираши или подчинени на държавни органи, или кандидатства пред такива за обществени поръчки, както и в случаите, когато това правят негов съпруг(а) или лице, с което се намира във фактическо съпружеско съжителство.
    ал.З Конфликт на интереси, който не е деклариран по реда на този закон или е деклариран, но не е отстранен в двумесечен срок, се смята за укрит.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народните представители Иван Костов, Евгени Чачев (№ 854-04-184, 09.07.2008г.):

    "Чл. 2. Конфликт на интереси е налице, в случаите, когато безпристрастното и обективно изпълнение на функциите на лице, заемащо държавна длъжност е поставено под съмнение, поради наличие на отношения от:
    1. семеен;
    2. емоционален;
    3. политически;
    4. национален;
    5. икономически;
    6. друг общ интерес."

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В чл. 2 т.т. 1, 2, 3 придобиват следната редакция:
    т.1 Правомощията на лицето, заемащо държавна длъжност и резултатите от неговата дейност, могат да способстват пряко или косвено удовлетворяването на неговите материални интереси,извън правата по закон за заеманата длъжност, или интересите на свързани с него лица, независимо от техния характер- личен, частен, корпоративен или обществен,без да бъдат нарушени други законови разпоредби.
    т.2 Конфликт на интереси по т.1 е налице винаги когато:
    - лице заемащо държавна длъжност в рамките на законовите си правомощия извършва разпореждане или участва в процедура по разпореждане, с държавни или общински бюджетни средства или имущество, в полза на свързани с него лица, освен в случаите когато правото им да получат такива средства произтичат пряко от закон - лице заемащо държавна длъжност е орган по назначението по трудово или служебно правоотношение, включващо правомощие за разпореждане или участие в процедура по разпореждане с държавно или общинско имущество й страна по това правоотношение е свързано с него лице .
    т.З Съществува основателно съмнение, по причини извън т.т.1 и 2, в безпристрастността и обективността на лицето заемащо държавна длъжност, при осъществяването на неговите правомощия."

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 2:
    „Чл. 2. (1) Конфликт на интереси възниква, когато лице, заемащо публична длъжност, има частен интерес, който може да повлияе върху безпристрастното и обективно изпълнение на правомощията или задълженията му по служба. (2) Частен интерес е всяка облага от материален или нематериален характер за лице, заемащо публична длъжност или за свързани с него лица, включително всяко поето задължение. (3) Облага е всеки доход в пари или в имущество, включително придобиване на дялове или акции, както и предоставяне, прехвърляне или отказ от права, получаване на привилегия или почести, получаване на стоки или услуги безплатно или на цени, по-ниски от пазарните, помощ, глас, подкрепа или влияние, предимство, получаване на или обещание за работа, дар, награда или обещание за избягване на загуба, отговорност, санкция или друго неблагоприятно събитие.”
    Цели
    Чл. 3. Целите на този закон са:
    1. да гарантира държавния и обществения интерес;
    2. да предотврати повлияването на действията на лица, заемащи държавни длъжности, от техните лични интереси, както и от интересите на свързани с тях лица;
    3. да повиши доверието на обществото в институциите;
    4. да създаде условия за предотвратяване и ограничаване на корупцията.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 3 да отпадне.
    Комисията предлага да се създаде нов чл. 3:
    „Чл. 3. Лица, заемащи публични длъжности по смисъла на този закон са: 1. президентът и вицепрезидентът; 2. съдиите от Конституционния съд; 3. народните представители; 4. министър-председателят, заместник министър-председателите, министрите и заместник-министрите; 5. председателите на Върховния касационен и на Върховния административен съд и главният прокурор; 6. омбудсманът и заместник-омбудсманът; 7. областните управители и заместник-областните управители; 8. кметовете и заместник-кметовете на общини и на райони;
    9. общинските съветници; 10. членовете на Висшия съдебен съвет; 11. главният инспектор и инспекторите от Инспектората към Висшия съдебен съвет; 12. председателят и членовете на Сметната палата; 13. управителят, подуправителят и членовете на управителния съвет на Българската народна банка; 14. управителят и подуправителят на Националния осигурителен институт; 15. ръководител на задгранично представителство на Република България;
    16. административните ръководители на органите на съдебната власт, извън тези по т. 5; 17. едноличните органи, техните заместници, членовете на колегиални органи по чл. 19, ал. 4 от Закона за администрацията и членовете на други колегиални органи, създадени със закон; 18. ръководителите на бюджетни организации, създадени със закон, с решение на Народното събрание или с акт на Министерския съвет;
    19. директорът на Националната здравноосигурителна каса и директорите на районните здравноосигурителни каси; 20. съдиите, прокурорите и следователите;
    21. съдиите по вписванията и държавните съдебни изпълнители; 22. представителите на държавата или общините в органите на управление или контрол на търговски дружества с държавно или общинско участие в капитала или на юридически лица с нестопанска цел; 23. членовете на политическите кабинети; 24. служителите в администрацията на президента, на органите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт, служителите в местната администрация, служителите в администрацията на органи, създадени със закон, с изключение на служителите, които заемат технически длъжности.”
    Принципи при изпълнение на държавна длъжност

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага заглавието на чл. 4 да отпадне.

    Чл. 4. За осигуряване върховенството на държавния и обществения интерес лицата, заемащи държавни длъжности, при изпълнение на функциите си се ръководят от принципите на законност, лоялност, отговорност, обективност, безпристрастност, откритост, прозрачност, съразмерност, предвидимост, добросъвестност, свобода на мнението.

    Предложение от народните представители Филип Димитров, Елеонора Николова, Ася Михайлова, Ясен Попвасилев, Мартин Димитров (№ 854-04-181, 08.07.2008г.):
    Чл. 4 отпада.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    Чл. 4 да отпадне.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    Чл. 4 да отпадне.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 4:
    „Чл. 4. (1) Лицата, заемащи публични длъжности, изпълняват задълженията си честно, почтено, отговорно и безпристрастно.
    (2) Лицата, заемащи публични длъжности, носят отговорност пред гражданите и пред органите, които са ги избрали или назначили.”

    Обхват
    Чл. 5. (1) Законът се прилага в системите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт и се отнася както за органите, предвидени в Конституцията на Република България, така и за местното самоуправление.
    (2) Законът има действие спрямо всички лица, които:
    1. са еднолични органи или членове на колегиални органи;
    2. заемат длъжности в администрации на органите по т. 1;
    3. се назначават на ръководни длъжности от органи на изпълнителната власт;
    4. управляват дружество с повече от 50% държавно и общинско участие.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):

    В ал. 1 думите "системите" да отпаднат.
    Ал.2 т. З "се избират или назначават на ръководни длъжности от законодателната или изпълнителната власт."

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    Ч л. 5 ал.1 и ал.2 т 1 и т.2 придобиват следната редакция :
    "ал. 1 Законът се прилага по отношение на лицата заемащи държавна длъжност в органите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт както и в органите на местното самоуправление. ал.2 Законът има действие спрямо всички лица които :
    1. са еднолични или членове на колегиални органи по ал. 1
    2. заемат длъжности в администрациите на органите по ал.1 /забележка-
    да се прецизира до коя категория държавен служител по Закона за
    държавния служител/.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.


    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):

    Чл. 5 се променя както следва:
    "Чл. 5, (1) Законът се прилага за лицата, заемащи държавни длъжности в администрациите на законодателната, съдебната и изпълнителната власт, в администрацията на органите на местното самоуправление, както и за съдиите по вписванията, държавните съдебни изпълнители, общинските съветници.
    (2) Лицата, заемащи висши държавни длъжности, съгласно чл. 2, ал. 1 от Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, подават имуществени декларации, съгласно разпоредбите на същия закон."

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 5 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 3.


    Глава втора

    Предотвратяване на конфликт на интереси

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция за наименование на глава втора:
    „Забрани при изпълнение на публична длъжност"
    .

    Пречки за заемане на държавна длъжност

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага заглавието на чл. 6 да отпадне.

    Чл. 6. (1) Не може да заеме държавна длъжност лице, което:
    1. е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик;
    2. е член на надзорен, управителен или контролен орган на търговско дружество или кооперация с изключение на търговските дружества с държавно или общинско участие, за което не получава възнаграждение.
    (2) В специален закон могат да се определят по-големи ограничения за заемане на длъжност от тези по ал. 1, когато това произтича от спецификата на функциите на длъжността.
    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В чл.6 ал.1 т.1 да отпаднат думите „ неограничено отговорен"
    В чл.6 т.2 след думите "...държавно или общинско участие,, да се добави „като представител на държавата или общината „

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 6, който става чл. 5:
    „Чл. 5. Лице, заемащо публична длъжност, не може да заема друга длъжност или да извършва дейност, която съгласно Конституцията или специален закон е несъвместима с неговото положение.”

    Декларация за липса на пречки
    Чл. 7. (1) Липсата на пречки се удостоверява при встъпването в длъжност с писмена декларация, подадена от лицето пред органа, който го назначава или избира. За длъжностите, които се заемат чрез пряк избор, декларациите се публикуват на интернет страницата на Народното събрание, на президента или на съответната община.
    (2) Когато преди да заеме държавна длъжност, лицето е извършвало дейност по чл. 6, ал. 1, то е длъжно да посочи това в декларацията по ал. 1 и в срок до три месеца след заемането на длъжността да предприеме мерки за отстраняване на пречките, освен ако в специален закон е предвидено друго.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    В чл.7 ал.1 изречение второ добива следното съдържание:
    "Декларациите се публикуват в интернет страниците на съответните институции и органи."

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    1. В чл. 7 ал. 2 „срок до три месеца,, да се замени със „срок до един месец" 2. Създават се нови ал. З и ал. 4 със следното съдържание :
    "Чл.7 ал.З Ако в срок до три месеца след изтичането на срока по ал.2 пречките за заемане на длъжността не бъдат отстранени, освен по обективни причини, назначаването или избора се отменят .
    ал.4 Лицата и органите, които са сезирани от лице заемащо държавна длъжност да извършат действия или да приемат решения, във връзка с отпадане на пречките 3. по чл.6 са длъжни да направят това в срока по ал.З. При неизпълнение на това задължение довело до отмяна на назначението или избора, лицето заемащо държавна длъжност може да претендира обезщетение по общия исков ред".

    Комисията подкрепа предложението по т. 1 и не го подкрепя в останалата му част.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 7 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 13.

    Комисията предлага да се създадат нови чл. 6, 7, 8, 9, 10 и 11:
    „Чл. 6. Лице, заемащо публична длъжност, не може да представлява държавата или общината, в случаите когато има частен интерес от вземането на дадено решение.
    Чл. 7. (1) Лице, заемащо публична длъжност, няма право при изпълнение на задълженията си да гласува в частен интерес.
    (2) Лице, заемащо публична длъжност, няма право да използва служебното си положение, за да оказва влияние в частен интерес върху други органи или лица при подготовката, приемането, издаването или постановяването на актове или при изпълнението на контролни или разследващи функции.
    Чл. 8. Лице, заемащо публична длъжност, няма право да участва в подготовката, обсъждането, приемането, издаването или постановяването на актове, да изпълнява контролни или разследващи функции, да налага санкции, да сключва договори или да извършва други дейности в частен интерес.
    Чл. 9. (1) Лице, заемащо публична длъжност, няма право да се разпорежда с държавно или общинско имущество, да разходва бюджетни или извънбюджетни средства, включително средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава, да издава удостоверения, разрешения или лицензии или да осъществява контрол по тези дейности в интерес на юридически лица с нестопанска цел, търговски дружества или кооперации, в които то или свързани с него лица са членове на орган на управление или контрол, управители, съдружници или притежават дялове или акции.
    (2) Лице, заемащо публична длъжност, няма право да извършва дейностите по ал. 1 и в интерес на юридически лица с нестопанска цел, търговски дружества или кооперации, в които то е било член на орган на управление или контрол, управител, съдружник или е притежавало дялове или акции към датата на избирането или назначаването му.
    Чл. 10. (1) Лице, заемащо публична длъжност, няма право да използва или да разрешава използването в частен интерес на информация, получена при изпълнението на правомощията или задълженията му по служба докато заема длъжността, и една година след напускането, освен ако в специален закон е предвидено друго.
    (2) Лице, заемащо публична длъжност, няма право да извършва консултантска дейност по отношение на лица, които са заинтересовани от актовете му, издавани при осъществяване на правомощията или задълженията му по служба.
    Чл. 11. Лице, заемащо публична длъжност, няма право да дава съгласие или да използва служебното си положение за рекламна дейност.”


    Несъвместимост при изпълнение на държавна длъжност

    Чл. 8. (1) Лицето е длъжно, докато изпълнява длъжността, да не допуска възникване на обстоятелство, което е пречка за заемането й.
    (2) Липсата на пречки по ал. 1 се установява с декларация, която се подава от лицето всяка година до 31 март по реда на чл. 7, ал. 1.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    В чл.8 се създава нова алинея 3 със следното съдържание:
    "(3) Декларациите се публикуват в интернет страниците на съответните институции и органи ежегодно."

    Комисията подкрепя по принцип предложението, което е отразено в чл. 17.


    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 8 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 5 и 13.

    Забрана за назначаване на свързани лица
    Чл. 9. (1) Органът по назначаването или избора не може да назначава или избира на длъжност, която е в кръга на неговото управление или контрол, свързано с него лице по смисъла на този закон.
    (2) Забраната по ал. 1 се прилага и за лице, заемащо държавна длъжност, което е оправомощено да назначава служители.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 9 да отпадне.

    Отстраняване на несъвместимости между съпрузи и между лица, които са във фактическо съпружеско съжителство

    Чл. 10. Когато съпрузи или лица, които са във фактическо съпружеско съжителство, заемат в една администрация длъжности, едната от които има спрямо другата функции на ръководство или контрол, ръководителят на администрацията е длъжен в 7-дневен срок да предложи на единия от тях друга равностойна длъжност. При липса на такава длъжност или ако служителят не приеме предложението, неговото правоотношение се прекратява.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 10 да отпадне.

    Ограничения за издаване на административни актове, изпълнение на надзорни и контролни функции, налагане на санкции и сключване на договори

    Чл. 11. (1) На лице, което заема държавна длъжност, се забранява да подготвя или да издава административни актове, да изпълнява надзорни, контролни или разследващи функции, да налага санкции, да сключва договори или да изпълнява други дейности, от които то или свързани с него лица имат интерес.
    (2) Лице, заемащо държавна длъжност, с функции по разпореждане с държавно или общинско имущество, по разходване на бюджетни или извънбюджетни средства, по издаване на удостоверения, разрешения и лицензии или по контрол на тези дейности, както и свързани с него лица не могат да са съдружници, да притежават акции или дялове в търговски дружества, в интерес на които заемащият държавна длъжност е извършил такива действия.
    (3) Забраната по ал. 2 се прилага през цялото време, докато лицето заема държавната длъжност, и една година след напускането, освен ако в закон е предвидено друго.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    В чл.11, ал.З след държавна длъжност израза " и една година след напускането...до края на изречението" да отпаднат.
    Комисията не подкрепя предложението .
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 11 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 8, 9 и 21.

    Забрана за влияние при издаване на административни актове или при изпълнение на надзорни, контролни, разследващи и наказателни функции

    Чл. 12. Лице, което заема държавна длъжност, не може по какъвто и да е начин да оказва влияние, като използва служебното си положение, при подготовката и издаването на административни актове или при изпълнението на надзорни, контролни, разследващи или наказателни функции в свой интерес или в интерес на свързани с него лица.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 12 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 7, ал. 2.

    Отвод
    Чл. 13. (1) Лице, което е заинтересувано от изхода или от резултатите на свое действие или има отношение със заинтересувани от производството лица, което поражда основателни съмнения в неговата безпристрастност, се отстранява от изпълнение на съответното действие. Отстраняването се извършва по мотивирано писмено искане на лицето или по мотивирано писмено разпореждане на по-горестоящ орган.
    (2) В случаите по ал. 1 компетентният орган е длъжен незабавно да възложи изпълнението на друго лице.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 13 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 19, ал. 1-3.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):

    В чл. 13 ал. 2 се добавя изречение второ със следното съдържание : „Ако изпълнението на съответното действие изисква специална компетентност и в администрацията няма друго лице с такава компетентност, ръководителят на администрацията може да поиска от ръководител на друга администрация в която работи лице със същата компетентност, да командирова такова лице за извършване на това действие."

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Вземане на решения от колегиални органи
    Чл. 14. Когато колегиален орган обсъжда и решава въпрос, по който негов член има личен интерес или интерес на свързани с него лица, той трябва да обяви най-късно по време на заседанието този интерес и да не участва в обсъждането и гласуването. В тези случаи решенията се приемат с предвиденото мнозинство от членовете на органа, като се изключат лицата, за които е налице конфликт на интереси.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 14 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 19, ал. 4.

    Забрана за използване на информация
    Чл. 15. Информация, станала известна по силата на служебното положение, не може да се използва в личен интерес или в интерес на свързани лица през цялото време, докато лицето заема държавна длъжност, и една година след напускането, освен ако в закон е предвидено друго.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 15 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 10, ал. 1.

    Комисията предлага да се създаде нова глава трета с чл. 12, 13, 14, 15, 16, 17 и 18:
    „ Глава трета
    Деклариране на несъвместимост и частни интереси
    Чл. 12. Лице, заемащо публична длъжност, подава:
    1. декларация за несъвместимост по смисъла на чл. 5;
    2. декларация за частни интереси; декларацията е по образец, съгласно приложението;
    3. декларация за настъпила промяна в обстоятелствата по т. 1 или 2;
    4. декларация за частен интерес по конкретен повод.
    Чл. 13. (1) Лице, заемащо публична длъжност, подава декларацията по чл. 12, т. 1 в 7-дневен срок от избирането или назначаването му.
    (2) Когато лицето е декларирало наличие на несъвместимост, то е длъжно в едномесечен срок от подаване на декларацията по ал. 1 да предприеме необходимите действия за отстраняване на несъвместимостта.
    (3) Разпоредбите на ал. 1 и 2 се прилагат, доколкото в специален закон не е предвидено друго.
    Чл. 14. Лице, заемащо публична длъжност, подава декларацията по чл. 12, т. 2 в 7-дневен срок от избирането или назначаването му. В декларацията лицето посочва обстоятелствата, които биха довели до възникване на конфликт на интереси като:
    1. участие в търговски дружества, в органи на управление или контрол на юридически лица с нестопанска цел или на кооперации, както и извършване на дейност като едноличен търговец към датата на избирането или назначаването;
    2. поети задължения към кредитни или финансови институции, както и към други лица на стойност над 5000 лв; лицето посочва размера и вида на поетото задължение и данни за своя кредитор;
    3. договори с еднолични търговци или юридически лица, които биха се оказали облагодетелствани от актовете или действията на лицето, заемащо публична длъжност;
    4. данни за свързани лица, дейността на които би довела до възникване на конфликт на интереси при изпълнение на задълженията на лицето, заемащо публична длъжност;
    5. всяка друга информация за частен интерес, която лицето сметне за необходимо да посочи.
    Чл. 15. Лице, заемащо публична длъжност, подава декларацията по чл. 12, т. 3 в 7-дневен срок от настъпване на промяната, освен ако в специален закон е предвидено друго.
    Чл. 16. (1) Лице, заемащо публична длъжност, подава декларацията по чл. 12, т. 4, когато има частен интерес във връзка с изпълнение на свое правомощие или задължение по служба.
    (2) Декларацията по ал. 1 се подава преди започването или по време на изпълнението на правомощието или задължението по служба.
    Чл. 17. (1) Лицата, заемащи публични длъжности, подават декларациите по чл. 12 пред органа, който ги избира или назначава или пред съответната комисия по чл. 25, ал. 2.
    (2) Декларациите се обявяват на интернет страницата на органите по ал. 1, при спазване на Закона за защита на личните данни.
    Чл. 18. (1) Органите по избора или назначаването, както и съответните комисии по чл. 25, ал. 2, поддържат регистри на декларациите по чл. 12.
    (2) Декларациите се съхраняват 10 години, след което се унищожават от комисия, определена от съответния орган.”


    Деклариране на имущество и интереси
    Чл. 16. (1) Лице, което заема държавна длъжност, подава декларация за имущество и интереси.
    (2) Лицето декларира:
    1. недвижимо имущество;
    2. моторни сухопътни, водни и въздухоплавателни превозни средства;
    3. парични суми, вземания и задължения над 5000 лв. в местна или в чуждестранна валута;
    4. ценни книги, дялове в дружества с ограничена отговорност и в командитни дружества, поименни акции в акционерни дружества, в т. ч. придобити чрез участие в приватизационни сделки извън случаите на бонова (масова) приватизация;
    5. доходи извън тези за заеманата длъжност от лицата, получени през предходната календарна година, когато са над трикратния размер на основното възнаграждение;
    6. участието в ръководни или контролни органи на юридически лица с нестопанска цел.
    (3) На деклариране подлежат също дадени обезпечения и направени разходи от или в негова полза, или в полза на свързаните лица с тяхно съгласие, когато те не са платени със собствени средства, със средства от държавния или общинския бюджет или със средства на Европейската комисия, за:
    1. обучение;
    2. пътуване извън страната;
    3. други плащания с единична цена над 1000 лв.
    (4) Лицето по ал. 1 декларира за своя съпруг или съпруга и за ненавършилите пълнолетие деца обстоятелствата по ал. 2, както и участието на съпруга или съпругата в надзорен, управителен или контролен орган на търговско дружество или кооперация.
    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    1. В чл. 16 ал.1 след края на изречението вместо точка се поставя запетая и се добавя „съгласно Закона за публичността на имуществото на лицата заемащи висши държавни длъжности"
    2. В чл.16, ал. 2 ал. З и ал. 4 да отпаднат.

    Комисията подкрепя предложението по т. 2 и не го подкрепя по т. 1.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):

    В чл.16, ал.2, т.5 думите "трикратния размер на основното
    възнаграждение " се заменят с цифрата "2000 лв."
    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 16 да отпадне.
    Регистри

    Комисията предлага заглавието на чл. 17 да отпадне.

    Чл. 17. (1) Декларациите на лицата, заемащи висши държавни длъжности, се подават и съхраняват в публичен регистър към председателя на Сметната палата. Декларациите на останалите лица се подават пред съответните компетентни органи, които поддържат регистри.
    (2) Декларациите се съхраняват 10 години, след което се унищожават от комисия, определена от съответния компетентен орган.
    (3) Списъкът с имената на лицата, заемащи висши държавни длъжност, се публикува на интернет страницата на Сметната палата.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    Чл.17 добива следното съдържание:
    (1) Декларации за имущество и интереси на лицата, заемащи държавна длъжност се подават пред съответните органи, които поддържат публични регистри, като се обявяват в интернет страницата им.
    (2) Декларациите се съхраняват 10 години, след което се унищожаватот комисия, определена от съответния орган.

    Комисията подкрепя по принцип предложението, което е отразено в нови чл. 17 и 18.
    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В чл. 17, ал. 1 придобива следната редакция:
    "ал.1 .Лицата заемащи държавна длъжност , които не са задължени със закон да подават декларация за имущество и интереси пред Сметната палата , подават декларация пред орган на назначението ,който създава и поддържа с тази цел публичен регистър.Достъпът до данните в този регистър се извършва при спазване на Закона за защита на личните данни и на Закона за достъп до обществена информация."
    В чл.17 ал.З да отпадне.

    Комисията подкрепя по принцип предложението, което е отразено в нови чл. 17 и 18.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Чл. 17 придобива следната редакция:
    "Чл. 17, (1) Декларациите на лицата, заемащи държавни длъжности, без тези заемащи висши държавни длъжности, се подават пред съответните ръководители на администрации, които създават и поддържат регистри при спазване на изискванията на Закона за защита на личните данни.
    (2) Декларациите се съхраняват 10 години, след което се унищожават от комисия , определена от съответния ръководител."

    Комисията подкрепя по принцип предложението, което е отразено в нови чл. 17 и 18.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 17 да отпадне.

    Периодичност на декларирането на имущество
    и интереси


    Чл. 18. (1) Декларацията за имущество и интереси се подава:
    1. в срок до един месец от встъпването в длъжност и от освобождаването от длъжност;
    2. в срок до 30 април на текущата година – при промени в декларираните обстоятелства през предходната календарна година.
    (2) Лицето подава декларация по образец, утвърден от председателя на Сметната палата, на хартиен и електронен носител, както и изрично писмено съгласие за предоставяне на данни от декларацията, когато такова съгласие е необходимо по силата на закон. Декларация, подадена само на електронен носител, се смята за неподадена, освен когато е подадена в съответствие със Закона за електронния документ и електронния подпис.
    (3) Лицето не подава декларация при промяна на заеманата длъжност.
    (4) Когато няма промяна в обстоятелствата, подлежащи на деклариране, декларация не се подава, за което се уведомява писмено компетентният орган.
    (5) Лицето не декларира имуществото и доходите на своите съпрузи (съпруги) при фактическа раздяла, както и в случаите, когато двамата съпрузи не живеят заедно и нямат общо домакинство.
    (6) Лицето може да прави промени в подадените от него декларации до 31 май на текущата година.
    (7) При деклариране на имуществото, ако то е придобито по време на заеманата длъжност, се посочват също правните основания и произходът на средствата, с които е станало придобиването им.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    В чл.18 отпадат ал. З и 5.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    Чл.18 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Чл. 18, ал. 2 се изменя както следва:
    "Чл. 18 (2) Лицата, заемащи държавни длъжности, без тези заемащи висши държавни длъжности, подават декларации за имущество и интереси по образец, утвърден от министъра на държавната администрация."

    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 18 да отпадне.

    Обществен достъп
    Чл. 19. (1) Всяко лице има право на достъп до данните от регистъра към председателя на Сметната палата.
    (2) Достъпът до данните по ал. 1 се осигурява чрез страницата на Сметната палата в интернет при спазване на Закона за защита на личните данни.
    (3) В двумесечен срок от изтичането на сроковете по чл. 18, ал. 1 председателят на Сметната палата публикува на страницата на Сметната палата в интернет:
    1. декларациите на лицата, заемащи висши държавни длъжности;
    2. имената на лицата, които не са подали декларации.
    (4) Достъпът до данните от публичния регистър се осъществява и по реда на Закона за достъп до обществена информация.
    (5) Лицата, заемащи висши държавни длъжности, имат право на достъп до личните си декларации в публичния регистър.

    Предложение от народните представители Иван Костов, Евгени Чачев (№ 854-04-184, 09.07.2008г.):
    Чл. 19, ал. 4 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    Чл.19 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    Чл.19 да отпадне
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Чл. 19 отпада.
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 19 да отпадне.
    Комисията предлага да се създаде нова глава четвърта с чл. 19 и 20:
    „Глава четвърта
    Действия за предотвратяване на конфликт на интереси
    Чл. 19. (1) Лице, заемащо публична длъжност, се отстранява от изпълнение на задължение по служба, когато е подало декларация по чл. 12, т. 4.
    (2) Лице, заемащо публична длъжност, може да бъде отстранено от изпълнение на задължение по служба и от органа по избора или назначаването, ако той смята, че е налице конфликт на интереси.
    (3) Органът по избора или назначаването преценява за всеки конкретен случай наличието или отсъствието на конфликт на интереси.
    (4) Когато държавен, местен или друг орган обсъжда и решава въпрос, по който негов член е декларирал частен интерес, последният не участва в обсъждането и гласуването. В тези случаи решенията се приемат с предвиденото мнозинство от членовете на органа, като се изключи лицето, за което е налице конфликт на интереси.
    (5) Алинеи 1-4 не се прилагат за лица, заемащи публични длъжности, когато в специален закон е предвидено друго.
    Чл. 20. (1) При съмнение за конфликт на интереси лицето, заемащо публична длъжност, писмено заявява пред органа по избора или назначаването съответното обстоятелство.
    (2) Органът по избора или назначаването се произнася с писмен акт.”


    Ограничение след напускане
    Чл. 20. (1) Лице, което заема държавна длъжност, няма право в продължение на една година след напускането да сключва трудов договор и да участва в надзорни, управителни или контролни органи на търговски дружества, по отношение на които в последната година от изпълнението на служебните си задължения е
    осъществявало ръководство, регулиране, контролни функции или е сключвало договори с тях.
    (2) Ограничението по ал. 1 не се отнася за длъжност, която лицето е изпълнявало непосредствено преди заемането на държавна длъжност.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В чл.20 ал.1 след края на изречението вместо точка се поставя запетая и се добавя „както и на свързани с тези дружества лица".

    Комисиято подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):

    В чл. 20
    а) се създава нова ал. 2 със следния текст:
    "Чл. 20 (2) Ограничението важи и за търговските дружества, свързани с дружествата по ал. 1.
    б) досегашната ал. 2 става ал. З и се редактира, както следва:
    "Чл. 20 (З) Ограниченията по ал. 1 и ал. 2 не се отнасят за
    длъжност, която лицето е изпълнявало непосредствено преди заемането на държавна длъжност."
    Комисията подкрепя предложението по буква „а” и не го подкрепя по буква „б”.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, като предлага да се създаде нова глава пета с чл. 21 и 22:
    „Глава пета
    Ограничения след освобождаване на публичната длъжност
    „Чл. 21. (1) Лице, заемащо публична длъжност, с изключение на лице по чл. 3, т. 1, 2, 3, 6, 11, 12 и 20, няма право в продължение на една година от освобождаването му от длъжност да сключва трудови или други договори с търговските дружества или кооперации, по отношение на които в последната година от изпълнението на правомощията или задълженията си по служба е осъществявало действия по разпореждане, регулиране или контрол или е сключвало договори с тях, както и да бъде съдружник, да притежава дялове или акции, да бъде управител или член на орган на управление или контрол на такива търговски дружества или кооперации.
    2) Ограниченията се прилагат и за търговските дружества, свързани с дружествата по ал. 1.
    Чл. 22. (1) Лице, заемащо публична длъжност, което в последната година от изпълнението на правомощията или задълженията си по служба е участвало в провеждането на процедури за обществени поръчки или в процедури, свързани с предоставяне на средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава, няма право в продължение на една година от освобождаването му от длъжност да участва или да представлява физическо или юридическо лице в такива процедури пред институцията, в която е заемало длъжността.
    (2) Забраната за участие в процедури за обществени поръчки или в процедури, свързани с предоставяне на средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава се прилага и за юридическо лице, в което лицето по ал. 1 е станало съдружник, притежава дялове или е управител или член на орган на управление или контрол след освобождаването му от длъжност.


    Съдействие за предотвратяване на конфликт на интереси
    Чл. 21. (1) Лице, което заема държавна длъжност, може да се обърне към омбудсмана относно съобразяването на своето поведение с разпоредбите на този закон.
    (2) Служителите от общинските администрации могат да се обърнат за съдействие и към съответния обществен посредник.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    Чл.21 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 21 да отпадне.


    Глава трета
    Контрол

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция за наименование на глава трета, която става глава шеста:
    “Глава шеста
    Установяване на конфликт на интереси”



    Задължения за упражняване на контрол
    Чл. 22. (1) Ръководителите на администрации са длъжни да не допускат подчинените им служители да изпълняват функциите си в ситуации на конфликт на интереси.
    (2) Проверката на декларациите за имущество и интереси се извършва:
    1. за лицата, заемащи висши държавни длъжности – от Сметната палата;
    2. за служителите в администрациите и за назначените на ръководни длъжности от органи на изпълнителната власт лица – от инспекторати или от служител към съответния орган.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):

    В чл.22 ал.2 т.1 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В чл.22, ал.2 придобива следната редакция :
    „В случаите на данни за конфликт на интереси за служителите в администрацията или за назначени на ръководни длъжности от органите на изпълнителната власт лица ръководителят на администрация или съответния орган на изпълнителна власт е длъжен да изпрати сигнала заедно с декларацията на лицето, в 5 дневен срок от узнаването на данните или получаването на сигнала, за проверка на председателя на сметната палата."

    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    В чл. 22, ал. 2 се заличава т. 1, а т. 2 се преномерира като т.1
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 22 да отпадне.

    Проверка на подадените декларации
    Чл. 23. (1) В шестмесечен срок след изтичане на срока за подаване на декларациите за имущество и интереси от лица, заемащи висши държавни длъжности, Сметната палата извършва проверка по документи за достоверността на декларираните факти, които подлежат на вписване, обявяване или удостоверяване пред държавните и общинските органи, органите на съдебната власт и други институции.
    (2) За извършване на проверката председателят на Сметната палата изисква информация от държавните и общинските органи, органите на съдебната власт и други институции, пред които декларираните факти подлежат на вписване, обявяване или удостоверяване.
    (3) Органите и институциите по ал. 2 са длъжни в двумесечен срок от получаване на искането да представят на Сметната палата необходимата информация.
    (4) Длъжностните лица, извършващи проверката, имат право на пряк достъп до електронните бази данни на органите и институциите по ал. 2. Предоставянето на достъп не освобождава органите и институциите по ал. 2 от задължението да изпратят в писмена форма поисканата от Сметната палата информация.
    (5) Проверката се извършва чрез съпоставяне на декларираните факти и получената информация. Проверката приключва със заключение за съответствие, когато не е установена разлика между тях, включително в случаите на несъответствие между декларираните факти и получената информация по чл. 16, ал. 2, т. 3, в размер до 10 000 лв. В останалите случаи проверката приключва със заключение за несъответствие.
    (6) В едномесечен срок след изтичане на срока по ал. 1 председателят на Сметната палата публикува на страницата на Сметната палата в интернет заключението по ал. 5 и списък на органите и институциите, които не са изпълнили задължението си по ал. 3.
    (7) В случаите на неподаване на декларация от лицата, заемащи висши държавни длъжности, както и когато е съставено заключение за несъответствие, председателят на Сметната палата уведомява изпълнителния директор на Националната агенция за приходите за предприемане на действия по реда на глава четиринадесета или петнадесета от Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и председателя на Държавна агенция "Национална сигурност". В 14-дневен срок след приключване на проверката или ревизията изпълнителният директор на Националната агенция за приходите изпраща резултатите на председателя на Сметната палата и на председателя на Държавна агенция "Национална сигурност".
    (8) В 7-дневен срок от получаване на резултатите от Националната агенция за приходите председателят на Сметната палата ги публикува на страницата на Сметната палата в интернет.
    (9) Проверки на декларациите на лицата по чл. 22, ал. 2, т. 2 се извършват по сигнал или по нареждане на ръководителя на администрацията, като извършващите проверката имат правата по ал. 2, 3 и 4.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    Чл.23 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.
    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    Чл.23 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.
    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):

    В чл. 23
    а) отпадат алинеите от 1 до 8 включително.
    б) досегашната ал. 9 става ал. 1 със следното съдържание:
    "Чл. 23 (1) Проверката на декларациите по чл. 16, ал. 1 налицата по чл. 22, ал. 2, т. 1 (след преномерирането) се извършват посигнал или по нареждане на ръководителя на администрацията.
    Анонимни сигнали не са повод за проверка."
    в) създават се нови ал. 2 и ал. З със следното съдържание:
    "Чл. 23 (2) За извършване на проверката, ръководителят на съответната администрация изисква информация от държавните и общинските органи, органите на съдебната власт и другиинституции, пред които декларираните факти подлежат на вписване,обявяване или удостоверяване.
    (3) Органите и институциите по ал. 2 са длъжни в двумесечен
    срок от получаване на искането да предоставят исканата
    информация."

    Комисията подкрепя по принцип предложението, което е отразено в чл. 23.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 23 да отпадне.


    Сигнали за конфликт на интереси
    Чл. 24. (1) Всеки, който има правен интерес, може да поиска констатиране на конфликт на интереси по административен ред или пред съд по реда на глава петнадесета от Административнопроцесуалния кодекс.
    (2) По административен ред сигналите се подават до органа, който назначава или избира лицата, заемащи държавни длъжности, а за съдиите, прокурорите и следователите – до Висшия съдебен съвет. Проверката по сигнала се извършва от инспектората или от служителя към органа, до когото е подаден сигналът, по реда и в сроковете по глава осма от Административнопроцесуалния кодекс.
    (3) Когато при проверка по подаден сигнал се установят данни за извършено престъпление, материалите се изпращат незабавно на органите на прокуратурата.
    (4) Искане за установяване конфликт на интереси на лица,
    заемащи длъжност въз основа на пряк избор, се подават пред
    съответния административен съд по реда на глава петнадесета от Административнопроцесуалния кодекс.
    Предложение от народните представители Филип Димитров, Елеонора Николова, Ася Михайлова, Ясен Попвасилев, Мартин Димитров (№ 854-04-181, 08.07.2008г.):
    В чл.24 ал. 1 думите, който има правен интерес " отпадат. В чл.24 ал.2 в началото вместо думите „По административен ред", които отпадат, се добавят думите: „Извън случаите на чл.2 ал.4, респ. чл. чл. 5,8 и 9 от този закон"

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, но предлага чл. 24 да отпадне, тъй като е отразен в чл. 27-29.

    Комисията предлага да се създадат нови чл. 23-30:
    Чл. 23. (1) Установяването на конфликт на интереси се извършва по сигнал, по разпореждане на органа по избора или назначаването или по инициатива на съответната комисия по чл. 25, ал. 2.
    (2) Установяване на конфликт на интереси може да поиска и лицето, заемащо публична длъжност.
    Чл. 24. (1) Всеки, който разполага с данни, че лице, заемащо публична длъжност е нарушило разпоредба на този закон, може да подаде сигнал за конфликт на интереси.
    (2) Всеки, който разполага с данни за нарушение на разпоредбите на чл. 21 или 22, може да подаде сигнал за конфликт на интереси.
    (3) Сигналът или искането по чл. 23, ал. 2 се подава до органа по избора или назначаването или до съответната комисия.
    (4) Сигналът, както и искането за установяване на конфликт на интереси се подава писмено и се регистрира.
    Чл. 25. (1 ) Установяването на конфликт на интереси се извършва въз основа на проверка.
    (2) Проверката се извършва за:
    1. президента, вицепрезидента, съдиите от Конституционния съд, народните представители, министър-председателя, заместник-министър председателите, министрите, омбудсмана и заместник-омбудсмана, членовете на Висшия съдебен съвет, главния инспектор и инспекторите от Инспектората към Висшия съдебен съвет, председателя и членовете на Сметната палата, управителя, подуправителите и членовете на управителния съвет на Българската народна банка, управителя и подуправителя на Националния осигурителен институт, членовете на органи, които изцяло или частично се избират от Народното събрание – от комисия на Народното събрание;
    2. едноличните органи, техните заместници и членовете на колегиални органи по чл. 19, ал. 4 от Закона за администрацията, извън тези по т. 1 - от Главния инспекторат към Министерския съвет;
    3. общинските съветници и кметовете – от комисия на съответния общински съвет;
    4. председателите на Върховния касационен и на Върховния административен съд, главния прокурор, административните ръководители в органите на съдебната власт, съдиите, прокурорите и следователите - от комисия на Висшия съдебен съвет;
    5. лицата, заемащи публични длъжности, извън тези по т. 1 – 4 – от инспекторатите или от служител към органа, който ги избира или назначава.

    Чл. 26. (1) При проверката за установяване на конфликта на интереси се изслушва лицето, заемащо публична длъжност и се събират доказателствата от значение за случая.
    (2) Органът, който извършва проверката, може да изисква допълнителна информация и документи от проверяваното лице.
    (3) Органът, който извършва проверката може да изисква информация от държавните и местните органи, органите на съдебната власт и други институции. Органите и институциите са длъжни в 14-дневен срок от получаване на искането да представят необходимата информация.
    (4) Проверката приключва с доклад в двумесечен срок от постъпването на сигнала или искането.

    Чл. 27. (1) За лице, заемащо публична длъжност по чл. 25, ал. 2, т. 1, конфликт на интереси се установява от Върховния административен съд.
    (2) Когато при проверката се констатира нарушение на този закон, председателят на съответната комисия на Народното събрание изпраща доклада на Върховния административен съд в 3-дневен срок от приемането му.
    (3) Съдът разглежда делото по същество и се произнася с решение, с което установява конфликт на интереси, налага предвиденото в този закон административно наказание и се произнася по чл. 32, ал. 2 и 3 или постановява, че не е налице конфликт на интереси.
    (4) Решението на съда подлежи на касационно обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.

    Чл. 27. (1) Наличието или липсата на конфликт на интереси се установява с мотивирано решение, въз основа на доклада по чл. 26, ал. 4 от:
    1. съответната комисия на Народното събрание за лице по чл. 25, ал. 2, т. 1;
    2. съответния общински съвет за лице по чл. 25, ал. 2, т. 3;
    3. Висшия съдебен съвет за лице по чл. 25, ал. 2, т. 4;
    4. органа по избора или назначаването за лице по чл. 25, ал. 2, т. 2 и 5.
    (2) Заинтересованите лица могат да оспорват решението, с което е установен конфликт на интереси в 7-дневен срок от съобщаването му по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
    (3) За лице по чл. 25, ал. 2, т. 1 жалбата се разглежда от Върховния административен съд.
    (4) За лице по чл. 25, ал. 2, т. 3 жалбата се разглежда от съответния административен съд.
    (5) В случаите когато отхвърли оспорването, съдът налага предвиденото в този закон административно наказание и се произнася по чл. 32, ал. 2 и 3.

    Чл. 28. (1) Заинтересованите лица могат да оспорват решението, с което е установено, че не е налице конфликт на интереси.
    (2) Решението се оспорва в 7-дневен срок от съобщаването му по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
    (3) В случаите когато установи, че е налице конфликт на интереси, съдът отменя решението по ал. 1, налага предвиденото в този закон административно наказание и се произнася по чл. 32, ал. 2 и 3.

    Чл. 29. (1) В случаите, когато решението, с което е установен конфликт на интереси не е обжалвано, в 3-дневен срок от влизането му в сила то се изпраща на Върховния административен съд или на съответния административен съд за налагане на предвиденото в този закон административно наказание и за произнасяне по чл. 32, ал. 2 и 3.
    (2) Решението по ал. 1 подлежи на касационно обжалване по реда на Административнопроцесуалния кодекс.
    Чл. 30. (1) Когато се установят данни за извършено престъпление, материалите се изпращат незабавно на органите на прокуратурата.
    (2) В случаите по ал. 1, процедурата за установяване на конфликт на интереси не се спира.


    Защита на подалия сигнал
    Комисията подкрепя по принцип заглавието, като предлага да се създаде глава седма със следното наименование:

    “Глава седма
    Защита на подалия сигнал”
    Чл. 25. (1) Лице, което е подало сигнал за конфликт на интереси, не може да бъде преследвано само за това.
    (2) Лицата, на които е възложено разглеждането на сигнал, са длъжни:
    1. да не разкриват самоличността на лицето, подало сигнала;
    2. да не разгласяват фактите и данните, които са им станали известни във връзка с разглеждането на сигнала;
    3. да опазват поверените им писмени документи от неразрешен достъп на трети лица.
    (3) Лицата по ал. 2 могат да предлагат на съответните ръководители предприемането на конкретни мерки за опазване достойнството на подалия сигнала, включително мерки, които да предотвратяват действия, чрез които му се оказва психически и физически тормоз.
    (4) Лице, което е уволнено, преследвано или по отношение на което са предприети действия, водещи до психически и физически тормоз, заради това, че е подало сигнал, има право на обезщетение за претърпените от него имуществени и неимуществени вреди по съдебен ред.
    (5) Лицето, виновно за изплащането на обезщетението, дължи възстановяването му в пълен размер.
    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В чл.25 ал. 4 след края на изречението вместо точка се поставя запетая и се
    добавя :
    „както и да бъде възстановено незабавно на работа ."
    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 25, който става чл. 31:
    „Чл. 31. (1) Лице, което е подало сигнал за конфликт на интереси, не може да бъде преследвано само за това.
    (2) Лицата, на които е възложено разглеждането на сигнала, са длъжни да:
    1. не разкриват самоличността на лицето, подало сигнала;
    2. не разгласяват фактите и данните, които са им станали известни във връзка с разглеждането на сигнала;
    3. опазват поверените им писмени документи от неразрешен достъп на трети лица.
    (3) Лицата по ал. 2 предлагат на съответните ръководители предприемането на конкретни мерки за опазване достойнството на подалия сигнала, включително мерки, които да предотвратяват действия, чрез които му се оказва психически или физически тормоз.
    (4) Лице, което е уволнено, преследвано или по отношение на което са предприети действия, водещи до психически или физически тормоз, заради това, че е подало искане, има право на обезщетение за претърпените от него имуществени и неимуществени вреди по съдебен ред.”

    Глава четвърта
    Последици при конфликт на интереси

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя, като предлага следното наименование на глава четвърта, която става глава осма:
    „Глава осма
    Последици при установяване на конфликт на интереси”


    Последици по отношение на актовете, приети в условия
    на конфликт на интереси
    Чл. 26. (1) Конфликтът на интереси е основание за оспорване на издадения акт, сключения договор или извършеното действие.
    (2) Акт или действие, извършени при наличието на пречки за заемане на длъжност по чл. 6 или на несъвместимост по чл. 8 е нищожен.
    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В чл. 26 се създава нови ал. З, и ал. 4 със следното съдържание :
    „ал.З Правото да се иска констатиране на конфликт на интереси във връзка с оспорването на акт или на извършено действие се погасява по давност в три годишен срок след издаването на акта или извършването на действието. Когато искането е свързано със сключването на договор, включително сключен на основание административен акт, това право се погасява в сроковете по ЗЗД."

    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):

    Чл. 26 ал. 2 добива следната редакция:
    "Чл. 26 (2) Акт или действие, извършени при наличието на пречки за заемане на длъжност по чл. 6 или на несъвместимост по чл. 8 е унищожаем."

    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага чл. 26 да отпадне.

    Последици за лицето, заемащо държавна длъжност
    Чл. 27. (1) Неотстраняването на пречките за заемане на длъжност в срока по чл. 7, ал. 2 е основание за освобождаване от длъжност.
    (2) Когато по реда на чл. 250-255 от АПК се констатира укрит конфликт на интереси, лицето се освобождава незабавно от длъжност, освен ако тя е изборна.
    (3)Възнаграждението, получено за периода пред който конфликтът на интереси е бил укрит се отнема в полза на държавата
    (4) Съдията по чл. 251, ал. 2 от АПК не прилага разпоредбите на ал. 2 и 3, когато установи, че се касае за маловажен случай по смисъла на чл. 93, т. 9 от НК.
    І-ви вариант: (5) Ако пред надлежен съд бъде установено, че в резултат от възползване от конфликта на интереси лицето или свързани с него лица са получили облага в размер на повече от двадесет минимални работни заплати равностойността им се присъжда в полза на държавата.
    ІІ-ри вариант: (5) Ако по съдебен ред бъде установено, че в резултат на конфликта на интереси лице, заемащо държавна длъжност, или свързано с него лице е получило материална облага, нейната равностойност се присъжда в полза на държавата, освен ако не подлежи на отнемане на друго основание.

    Предложение от народните представители Филип Димитров, Елеонора Николова, Ася Михайлова, Ясен Попвасилев, Мартин Димитров (№ 854-04-181, 08.07.2008г.):
    В чл.27 ал.5 вариант 1 отпада.

    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    В чл.27 ал.1 след думите чл.7 ал.2 се добавя " и при нарушаване на чл.
    11 и 15 са"

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В чл. 27 ал. З се добавя втора изречение със следното съдържание „По отношение на лицата заемащи изборна длъжност, се отнема трикратния размер на възнаграждението получено през периода на укриване на конфликта на интереси".

    Комисията не подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Чл. 27, ал. 2 отпада.
    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 27, който става чл. 32:
    „Чл. 32. (1) Нарушаването на закона и установяването на конфликт на интереси с влязло в сила решение е основание за освобождаване от длъжност, освен когато в Конституцията е предвидено друго.
    (2) Възнаграждението, получено за периода, през който конфликтът на интереси е бил укрит, се отнема в полза на държавата.
    (3) Ако бъде установено, че в резултат на конфликт на интереси лице, заемащо публична длъжност или свързано с него лице е получило материална облага, нейната равностойност се присъжда в полза на държавата, освен ако не подлежи на отнемане на друго основание.
    (4) Имената на лицата, заемащи публични длъжност, за които е установен конфликт на интереси с влязло в сила решение, се обявяват на интернет страницата на съответната институция.”

    Глава пета
    Административнонаказателни разпоредби

    Комисията подкрепя наименованието на глава пета, която става глава девета.
    Чл. 28. (1) Лице, заемащо държавна длъжност, което не подаде декларация по чл. 7, чл. 8, ал. 2 и чл. 16 в законоустановения срок, се наказва с глоба в размер от 1000 до 3000 лв.
    (2) Лице, извършващо проверка на декларациите по този закон или на сигнали за конфликт на интереси, което разгласи, публикува, предостави или разпространи по друг начин факти и обстоятелства, станали му известни във връзка с проверката, се наказва с глоба от 500 до 1500 лв.
    (3) При повторно нарушение по ал. 1 глобата е в размер от 3500 до 6000 лв., а по ал. 2 – от 2000 до 3000 лв.
    (4) Глобите по ал. 1-3 се внасят в приход на републиканския бюджет.
    (5) Актовете за установяване на нарушенията се съставят от длъжностни лица, упълномощени от председателя на Сметната палата или от съответния орган по чл. 22, ал. 2, т. 2.
    (6) Наказателните постановления се издават от председателя на Сметната палата или от съответния орган по назначаването или по избора.
    (7) Наказателно постановление относно съставен акт за установено нарушение, извършено от председателя на Сметната палата, се издава от упълномощен член на Сметната палата.
    (8) Установяването на нарушенията, издаването, обжалването и изпълнението на наказателните постановления се извършват по реда на Закона за административните нарушения и наказания.
    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    В чл.28 ал.2 да отпадне.

    Комисията подкрепя по принцип предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Чл. 28 отпада.
    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на чл. 28, който става чл. 33:
    „Чл. 33. (1) Лице, заемащо публична длъжност, което не подаде декларация по чл. 12 в законоустановения срок, се наказва с глоба в размер от 1000 до 3000 лв.
    (2) Когато нарушението е извършено повторно, се налага глоба в размер от 3000 до 5000 лв.”

    Комисията предлага да се създадат чл. 34-40 със следната редакция:
    „Чл. 34. (1) Лице, заемащо публична длъжност, което наруши разпоредба на глава втора от закона, се наказва с глоба в размер от 5 000 до 7 000 лв.
    (2) Когато нарушението е извършено повторно, се налага глоба в размер от 7 000 до 10 000 лв.
    Чл. 35. Лице, заемащо публична длъжност, което не изпълни задължение по чл. 13, ал. 2, се наказва с глоба в размер от 2 000 до 4 000 лв.
    Чл. 36. Лице, заемащо публична длъжност, което не изпълни задължение по чл. 16 се наказва с глоба в размер от 7 000 до 10 000 лв.
    Чл. 37. Който не изпълни задължение по чл. 18, ал. 1, се наказва с глоба в размер от 2 000 до 4 000 лв.
    Чл. 38. Лице, което наруши разпоредбата на чл. 21, се наказва с глоба в размер от 10 000 до 15 000 лв.
    Чл. 39. (1) Лице, което наруши разпоредбата на чл. 22, ал. 1, се наказва с глоба в размер от 10 000 до 15 000 лв.
    (2) На юридическо лице, което наруши разпоредбата на чл. 22, ал. 2, се налага имуществена санкция в размер от 15 000 до 20 000 лв.
    Чл. 40. (1) Който не изпълни задължение по чл. 31, ал. 2, се наказва с глоба в размер от 500 до 1500 лв.
    (2) Когато нарушението е извършено повторно, се налага глоба в размер от 2 000 до 3 000 лв.
    Чл. 41. Глобите по чл. 33, 35, 37 и 40 се внасят в приход на републиканския бюджет.
    Чл. 42. (1) Административно наказание по чл. 33, 35, 37 и 40 може да се наложи и от органа по избора и назначаването. Актът, с който се установява административното нарушение се съставя от оправомощено от органа по избора или назначаването длъжностно лице.
    (2) Наказателното постановление се издава от органа по избора или назначаването.
    (3) Установяването на нарушението, издаването, обжалването и изпълнението на наказателното постановление се извършва по реда на Закона за административните нарушения и наказания.”


    ДОПЪЛНИТЕЛНА РАЗПОРЕДБА
    Комисията подкрепя наименованието.
    § 1. По смисъла на този закон:
    1. “Лица, заемащи висши държавни длъжности” са: президентът и вицепрезидентът, народните представители; министър-председателят, заместник министър-председателите, министрите и заместник-министрите; председателят и съдиите от Конституционния съд; председателите и съдиите от Върховния касационен съд и Върховния административен съд; главният прокурор и прокурорите от Върховната касационна прокуратура и от Върховната административна прокуратура; директорът на Националната следствена служба и неговите заместници; съдиите, прокурорите и следователите; председателите и изпълнителните директори на държавни и изпълнителни агенции и техните заместници; председателите и членовете на държавни комисии; ръководителите, техните заместници и членовете на органи, създадени със специален закон; областните управители и заместник областните управители; председателят и членовете на Сметната палата; управителят, подуправителите и членовете на Управителния съвет на Българската народна банка; членовете на Висшия съдебен съвет; омбудсманът и заместник-омбудсманът; органите на управление на Националния осигурителен институт; директорът на Националната здравноосигурителна каса и директорите на районните здравноосигурителни каси; генералните директори на Българската национална телевизия, на Българското национално радио и на Българската телеграфна агенция; директорите и заместник-директорите на службите за сигурност и на службите за обществен ред по смисъла на Закона за защита на класифицираната информация; председателят и заместник-председателите на Държавна агенция "Национална сигурност"; главните директори, директорите на дирекции и на териториални дирекции на агенцията; директорите и заместник-директорите на областните дирекции на Национална служба "Полиция" и Национална служба "Пожарна безопасност и защита на населението" на Министерството на вътрешните работи; членовете на политическите кабинети; кметовете и заместник-кметовете на общини, кметовете и заместник-кметовете на райони и председателите на общински съвети; главният секретар на Народното събрание, на Президента и на Министерския съвет; лица, които управляват дружество с повече от 50% държавно и общинско участие; други лица, за които това е предвидено в закон.
    2. “Лица, заемащи държавна длъжност” са лицата, заемащи висши държавни длъжности, съдиите по вписванията, държавните съдебни изпълнители, общинските съветници, служителите в администрациите на органите по т. 1 с изключение на служителите, които заемат технически длъжности.

    Предложение от народните представители Филип Димитров, Елеонора Николова, Ася Михайлова, Ясен Попвасилев, Мартин Димитров (№ 854-04-181, 08.07.2008г.):
    В § 1 от допълнителната разпоредба отпадат думите: „Президентът и вицепрезидентът "
    Комисията не подкрепя предложението.
    Предложение от народния представител от ПГ на ДПС Даут Осман (№ 854-04-156, 02.07.2008г.):

    „§ 1. т. 2 „Лица заемащи държавна длъжност" са лицата заемащи висши държавни длъжности, съдиите по вписванията, държавните съдебни изпълнители, общинските съветници, служителите в администрациите по т. 1 с изключение на служителите, които заемат технически длъжности, както и членовете на Управителния съвет на Националния млечен борд".
    Комисията не подкрепя предложението.

    3. “Свързани лица” са:
    а) съпрузите или лицата, които се намират във фактическо съпружеско съжителство, роднините по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен включително, и роднините по сватовство - до втора степен включително;
    б) лицата, едното от които участва в управлението на дружество, в което другото лице притежава акции или дялове;
    в) съдружниците;
    г) дружество и лице, което участва в управлението на дружеството или притежава повече от 5 на сто от дяловете и акциите, издадени с право на глас в дружеството;
    д) лицата, едното от които е направило дарение в полза на другото.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В пар.1 от Допълнителните разпоредби в т. З в."д" в края след точката се поставя запетая и се добавя „на стойност над 5000 лв."

    Комисията не подкрепя предложението.
    4. „Повторно” е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя за § 1, т. 1 и 2, но предлага да отпадне, тъй като е отразен в чл. 3.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя за § 1, т. 3 и 4 и предлага следната редакция на § 1:
    „§ 1. По смисъла на този закон:
    1. “Свързани лица” са съпрузите или лицата, които се намират във фактическо съжителство, роднините по права линия - без ограничения, по съребрена линия - до четвърта степен включително, и роднините по сватовство - до втора степен включително, както и всички други физически и юридически лица, с които лицето, заемащо публична длъжност, се намира в икономически, политически или други отношения, които пораждат основателни съмнения в неговата безпристрастност и обективност.
    2. „Орган по назначаването” е и работодателят по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителните разпоредби на Кодекса на труда.
    3. „Повторно” е нарушението, извършено в едногодишен срок от влизането в сила на наказателното постановление, с което на нарушителя е наложено наказание за същото по вид нарушение.”

    ПРЕХОДНИ И ЗАКЛЮЧИТЕЛНИ РАЗПОРЕДБИ
    Комисията подкрепя наименованието.

    § 2. Лицата, които преди влизането в сила на този закон са подавали декларации по Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности, подават декларации само за обстоятелствата по чл. 14, ал. 2, т. 6 и ал. 3, както и за лицата и обстоятелствата по ал. 4, когато няма промяна в другите, подлежащи на деклариране обстоятелства.

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    В Допълнителни разпоредби параграф 1 да отпадне, а параграф 2 да се прецизира.
    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага следната редакция за § 2:
    „§ 2. В 30-дневен срок от влизането в сила на закона лицата, които заемат публични длъжности, подават декларацията по чл. 12, т. 2.”

    § 3. В тримесечен срок от обнародването на закона в "Държавен вестник" органите, посочени в Конституцията, както и органите, определени със закон, създават в своите администрации инспекторати или определят служител за изпълнение на функциите по чл. 23, ал. 9 и чл. 24, ал. 2.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 3:
    „§ 3. В двумесечен срок от обнародването на закона в "Държавен вестник" държавните и местните органи, посочени в този закон, създават в своите администрации структурите или назначават служител по чл. 25, ал. 2, т. 5.”

    § 4. Министерският съвет в тримесечен срок от обнародването на закона в "Държавен вестник" внася в Народното събрание проекти на закони за изменение и допълнение на законите, чиито разпоредби трябва да бъдат приведени в съответствие с този закон.
    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 4:
    § 4. Министерският съвет в двумесечен срок от обнародването на закона в "Държавен вестник" внася в Народното събрание проекти на закони за изменение и допълнение на законите, чиито разпоредби трябва да бъдат приведени в съответствие с този закон.

    § 5. Отменя се Законът за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности (обн., ДВ, бр. 38 от 2000 г.; изм. и доп., бр. 28 и 74 от 2002 г., бр. 8 от 2003 г., бр. 38 от 2004 г., бр. 105 от 2005 г.,
    бр. 38 и 73 от 2006 г., бр. 109 от 2007 г. и бр. 33 от 2008 г.).

    Предложение от народните представители Екатерина Михайлова, Елиана Масева (№ 854-04-183, 09.07.2008г.):
    В Преходни и заключителни разпоредби параграф 5 да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    Пар.5 от ПЗР да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Параграф 5 от преходните и заключителни разпоредби се
    изменя, както следва:
    „§ 5. В Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности /обн. ДВ бр. 38 от 2000 г., изм. и доп. бр. 28 и бр. 74 от 2002 г., бр. 8 от 2003 г., бр. 38 от 2004 г., бр. 105 от 2005 г., бр. 38 и 73 от 2006 г., бр. 109 от 2007 г. и бр. 33 от 2008 г./ се правят следните изменения и допълнения:
    В чл. З, ал. 1, т. 5 цифрата "500" се заменя с цифрата "2000" лв. и се създава нова ал. З със следното съдържание:
    (3) Лицата по чл. 2, ал. 1 декларират своето и на съпруг/а/ участие в ръководни и контролни органи на юридически лица с нестопанска цел, както и в надзорен, управителен или контролен орган на търговско дружество или кооперация."


    Комисията подкрепя предложението.
    Комисията не подкрепя текста на вносителя.

    Комисията предлага следната редакция на § 5:
    § 5. В Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности (обн., ДВ, бр. 38 от 2000 г.; изм., бр. 28 и 74 от 2002 г., бр. 8 от 2003 г., бр. 38 от 2004 г., бр. 105 от 2005 г., бр. 38 и 73 от 2006 г., бр. 109 от 2007 г., бр. 33 и 69 от 2008 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 2, ал. 1 т. 18 се отменя.
    2. В чл. 3, ал. 1 т. 5 числото „500” се заменя с „2000”.
    3. В чл. 4, ал. 4 накрая се добавя “в срок до 30 април на текущата година”.
    4. В чл. 8, ал. 1 след думата “декларация” се добавя “съответно уведомление”.


    § 6. В Административнопроцесуалния кодекс (обн., ДВ, бр. 30 от 2006 г.; изм., бр. 59 и 64 от 2007 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 251, ал. 2 думите „държавен служител” се заменят с „лице, заемащо държавна длъжност” и се поставя запетая.
    2. В чл. 253 се създава ал. 4:
    „(4) Съдът обявява нищожността на акта или действието, извършени при условията на чл. 26, ал. 2 от Закона за конфликт на интереси.”

    Предложение от народните представители Филип Димитров, Елеонора Николова, Ася Михайлова, Ясен Попвасилев, Мартин Димитров (№ 854-04-181, 08.07.2008г.):
    В § 6 от Преходните разпоредби т.1 се изменя така:
    В чл.251 ал.2 след думите „държавен служител" се добавят думите „ и лице
    заемащо държавна длъжност".

    Комисията не подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя.
    Комисията предлага следната редакция на § 6:

    § 6. В Административнопроцесуалния кодекс (обн., ДВ, бр. 30 от 2006 г.; изм., бр. 59 и 64 от 2007 г.) се правят следните изменения:
    1. В чл. 250 ал. 2 се отменя.
    2. В чл. 251 ал. 2 се отменя.
    3. В чл. 252:
    а) в ал. 2 думите „както и при искане за констатиране на конфликт на интереси” се заличават.
    б) в ал. 3 думите „съответно налице ли е конфликт на интереси” се заличават.
    4. В чл. 253 ал. 3 се отменя.
    5. В чл. 254, ал. 1 думите „съответно от държавния служител” се заличават.

    § 7. В чл. 102 от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание (обн., ДВ, бр. 69 от 2005 г.; изм. и доп., бр. 74 от 2005 г., бр. 101 от 2006 г. и бр. 18, 26 и 107 от 2007 г.) ал. 2 се изменя така:
    “(2) Народният представител няма право:
    1. да е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик;
    2. да е член на надзорен, управителен или контролен орган на юридическо лице с нестопанска цел, търговско дружество или кооперация;
    3. да упражнява свободна професия с изключение на научна или преподавателска дейност или упражняване на авторски и сродни права.”

    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    Пар.7 от ПЗР да отпадне.
    Комисията подкрепя предложението.

    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олмипи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Параграф 7 от преходните и заключителни разпоредби отпада.
    Комисията подкрепя предложението.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага § 7 да отпадне.

    § 8. В Закона за администрацията (обн., ДВ, бр. 130 от 1998 г.; Решение № 2 на Конституционния съд от 1999 г. - бр. 8 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 67 от 1999 г., бр. 64 и 81 от 2000 г., бр. 99 от 2001 г.; попр., бр. 101 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 95 от 2003 г., бр. 19 от 2005 г., бр. 24, 30, 69 и 102 от 2006 г., бр. 46 и 78 от 2007 г. и бр. 43 от 2008 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 19 ал. 6 се изменя така:
    “(6) Едноличните органи, техните заместници и членовете на колегиални органи по ал. 4, областните управители и заместник областните управители не могат:
    1. да изпълняват друга държавна длъжност;
    2. да са еднолични търговци, неограничено отговорни съдружници в търговско дружество, управители, търговски пълномощници, търговски представители прокуристи, търговски посредници, ликвидатори или синдици;
    3. да са членове на надзорен, управителен или контролен орган на юридическо лице с нестопанска цел, търговско дружество или кооперация с изключение на търговските дружества с държавно или общинско участие, за което не получават възнаграждение;
    4. да упражняват свободна професия с изключение на научна или преподавателска дейност или упражняване на авторски и сродни права.”
    2. В чл. 46:
    а) в ал. 2:
    аа) създава се нова т. 5:
    “5. осъществява контрол и извършва проверки по сигнали за конфликт на интереси;”
    бб) досегашната т. 5 става т. 6;
    б) в ал. 5 след думите “ал. 4” запетаята и думите “както и в тези, които имат териториални звена, може да” се заличават.
    Предложение от народния представител Яни Янев (№ 854-04-185, 09.07.2008г.):
    В пар. 8 от ПЗР в чл. 19 ал. 6 т. З от ЗА, да отпаднат думите „орган на юридическо лице с нестопанска цел".

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 8, който става § 7:
    § 7. В Закона за администрацията (обн., ДВ, бр. 130 от 1998 г.; Решение № 2 на Конституционния съд от 1999 г. - бр. 8 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 67 от 1999 г., бр. 64 и 81 от 2000 г., бр. 99 от 2001 г.; попр., бр. 101 от 2001 г.; изм. и доп., бр. 95 от 2003 г., бр. 19 от 2005 г., бр. 24, 30, 69 и 102 от 2006 г., бр. 46 и 78 от 2007 г. и бр. 43 от 2008 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 19:
    а) алинея 6 се изменя така:
    “(6) Едноличните органи, техните заместници и членовете на колегиални органи по ал. 4, областните управители и заместник областните управители не могат да:
    1. изпълняват друга публична длъжност;
    2. упражняват търговска дейност или да са съдружници, управители, търговски пълномощници, търговски представители, прокуристи, търговски посредници, ликвидатори или синдици;
    3. са членове на орган на управление или контрол на юридическо лице с нестопанска цел, търговско дружество или кооперация;
    4. упражняват свободна професия с изключение на научна или преподавателска дейност или упражняване на авторски и сродни права.”
    б) създава се нова ал. 7:
    „(7) Едноличните органи, техните заместници и членовете на колегиални органи по ал. 4, областните управители и заместник областните управители, могат да участват като представители на държавата или общината в органите на управление или контрол на търговските дружества с държавно или общинско участие в капитала или на юридическите лица, създадени със закон, за което не получават възнаграждение.”
    в) досегашната ал. 7 става ал. 8.
    2. В чл. 46:
    а) в ал. 2:
    аа) в т. 3 накрая се добавя на „ и на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси”.
    бб) създава се нова т. 5:
    “5. осъществява контрол и извършва проверки по Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси”;
    вв) досегашната т. 5 става т. 6;
    б) в ал. 5 след думите “ал. 4” запетаята и думите “както и в тези, които имат териториални звена, може да” се заличават.
    3. В чл. 46а, ал. 2, в т. 3 думите „разглежда постъпили сигнали за конфликт на интереси и” се заменят с „осъществява контрол и извършва проверки по Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси, както и за”.
    4. В чл. 46б:
    а) създава се нова ал. 3:
    „(3) При извършване на проверките инспекторите и служителят по чл. 46, ал. 5 имат право да изискват информация от държавните и местните органи, органите на съдебната власт и други институции.”
    б) досегашните ал. 3 и 4 стават съответно ал. 4 и 5.

    § 9. В Кодекса на труда (обн., ДВ, бр. 26 и 27 от 1986 г.; изм. и доп., бр. 6 от 1988 г., бр. 21, 30 и 94 от 1990 г., бр. 27, 32 и 104 от 1991 г., бр. 23, 26, 88 и 100 от 1992 г.; Решение № 12 на Конституционния съд от 1995 г. - бр. 69 от
    1995 г.; изм. и доп., бр. 87 от 1995 г., бр. 2, 12 и 28 от 1996 г., бр. 124 от 1997 г., бр. 22 от 1998 г.; Решение № 11 на Конституционния съд от 1998 г. - бр. 52 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 56, 83, 108 и 133 от 1998 г., бр. 51, 67 и 110 от 1999 г.,
    бр. 25 от 2001 г., бр. 1, 105 и 120 от 2002 г., бр. 18, 86 и 95 от 2003 г., бр. 52 от
    2004 г., бр. 19, 27, 46, 76, 83 и 105 от 2005 г., бр. 24, 30, 48, 57, 68, 75, 102 и 105 от 2006 г., бр. 40, 46, 59, 64 и 104 от 2007 г. и бр. 43 от 2008 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 107а:
    а) в ал. 1:
    аа) в т. 1 след думата “съпруга” се добавя “с лице, с което е във фактическо съпружеско съжителство” и се поставя запетая;
    бб) точка 2 се изменя така:
    “2. е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на надзорен, управителен или контролен орган на търговско дружество или кооперация с изключение на търговските дружества с държавно или общинско участие, за което не получава възнаграждение;”
    вв) в т. 4 думите „само за съответната общинска администрация” се заличават;
    б) създават се нови ал. 2 и 3:
    “(2) При сключването на трудовия договор лицето подписва декларация за обстоятелствата по ал. 1.
    (3) Служителят е длъжен да подава декларация за имущество и интереси пред лицето по ал. 4 в сроковете по Закона за конфликт на интереси.”
    в) досегашните ал. 2-7 стават съответно ал. 4-9.
    2. В чл. 330, ал. 2, т. 8 се създава изречение второ:
    “Когато несъвместимостта е по чл. 107а, ал. 1, т. 1, трудовият договор се прекратява при условията на чл. 10 от Закона за конфликт на интереси.”

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 9, който става § 8:
    § 8. В Кодекса на труда (обн., ДВ, бр. 26 и 27 от 1986 г.; изм. и доп., бр. 6 от 1988 г., бр. 21, 30 и 94 от 1990 г., бр. 27, 32 и 104 от 1991 г., бр. 23, 26, 88 и 100 от 1992 г.; Решение № 12 на Конституционния съд от 1995 г. - бр. 69 от
    1995 г.; изм. и доп., бр. 87 от 1995 г., бр. 2, 12 и 28 от 1996 г., бр. 124 от 1997 г., бр. 22 от 1998 г.; Решение № 11 на Конституционния съд от 1998 г. - бр. 52 от 1998 г.; изм. и доп., бр. 56, 83, 108 и 133 от 1998 г., бр. 51, 67 и 110 от 1999 г.,
    бр. 25 от 2001 г., бр. 1, 105 и 120 от 2002 г., бр. 18, 86 и 95 от 2003 г., бр. 52 от
    2004 г., бр. 19, 27, 46, 76, 83 и 105 от 2005 г., бр. 24, 30, 48, 57, 68, 75, 102 и 105 от 2006 г., бр. 40, 46, 59, 64 и 104 от 2007 г. и бр. 43 от 2008 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 107а:
    а) в ал. 1:
    аа) в т. 1 след думата “съпруга” се добавя “с лице, с което е във фактическо съжителство” и се поставя запетая;
    бб) точка 2 се изменя така:
    “2. е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация;”;
    б) създават се нови ал. 2, 3 и 4:
    „(2) Служителят може да участва като представител на държавата или общината в органите на управление или контрол на търговските дружества с държавно или общинско участие в капитала или на юридическите лица, създадени със закон, за което не получава възнаграждение.”
    (3) При сключването на трудовия договор лицето подписва декларация за обстоятелствата по ал. 1.
    (4) При сключването на трудовия договор и всяка година до 31 март служителят е длъжен да декларира своето имотно състояние пред лицето по ал. 5.”;
    в) досегашните ал. 2-7 стават съответно ал. 5-10.
    2. В чл. 330, ал. 2, се създава т. 9:
    „9. с влязло в сила решение е установен конфликт на интереси по Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси”.


    § 10. В Закона за държавния служител (обн., ДВ, бр. 67 от 1999 г.; изм. и доп., бр. 1 от 2000 г., бр. 25, 99 и 110 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г., бр. 95 от 2003 г., бр. 70 от 2004 г., бр. 19 от 2005 г., бр. 24, 30 и 102 от 2006 г., бр. 59 и 64 от 2007 г. и бр. 43 от 2008 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 7, ал. 2:
    а) в т. 1 след думата “съпруга” се добавя “лице, с което е във фактическо съпружеско съжителство” и се поставя запетая;
    б) точка 2 се изменя така:
    “2. е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на надзорен, управителен или контролен орган на търговско дружество или кооперация с изключение на търговските дружества с държавно или общинско участие, за което не получава възнаграждение;”
    в) в т. 4 думите „само за съответната общинска администрация” се заличават.
    2. Член 29 се изменя така:
    “Задължение за деклариране на имущество и интереси
    Чл. 29. Държавният служител е длъжен да подава декларация за имущество и интереси пред органа по назначаването в сроковете по Закона за конфликт на интереси.”
    3. В чл. 29а ал. 1, 2 и 5 се отменят.
    4. В чл. 103, ал. 1, т. 4 се изменя така:
    “4. поради несъвместимост по чл. 7, ал. 2; когато несъвместимостта е по чл. 7, ал. 2, т. 1, служебното правоотношение се прекратява при условията на чл. 10 от Закона за конфликт на интереси.”
    4. Параграф 1 от Допълнителната разпоредба се отменя.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 10, който става § 9:
    § 9. В Закона за държавния служител (обн., ДВ, бр. 67 от 1999 г.; изм., бр. 1 от 2000 г., бр. 25, 99 и 110 от 2001 г., бр. 45 от 2002 г., бр. 95 от 2003 г., бр. 70 от 2004 г., бр. 19 от 2005 г., бр. 24, 30 и 102 от 2006 г., бр. 59 и 64 от 2007 г. и бр. 43 от 2008 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 7, ал. 2:
    а) в т. 1 след думата “съпруга” се добавя “с лице, с което е във фактическо съжителство” и се поставя запетая;
    б) точка 2 се изменя така:
    “2. е едноличен търговец, неограничено отговорен съдружник в търговско дружество, управител, търговски пълномощник, търговски представител, прокурист, търговски посредник, ликвидатор или синдик, член на орган на управление или контрол на търговско дружество или кооперация;”;
    в) създава се нова ал. 3:
    „(3) Държавен служител, може да участва като представител на държавата или общината в органите на управление или контрол на търговските дружества с държавно или общинско участие в капитала или на юридическите лица, създадени със закон, за което не получава възнаграждение.”;
    г) досегашните ал. 3, 4 и 5 стават съответно ал. 4, 5 и 6.
    2. Член 29а се отменя.
    3. В чл. 91 ал. 2 се отменя.
    4. В чл. 107, ал. 1 се създава т. 8:
    „8. с влязло в сила решение е установен конфликт на интереси по Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси”.
    5. Параграф 1 от допълнителната разпоредба се отменя.

    § 11. В Закона за Държавна агенция “Национална сигурност”
    (ДВ, бр. 109 от 2007 г.) в § 1, т. 2 от Допълнителната разпоредба думите „§ 1 от Допълнителната разпоредба на Закона за държавния служител” се заменят с “§ 1, т. 3 от Допълнителната разпоредба на Закона за конфликт на интереси”.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 11, който става § 10 :
    § 10. В Закона за Държавна агенция “Национална сигурност”
    (обн., ДВ, бр. 109 от 2007 г., изм. бр. 69 от 2008 г. ) се правят следните изменения:
    1. В чл. 51 ал. 1 се изменя така:
    „(1) Държавните служители са длъжни да декларират по реда на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси всеки частен интерес, който те имат във връзка с функциите на структурното звено, в което работят.”
    2. В § 1, т. 2 от допълнителната разпоредба думите „§ 1 от допълнителната разпоредба на Закона за държавния служител” се заменят с “§ 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси”.


    § 12. В Закона за Министерството на вътрешните работи (обн., ДВ, бр. 17 от 2006 г.; изм. и доп., бр. 30, 102 и 105 от 2006 г., бр. 11, 31, 41, 46, 57, 64 и 109 от 2007 г. и бр. 28 и 43 от 2008 г.) в § 1, т. 14 от Допълнителната разпоредба думите “§ 1 от Допълнителната разпоредба на Закона за държавния служител” се заменят с “§ 1, т. 3 от Допълнителната разпоредба на Закона за конфликт на интереси”.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 12, който става § 11:
    § 11. В Закона за Министерството на вътрешните работи (обн., ДВ, бр. 17 от 2006 г.; изм., бр. 30, 102 и 105 от 2006 г., бр. 11, 31, 41, 46, 57, 64 и 109 от 2007 г. и бр. 28, 43 и 69 от 2008 г.) се правят следните изменения:
    1. В чл. 178 ал. 1 се изменя така:
    „(1) Държавните служители са длъжни да декларират по реда на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси всеки частен интерес, който те имат във връзка с функциите на структурното звено, в което работят.”
    2. В § 1, т. 14 от допълнителните разпоредби думите “§ 1 от допълнителната разпоредба на Закона за държавния служител” се заменят с “§ 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси”.


    § 13. В Закона за съдебната власт (ДВ, бр. 64 от 2007 г.) в чл. 228,
    ал. 1 думите „декларират доходите и имуществото си” и „Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности” се заменят съответно със „подават декларации за имущество и интереси” и „Закона за конфликт на интереси”.
    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Параграф 13 от преходните и заключителни разпоредби отпада.

    Комисията подкрепя предложението

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага § 13 да отпадне.

    § 14. В Закона за политическите партии (обн., ДВ, бр. 28 от 2005 г., изм. и доп., бр. 102 от 2005 г., бр. 17 и 73 от 2006 г. и бр. 59 и 78 от 2007 г.) в
    чл. 30, ал. 3 думите „декларират своето имущество, доходи и разходи” и „Закона за публичност на имуществото на лица, заемащи висши държавни длъжности” се заменят съответно с „подават декларации за имущество и интереси” и „Закона за конфликт на интереси пред Сметната палата”.
    Предложение от народните представители Огнян Герджиков, Олимпи Кътев, Теодора Дренска, Мария Ангелиева, Борислав Владимиров (№ 854-04-182, 09.07.2008г.):
    Параграф 14 от преходните и заключителни разпоредби отпада, а останалите се преномерират.

    Комисията подкрепя предложението.
    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага § 14 да отпадне.

    § 15. В Закона за местното самоуправление и местната администрация (обн., ДВ, бр. 77 от 1991 г.; изм. и доп., бр. 24, 49 и 65 от 1995 г., бр. 90 от 1996 г., бр. 122 от 1997 г., бр. 33, 130 и 154 от 1998 г., бр. 67 и 69 от
    1999 г., бр. 26 и 85 от 2000 г., бр. 1 от 2001 г., бр. 28, 45 и 119 от 2002 г., бр. 69 от 2003 г., бр. 19 и 34 от 2005 г., бр. 30 и 69 от 2006 г. и бр. 61 и 63 от 2007 г.) в чл. 30, ал. 4, т. 4 думите „съответната общинска” се заличават.

    Комисията не подкрепя текста на вносителя и предлага § 15 да отпадне.

    § 16. В Закона за обществените поръчки (обн., ДВ, бр. 28 от 2004 г.; изм., бр. 53 от 2004 г., бр. 31, 34 и 105 от 2005 г., бр. 18, 33, 37 и 79 от
    2006 г. и бр. 59 от 2007 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 47, ал. 1 се създава т. 4:
    „4. работодател на лице по чл. 20, ал. 1 от Закона за конфликт на интереси или дружество, в чийто надзорен, управителен или контролен орган участва такова лице.”
    3. В чл. 48:
    а) в ал. 1 и 3 думите „ал. 1 и 2” се заменят с „ал. 1, т. 1, 2 и 3 и ал. 2”;
    б) в ал. 2 думите „ал. 1” се заменят с „ал. 1, т. 1, 2 и 3”.

    Комисията подкрепя по принцип текста на вносителя и предлага следната редакция на § 16, който става § 12:
    § 12. В Закона за обществените поръчки (обн., ДВ, бр. 28 от 2004 г., изм., бр. 53 от 2004 г., бр. 31, 34 и 105 от 2005 г., бр. 18, 33, 37 и 79 от
    2006 г. и бр. 59 от 2007 г.) се правят следните изменения и допълнения:
    1. В чл. 35, ал. 1 се създава т. 3:
    „3. нямат частен интерес по смисъла на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси от възлагането на обществената поръчка”.
    2. В чл. 47 ал. 5 се изменя така:
    „(5) Не могат да участват в процедура за възлагане на обществена поръчка кандидати или участници:
    1. при които член на управителен или контролен орган, както и временно изпълняващ такава длъжност, е свързано лице по смисъла на § 1, т. 1 от допълнителната разпоредба на Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси с възложителя или със служители на ръководна длъжност в неговата организация;
    2. които са сключили договор с лице по чл. 21 или 22 от Закона за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси.”


    Комисията предлага да се създаде нов § 13:
    § 13. В Закона за търговския регистър (обн., ДВ, бр. 34 от 2006 г., изм., бр. 80 и 105 от 2006 г., бр. 53, 59 и 104 от 2007 г., бр. 50 от 2008 г.) в чл. 20 ал. 4 се отменя.

    § 17. Законът влиза в сила от 1 януари 2009 г. с изключение на
    § 3 и 4, които влизат в сила от деня на обнародването на закона в „Държавен вестник”.

    Комисията подкрепя текста на вносителя за § 17, който става § 14.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА:

    Веселин Методи
    Форма за търсене
    Ключова дума