Комисия по въпросите на държавната администрация
08/10/2008
Законопроект за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, № 802-01-73, внесен от Министерски съвет на 26.09.2008 г.
Комисията по въпросите на държавната администрация разгледа внесения законопроект на свое редовно заседание, проведено на 8 октомври 2008 г.
На заседанието присъстваха министърът на държавната администрация и административната реформа г-н Николай Василев, г-жа Бушка Лукич – заместник-министър на държавната администрация и експерти.
Законопроектът беше представен от министър Николай Василев. Предлаганите промени имат за цел да предоставят по-големи възможности на хората с трайни увреждания за работа като държавни служители в администрацията.
Въвежда се квота за хора с трайни увреждания от минимум едно на сто от броя на държавните служители в съответната администрация, с изключение на администрациите с по-малко от 25 щатни служители, като тези длъжности не могат да бъдат заемани от други лица. Законопроектът предвижда провеждане на конкурс за дадена длъжност, в който да участват само хора с увреждания, като годишно ще се провеждат най-малко три конкурса. Въвежда се и възможността за провеждане на централизиран конкурс само за хора с увреждания, който да се организира най-малко веднъж годишно. Законопроектът задължава всички администрации да осигурят свободен достъп за хора с увреждания до сградите в шестмесечен срок от влизане в сила на тези изменения.
Законопроектът предвижда увеличаване на глобата от две до пет хиляди лева, когато не е определена квота или това не е било извършено в срок, когато не са допуснати до конкурс хора с трайни увреждания, които са можели да кандидатстват, когато за незаетите длъжности не са обявявани конкурси поне веднъж на четири месеца или когато се отказва назначаване на лице, което се е класирало и е трябвало да бъде назначено.
С предложените поправки се удължава редовния годишен платен отпуск за хората с увреждания от 20 на 26 дни.
Законопроектът за изменение и допълнение на Закона за държавния служител има и още една важна цел: да се даде възможност за по-бързо кариерно израстване на млади хора в държавната администрация. Съгласно предложените в него текстове длъжностите младши експерт, старши експерт, главен експерт, държавен експерт и началник отдел ще могат да бъдат заемани от младите хора и без да са налице условията за минимален ранг и професионален опит при условие, че има предложение на непосредствения ръководител, че има преценка на органа по назначаване, че служителят е получил последната година най-високата оценка при атестирането –„единица” и му е изтекъл едногодишният изпитателен срок.
В хода на разискванията народните представители се обединиха около становището, че измененията, които осигуряват по-голям достъп на хората с увреждания до държавната служба трябва да бъдат подкрепени, че те са необходими и навременни. Бяха изказани резерви относно текста на § 9, задължаващ всички администрации да осигурят свободен достъп за хора с увреждания до сградите в шестмесечен срок, тъй като подобна разпоредба съществува и в момента в други закони, но тя не се спазва. Беше изразено становище, че създаването на привилегия за младите хора е в противоречие с основните принципи на държавната служба и беше предложено да се помисли за други начини за привличане на младите хора в държавната администрация, като намаляване на сроковете за кариерно израстване по цялата скала на държавната служба и значително повишаване на заплатите на държавните служители.
Вносителят отговори на поставените въпроси.
В резултат на проведените разисквания Комисията по въпросите на държавната администрация предлага на Народното събрание да подкрепи на първо гласуване Законопроекта за изменение и допълнение на Закона за държавния служител, № 802-01-73, внесен от Министерски съвет на 26.09.2008 г.
Становището на Комисията е прието на 08.10.2008 година с 8 гласа "за" и 1глас - “въздържал се”, “против” - няма.
Председател на Комисията по
въпросите на държавната
администрация:
Веселин Методиев