Комисия по въпросите на държавната администрация
10/05/2006
Законопроект за електронната търговия, № 602-01-26, внесен от Министерския съвет на 25.04.2006 год.
Комисията по въпросите на държавната администрация разгледа внесения законопроект на свое редовно заседание, проведено на 10 май 2006г.
В заседанието взеха участие г-н Гюнер Рамис, зам.-министър на Министерството на държавната администрация и административната реформа; г-н Пламен Вачков, председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения; представители на Българската стопанска камара и на Комисията по търговия и защита на потребителите.
От името на вносителя законопроектът беше представен от г-н Рамис. В своето изложение той изтъкна, че законопроектът има за цел да определи задълженията на доставчиците за предоставяне на информация, както и да дефинира задълженията на доставчиците във връзка със сключване на договори с електронни средства по електронен път.
Приемането на Закона за електронната търговия ще доведе до значително подобрение на средата за реализация на електронния бизнес, до нарастване на броя и обема на транзакциите през електронна среда, както и на броя на електронните услуги, предлагани от бизнеса, ще се увеличи броят на малките и средните предприятия, които ще внедрят система за електронни разплащания с доставчици и клиенти, системи за управление на поръчки и доставки и системи за планиране на ресурсите. Приемането на закона ще повиши способността на българските предприятия при влизането на България в Европейския съюз и ще създаде правна рамка за създаване на нови и ефективни електронни услуги за гражданите и бизнеса.
В хода на обсъждането народните представители изразиха становище, че законопроектът е модерен и навременен и трябва да бъде подкрепен на първо четене по принцип. Беше отправена препоръка някои от текстовете да бъдат конкретизирани, за да могат да бъдат изпълнени поставените в мотивите цели за извършване на електронен бизнес в страната.
Представителят на Комисията по търговия и защита на потребителите, отбеляза, че Комисията подкрепя законопроекта, с който е постигната висока степен на хармонизация с европейското законодателство и посочи някои конкретни недостатъци, а именно: липсата на определение на понятието “информационно общество”, което ще затрудни осъществяването на контрола и квалифицирането на дадено нарушение; непоследователност при дефинирането на понятия - част от тях са дефинирани в Общите положения на законопроекта, а други са дадени в Допълнителната разпоредба; противоречие в предвидените санкции за неспазване на разпоредбите на чл. 8 и 10.
От името на БСК също беше изразена подкрепа за законопроекта като бяха направени следните забележки: текстовете на законопроекта не поясняват в достатъчна степен как бизнесът ще бъде мотивиран на практика към осъществяване на тази дейност. Друг важен проблем, който законопроектът би трябвало да реши е проблемът за доказателствеността на електронните документи. Законопроектът би трябвало да предложи ясна визия за същността на доставчика-посредник на информационни услуги във връзка с бързото развитие и обединяването на информационни, съобщителни и медийни технологии и услуги.
Председателят на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения изрази мнението, че обсъжданият законопроект е създава правната регламентация на електронния бизнес. Той отбеляза, обаче, че в него не са уредени някои съществени елементи като международната търговска транзакция, транспортно-експедиционният цикъл, не е регламентирано участието на администрацията в търговските процедури и поведението на операторите на електронни пазари. Беше посочено, че законопроектът въвежда режим за изпращане на търговски съобщения в съответствие с директива на ЕС от 2000 г., а подготвяният от Агенцията Законопроект за електронните съобщения въвеждат изискванията на по-новата Директива 69 от 2003 г. и беше направено предложение режимът, въвеждан с двата нормативни документа да бъде уеднаквен. Председателят на ДАИТС посочи, че със законопроекта на агенцията се възлагат неприсъщи й функции като поддържане на информация за правата и задълженията на доставчиците и получателите на услуги и реда на уреждане на споровете между тях, а тази дейност би трябвало да се възложи на органа осъществяващ контрол, а именно, Комисията по търговия и защита на потребителите.
След проведеното обсъждане в Комисията по въпросите на държавната администрация беше проведено гласуване, което приключи със следния резултат: “за” - 9, “против” и “въздържали се” – няма.
Въз основа на това Комисията по въпросите на държавната администрация предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за електронната търговия, № 602-01-26, внесен от Министерския съвет на 25.04.2006 год.
Становището на Комисията е прието на 10.05.2006 год.
Председател на Комисията по
въпросите на държавната
администрация:
Веселин Методиев