Комисия по въпросите на държавната администрация
09/11/2005
Законопроект за държавния бюджет на Република България за 2006 г., № 502-01-46, внесен от Министерски съвет на 31.10.2005 год.
Комисията по въпросите на държавната администрация разгледа внесения законопроект на свое редовно заседание, проведено на 9 ноември 2005 г.
В заседанието взеха участие представители на Министерството на държавната администрация и административната реформа и на Министерството на финансите.
Бюджетът на Министерството на държавната администрация и административната реформа беше представен от министър Николай Василев, който подчерта, че разглежданият проекто-бюджет е много по-добър от първоначалния вариант, в който бяха отпуснати средства само за издръжка и нито лев за политиката на министерството. Отпуснатите допълнително 15 милиона лева ще бъдат инвестирани в по-мащабно обучение на държавни служители и свързаното с тази тема по-добро административно регулиране и обслужване, предоставянето на по-добри услуги за бизнеса и гражданите, включително и по електронен път. Министърът изрази становище, че очаква заложените в бюджета приходи да бъдат преизпълнени главно в резултат на дейността на областните управители. Според него капиталовите разходи, отпуснати на министерството, са силно ограничени като се има предвид, че към него има 45 второстепенни разпоредители с бюджетни кредити, включително болница “Лозенец”, хотел “Люлин” и всички станции, резиденции и бази на МС. Министър Василев отбеляза, че неправилният подход, практикуван през предишни години – да се отпускат недостатъчно средства на областните управители и базите и в края на годината да се гласуват допълнителни средства, донякъде се възпроизвежда и в този бюджет. Стремежът на министерството през следващата бюджетна година да има по-засилен финансов контрол, сериозни бюджетни ограничения, да бъдат взети мерки за увеличаване на приходите и намаляване на разходите, за да може тези обекти и бази да бъдат финансово стабилизирани.
В хода на обсъждането бяха направени препоръки да се увеличат планираните приходи в бюджета на министерството до 20%, ако се гарантира прилагането на методиката на МФ, съгласно която 2% от реализираните приходи се предоставят на второстепенните разпоредители с бюджетни кредити като стимул за увеличаване на приходите.
Изразено беше становище, че Институтът по публична администрация и европейска интеграция с този щат и със съществуващата материална база не може да изпълни функциите и задачите, които му се възлагат и беше направено предложение да се обсъди идеята за създаване на Национален обучителен център и при възможност още в бюджета за 2006 г. да се отпуснат средства, за да започне неговото изграждане.
Изразено беше становище, че в разглеждания бюджет не са предвидени достатъчно средства за изпълнение на конкретните препоръки, съдържащи се в Бялата книга за постиженията и предизвикателствата пред българската държавна администрация в Европейския съюз, въпреки че в Цялостния мониторингов доклада на Европейската комисия е посочено, че тяхното реално изпълнение би допринесло за реформирането на българската администрация. Посочено беше, че като се има предвид амбицията тази година бюджетът да бъде програмен, липсата на достатъчно средства за Министерството на държавната администрация и административната реформа вероятно се дължи на неумението на екипа да защити аргументирано дейностите, които ще извърва и тяхната необходимост за модернизиране на българската държавна администрация.
В отговор на изразените от народните представители становища и препоръки министърът на държавната администрация и административната реформа г-н Николай Василев изрази резерви по отношение на възможността за повишаване на планираните приходи в бюджета на министерството. Той представи идеите на екипа обучението на държавната администрация да се изнесе по места, което да го направи по-евтино и да позволи обхващането от обучителните програми на много по-голям брой служители. Министърът подчерта, че се надява през 2007 г. да започне създаването на национален обучителен център и пое ангажимент пред народните представители да изпрати подробна разбивка на планираните в бюджета приходи и разходи.
В резултат на проведените разисквания Комисията по въпросите на държавната администрация предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване Законопроекта за държавния бюджет на Република България за 2006 г., № 502-01-46, внесен от Министерски съвет на 31.10.2005 год.
Становището на Комисията е прието на 09.11.2005 год. с 8 гласа "за", 1 глас "против", “въздържали се” – няма.
Председател на Комисията по
въпросите на държавната
администрация:
Веселин Методиев