Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия за борба с корупцията
24/07/2008




    София, 25.07.2008 г.


    Приложено, изпращаме Ви "Доклад за дейността на Комисията за борба с корупцията (01.09.2006 - 30.06.2008 г.), приет единодушно на заседание на комисията от 24.07.2008 г. с Решение № 94.
    ПРЕДСЕДАТЕЛ БОЙКО ВЕЛИКОВ






    Д О К Л А Д
    за

    дейността на Комисията за борба с корупцията

    (01.09.2006 г. - 30.06.2008 г.)















    1.Нормативна основа на дейността на Комисията.
    Предмет и задачи


    1.1 Вътрешни правила
    Комисията за борба с корупцията продължи да осъществява своята дейност въз основа на Конституцията и законите на Република България, ПОДНС и приетите с решение №1/08.09.2005 Вътрешни правила за работа, които регламентират предмета на дейността на Комисията, нейната организация и процедурите при провеждане на заседания.
    В процеса на работа на Комисията се наложиха допълнения към приетите вътрешни правила, свързани със сезирането и възможността на народните представители да разполагат с цялостната информация по постъпилите сигнали и провеждания парламентарен контрол.

    1.2 Предмет и принципи
    Основен предмет на дейността на Комисията е противодействие и ограничаване на корупцията чрез превенция, преодоляване и ограничаване на корупционни практики.
    Като орган на Народното събрание Комисията няма извънредни правомощия. Тя съдейства за координация между различните власти - законодателна, изпълнителна и съдебна в тяхната дейност в областта на противодействие и ограничаване на корупцията и изпълнението на Националната стратегия за борба с корупцията.
    Основните принципи, които са особено важни както с оглед на нейния предмет, така и с оглед на нейното функциониране, са:
    - публичност, откритост и прозрачност
    - неполитичност при участие на народните представители в дискусиите, защото корупцията няма политически цвят.
    - консенсус при вземане на решения относно корупционни действия и практики.



    2. Състав и организация

    2.1 Състав на Комисията.
    При конституирането си, Комисията за борба с корупцията беше съставена от 16 народни представители – председател, 3 –ма заместник-председатели и 12 членове.
    През разглеждания период Комисията шест пъти промени своя състав.
    През 2006 г. Народното събрание на основание чл.79 ал.1 от Конституцията на Република България и чл. 17 ал.5, чл.19 ал.1 ал.3 от ПОДНС взе решение да увеличи числения състав на Комисията за борба с корупцията с един народен представител от ПГ на Коалиция „Атака”.
    На 5 април 2007 г. Народното събрание на основание чл.86 ал.1 от Конституцията на Република България и чл. 5 ал.1 и чл.6 ал.7 от Закона за достъп и разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия избра народните представители - членове на Комисията за борба с корупцията Евтим Костадинов и Апостол Димитров за председател и член на Комисията за разкриване на документите и за обявяване на принадлежност на български граждани към Държавна сигурност и разузнавателните служби на Българската народна армия. С решение Народното събрание на основание чл.72 ал.1 т.1 и ал.2 от Конституцията на Република България прекрати пълномощията на двамата народни представители, въз основа на което те автоматично прекратиха членството си в Комисията за борба с корупцията.
    С решение от 7 юни 2007 г., Народното събрание на основание чл.79 ал.1 от Конституцията на Република България и чл. 17 ал.5, чл.19 ал.1 ал.3 от ПОДНС взе решение за попълване състава на Комисията, като избра Сияна Атанасова Фудулова и Добромир Мартинов Задгорски за постоянни членове.
    С решение от 11 юли 2007 г., Народното събрание на основание чл.79 ал.1 от Конституцията на Република България и чл. 17 ал.5, чл.20 ал.1 от ПОДНС взе решение за промяна в състава на Комисията, като освободи Сияна Атанасова Фудулова като член на Комисията.
    С решение от 17 октомври 2007 г., Народното събрание на основание чл.79 ал.1 от Конституцията на Република България и чл. 17 ал.5 и чл.19 ал.1 и ал.3 от ПОДНС взе решение за попълване състава на Комисията, като избра Добромир Христов Гущеров за член на Комисията.
    С решение от 20 февруари 2008 г., Народното събрание на основание чл.79 ал.1 от Конституцията на Република България и чл. 17 ал.5 и чл.19 ал.1 от ПОДНС взе решение за промяна в състава на Комисията, като освободи Станимир Янков Илчев като член на Комисията.
    С решение от 23 май 2008 г. Народното събрание на основание чл.79 ал.1 от Конституцията на Република България и чл.17 ал.5 и чл.19 ал.1 и ал.3 от ПОДС взе решение за попълване състава на Комисията, като избра Веселин Витанов Близнаков за член на Комисията.
    В настоящия момент Комисията има 16 членове и представителството по парламентарни групи се разпределя, както следва: КБ – 6; НДСВ- 2; ДПС – 2; ДСБ – 1; БНС – 1; Коалиция „Атака” - 1; БНД – 1; независими - 2.
    В Комисията работят трима щатни експерти и един главен специалист. Предвид спецификата на дейността й са ангажирани и трима юристи на граждански договор. Експертният състав на Комисията работи с отговорност по постъпващите сигнали, изготвя становища и подготвя редовните и извънредните заседания на Комисията, по време на които се обсъждат законодателни инициативи, провежда се парламентарен контрол и се разглеждат конкретни сигнали с обществено значение.


    2.2 Сезиране
    Приетите вътрешни правила дават право на всеки гражданин или група граждани да сезират Комисията за борба с корупцията със сигнал в писмен или устен вид за прояви на корупция. Комисията не разглежда сигнали от анонимни автори, освен в случаите, когато те съдържат конкретни факти и данни или към тях са приложени документи, предполагащи и показващи извършването на корупционно деяние или наличието на корупционни условия. За всеки такъв анонимен сигнал Комисията взема отделно решение дали да се сезира или не.
    Комисията е взела отношение по 22 постъпили анонимни сигнали, в които се излагат съмнения и данни за корупционни действия от страна на ръководни длъжностни лица от: Агенцията по заетостта, РЗОК - гр. В.Търново, ТДД - Перник, „Национална транспортна камара”, „Български транспортен холдинг" - гр.Пловдив, Държавна агенция за информационни технологии и съобщения и др.
    Комисията е приела решение да се самосезира по 20 сигнала изнесени в средствата за масова информация, съдържащи конкретни факти, аргументи и доказателства за корупционни деяния, засягащи държавния и обществен интерес. Някои от журналистическите материалите, по които Комисията се е самосезирала са свързани с: фонд "Земеделие" и проекти по САПАРД; незаконни дипломи и корупция във висшето образование; незаконосъобразни действия от кметове на общини; нарушения и злоупотреба със служебно положение в Българския спортен тотализатор; др.
    Примери в това отношение са публикациите– „3000 жилища за армията срещу право на строеж” и „Инвалиди на легло карат такси”, - "Шуро-баджанаци изядоха САПАРД", „Източват бюджета за помощни средства на хората с увреждания”, „Ерата Пръмова”, „Тайните на държавния резерв”, „Общински имот в София прехвърлен на частна фирма”, „Бездействие след реекспорт на стоки за 30 млн.лв.”, „Винят съдия №1 на София за рушвет от 300 000 лв.”
    Комисията реши да се самосезира и по значими теми, за които са формирани обществени настроения и са посочени данни за корупция. Такива теми се приемат за парламентарен контрол. Пример в това отношение са появилите се в СМИ обвинения в корупция на представители на Министерство на икономиката и енергетиката, Национална следствена служба и „Булгартабак” и др.
    Основание за самосезиране са и получените в Комисията Одитни доклади на Сметната палата за резултатите от извършените одити. Като примери могат да бъдат посочени одитния доклад на Сметната палата на дейността на Комисията за защита на личните данни, на дейността на Държавната комисия по хазарта, финансови одити във Висши университети – Варна и В.Търново, одити на дейността на общини по управлението и разпореждането с имоти частна общинска собственост, на дейността на Министерство на отбраната по управлението и разпореждането с имоти частна държавна собственост.

    2.3 Заседания. Решения.
    За периода 01.09.2006 г. - 01.06.2008 г. Комисията за борба с корупцията е провела 51 заседания. Присъствието и участието на народните представители е редовно и отговорно.
    От проведените заседания – 20 са свързани със законодателна дейност (формиране и изпълнение на законодателната програма), 23 - на парламентарен контрол по избрани теми, на 16 - са разглеждани конкретни постъпили в Комисията сигнали, които са обществено значими (общият брой надхвърля посочените 51 заседания, защото на някои от тях са разглеждани повече от едно направление от дейността на Комисията).
    Комисията е взела 248 решения, които са резултат на предварителната подготовка и активното участие на народните представители в заседанията, както и на експертния състав. Народните представители - членове на Комисията за борба с корупцията продължиха да взимат решенията с консенсус на основата на приетите принципи, с единични изключения.



    3. Основни направления в дейността Комисията за борба с корупцията

    На основата на определените цели и задачи, Комисията продължи да работи в съответствие със своите правомощия по трите основни направления:
    - предложения за промени в нормативната уредба – законодателство и подзаконови нормативни актове по приета Законодателна програма;
    - парламентарен контрол по проблеми, свързани с корупционни условия и корупционни действия в изпълнителната власт. Темите на парламентарен контрол се определят от Комисията в зависимост от постъпилите сигнали;
    - работа по конкретни сигнали, за които Комисията взема решение относно начина, по който ще се разглеждат.


    3.1 Законодателна дейност.
    Комисията за борба с корупцията продължи активно да работи по своя водещ приоритет - идентифицирането на корупционни условия в действащото законодателство и разработване на предложения за тяхното преодоляване.
    В началото на 2007 г. с единодушие бе прието решение за актуализиране на Законодателната програма, разработена от Комисията в партньорство с държавни институции и неправителствени организации, пряко ангажирани с превенция и противодействие на корупцията. Включени бяха нови законодателни предложения за изменение и допълнение на действащи закони, като:
    - Закона за паричните преводи, електронните платежни инструменти и платежните системи;
    - Закона за общинските бюджети;
    - Закона за нотариусите и нотариалната дейност;
    - Закона за кооперациите;
    - Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина;
    - Закона за хазарта;
    - Закона за подземните богатства;
    - Закона за насърчаване на използването на възобновяеми енергийни източници, алтернативни енергийни източници и биогорива;
    - Закона за защитените територии;
    - Закона за местното самоуправление и местната администрация;
    - Закона за ограничаване на административното регулиране и
    контрол върху стопанската дейност.

    През м.септември 2007 г. и м.януари 2008 г. с решение на Комисията законодателната програма беше допълнена, както следва:
    - Закон за общинската собственост.
    - Проектозакон за защита на работниците и служителите, които сигнализират за злоупотреби с власт и за корупция;
    - Предложение за Изменение на чл. 11 и чл. 12 от Правилника за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие;
    - Предложение за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки;
    - Проектозакони регламентиращи конфликта на интереси: ЗИД на Закона за администрацията; ЗИД на Закона за държавния служител; Законопроект за предотвратяване облагодетелстването по служба и санкциониране на укриван конфликт на интереси;
    - Проектонаредба за методиката и стандартите за оценка на недвижимите имоти;
    - Законодателна инициатива относно чл. 17, ал. 2 от Закона за достъп до обществената информация (във връзка с тълкуването на понятието "търговска тайна");
    - Законопроект за нормативната уредба във връзка със замените на земи и гори;
    - Законопроект ограничаващ корупционните условия относно източване на ДДС.
    През м. юли 2008 г. Комисията прие предложението за създаване на работна група, която да инициира законодателна инициатива по въпроса за т.н. "мълчаливо съгласие" в съответните закони.

    За изпълнението на Законодателната програма бяха предприети конкретни действия от страна на Комисията – на експертно ниво и чрез становища на Министерския съвет, съответните министерства, други държавни органи и институции и Съвета по законодателство към Народното събрание. Реализацията на някои от законодателните инициативи Комисията ориентира в рамките на 2006 и 2007 г. В резултат на това, Комисията на свои заседания обстойно разгледа следните конкретни законодателни инициативи:

    Пакет от проекти на Българската търговско-промишлена палата за изменения и допълнения на някои закони - Закона за местното самоуправление и местната администрация, Закона за администрацията, Закона за държания служител, Закона за предложенията, сигналите, жалбите и молбите, Закона за електронния документ и електронния подпис, Закона за съдебната власт, ГПК, НПК, Данъчно-осигурителния процесуален кодекс и др. и за предприемането на належащи мерки в различни сфери от дейността на изпълнителната власт, с цел превенция и ограничаване на вече формирани корупционни схеми и практики. Комисията през м.октомври 2006 г., след експертен анализ, взе решение да бъдат предоставени на вниманието на специализираните комисии на Народното събрание, Съвета по законодателството и съответните министерства.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за отнемане в полза на държавата на имущество, придобито от престъпна дейност. Комисията през м.октомври 2006 г. подкрепи законопроекта поставящ си за цел преодоляването на някои празноти в правната уредба на специализирания държавен орган, като прецизиране на критериите и въвеждане на ограничителни изисквания, както и разписване на механизъм за определяне на възнагражденията на членовете на КУИППД. Законопроектът, обединен с още два в същата насока, бе приет от Народното събрание на 31.01.2008 г. и обнародван в ДВ брой 16/2008 г.
    Комисията подкрепи инициирането на законодателна инициатива относно Закон за публичност на лобистката дейност и прие решение да се предприемат конкретни действия за нейното осъществяване чрез сформиране на работна група, която да предложи конкретни текстове. През м. октомври 2007 г., Комисията одобри и прие направените предложения за законопроект. Законопроектът е внесен в Народното събрание на 16 май 2008 г. от група народни представители, членове на Комисията.
    Законодателни предложения за изменение и допълнение на нормативната уредба относно ограничаване на плащанията в брой. След представения през м.февруари 2007 г. на редовно заседание обстоен анализ на българското и европейското законодателство, Комисията прие по принцип направеното предложение за изменение и допълнение на нормативната уредба, относно ограничаване на плащанията в брой. Направи се предложение законодателната инициатива да се конкретизира със съответните текстове, които да бъдат представени пред Комисията и на тази база да се поиска становище от специализираната Комисия по бюджет и финанси към Народното събрание, Съвета по законодателството и др. държавни и финансови институции имащи отношение по тези въпроси. След получаване на съответните становища Комисията ще ги обсъди и ще вземе окончателно решение по този въпрос.
    Промени в нормативната уредба относно нотариалната дейност. Комисията през м.март 2007 г. взе решение съответните институции – Министерство на правосъдието, Комисията по противодействие и превенция на корупцията към Министерския съвет, Нотариалната камара, Агенцията за финансово разузнаване и Националната агенция за приходите, да направят конкретни предложения за промяна на Наредба № 32 за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори. В Комисията постъпиха следните предложения за промени в нормативната уредба:
    - Предложение от Председателя на Нотариалната камара – г-н Димитър Танев за промяна в Наредба № 32 за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори;
    - Предложение от проф. Георги Петканов – Министър на правосъдието –предлага се промяна в Закона за задължението и договорите (чл.37 от ЗЗД);
    - Становище на г-жа Даниела Доковска, председател на Адвокатската колегия, с предложения за промени в Наредба № 32/97г.;
    - Министерство на финансите (Национална агенция по приходите)
    подкрепят направените по – горе предложения за промяна в нормативната уредба, като добавят и свое предложение – промяна в чл.73 ал.3 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност.
    Комисията обсъди всички постъпили предложения за промени в Наредба №32 за служебните архиви на нотариусите и нотариалните кантори и ги подкрепи по принцип. Бяха обсъдени и текстове относно тази проблематика в новия ГПК. Във тази връзка участниците в заседанието се обединиха около становището, че голяма част от обсъжданите проблеми получават разрешението си в текстовете на новия ГПК.
    Предложения от Министерство на финансите за промени в Закона за хазарта. През м.март 2007 г. Комисията прие с консенсус да предложи на Държавната комисия по хазарта да се съобрази с препоръките, отразени в доклада на Сметната палата за резултатите от направения одит, за изменение и допълнение на Закона за хазарта и да подготви предложения за законопроект като се отразят и становищата на други държавни институции, които имат отношение по проблема. Предложи се оторизираните институции да ускорят съгласувателните процедури за приемане на предлаганите промени от Министерския съвет и внасянето на законопроекта за обсъждане в Народно събрание. Отправи се предложение към неговото ръководство при внасянето на Законопроекта за изменение и допълнение в Закона за хазарта за обсъждане да бъде разпределен за становище и на Комисията за борба с корупциятa. Въпреки настойчивостта и предприетите действия от страна на Комисията, в подкрепа на препоръките на Сметна палата, целящи ускоряване на процедурата по приемане на предложените промени в Закона за хазарта, целящи превенция на корупционни практики и защита на обществения и държавен интерес, Законът и към настоящия момент не е внесен за приемане в МС, респективно в Народното събрание. Поради неоправданото забавяне на съгласувателната процедура по проектозакона, Комисията се обърна няколко пъти към министъра на финансите, а след това и към Министър-председателя с искане за предприемане на действия за внасянето на проекта в МС и Народното събрание.
    Относно предложенията на Българската Стопанска Камара за промени в нормативната уредба касаещи регулаторните режими. БСК направи преглед на 70 закона и идентифицира 274 режима. Конкретните предложения, които се правят за промени в нормативната уредба, с цел предотвратяване на предпоставки за корупционни практики са следните: - да се направи цялостен анализ на законовата уредба, която да бъде приведена в съответствие със ЗОАРАКС;
    - да се въведат срокове за изпълнението на регулаторните режими, където такива отсъстват;
    - да се въведат срокове за административните органи, в които могат да се изискват допълнителна информация или отстраняване на наредности;
    - да се определят органите, които осъществяват контрол по изпълнението на разпоредбите и техните отговорности;
    - да се определи специализирано звено за постоянен мониторинг върху въвеждането и провеждането на регулаторните режими;
    - да се възложи на централен орган цялото изпълнение и контрол на ЗОАРАКСД.
    Правят се и предложения за развитието и актуализацията на Административния регистър.
    На база представеното изследване и проведената дискусия Комисията оцени като развиваща се корупционната среда свързана с тях в държавните и местни органи на властта. В тази връзка се взе решение да се проведе парламентарен контрол по проблема с участието на Министъра на държавната администрация, както и съобразно своите пълномощия да осъществи контрол по действията на Изпълнителната власт във връзка с необходимите промени в действащата нормативна уредба. Препоръча се на оторизираните институции да се запознаят с направените предложения и да изпратят своите становища до Комисията, която от своя страна да ги предостави на вниманието на съответните специализирани комисии на Народното събрание.
    В края на м.февруари на заседание на МС е приет Национален план за действие по Програмата на Европейската комисия за намаляване на ненужния административен товар от съществуващото законово устройство в ЕС. Основните действия включени в графика са свързани с преглед на националното законодателство и определяне на законовите и подзаконовите актове, които не са ангажирани с въвеждане на законодателство на Общността; определяне обхвата на оценката, основните елементи на заданието и методиката на изчисляване на разходите за бизнеса, свързани със задълженията за информиране; изготвяне на предложения за намаляване на ненужната административна тежест на национално ниво. Предприети са действия за укрепване капацитета на дирекция „Стратегическо планиране и управление”, във връзка с Програмата за по-добро регулиране 2008-2010 г., през която дирекция ще преминават задължително всички административни режими, и промяна на Устройствения правилник на МС.
    Предложение на ВКП във връзка със Законопроекта за съдебната власт. Комисията изрази своята подкрепа за създаване на административни прокуратури и за носене на дисциплинарната отговорност от страна на съдиите, прокурорите и следователите. Прие с консенсус предложението - ръководството на Комисията да оформи като становище направените предложения, като народните представители от свое име да ги внесат официално за обсъждане на второ четене в пленарна зала. Законопроектът бе приет от НС, но направените конкретни предложения от страна на ВКП по създаването на административните прокуратури бяха отхвърлени.
    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за общинската собственост. Комисията единодушно подкрепи през м.септември 2007 г. внесения и представен ЗИД на Закона за общинската собственост, относно регламентираните замени и други непрозрачни и непазарни процедури с общинско имущество, на н.п. Елеонора Николова. Целта на предлаганите промени бе да се постигне по-голяма прозрачност и публичност при сделките с недвижими имоти – общинска собственост. Част от предложенията за промени предвиждат квалифицирано мнозинство от 2/3 от общинските съветници при вземане на решения за трансформирането на публична общинска собственост в частна. Комисията взе решение да подготви становище по разгледания законопроект, както и да постави на обсъждане и другите два внесени законопроекта по тези въпроси, като препоръча да се търсят възможности за изработването на един общ законопроект. Общият законопроект бе приет от Народното събрание на 29 май 2008 г. и обнародван в ДВ бр.54/2008 г.
    Законодателни инициативи свързани с конфликта на интереси. Комисията подкрепи на първо четене законопроектите за изменение и допълнение на Закона за администрацията и Закона за държавния служител, внесени от н.п. Филип Димитров. Законопроектът бе отхвърлен на 01.11.2006 г. от НС.
    В края на 2007 г. и началото на 2008 г. Комисията обсъди внесения от група народни представители Законопроект за предотвратяване облагодетелстването по служба и санкциониране на укриван конфликт на интереси и единодушно реши да вземе отношение по въпроса, като се съобрази със становището на водещата по законопроекта парламентарна комисия по правни въпроси при 40-то Народно събрание. През м.февруари 2008 г. на редовно заседание беше представено проучване на „Прозрачност без граници” относно правната регламентация на конфликта на интереси в държавната администрация в Р България (март – юни 2007).
    В края на м.януари 2008 г. н.п. Филип Димитров и група народни представители внесоха в Народното събрание нов Законопроект за разпростиране правилата срещу укриване на конфликта на интереси върху лица, заемащи административна или висша държавна длъжност. Той беше обсъден и подкрепен на редовно заседание на Комисията през м.юни 2008 г.
    През м.май 2008 г. по инициатива на министър - председателя беше сформирана междуведомствена група под ръководството на министъра на правосъдието, която изготви Законопроект за конфликта на интереси, като мярка за противодействие на корупцията. Проектозаконът регламентира общите правила относно съдържанието, определянето, установяването и предотвратяването на конфликт на интереси, възникващите в резултат на това правни последици и спорове, както и защитата на лицата, подали сигнали. Приложното поле на Законопроекта е в законодателната, изпълнителната и съдебната власт и се отнася както до структурите на държавната власт, така и на местното самоуправление. МС одобри проекта на закон и на 2 юни 2008 г. той беше внесен в Народното събрание.
    Комисията за борба с корупцията след обсъждане прие внесения законопроект, като изрази своето становище по тях на свое редовно заседание през м.юни 2008 г. Законопроектът е приет но първо четене.
    Законодателна инициатива по Закона за обществените поръчки. Множеството сигнали получени във връзка с констатирани нарушения на Закона за обществените поръчки, направените предложения за неговото изменение и допълнение, както и големия обществен интерес наложи подлагането му на експертен анализ от страна не само на оторизирани държавни институции (Сметна палата, Комисия за защита на конкуренцията, ВСС, Омбудсман на Република България, Софийска стокова борса), но и на организации и браншови съюзи и асоциации (КРИБ, БТПП, БАИТ, БСК, Съюз за стопанска инициатива, Клуб „Журналисти срещу корупцията”). На база на изисканите и постъпили становища и направените анализи, с помощта на Гражданския консултативен съвет към Комисията за борба с корупцията, бяха организирани две обществени дискусии в Народното събрание, на които бяха представени както резултатите от анализите, така и различните гледни точки във връзка с изменение и допълнение на Закона и неговото приложение. В началото на м.октомври 2007 г. беше създаде работна експертна група, която разработи конкретни текстове за изменение и допълнение на ЗОП. Те са свързани с:
    - правомощията на възложителите при определянето на критериите и показателите при възлагането на обществени поръчки;
    - регламентиране контрола на дейността при изготвянето на документация и прецизиране дефинирането на предмета на обществената поръчка – техническите изисквания и квалификационните критерии;
    - регламентиране на задължението за огласяване и забрана за промяна на методиката за оценка на офертите.
    - ограничаване на рисковете за корупционни практики при възлагането на обществените поръчки и повишаване прозрачността на процедурите;
    - изменение на процедурите по обжалване на актовете на възложителите, което вместо пред Комисията за защита на конкуренцията да се извършва пред административните съдилища;
    - завишаване размера на санкциите и включване в обхвата на административно наказателната отговорност и допълнителни съществени нарушения на негови правни норми.
    С цел ефективност и отстраняване на реално допуснати нарушения, обжалването на процедурите по ЗОП бе предложено да се извършва по реда на Административно процесуалния кодекс. Предвижда се повишаване на санкциите, така че размерът на имуществените санкции и глоби да съответстват както на стойността на възложената обществена поръчка, така и на характера на допуснатите нарушения на нормите на закона. Предлаганите изменения и допълнения, целящи повишаване на прозрачността на процедурите, пресичане рисковете за корупционни практики и синхронизиране на отделни правни норми с директиви на ЕС, бяха приети от Комисията.
    Предложените текстове за изменение и допълнение на ЗОП бяха предоставени за становище на Съвета по законодателство към Председателя на Народното събрание. След полученото становище и внесения междувременно на 21.02.2008 г. от народните представители Елеонора Николова и Мария Капон проект за изменение и допълнение на ЗОП, съдържащ несъществени разлики в текстове от предложения от експертния състав на Комисията за борба с корупцията и представители на редица граждански структури. Комисията взе решение да възложи на експертната група да направи основен анализ на всички постъпили становища и да предостави на нейното внимание за обсъждане вариант на проектозакона, съобразен с всички предложения, които са направени. Коригираният вариант на законопроекта окончателно бе приет на редовно заседание на 29 май 2008 г. от народните представители с единодушие и внесен за разглеждане в Народното събрание на 30 май 2008 г.
    Комисията обсъди и прие единодушно становище на предложените изменения в Закона за приватизация и следприватизационен контрол, свързани с извършването на разпоредителни сделки от капитала на търговски дружества с повече от 50% държавно участие. Предложението е решенията да взимат от МС, а не само от ресорния министър. По повод направеното от Комисията за борба с корупцията предложение се сформира работна група с участието на представители на Министерство на икономиката и енергетика и на Министерски съвет, която предложи конкретен текст, който да бъде включен в предложения ЗИД при второ четене на Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Към настоящия момент законопроектът е приет на първо четене и е на ниво обсъждане на второ четене.
    Закон за достъп до обществената информация във връзка с чл. 17 ал. 2 относно "търговска тайна". Комисията се самозесира по този проблем и по инициатива на народни представители той беше поставен на разглеждане. Комисията обсъди и взе решение с консенсус за създаване на експертна група, която да подготви текстове за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществената информация.
    Мотивите за това са свързани с обстоятелството, че отказът за предоставяне на информация, на основание тази правна норма, в голяма част от случаите прикрива корупционни практики. В рамките на Съвета на Европа принципът на обществен достъп до официални документи е разработен и държавите членки засилват своя интерес да приемат разпоредби в националното си законодателство, свързани с мерки които да гарантират откритост на държавното управление и обществения достъп до официална информация. В тази връзка понятието „търговска тайна” може да се отнася до въпроси, които трябва да се запазят в тайна само с оглед на конкуренцията. В законопроекта е дадено тълкуване на понятието „надделяващ обществен интерес”, като основание за искане и получаване на служебна обществена информация и такава, която представлява „търговска тайна”. На 4 юли 2008 г. законопроектът за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществената информация бе приет и внесен в Народното събрание от група народни представители, членове на Комисията за борба с корупцията.
    ЗИД на Закона за подземните богатства. През 2007 г. Комисията активно работи по проблеми свързани с корупционни условия, резултат от действащия Закон за подземните богатства. Комисията настояваше пред МС за внасяне на нов законопроект или ЗИД на Закона за подземните богатства. Внесеният законопроект през м.май 2008 г. бе разпределен за становище на Комисията от Председателя на Народното събрание. Комисията разгледа предложения законопроект на две свои поредни заседания и излезе с конкретни предложения за промяна в съответни текстове от законопроекта, свързани с преодоляване на възможностите за формиране на корупционни условия. С предложените промени, във връзка с въвеждането на задължителни срокове за приключване на процедурите, ще се постигне бързина на вече започналите процедури и дисциплина за изпълнение на задълженията от длъжностните лица, оправомощени да прилагат закона. Направено е предложение и за предоставяне и поддържане на информация в сайтовете на съответните Министерства, която да осигурява публичност на условията за минна дейност, ограничителните условия, с които трябва да се съобразява всеки кандидат за разрешение за проучване или за концесия за добив на подземни богатства.
    Направените от Комисията законодателни промени бяха внесени като предложения за второ четене. Предстои приемането на законопроекта на второ четене.

    Комисията изрази становище по законопроектите за Държавния бюджет за 2007 г. и 2008 г., внесени от Министерския съвет, които бяха приети за сведение, отчитайки спецификата на дейността на Комисията. Единодушно подкрепи и становището по законопроекта за бюджета за съдебната власт за 2008 г. предложен от Министерския съвет.
    Становища бяха приети по двата доклада за дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито по престъпна дейност през 2006 г. и 2007 г.
    Положителни становища бяха приети от Комисията и по внесените законопроекти за изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки от МС и от н.п. Диана Хитова и група народни представители.


    3.2 Парламентарен контрол.
    Комисията продължи с предприемането на инициативи за парламентарен контрол по теми от голямо обществено значение, за които прецени, че в съответните области има създадени корупционни условия и се налага както промяна в нормативната уредба, така и предприемането на административни мерки и действия.
    Парламентарен контрол се проведе във връзка с:

    Обсъждане на резултати от проверката за нарушения в Центъра за развитие на човешките ресурси( ЦРЧР) към Министерството на образованието и науката. През м.септември 2006 г. Комисията проведе парламентарен контрол по този въпрос. Повод за парламентарен контрол бе постъпил в Комисията и потвърден в последствие, на база извършената проверка от МОН, сигнал за свързани фирми в ЦРЧР и злоупотреби с финансови средства от европейските фондове. Това доведе до спиране подписването на конкретни проекти към ЦРЧР, по искане на Комисията за борба с корупцията, и предприемането на съответни административни мерки от страна на МОН.
    При извършената проверка се установи:
    - Създадени предпостави за конфликт на интереси при провеждането на тръжни процедури и оценка на постъпили проекти;
    - Съвместни дялови участие на директора на ЦРЧР и негови служитили в общи фирми с оценители по проекти, като например: „Издателско-търговска къща 96 плюс” ООД; „Институт за европейска хармонизация и интеграция”; Национална школа по мениджмънт за средношколци”; „Национална школа по мениджмънт”;
    - Утвърдените от Директора правила и процедури за подбор на оценители съдържат риск за неспазване принципите на професионализъм, прозрачност и безпристрастност. Относно съмнението на т.нар. „двойно финансиране на проекти” проверяващите предлагат да се възложи допълнителна оценка от независими експерти за оценяване на обстоятелствата и разходите по посочените проекти;
    - Не са спазени правилата за административно и финансово ръководство на проекти относно „рисковите проекти”, за които се изисква депозиране на банкова гаранция в размер на 60% от отпуснатата помощ;
    - При сключване на договори за услуги са допуснати нарушения на ЗОП;
    - Правени са опити за неправомерно влияние върху работата на оценители, свързани с оценяване на проект;
    - Процедурите по подбор, назначаване и освобождаване на служители на Центъра създават условия за неподходящи назначения.
    Във връзка със създадените предпоставки за конфликт на интереси и провеждането на тръжни процедури и оценки на проекти, министърът на образованието е разпоредил да се изготви нов правилник за дейността на ЦРЧР; подписването на договорите за проекти за текущата година да се извърши при спазване на изискванията на административното и финансово ръководство на Националната агенция „Леонардо да Винчи”; да се потърси дисциплинарна отговорност от Директора на ЦРЧР; да се възложи на звеното за вътрешен одит да извърши проверка на дейността на ЦРЧР; да се обсъдят варианти за структурна промяна на ЦРЧР и организране на дейността му за по-ефективно управление на средствата и избягване на конфликт на интереси.
    Комисията прие с удовлетворение предприетите от МОН мерки за отстраняване на слабостите и нарушенията в Центъра за развитие на човешките ресурси и препоръча - търсене на дисциплинарна отговорност от директора на ЦРЧР, извършване на одит на дейността на ЦРЧР, обсъждане на варианти за по-ефективно управление на средствата и избягване конфликт на интереси.
    При извършената повторна проверка от ръководството на МОН по същество са отхвърлени част от направените констатации и се преценява, че допуснатите нарушения не са достатъчно основание за привличане към дисциплинарна отговорност на Директора на ЦРЧР, а е необходимо да се подобрят правилата на работа и контролът върху дейността на центъра. Одобрен и обнародван е актуализиран правилник за дейността на ЦРЧР. Със заповед на министъра е назначен нов състав на УС на ЦРЧР, в който са представени повече държавни институции, имащи отношение към Програмите на ЕК които ЦРЧР управлява.
    Не е ясно защо се разминават резултатите от първата и втората проверка на министерството.
    Прави впечатление че не е потърсена съответна отговорност от виновните длъжностни лица допуснали извършените нарушения.

    Мерки за преодоляване на формирана корупционна среда в Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”.
    През м.ноември 2006 г. Комисията потвърди направената в постъпилите сигнали констатацията за формирана корупционна среда и препоръча на Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси” да изгради система за ефективен контрол чрез промени в нормативната уредба и предприемането на необходимите структурни и административни мерки за това. Държавната агенция пое ангажимента да предостави на Комисията за борба с корупцията пълна информация за водените съдебни дела и предприетите конкретни действия за събираемостта на средствата от съответните длъжници. Комисията взе решение да продължи парламентарния си контрол по проблемите свързани с формираната корупционна среда в Държавната агенция „Държавен резерв и военновременни запаси”, като ги постави на обсъждане след период от 6 месеца.
    Във връзка с проведения втори парламентарен контрол през м.юни 2007 г. Комисията оцени, че в Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" са предприети конкретни действия за преодоляване на формираната корупционна среда и единодушно прие, в зависимост от постъпилата допълнителна информация, да продължи парламентарния контрол. Препоръча на Националната агенция по приходите, след приключване проверката на 600 обекта в Агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" да информира Комисията за резултатите от нея. В тази връзка по искане на Комисията постъпи информация относно резултатите на извършените 3 ревизии от НАП при които е определен допълнителен ДДС за внасяне от страна на ДА ДРВВЗ и са съставени ревизионни актове. Отправено бе предложение към Върховна касационна прокуратура да информира периодично Комисията за извършените проверки по сигналите свързани с Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" и предприетите действия по тях. От постъпилата информация от ВКП се установява, че са образувани 50 досъдебни производства за безстопанственост, документна измама и присвояване. Изготвени и внесени в съда са 8 обвинителни акта, като останалите производства от 2002 г. и към момента са висящи.
    През м.април 2008 г. за трети път се проведе парламентарен контрол, в резултат на който Комисията даде положителна оценка на предприетите мерки и действия за преодоляване на корупционните условия в Държавна агенция "Държавен резерв и военновременни запаси" и реши по необходимост и по преценка да продължи парламентарния контрол при постъпване на нови сигнали и констатирани системни нарушения.

    Дейността на митническите служби и мерките, предприети за ограничаване и преодоляване на корупционни действия от страна на митнически служители. Основание за парламентарен контрол през м.октомври 2006 г. по този въпрос бяха сигналите, получени в Комисията, показващи формирана корупционна среда в Агенция "Митници". В резултат на проведената дискусия Комисията оцени, че българските митници, въпреки предприетите мерки продължават да бъдат рисков сектор за корупция. Комисията взе решение да предостави всички постъпили по тази тема материали на Министерството на финансите, специализираните органи на изпълнителната власт и прокуратурата за извършване на съответните проверки. Препоръча на Министерството на финансите да засили контрола по дейността на митническите служители в рисковите за корупция групи и да предприеме необходимите мерки за ограничаване на корупционните условия и корупционното поведение. В тази връзка се отправи и предложение към Националната агенция за приходите да извършат проверки на имотните декларации на митническите служители от рисковите за корупция групи и да информира Комисията за резултатите от тях. От постъпилата от НАП информация става ясно, че са възложени ревизии на 62 служители на Агенция „Митници” за установяването на задълженията им за данъци и осигурителни вноски. От приключените 59 ревизии са установени задължения по Закона за доходите на физическите лица в размер на 51 365,51 лв. Във връзка с допълнителната проверка на Комисията от НАП беше изискана информация за: списъка на проверените митнически служители, критериите по които са били подбрани проверяваните лица и материалите от извършените проверки. От ВКП бе поискана информация за хода на преписките и делата за контрабанда през последните години и наблюдаващите ги прокурори. Комисията излезе с решение, след получаване на информация от приключилите проверки по тези въпроси, парламентарния контрол по актуални проблеми относно дейността на митническите служби да продължи след период от 3 до 6 месеца, вземайки предвид и новопостъпилите сигнали.

    С решение № 42 от 26 октомври 2006 г., Комисията прие предложението за провеждане на парламентарен контрол относно борбата с наркотиците. Основание за това бе постъпилия, по време на открита приемна с граждани, сигнал относно пласиране на наркотични вещества в гр. Благоевград, бездействието на местните власти и недостатъчния контрол от страна на държавата по този обществено значим проблем, който е пряко свързан с изпълнението на Национална стратегия за борба с наркотиците.
    В резултат на проведения парламентарен контрол, Комисията прие информацията и предложените отчети по изпълнението на Националната стратегия за борба с наркотиците 2003 – 2008 г. и Плана за действие към нея, като препоръча на Националния съвет по наркотични вещества в предстоящата си дейност специализираните органи да обърнат особено внимание на превенцията относно възможностите за корупционни условия и действия, включително и на осъществяване на контрол при усвояването на средства по различни проекти. Основавайки се на обществената значимост на проблемите, свързани с борбата срещу разпространението и употребата на наркотици и наркотични вещества, единодушно се прие предложението - парламентарния контрол по тези въпроси да продължи, като се акцентира върху рисковите за корупция групи, зони и условия.

    Лекарства за болните със злокачествени заболявания. През м.февруари 2007 г. бе проведен парламентарен контрол на основание Доклад на Сметната палата за резултатите от извършен одит на изпълнението на реда за предписване и получаване на лекарства за скъпоструващо лечение на злокачествени заболявания, заплащани от републиканския бюджет в Министерството на здравеопазването за периода от 01.01.2001 г. до 31.12.2005 г. С консенсус бе прието решението - Комисията да се запознае с доклада на Министерството на здравеопазването за мерките, които трябва да бъдат предприети във връзка с препоръките на Сметната палата и на основата на направените анализи да прецени необходимостта от продължаване на парламентарния контрол по този въпрос. Препоръча се на Министерството на здравеопазването да прецени необходимостта от предприемане на административни мерки по отношение на отговорни длъжностни лица, свързани с реализацията на лекарствената политика в периода 2001 – 2005 г., както и при необходимост да предостави оценка за корупционния риск в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. Предвид дадените указания от Сметна палата, Министерство на здравеопазването предприе законодателна инициатива за изменение и допълнение на действащата нормативна база, с която рискът от извършване на нарушения с корупционен характер е значително ограничен. Позицията на Министерство на здравеопазването е, че с измененията в Закона не се създават условия за корупционни условия.

    За дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност ( КУИППД), за периода м. януари–м. декември 2006 г. След проведените дебати, Комисията единодушно прие да се подготви становище по обсъжданите въпроси:
    - за ефективността от работата на КУИППД;
    - правните основания при предприеманите действия;
    - заплащането на председателя и членовете на КУИППД, след изнесената информация за значителния размер на получаваните допълнителни възнаграждения;
    - относно бюджета на КУИППД;
    - във връзка с вътрешният контрол в КУИППД;
    - свързани с кадровото обезпечаване в КУИППД;
    - относно вътрешните нормативните документи в КУИППД.
    Комисията прие Доклада на КУИППД с препоръки с цел подобряване ефективността на работата, някои от които бяха свързани със законодателни инициативи като:
    - разработване на конкретни текстове, с мотивирано становище относно изменение и допълнение на ГПК и ЗОПДИППД;
    - изготвяне и приемане на разпоредба, по силата на която да се създаде механизъм за контрол за извършване на вътрешноведомствени проверки, който да е на пряко подчинение на 5-членната комисия; др.
    Комисията настоя да се приемат съответни текстове на законопроект за изменение и допълнение на ЗОПДИППД, във връзка с изрично регламентиране в закон начина на определяне на размера на възнагражденията на членовете на КУИППД.

    Обвинения в корупция на представители на Министерство на икономиката и енергетиката, Национална следствена служба и „Булгартабак”. След проведеното обсъждане през м.май 2007 г., на извънредно заседание с участието на Главния прокурор, Комисията настоя пред съответните оторизирани органи за бързо и обективно приключване на проверките. Върховната Касационна Прокуратура прие да информира Комисията за резултатите, които при необходимост да бъдат използвани за осъществяване на парламентарен контрол относно рискови сектори за развитие на корупционни условия.
    Комисията пое ангажимента от своя страна да приключи приоритетно в кратки срокове с проверките по сигнали и теми, които имат отношение към разглежданите проблемни въпроси и да ги постави на обсъждане съобразно изискването на парламентарния контрол. Разработен, приет и изпълнен е и следния тематичен план:
    - Корупционни условия в „Топлофикация” АД – София и мерките на Министерство на икономиката и енергетика и Софийска община за преодоляването им;
    - Корупционни условия в Националната следствена служба;
    - Булгартабак – корупционни условия свързани с търговията с
    цигари и приватизацията на отделни дружества и по-специално Булгартабак – Пловдив - „Ю. Гагарин” АД;
    - Сектор „Енергетика” – рискови зони за корупция и действията на изпълнителната власт;
    - Преодоляване на корупцията в Държавния резерв - парламентарен контрол – продължение.
    - Договор за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства в находище „Челопеч”.

    Корупционни условия в Националната следствена служба. През м.май 2007 г. след като изслуша представителите на ръководството на Национална следствена служба. При разискванията са обсъдени и други актуални въпроси свързани със създадени корупционни условия в други системи.
    Комисията взе решение, да изиска и получи информация за резултатите от разследването на дейността на висшите училища за извършваното обучение на студенти в така наречените „изнесени центрове” на Висшите училища. Комисията се е самосезирала с Одитния доклад на Сметната палата на дейността на ВКС и констатираните в него нарушения на ЗОП при възлагането на ремонта на Съдебната палата. Докладът от одита е бил своевременно изпратен от Комисията на министъра на финансите, който е поискал становище от ВСС. Отговор на това искане не постъпва. Комисията е отправила повторно запитване до ВСС относно тяхното становище по установените нарушения. Поискана е и извършването на проверка от ВКП, с оглед на евентуално извършено престъпление по служба.

    Договор за предоставяне на концесия за добив на подземни богатства в находище "Челопеч". През м.юни 2007 г. Комисията инициира провеждането на парламентарен контрол на база внесени сигнали, предвид голямата обществена значимост на проблема. Комисията взе решение и настоя пред Министерски съвет, във възможно най-кратки срокове, на основание становищата на Министерство на икономиката и енергетиката и Министерство на околната среда и водите, да се произнесе по концесионния договор и всички проблеми създаващи съмнения за корупция, които произтичат от него. Изиска от Агенцията за приватизация и от Агенцията за следприватизационен контрол да извършат проверка относно приватизацията на минно предприятие "Челопеч", а от Министерство на околната среда и водите решението на Върховния административен съд, свързано с ОВОС и предприетите към настоящия момент действия по изпълнението му. Взе се решение всички постъпили в Комисията материали, свързани с приватизационната сделка на "Челопеч" да се изпратят на Върховна касационна прокуратура за проверка и становище. Отправи се препоръка към МС да се преразгледат условията от концесионния договор в защита на държавния интерес.
    Комисията за борба с корупцията се ангажира да се произнесе относно проектозакона за подземните богатства по постъпило експертно становище от Минната камара, в което са застъпени виждания относно възможните условия за корупционни практики при прилагането на закона.
    Създава се междуведомствена група, която предоговаря условията относно концесионния договор, свързани със значително увеличаване на концесионното възнаграждение и по-висока степен на защита на държавния интерес. В следствие на постигнатите договорености е взето решение на МС да се увеличи многократно концесионното възнаграждение по договора.

    Корупционни условия свързани с търговията с цигари и приватизацията на отделни дружества - Булгартабак. През м.юли 2007 г. в резултат на проведената дискусия и изнесените пред Комисията данни от изпълнителния директор на "Булгартабак - холдинг" АД, народните представители взеха решение, след получаване на резултатите от финансовата ревизия на Министерство на финансите относно дейността на холдинга, да преценят съществуват ли рискови зони на корупция и ако е необходимо отново да се поставят тези въпроси за обсъждане на второ заседание на Комисията.
    Изразени бяха сериозни съмнения за корупция по отношение на приватизацията на Булгартабак – Пловдив „Юри Гагарин” АД.
    Резултатите от извършената от финансова инспекция на "Булгартабак - холдинг" АД са били изпратени на органите на прокуратурата, където е образувано досъдебно произвоство срещу виновни длъжностни лица за престъпление по чл.203 ал.1 НК (присвояване).
    ВКП информира Комисията за борба с корупцията относно разпореждане за предприемането на конкретни действия от страна на ГД „ППООРП”, както и на ГДБОП.

    Корупционни условия в "Топлофикация - София" АД и мерките на Министерството на икономиката и енергетиката и Софийска община за преодоляването им. През м.юли 2007 г., предвид голямата обществена значимост на проблема, Комисията се самосезира по този въпрос на база постъпили сигнали. Обсъдени бяха редица въпроси, сред които: регламента на фирмите, които осъществяват топлинно счетоводство на дяловото разпределение на енергията; повишаване събираемостта от реализираната топлоенергия; подобряване финансовата дисциплина в дружеството чрез минимизиране на разходите и спазване на приоритетните плащания; реорганизиране на дейността свързана с работата на фирмите за дяловото разпределение на топлинната енергия и др.
    В резултат на проведената дискусия, Комисията отправи предложение към Министерство на финансите да извърши тематична проверка в "Топлофикация - София" АД, относно възложените и проведени процедури за обществени поръчки и за законосъобразността на изразходваните средства за капиталови разходи за периода от 2002 г. - 2007 г.
    По инициатива на Комисията се проведе работна среща с инспектори от АДФИ, на която бе уточнен обхвата на одита, който ще бъде извършен от инспекторите. Решението на Комисията е след получаване на резултатите от финансовата инспекция материалите, при необходимост да бъдат предоставени на Върховна касационна прокуратура за извършване на проверка по НПК.
    Комисията взе решение да изиска от Министерството на икономиката и енергетиката информация, свързана с топлинното счетоводство, която след получаването й да бъде изпратена на Върховна касационна прокуратура. Препоръча на ръководството на "Топлофикация - София" АД да предприеме необходимите мерки за осигуряване прозрачност на методиката за изчисляване сметките на гражданите за отопление и битова гореща вода. Препоръча на народните представители от парламентарната Комисия по енергетика да вземат отношение по въпросите свързани с разглежданата тема и в зависимост от позициите да бъдат предложени промени в действащата нормативна база.
    Комисията подкрепи предложението на Омбудсмана на Република България до Конституционния съд за изменение на чл. 154 от Закона за енергетиката за промяна в регламентацията на топлофикационните услуги.
    Полученият от МИЕ отговор посочва единствено мерките за подобряване публичността на информацията, свързана с методиката за отчитане на топлинната енергия.

    За обществените поръчки и дейността на Агенцията по вписванията и други държавни институции във връзка с приложението на Закона за търговски регистър. В резултат на проведения през м.юни 2007 г. парламентарен контрол, Комисията препоръча на Министъра на правосъдието да потърси дисциплинарна отговорност от длъжностните лица от Агенцията по вписванията за бездействие и създаване на условия за препятстване на Закона за търговския регистър. Констатирани бяха нарушения при процедурите за възлагане обществени поръчки. Взе се решение да се изиска от оторизираните компетентни органи пълната документация за извършените обществени поръчки, свързани с прилагането на Закона за търговския регистър, както и одита на Сметната палата по повод на разходваните средства по тези въпроси и при констатирани нарушения, материалите да се изпратят на Прокуратурата.
    При проведения през м. октомври 2007 г. повторен парламентарен контрол относно действията, предприети от ръководството на Агенцията по вписванията по повод влизането в сила на Закона за търговския регистър от 01.01.2008 г., Комисията оцени положително предприетите мерки от страна на Министерство на правосъдието във връзка с въвеждането на Търговския регистър. Отправена бе препоръка до края на м. декември 2007 г. ръководството на Министерство на правосъдието и в частност на Агенцията по вписванията да положат допълнителни усилия и мерки за влизането на Търговския регистър в действие в определения законов срок, като особено внимание да се обърне на: успешното пилотно внедряване на информационните системи; кадровото обезпечаване на дейностите свързани с Търговския регистър и обучението на необходимите кадри; материално-техническото и ресурсно финансово осигуряване; ефективното прилагане на разработената нормативна уредба.
    От 1 януари 2008 г. Законът за търговския регистър е в сила.
    Комисията на свое заседание в края на м. февруари 2008 г. прие информацията на зам. министър Илонка Райчинова за предприетите мерки от страна на Министерство на правосъдието относно въвеждането в действие на Търговския регистър и преодоляването на свързаните с това нередности.
    Към настоящия момент съществуват редица проблеми свързани с прилагането на Закона за търговския регистър, както и с прилагането на законоустановените срокове, което създава условия за формиране на корупционна среда. В тази връзка предстои провеждането на парламентарен контрол.

    Усвояване на средствата от европейските фондове по програма "САПАРД" и Държавен фонд "Земеделие".
    Основание за провеждане на парламентарен контрол по този въпрос първоначално бяха сигналите, получени в Комисията, показващи недвусмислено формиращите се корупционни условия при усвояване на европейските фондове по програма САПАРД и Държавен фонд “Земеделие”. При провеждането на първия парламентарен контрол през м. май 2006 г. бяха изнесени данни за свързани лица и фирми при печеленето на проекти по програмата. Обсъждането на материалите показа, че има допуснати нарушения и са наложителни промени в процедурите, свързани с прозрачност, публичност и спазване на всички изисквания. Докладвана бе от министъра на МЗГ необходимостта от формиране на специализирано звено към Министерството на земеделието и горите за борбата с корупцията. Посочени бяха конкретни мерки, набелязани от Министерството за преодоляване на формираните корупционни условия.
    В края на м.януари 2008 г. Комисията проведе втори парламентарен контрол, във връзка с изпълнението на приетите мерки за предотвратяване условията за корупция при усвояване на средствата от Европейските фондове. Отправена бе препоръка към Министерство на земеделието и продоволствието и Държавен фонд "Земеделие", на основание Закона за държавния служител и Вътрешно-ведомствения етичен кодекс, да извършат проверка за наличие на конфликт на интереси и на „свързани лица” между служители от ведомството и бенефициентите от спечелилите проекти и консултантските фирми, във връзка с усвояването на Европейските фондове. Комисията взе решение да предостави на Върховна касационна прокуратура цялата налична информация по тези въпроси, за да бъде използвана при разследването по образуваните преписки, както и да инициира допълнителни действия, относно дейността на Държавен фонд "Земеделие" и Агенция „САПАРД”. На база изпратената във ВКП информация са образувани 5 преписки за извършване на предварителни проверки, с оглед престъпления по чл.282 от НК. Изготвени и внесени в съдилищата са 4 обвинителни акта за престъпления – обсебване, присвояване и подкуп.
    След проведения парламентарен контрол и по настояване на Комисията Държавен фонд „Земеделие” предостави информация за всички одобрени проекти и техните бенефициенти по Програма "САПАРД", както и за лицата, консултирали бенефициентите. Взето бе решение, че при необходимост и по преценка, в случай че възникнат конкретни предложения от страна на народните представители, Комисията отново да обсъди, анализира и вземе решение по тези проблеми.

    Мерки за преодоляване на корупционните условия формирани от действуващите регулаторни режими.
    Основание за провеждането на парламентарен контрол през м.март 2007 г. бе представеното изследване на Българска стопанска камара пред Комисията относно регулаторните режими в държавата, тяхното влияние върху бизнес климата и предпоставките за корупционни практики. Резултатите от изследването показаха изключително висок процент на неправомерно и незаконосъобразно въведени регулаторни режими, както и редица проблеми в нормативната база, която ги урежда. Посочено бе, че не е актуализирана информацията в Административния регистър и некоректното въвеждане на данни очертават възможности и предпоставки за корупционни практики. На база предоставеното изследване и проведената дискусия Комисията оцени като развиваща се корупционната среда свързана с регулаторните режими в държавните и местни органи на властта.
    Провеждането на парламентарен контрол през м. април 2008 г. си постави за цел да се очертаят мерките и инициативите, които са предприети от оторизираните държавни органи относно ограничаване на административното регулиране чрез редуциране на действащите регулаторни режими. В резултат на предоставената информация и проведената дискусия, Комисията реши да поиска становището на Министерския съвет на Република България за сроковете и действията на изпълнителната власт за съкращаване и облекчаване на регулаторните режими и изграждането на система за контрол и регулация на тези режими. На база становище на Министерския съвет, Комисията за борба с корупцията да прецени необходимостта от последващ парламентарен контрол.
    Във връзка с изпълнение на взетото решение, МС информира Комисията за подготвяните изменения и допълнения в нормативната уредба, свързани с премахване и облегчаване на административните режими. Предприети са били действия за укрепване капацитета на дирекция „Стратегическо планиране и управление” във връзка с Програмата за по-добро регулиране 2008-2010 г., през която дирекцията ще преминават задължително всички административни режими, след промяна в Устройствения правилник на МС. Предстоящо е определянето на функции на централните администрации на изпълнителната власт във връзка с прилагане на политиката за по-добро регулиране и извършването на оценки за въздействие.

    Продажби и замени на военни имоти. Комисията за борба с корупцията, в началото на м.февруари 2007 г., се самосезира от изнесени данни в СМИ относно извършвани замени на военни недвижими имоти ощетяващи държавния интерес. В хода на започналата проверка постъпват два анонимни сигнала. Единният от тях с данни за предстояща сделка на МО и свързани с нея действия на ръководни кадри във връзка с безалтернативен избор на чуждестранна компания, на която да се възложи крупен проект от изключителна важност за армията, а другият - за три сделки с военни имоти на територията на Варна, в който се акцентира върху стойността на извършените сделки и несъответствието с пазарните цени на имотите. Недостатъчно пълната информация, предоставена от страна на министерство на отбраната, отразява единствено законовите основания за извършването само на една от проверяваните сделки. Комисията е сезирана от н.п. Илиян Илиев – нейн член, във връзка с продажбата на военното летище край Шумен от държавната фирма „Войнтех” ЕОД. Сигналът е изпратен до Главния прокурор с искане за предоставяне на резултатите от извършената проверка. Военно-окръжна прокуратура Варна постановява отказ да се образува предварително производство.
    За да продължи парламентарния контрол, Комисията изчака приключването на започналия през 2006 г. одит от Сметната палата на дейността на Министерство на отбраната по управлението и разпореждането с частно държавно имущество. След публикуването на резултатите от него през 2008 г. с Одитен доклад №0200001706 бе насрочено заседанието.
    През м. май 2008 г. Комисията проведе парламентарен контрол на база предварително направените проверки по постъпилите сигнали, свързани със законосъобразността на извършени замени с недвижими имоти от страна на Министерство на отбраната, както и изводите от Одитния доклад на Сметната палата. Одиторите са установили допуснати нарушения на процедурите при извършените разпоредителни сделки с имоти, недостатъчна публичност и прозрачност, несъответствие между стойностите на извършените замени, продажби и апорти на недвижими имоти на по-ниски от пазарните цени. В резултат на проведената дискусия Комисията прие решение, с което препоръча на Министерския съвет да обсъди и предложи промени в нормативната уредба, относно продажбите и замените на държавни имоти, които да гарантират съответствие между извършването на процедурите и отговорността на съответните длъжностни лица реализирали сделките; - да предприеме действия за промяна в нормативната уредба, относно методиката за оценка на имотите - държавна собственост при извършване на разпоредителни сделки с тях, като се съобразява размера на пазарните оценки и се гарантира защита на държавния интерес. Комисията се ангажира, с приетото решение, след цялостно проучване на получената информация, в срок от един месец, да прецени необходимостта от сезиране на Върховната касационна прокуратура за конкретните случаи на извършени разпоредителни сделки с които не е защитен държавния интерес през периода 2006 г. - 2008 г.
    При проведения втори парламентарен контрол, в средата на м.юни 2008 г., в резултат на предоставената информация от министерство на отбраната (доклад от Главния инспекторат на МО и доклад от извършената проверка на разпоредителните имоти на „Войнтех” ЕОД) и Сметната палата, Комисията взе решение, че са сключени неизгодни сделки за държавата, и предостави на ВКП цялата документация.
    Към документацията бе приложен и списък на 36 разпоредителни сделки, които са явно доказателство за неизгодност на тези сделки и причиняване на щети на държавата. Комисията изрази подкрепа на направените предложения от различни институции и народни представители за изменения в Закона за държавната собственост, свързани със замените на държавни имоти и апорти. Прието бе решение, при необходимост, представители на комисията да предприемат законодателна инициатива по този въпрос. Комисията подкрепи предложението направено до Министър-Председателя за създаване на съвместна експертна работна група, която да подготви изменения на Наредбата за анализите на правното състояние на приватизационните оценки и за условията и реда за лицензиране на оценители и методиката, по която се извършват оценките и Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост. Препоръчано бе новосформираната структура към Министерство на отбраната, която ще отговаря за извършването на разпоредителните сделки с държавни имоти, да информира Комисията за резултатите от своята дейност.

    Финансиране и функциониране на информационни системи в държавните структури. Комисията извърши първоначална проверка на постъпили сигнали, свързани с проведени процедури за възлагане на обществени поръчки за внедряване на информационни технологии в различни държавни ведомства финансирани по линия на Европейския съюз. От постъпилата информация от МФ, поискана от Комисията за борба с корупцията и Главния инспекторат на МС, става ясно, че за периода 2000-2008 г. по 86 договорени проекта по линия на Програма ФАР за компютри и сървъри са били отпуснати 30 702 929,75 евро на държавни ведомства – бенефициенти
    Резултатите от извършената проверка доведоха до провеждането на предварителен парламентарен контрол, по време на който се изразиха съмнения за начина, по който са изразходвани средствата. Очерта се необходимостта от една по-цялостна проверка относно информационните системи и тяхното функциониране. Поставиха се два основни въпроса за ефективността от управлението на вложените в информационните и комуникационни технологии средства, субсидирани от европейските фондове и съфинансирани от Държавния бюджет и за необходимостта от функциониране на системите , както гледна точка на ефективност, така и гледна точка на публичност и прозрачност.
    В резултат на проведения парламентарен контрол, бе прието решение - Комисията за борба с корупцията чрез Комисията по превенция и противодействие на корупцията към Министерския съвет да изиска информация от държавните ведомства и институции бенефициенти по проекти на Европейския съюз във връзка с изградените информационни системи и тяхното функциониране.

    Дейност на държавните органи, които имат правомощия и носят отговорност за извършването на контрол по разходването на европейските средства за периода 2005-2008 г. Комисията за борба с корупцията проведе парламентарен контрол по този въпрос в началото на м.юли 2008 г. с участието на представители на Сметната палата, АДФИ, Министерство на финансите – Дирекция „Одит на средствата от ЕС”, Дирекция „Управление на средствата на ЕС” и Дирекция „Национален фонд”. На заседанието бяха приети следните решения: оценява като недостатъчно ефективен оперативния контрол по усвояване на средствата по някои от европейските фондове и програми; оценява като незадоволителни конкретните мерки по резултатите от извършения оперативен контрол по усвояване на средствата от европейските фондове и програми. Комисията констатира, че не е осъществена необходимата координация между контролните органи по отношение на усвояването на средствата по европейските фондове и програми. Взето бе решение Комисията да получи допълнително информация от трите дирекции на Министерство на финансите за всички нарушения констатирани от тях, както и кои контролни органи са сезирали за тези констатации. Комисията ще продължи парламентарния контрол по проблема свързан с контрола по усвояването и изразходването на средствата от европейските фондове и програми след шест месеца.


    3.3 Работа по конкретни сигнали.
    Изградената система на работа, регламентирана от Вътрешните правила на Комисията, създава добри условия и възможности за разглеждането, анализа и ефективното решаване на голям брой от постъпващите сигнали. Цялостна система за работа по постъпващите в Комисията сигнали включва:
    - специализиран регистър, отчитащ всички постъпили сигнали, чрез който в последствие може да се проследи на всеки един етап хода по конкретните преписки;
    - седмична информация за народните представители за постъпилите сигнали, съдържаща кратка анотация и направление за решаване. Окончателното решение се взема с решение на Комисията.
    - сигнали с обществена значимост след решение на Комисията се разглеждат на нейни заседания;
    - седмична справка за постъпилите отговори от съответните институции, ангажирани с предприемането на действия и даването на становища по конкретните сигнали;
    - контрол по действията на изпълнителната власт и други органи, свързани с изпълнението на решенията на Комисията.
    Прозрачността в работата по отделните сигнали се осъществява чрез седмичните справки, които се изготвят за членовете на Комисията, от които те се запознават с новопостъпилите сигнали. Народните представители имат възможност допълнително да проучат всеки един от тези сигнали, както и отговорите постъпили от институциите и изпратени до гражданите. В много случаи народните представители са инициатори на разглеждането на сигнали в заседания на Комисията.
    От създаването на Комисията за борба с корупцията към 40-о Народно събрание - 01.09.2005 г. до 01.06.2008 г. са образувани общо 1279 преписки. Сигнали от граждани и обществени организации се получават от всички области на страната.
    В преписките се съдържат данни за корупционни практики, нарушения и неизпълнения на служебни задължения от длъжностните лица, както следва:
    - Срещу органите на съдебната система 278
    - Срещу органи на местната власт 221
    - Срещу органи на изпълнителната власт 173
    - За нарушения в търговски дружества 112
    - За нарушения в земеделието 75
    - Срещу служители от МВР и поделенията на министерството 72
    - Нарушения извършвани в градска среда 59
    - За нарушения в образованието 37
    - За нарушения в здравеопазването 34
    - Незаконно строителство 31
    - За нарушения на ЗОП 27
    - За нарушения в данъчната администрация 25
    - За нарушения в митническата администрация 23
    - За нарушения свързани с природната среда 20
    - Европейски средства 8
    - Срещу политици 6
    - Законодателна инициатива 3
    - Други 75

    Всички предложения свързани с изменения и допълнения на нормативни актове са разгледани от Гражданския консултативен съвет и/или Съвета за координация, като са изразени становища и са предприети съответните постъпки за придвижването на по-голяма част от тях.
    За разглеждания в настоящия доклад период (01.09.2006 г. – 01.06.2008 г.) в Комисията са постъпили 679 сигнала, от които се е самосезирала по 42 случая, 20 от които са от средствата за масова информация и 22 са по подадени анонимни сигнали.
    Приключена е работата по 826 сигнала (64%). От тях изцяло или частично са потвърдени - 319 бр. (39%), непотвърдени – 446 бр. (54%), други , които не са от компетентност на КБК - 61 бр. (7.1%.). Продължава работата по 453 сигнала, голяма част от тях са такива по които се извършват предварителни проверки от органите на МВР и прокуратурата или по които са образувани досъдебни производства.
    Извършен бе цялостен преглед и анализ на:
    - постъпилите сигнали срещу представители на органите на местната власт и предприетите действия по тях
    (приложение №1);
    - преписки с обществено значение, които са частично или напълно потвърдени след извършени действия от Комисията
    (приложение №2)
    - преписки с обществено значение, които не са приключени или сигналите са непотвърдени след извършени действия от Комисията ( приложение №3)
    През периода бе извършен анализ на всички сигнали постъпили в Комисията за борба с корупцията и предоставени, по нейна преценка, на органите на прокуратурата за извършване на проверки. Резултатите от анализа бяха представени и обсъдени с участието на висши магистрати на редовно заседание на Комисията (приложение №4).
    Основните проблеми групирани в анализа са свързани с:
    - досъдебни производства, които не са приключени през продължителен период от време заради спор за подсъдност между еднакви по степен или различни по степен прокуратури;
    - образувани досъдебни производства и не приключени през периода 2005-2007;
    - необразувани досъдебни производства поради неприключени проверки;
    - постановяване на необосновани прокурорски актове, в резултат на което е забавено разследването на деянията;
    - спорове за законосъобразност на прокурорските актове, като причина през продължителен период от време те да не влязат в сила.
    Изводът, който може да бъде направен е че работата по сигналите е навременна и задълбочена. Все още обратната информация до КБК, от органите до които са адресирани исканията за извършване на проверки, изразяване на становища или изпращане на необходима във връзка с проучването на КБК информация, не е достатъчно навременна и не винаги е изчерпателна. Това налага изготвянето на напомнителни писма и воденето на кореспонденция, което отдалечава решаването на преписката от момента на подаването на сигнала в КБК.
    От особено значение за Комисията като цяло е, че досега не е допуснато политизиране при обсъждане на постъпилите сигнали. Решенията по сигналите, разглеждани на заседания на Комисията са вземани с консенсус, с единични изключения. Народните представители, независимо от своите позиции, не са допускали противопоставяне на политическа основа и прехвърляне на отговорностите. Това говори за защита преди всичко на една гражданска позиция, която е необходима при решаването на сложни проблеми от такъв характер, както и за израз на политическа воля за предприемането на действия, ориентирани към ограничаването на корупционни практики.
    Сигналите от частен характер се разглеждат на експертно ниво след оценка на постъпилата информация, като се подготвят и съответните отговори. В отделни случаи се провеждат консултации с авторите на сигнали и се правят препоръки относно решаването на поставения проблем.
    Сигналите с обществено значение, показващи корупционни условия, действия и практики, се разглеждат на заседания на Комисията, на които се канят да вземат отношение по проблема сигнализаторите и представители на ръководството на съответните институциите. Съществуват случаи, по които мнения и становища изказват независими експерти, поканени да участват в заседанията. По всеки един сигнал се вземат конкретни решения, свързани с работата на държавните институции и местните власти, като периодично се прави преглед по взетите решения и тяхното изпълнение.
    През отчетния период Комисията на свои редовни заседания е детайлно разгледала и взела конкретни решения по следните десет сигнала:

    1. Сигнал за извършена цесия между БДЖ, „НЕК” ЕАД и „Еврометал” ООД. На свое трето заключително заседание по този сигнал през м.ноември 2006 г. (първите две са през м.май и м.юли 2006 г.), Комисията оцени, че сключените договори за цесия и последвалите споразумения са неизгодни от гледна точка на държавния интерес и че при такива споразумения се създават реални условия за корупционни действия. Комисията излезе с решение, че за извършването на подобен род цесионни сделки следва да взема решение Министерски съвет. В тази връзка и на основание предложенията на ВКП членовете на Комисията настояха да се промени чл.12 от Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие. Създадена бе работна група, която взе решение, че систематичното място на предложената промяна е в Закона за приватизация и следприватизационен контрол. Направено бе предложение за промяна в чл.3 от ЗППСК, съгласно която да се забрани извършването на разпоредителни сделки с имоти включени в капитала на търговски дружества с държавно участие. Основавайки се на спорния характер на нормативната уредба и предприетите действия по изпълнението на цесията всички материали по разглеждания сигнал се предоставиха на ВКП. По сигнала е образувана прокурорска преписка, по която е налице постановление за отказ да се образува досъдебно производство. По част от сигнала проверката продължава. По случая е възложена и се извършва проверка и от АДФИ. От Комисията е направено искане до Върховна касационна прокуратура за извършване на функционален контрол на дейността на прокуратурите от по-ниска степен.
    2. Сигнал за наличие на корупционни условия при създаването и управлението на “Столичен медицински холдинг” ЕАД. Обществената значимост на сигнала наложи разглеждането му на две редовни заседания на Комисията през м.юли и м.август 2006. При първоначалното обсъждане, Комисията излезе с решение, че целите и аргументите за създаването на холдинга не са оправдани и в процеса на последващата му дейност са формирани предпоставки за корупционна среда и действия в отделни медицински заведения.
    На второ заседание, след проведената дискусия, се прие информацията на представителите на Софийска община, Столичния общински съвет и ръководството на “Столичен медицински холдинг” ЕАД за изпълнението на решение №36 на Комисията от 24.08.2006 г. във връзка с поетия ангажимент за цялостна проверка по постъпилите сигнали, като се препоръча на Столичния общински съвет да предприеме необходимите действия и решение за забрана или максимално ограничение на възможностите за необосновано разпореждане с активите на холдинга след 01.02.2007г.
    С решение на ВАС регистрацията на “Столичен медицински холдинг” ЕАД е обявена за нищожна, дейността му е прекратена и е открито производство по ликвидация, което тече и към настоящия момент.
    Възникват въпросите: Защо се създава “Столичен медицински холдинг” ЕАД и какви са интересите заложени в него? Защо бяха употребени толкова усилия на различни институции на местно и национално ниво? Кой ще носи отговорност за изразходваните средства?
    3. Сигнали за формиране на корупционни условия, свързани с експлоатацията на подземни богатства и незаконосъобразни действия в защитени зони в крайморски територии. Комисията взе решение да се изиска необходимата информация от оторизираните ведомства по всички въпроси, отнасящи се до експлоатацията на подземни богатства, които могат да създадат корупционни условия или да предизвикат корупционни действия, както и да се поиска становище от Министерския съвет относно възможностите за формиране и развитие на корупционни условия в подготвяните нови текстове на Закона за подземните богатства. Комисията се ангажира след получаване на цялостната информация и нейното анализиране, по преценка, да сезира оторизирани ведомства за предприемане на съответните антикорупционни мерки, както и да прецени необходимостта от повторно обсъждане на някои сигнали, респективно да сезира ВКП.
    Изискана е и е постъпила обратна информация от Министерството на околната среда и водите и Министерството на икономиката и енергетиката доколко и как се осъществява контролът по отношение на концесионните договори по експлоатацията на съответните находища и по-конкретно находището в мина Челопеч. Отправено е искане до председателя на Народното събрание Комисия за борба с корупцията да изрази становище по внесения Законопроект за подземните богатства, и по-специално по някои текстове, свързани със съответните срокове, които могат да създадат корупционни условия. На две поредни свои заседания Комисията обсъди предложенията за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства и направи своите конкретни предложения за промяна в някои от текстовете, свързани изцяло със избягване на възможностите за корупционни практики и ограничаване на предвидените срокове относно съгласувателните процедури. Предложенията бяха внесени от народни представители от Комисията за второ четене на законопроекта.
    От МОСВ, след многократно настояване на Комисията, постъпи информация относно исканията за експлоатация на подземни богатства.
    4. Сигнал за незаконосъобразни действия и нарушения на длъжностни лица за ликвидирането на Лозаро-винарска кооперация „Гъмза” – гр. Сухиндол. Комисията взе решение и предостави внесената информация, заедно с всички материали, с които разполага, както и препис от протокола от заседанието на Главния прокурор, с предложение да бъде извършена проверка на работата на органите на прокуратурата относно евентуалната престъпна дейност на лицата, причинили ликвидацията на Лозаро-винарска кооперация „Гъмза” – гр. Сухиндол. Предложи на ВКП да упражни контрол за бързо приключване на проверките и разследването на дейността на споменатите лица. В резултат на упражнения контрол от ВКП в Комисията постъпи информация, че част от преписката е била прекратена, поради липса на данни за извършено престъпление, докато по друга част от сигнала е внесен обвинителен акт в Великотърновски окръжен съд за злоупотреби от Председателя на ЛВК „Гъмза”.
    5. Сигнал относно мотивите за образуване на цената на ВиК – услугата на оператора „Софийска вода” АД. Въпросът за концесионния договор за „Софийска вода” АД на два пъти е разглеждан на редовни заседания на Комисията през м.март 2006 г. и м.април 2007 г.
    Постъпилите в Комисията сигнали относно исканото от „Софийска вода” АД увеличение на цената на водата предизвикаха остро обсъждане на заседание на Комисията с участието на председателя на ДКЕВР проф. Шушулов. Народните представители приеха да се препоръча на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране да вземе решение за цената на водата в съответствие с концесионния договор, без да създава условия за неговата промяна по същество, както и да се проучи становището на Софийска Община относно концесионния договор и предстоящите й действия в това отношение, които да не допуснат нарушаване на обществения интерес.
    Въпреки направените препоръки на Комисията за борба с корупцията, ДКЕВР не се съобрази с тях и с решение № Ц-053/23.04.2007г. утвърди цените на ВиК услугите. При взимане на своето решение ДКЕВР е приела голяма част от ценообразуващите елементи предвид предложената инвестиционна програма на „Софийска вода” АД. Новите цени следва да влязат в сила след представяне на доказателства от „Софийска вода” АД и след като ДКЕВР констатира тяхното изпълнение, както са заложени в т.ІІІ 1,2 и 3 от взетото и цитирано по-горе решение.
    Въпросът остана на вниманието на Комисията и през м. март 2008 г. във връзка с проблемите свързани с концесията "Софийска вода" АД, се прие решение на предстоящо свое заседание Комисията, непосредствено след заседанието на Общинския съвет - гр. София по тези въпроси, да се обсъди и прецени необходимостта от предприемането на по-нататъшни действия и мерки.
    В отговора на ДКЕВР от м.юли 2008 г. за пореден път не се дефинират ясно изискванията спрямо „Софийска вода” АД относно капиталовите разходи и инвестициите и съобразно това формирането цената на водата. Поради това, Комисията счита, че не се осъществява действен контрол по изпълнението на концесионния договор и Бизнес-плана на „Софийска вода” АД от ДКЕВР и Столичния общински съвет.
    Въпросът за цената на водата става национален и поради тази причина, Комисията поддържа инициативата за координираща среща по въпросите за управлението на водния сектор и цената на водата, с участието на всички заинтересовани институции и представители на ЕК.
    6. Сигнал за нарушения и корупционна среда в ГД "Контрол на качеството на течните горива"(ГД”ККТГ”) към Държавна агенция за метрологически и технически надзор (ДАМТН). Обществената значимост на проблема наложи разглеждането му на три заседания на Комисията през м.юни и м.юли 2007 г. и м.април 2008 г. На основание на констатациите в докладите получени от Инспектората към Министерския съвет на Република България от Инспектората към Министерството на икономиката и енергетиката и съобразно своите оценки и анализи, Комисията констатира нарушения в дейността на Главна Дирекция "Контрол на качеството на течните горива" към Държавната агенция за метрология и технически контрол" довели до предпоставки за формиране на корупционна среда. Материалите, с които разполага Комисията по тези въпроси бяха изпратени на Върховна касационна прокуратура, където е образувано следствено дело по случая. Взе се решение Министерство на икономиката и енергетиката в качеството си на принципал да потърси дисциплинарна отговорност от ръководството на ДАМТН, вкл. ГД "ККТГ" за неправилно прилагане на Наредба в случаите за установените отклонения от стандартните изисквания за качеството на горивата. Комисията отправи настоятелно искане пред Министерския съвет на Република България да бъдат предприети от оторизираните органи съответните действия за възстановяване на контрола върху качеството на течните горива в страната.
    Отправено бе предложение към оторизираните органи за законодателна инициатива.Предложено бе на Министерството на икономиката и енергетиката да прецени законосъобразността на изработените и предоставени на Комисията нови вътрешни правила за работа в ГД "Контрол на качеството на течните горива" .
    На база взетите от Комисията решения, Министерство на икономиката и енергетика извършава преценка на законосъобразността на вътрешните правила за дейността на ГД „ККТГ”, като мотивирано излага съображенията си относно незаконосъобразността на утвърдената от гл.директор на ГД „ККТГ” в ДАМТН „Инструкция за установяване съответствието на течните горива с изискванията с НИКТГУРНТК. За незаконосъобразни са счетени и отделни членове в представените Вътрешни правила за необразуване и прекратяване на административнонаказателните преписки в ГД „ККТГ”. Изразено е становище, че представените Правила за организация на ГД „ККТГ” също са незаконосъобразни, поради утвърждаването им от главния секретар на ДАМТН, а не от Председателя на агенцията или негов заместник. За установените нарушения от Инспектората на МИЕ, при извършената извънпланова проверка в ГД „ККТГ” и предвид решението на Комисията, със заповеди на и.д. на председател на ДАМТН на трима служители са наложени наказания. Министърът на икономиката и енергетиката е представил на вниманието на министър-председателя доклад, в който са изложени канстатираните нарушения в ДАМТН, с оглед преценка по компетентност от негова страна на основателността за търсене на дисциплинарна отговорност по КТ на и.д. председателя на ДАМТН.
    В края на м.февруари 2008 г. беше проведен парламентарен контрол, по време на който Комисията прие информацията на зам. министър Нина Радева относно: законосъобразността на приетите вътрешните правила за работа на ГД "Контрол на качеството на течните горива" в ДАМТН и за извършените промени в нормативната уредба; наложената дисциплинарна отговорност на ръководството Държавната агенция за метрологичен и технически надзор и ГД "Контрол на качеството на течните горива"; процеса на акредитация на изпитателната лаборатория към ГД "Контрол на качеството на течните горива". Въпреки взетите от Комисията решения към 01.06.2008 г. изпитвателната лаборатория за горива, смазочни материали и присадки не е акредитирана. На това основание Комисията взе решение да се обърне към министър-председателя и към министъра на икономиката и енергетиката за предприемането на мерки за бърза акредитация на изпитателната лаборатория и мобилните лаборатории към ГД "Контрол на качеството на течните горива" и за решаването на свързаните с това проблеми.
    Независимо от освобождаването на Директора на ДАМТН, проблемите остават открити както с акредитацията на лабораториите, така и с ефективността на контрола.
    От допълнително получената информация от МИЕ се установи, че са проведени оценки на стационарни лаборатории и подвижни лаборатории и са установени несъответствия и пропуски. С писмо от м.май 2008 г. ДАМТН е предложила за акредитация само на сектор „Стационарна лаборатория” – София. Оценителският екип на ИА „БСА” е приел за отстранени част от несъответствията като четири несъответствия не са били отстранени, от които две били значителни. На 9 юни 2008 г. ДАМТН е представило доклад за изпълнение на коригиращи действия за отстраняване и на тези несъответствия в срок до 23 юли 2008 г. Преди да бъде взето решение за акредитация проведените от лабораторията коригиращи действия е трябвало да бъдат оценени от ИА”БСА”. Министерството на икономиката и енергетиката изразява становище към към 1 август 2008 г. лабораторията ще бъде в състояние да възобнови своята дейност по изпитване на течните горива под акредитация в съответствие с изискванията на стандартите.
    7. Сигнал за допуснати нарушения на процедурата по приватизацията на "Топлофикация Русе" ЕАД - гр. Русе от Холдинг Словенске електрарне Д.О.О. През м.юли 2007 г. Комисията прие, че на в посочения период няма основание да се търси корупционен елемент в договореностите между страните, като се ангажира да проследи сделката в нейното развитие докрай и ако възникне необходимост, да вземе отново решение по случая.
    8. Сигнал за корупционни условия при международните осиновявания. През м.ноември 2007 г. Комисията с решение прие да се изискат резултатите от назначената от Министъра на правосъдието цялостна проверка на дейността на Дирекция "Международна правна закрила на детето и международни осиновявания" и на тази база да се осъществи парламентарен контрол за мерките предприети от Министерство на правосъдието по отстраняване на допуснатите нарушения, както и за очертаване на причините и условията, които са ги обусловили. Комисията изиска и получи от Министерство на правосъдието становище по отношение необходимостта от промени в нормативната уредба, гарантиращи превенция и противодействие на бъдещи корупционни практики в сферата на международните осиновявания. Комисията отправи предложение до ВКП да проконтролира обжалването на преписката пред Апелативна прокуратура, в резултат на което АП отмени постановлението на Софийска градска прокуратура за отказ да се образува досъдебно производство и постанови нова проверка по случая, която към настоящия момент не е приключила.
    Комисията проведе парламентарен контрол през м.февруари 2008 г. относно констатираните нарушения в дейността на дирекция "Международна правна закрила на детето и международни осиновявания” към Министерството на правосъдието, като прие информацията на зам.министър г-жа Илонка Райчинова за предприетите действия и мерки от страна на Министерството на правосъдието, както и направените предложения към новия проект за семеен кодекс във връзка с международната правна закрила на детето и международните осиновявания. Направена е промяна в Наредба № 3 на министъра на правосъдието, с която се въвежда 30-дневен срок за преглед и съответно за вписване на всяко постъпило в министерството досие на дете. Нормативната промяна цели избягване на евентуално умишлено или поради небрежност забавяне на досиета на деца, подлежащи на осиновявания. Съвместно с българските акредитирани организации са приети критерии за работа на Съвета по международни осиновявания. Предприети са и конкретни практически мерки относно повишаване ефективността на Съвета по международни осиновявания – сменен е състава, редовни заседания се провеждат всяка седмица.
    Комисията обсъди поставянето на един последващ етап на въпроса за вътрешните осиновявания и възможните корупционни условия при тях.
    От допълнително постъпилата информация от СГП се установява, че постановлението на РП- София за отказ да се образува досъдебно производство е обосновано и законосъобразно. СГП приема с постановление от 9 юли 2008 г. че действията на длъжностните лица от МП не са нарушили или неизпълнили свои служебни задължения с цел да набавят за себе си облаги или да причинят другимо вреда, поради което се изключва наличието на престъпление и основание за търсене на наказателна отговорност.
    9. Сигнали за конфликт на интереси в ръководството на Българския лекарски съюз. През м.ноември 2007 г. Комисията отложи окончателното вземане на решение за последващо заседание по тези въпроси, което да се проведе в началото 2008 г. Взе се решение за предстоящото заседание да се изискат от Българския лекарски съюз и от съответните оторизирани институции допълнителни материали, които детайлно да бъдат анализирани и на базата на които Комисията да се произнесе относно това доколко е засегнат държавният и обществен интерес при сключването на съответните договори; съществува ли и доколко е използвано служебното положение от ръководители в Българския лекарски съюз; какви промени са необходими в нормативната уредба регламентираща дейността на организации и ведомства, като Българския лекарски съюз, които да гарантират превенция спрямо корупционни действия и практики.
    В изпълнение на взетото решение са осъществени консултации с Министерство на здравеопазването и Районните лекарски колегии за иницииране на законодателни промени за ограничаване условията на конфликт на интереси в ръководните и управителни органи на Български лекарски съюз. АДФИ е започнала извършването на проверка на възложени обществени поръчки сключени между ЕТ ”Андрей Кехайов” и здравни заведения в цялата страна. От предоставената на Комисията информация от АДФИ в резултат на извършената проверка са установе нарушения на ЗОП по 6 договора за доставки на горива, но не са съставени актове за административни нарушения, поради изтекъл давностен срок по ЗАНН. Копие от доклада на АДФИ е изпратен на РП – Пловдив и на МЗ.
    10. Сигнали свързани с дейността на ТД "НАП" - Силистра и Бургас. През м.ноември 2007 г. Комисията за борба с корупцията: констатира допуснати нарушения при извършване на данъчни ревизии на търговски дружества и физически лица, като са създадени условия за нанасяне щети на държавния бюджет чрез неначисляване на дължими данъчни задължения; изрази становище, че са допуснати проблеми от организационен характер, които създават условия за корупция в териториалните данъчни управления - Силистра и Бургас; настоява министърът на финансите и изпълнителният директор на Националната агенция по приходите да предприемат необходимите действия и мерки за подобряване на административно-организационната работа за повишаване ефективността на контрола върху дейността на данъчните инспектори. Предложи се Министерството на финансите и Националната агенцията по приходите да изразят становище относно спорни въпроси допринасящи за противоречиво тълкуване на законодателната и нормативна уредба и правните норми свързани с основните данъчни задължения, като им се препоръча, при необходимост, да се направят предложения за промени по тези въпроси в нормативната уредба. Комисията реши цялостната информация от заседанието и взетите решения да бъдат предоставени за становище и предприемане на съответните административни мерки от министъра на финансите, както и да се предложи на Върховната касационна прокуратура, съответно на Окръжните прокуратури в Силистра и Бургас, да вземат мерки за приключване на проверките по обсъжданите въпроси.
    В резултат на извършените от Министерство на финансите проверки в териториалните дирекции на НАП в Силистра и Бургас, с цел подобряване на административно организационната работа и повишаване ефективността на контрола, са предприети конкретни действия. В ТД НАП-Силистра са освободени от длъжност директора и зам.-директора. Образувано е едно дисциплинарно производство срещу главен инспектор по приходите, както и е извършен последващ контрол на фирмите и са били възстановени приходи в размер на 82% от дължимите. В ТД НАП– Бургас са издадени заповеди във връзка с подобряване на административно организационната работа и оптимизиране събирането на публичните вземания. След 01.01.2008 г. в Националната агенция за приходите е създадена, дирекция „Управление на риска и разследване на особени случаи”, с цел прилагане на единен подход за управление на риска и осигуряване на ефективност при идентифицирането на рисковете от неспазване на данъчното и осигурителното законодателство.
    11. Сигнали за "конфликта на интереси в държавната администрация ". Комисията разгледа три от постъпилите в тази връзка сигнали и взе следните решения:
    - Сигнал № 742 – препоръчано бе на Министерството на финансите и Агенция "Митници" на основата на съответните данни и факти от конкретни случаи за РМД – Русе, за които Комисията за борба с корупцията е сезирана, да предприемат действия и мерки съобразени с нормативната уредба и съответстващи на тези, които се предприемат в подобни случаи по отношение на нарушения на служители в Агенция "Митници".
    - Сигнал № 1175 ( журналистическо разследване на Фонд"Републиканска пътна инфраструктура", свързано с конфликт на интереси на изпълнителния директор на фонда) - след получаване на резултатите от проверките на Министерство на финансите, Агенцията за Държавна финансова инспекция и Министерство на регионалното развитие и благоустройството, бе решено да се прецени необходимостта от провеждането на парламентарен контрол или преприемане на други необходими действия.
    - Сигнал № 1050 относно търговската дейност на председателя на Българския лекарски съюз - д-р Андрей Кехайов (търговия с горива, издателска и хотелиерска дейност). Препоръча на Агенция Държавна финансова инспекция да извърши проверка на конкретни обществени поръчки в здравни заведения и при констатирани нарушения да се сезира прокуратурата. Прие се и направеното предложение - състав от експерти да анализират и предложат съвместно с представители на изпълнителната власт и на Народното събрание, промени в закона за Българския лекарски съюз (чл. 35), отнасящи се до конфликта на интереси.
    През м.февруари 2008 г., след анализ на образуваните преписки за наличие на конфликт на интереси в Агенция "Митници", Фонд „Републиканска пътна инфраструктура”, Българския лекарски съюз и др., Комисията взе решение да отправи следните предложения към Министерския съвет:
    - да възложи разработването на промени в действащата законова нормативна уредба, с които да се регламентира индентифицирането и регистрацията на конфликт на интереси, като се предложат и конкретни мерки за контрол и санкциониране на правонарушителите;
    - да се извърши проверка по министерства, ведомства и агенции за взаимовръзки между членове на изпълнителната власт и при наличие на конфликт на интереси да се предприемат необходимите законови мерки, като за резултатите от проверката Комисията да бъде информирана.

    Други сигнали и предложения, по които Комисията за борба с корупцията се е произнесла за конкретни действия:

    - Сигнал от Съюза за стопанска инициатива относно избора и дейността на „Омонит” ООД, като звено за мониторинг по договора за концесия на Столичното „ВиК”. Изразена бе подкрепа на позицията на Омбудсмана на Република България за констатирани нарушения на Закона за обществените поръчки при избора на мониторинговото дружество. Комисията взе решение да се поиска становище от Съвета по законодателство и на допълнително заседание да се обсъдят предложенията за изменение и допълнение на ЗОП, спазвайки съответните процедури.
    - Сигнал от н.п. Атанас Атанасов за корупция в „Свободна зона - Русе” - ЕАД при строеж на административна сграда. Комисията взе решение да поиска информация от министъра на вътрешните работи и предложи на Главния прокурор да бъде извършена проверка, тъй като местните органи проявяват бездействие по постъпилите при тях сигнали. Материалите от извършената проверка от органите на МВР са изпратени на ВКП по компетентност, откъдето е била възложена допълнителна проверка на ОП - Русе. От постъпилата от ОП – Русе информация се установява, че е възложено извършването на финансова инспекция от АДФИ, която към настоящия не е приключена.
    - Сигнал - самосезиране на Комисията за процеса на инвалидизация, при които инвалидите са нараснали двойно, Комисията взе решение да се сезира Софийска градска прокуратура за проверка с оглед на предоставяне на официални документи с невярно съдържание, както и да се изслуша в Комисията представител на Министерство на труда и социалната политика за предприетите мерки за спиране на тази практика. В резултат на предприетите действия са обсъдени и приети от Министерство на здравеопазването промени в правилата и ясна регламентация относно условията и реда при определяне група на инвалидност от експертните лекарски комисии.
    - Предложение от н.п. Николай Камов за публичност на фирмите, участвали в усвояването на еврофондове. Комисията взе решение и отправи официално искане към Министерски съвет за инцииране на ежегодни публикации на списък с данните на първите сто от най-големите български и чуждестранни потребители на средства от еврофондовете чрез Република България. МС прие предложението с виждане да се публикуват не само първите 100 фирми, а всички фирми бенефициенти.
    - Комисията за борба с корупцията на свое редовно заседание подкрепи решението на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред от 14.02.2007 г. относно дейността на Комисията по защита на личните данни. Комисията излезе с предложение да се възложи на експертен състав да подготви предложения за изменение и допълнение към съответните закони, с които да се регламентира контрола на Народното събрание върху комисиите, които то избира. На последващо свое заседание, Комисията взе решение и отправи настоятелно искане пред Министерския Съвет на Република България за произнасянето във възможно кратки срокове относно предложението на двете парламентарни комисии за освобождаване на Председателя и членовете на Комисията за защита на личните данни.


    4. Приемни

    На база изградената и утвърдена система Комисията за борба с корупцията проведе четири приемни с граждани в сградата на Народното събрание (през м.ноември 2006 г. и м. януари 2007 г.) и четири изнесени приемни в Русе (октомври 2006 г.), в Разград (март 2007 г.), в Пазарджик ( март 2008 г.) и в Хасково (м.юни 2008).
    Приемната в Русе посетиха 13 граждани от които постъпиха 10 сигнала за корупционни дейности и практики в някои регионални институции и органите на местната власт. По два от случаите, предвид частния им характер, Областният управител лично се ангажира да предприеме съответните действия.
    В Разград бяха приети 12 граждани, които внесоха 7 сигнала - три от които срещу регионални институции, три срещу местната власт и един от частно естество.
    В Пазарджик народните представители изслушаха 13 граждани. Подадени са 8 сигнала, от които: 3 срещу местната власт - за злоупотреба със служебно положение, 2 за незаконно строителство, 1 за бездействие на контролните органи по отношение на предприятие замърсяващо околната среда, 1 за неизпълнение на приватизационен договор, 1 за злоупотреби в особено големи размери от страна на изпълнителния директор на РМД „Каучук” АД. Направено е едно предложение за законодателна инициатива - за изменение и допълнение на Закона за уреждане на жилищните въпроси на гражданите с многогодишни жилищноспестовни влогове.
    По време на приемната в Хасково бяха подадени 18 сигнала от 35 граждани. Шестнадесет от тези сигнали са свързани с дейността на кмета на Община Хасково. Останалите са срещу съдебната система, действия от страна на служители на поземлената комисия и отговорни длъжностни лица в местните органи на власт. Три сигнала са от частно-правен характер.
    След проведената приемна в област Хасково, Комисията проведе редовно заседание на което разгледа постъпилите сигнали. Прие се решение да продължат проверките отнасящи се до държавни и общински институции, да се обединят по предназначение и тематика сигналите за нарушения в община Хасково и да се сезира ВКП и МВР. Препоръча се на упълномощените институции да се възползват от законовите си права за извършване на необходимите проверки, чрез техни представители от други региони или централните им структури.
    Не може да не подчертаем и добрият прием на Комисията и съдействието от страна на местните органи на властта.
    Всички постъпили сигнали, материали и предложения са разгледани и по тях са предприети конкретни действия.
    Във връзка с някои новопостъпили сигнали и възникнали по тях конкретни въпроси, срещи с граждани се провеждат редовно както от председателя, от ръководството и народните представители членове на Комисията, така и от експертите.


    5. Взаимодействие с държавни институции и неправителствени организации.
    През изминалия период, между Комисията и институциите на изпълнителната и съдебната власт се утвърди една по-ефективна система на взаимодействие. За това допринесе и интензивното сътрудничеството с неправителствените организации, посветили се на проблемите, свързани с противодействието на корупцията.
    Заседанията на Комисията с участието на министри, зам.- министри, висши магистрати и изпълнителни директори на агенции спомогнаха за превенция и разрешаването на проблеми със значим обществен интерес, по които Комисията беше сезирана.
    Извън обсега на парламентарния контрол и редовните заседания на Съвета по координация, конкретни срещи целящи навременна намеса и повишаване на оперативността се проведоха с:
    - Ръководството на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, на която с консенсус се приеха конкретни решения във връзка с обсъждането на предложения за законодателни промени, свързани с дейността на Комисията за установяване на имущество, придобито от престъпна дейност, които да се представят за становище на специализираните парламентарни комисии и Консултативния съвет по законодателството. На база проведената среща се взе решение - чрез парламентарен контрол и други форми на работа да се осъществи необходимото взаимодействие между двете комисии относно проблеми от обществен и държавен интерес, свързани с противодействието на корупцията.
    - г-н Борис Велчев - Главен Прокурор и представители на ВКП във връзка с обвинения в корупция от страна на представители на Министерство на икономиката и енергетиката, Националната следствена служба и Булгартабак и проверката назначена по този повод от страна на ВКП.
    - г-н Свилен Турмаков и г-н Румен Георгиев - представители на ръководството на Националната следствена служба относно формиране на корупционни условия в службата
    Извън редовните заседания и различни прояви провеждани с неправителствените организации, членове на Гражданския консултативен съвет към Комисията за борба с корупцията, бяха проведени срещи с представители и на други организации:
    - Представители на Световната банка по време на която, народните представители - членове на Комисията се запознаха с Доклада на Световната банка на тема „Борба с корупцията в страните в преход – ІІІ: Кой успява ... и защо”;
    - Г-н Джон Хек и неговия екип във връзка с представянето на проекта финансиран от Европейския Съюз по програмата ФАР за „Укрепване на капацитета на Комисията за координация на работата по борба с корупцията за противодействие на корупцията в публичната администрация и правосъдието”, свързан с работата на основните бенефициенти по проекта: Комисията за борба с корупцията към Народното събрание, Комисията по превенцията на корупцията към Министерския Съвет на Република България, Комисията за борба с корупцията към Висшия Съдебен Съвет, Главна Прокуратура на Република България, Инспекторатите към министерствата и обществените органи, които се занимават с борбата с корупцията в страната.
    - Четири заседания с участие на представители от НЦИОМ, които Комисията оцени положително, като прие направените предложения във връзка с представените изследвания на следните теми: „Общественото мнение за корупцията”, "Обществени нагласи и възприятия към корупцията в България", "Общественото мнение за корупцията и резултатите от местните избори" и "Корупцията в обществените представи". Комисията за борба с корупцията взе решение – съвместно с НЦИОМ да се подготви изследване за ролята на институциите в борбата с корупцията.
    - Представени пред Комисията бяха резултатите от проекта "Повишаване на прозрачността в работата на българската публична администрация чрез изработване и прилагане на политика за управление на конфликта на интереси" на „Прозрачност без граници” – България.


    5.1. Съвет за координация
    Изработените правила за координация и взаимодействие в дейността на комисиите за борба с корупцията към Народното събрание, Министерския съвет и Висшия съдебен съвет станаха основа за обединяване на усилията за по-бързото и ефективно действие, както и постигането на конкретни резултати по проблеми, които са на вниманието на трите комисии без да се дублират техните дейности и функции.
    В края на 2006 г., в Съвета за координация официално бе поканен да участва и представител на Главния прокурор на Република България, с цел повишаване на оперативността и ефективността в работата.
    Съветът за координация заседава веднъж в месеца. За периода м. септември 2006 г. – м.април 2008 г. са проведени 16 заседания, като акцентът е поставен върху 3 основни направления:
    - възможности за по-интензивна законодателна дейност;
    - координация между институциите по изпълнение на Националната стратегия за борба с корупцията и Плана за действие на Министерския съвет;
    - информация за сигнали, постъпили в Комисиите и възможности за решаването им.
    Съветът за координация за посочения период, разгледа следните законодателни инициативи:
    - Законопроект за лекарствените продукти в хуманната медицина, минал на първо четене на 29.08.2006 г., участниците в Съвета се обединиха около необходимостта - внимателно да се проследи процеса на второ четене, предвид изразените съображения от Министерството на здравеопазването, че е възможно някои от текстовете, които имат антикорупционен характер, да бъдат отхвърлени. Изразено бе уверението, че т.нар. антикорупционни текстове ще бъдат отразени в законопроекта и на този етап не съществуват проблеми с оглед на направените предложения за второ четене. Законът бе приет от НС и обнародван в ДВ бр.31/2007.
    - Проектозакон за безмитната търговия (Проектозакон за безмитните магазини и бензиностанции), намиращ се на етап - съгласувателна процедура през м.октомври 2007 г. Изложени бяха очерталите се две виждания - първото на Министерството на икономиката и енергетиката, което не приема закриването на безмитните магазини и бензиностанции и второто, свързано със закриването на магазините и бензиностанциите само на границите с Гърция и Румъния. Проектозаконът с вносител МФ бе одобрен в МС и внесен за обсъждане в НС по установения ред. Законът за безмитната търговия бе приет на 18 декември 2006 г. от НС и обнародван в ДВ бр.105/2006. и регламентира подробно специфичните условия при извършването на безмитната търговия, изискванията към обектите и контрола върху търговските обекти за безмитна търговия и върху бензиностанциите в свободните зони, което по същество не реши поставените проблеми.
    Позицията на Комисията за борба с корупцията, че дейностите свързани с продажба на горива в свободните зони следва да бъдат забранени, беше частично приета от представителите на Министерство на финансите и тази позиция, намери своя ограничен за нас регламент в закона. Сред предвидените нови изисквания са издаване, прекратяване и отнемане на лиценз за осъществяване на безмитна търговия, изискването за създаване в Министерство на финансите на публичен регистър на операторите с лиценз, интерес представлява ограничението за продажба в търговските обекти, предвид нормите на безмитен внос по смисъла на закона за митниците, което изрично предвижда забрана за зареждане с безмитни горива на влизащите в страната леки автомобили и автобуси, а за товарните автомобили е въведено ограничение до 500 литра.
    Комисията изразява несъгласие с мотивите на вносителите на Закона, които приемат, че предлагания подход за регулиране на безмитната търговия ще осигури създаването на предпоставки за законосъобразното осъществяване на дейността и извършването й при оптимален контрол.
    През м.юли 2007 г. безмитните магазини бяха закрити след приемането на нов закон от Народното събрание.
    - ЗИД на Закона за движение по пътищата, предлагащ завишаване на размера на глобите за някои груби нарушения на правилата на движение, водещи до тежки пътнотранспортни произшествия. При обсъждането на ЗИД на Закона за движение по пътищата бяха поставени конкретни въпроси свързани с предпоставки за формиране на корупционна среда и по-конкретно очерталата се корупционна практика при издаване на свидетелствата за управление на МПС. В Закона за изменение и допълнение на Закона за движение по пътищата приет от НС и обнародван в ДВ бр.22/2007 бяха отчетени предложенията обсъденени в рамките на Съвета по координация.
    - ЗИД на Закон за собствеността и ползването на земеделски земи, Комисията по земеделие и гори в НС обсъжда промени в закона, които да ограничат замените в рамките на определени общини, за да могат да се преустановят замените от неатрактивни в атрактивни зони. Законът бе приет от НС и обнародван в ДВ бр.13/2007, но въпросът продължава да е открит, предвид сигналите които се получават в КБК в НС за реализирани замени в защитени територии, предложението е да бъде извършена по – цялостна проверка по въпроса.
    - Внесени от КБК към 40-о НС и одобрени Министерския съвет промени в Правилника за реда за упражняване правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала, като решенията за извършването на разпоредителните сделки с дълготрайни активи и други такива по чл. 11 и чл. 12 от Правилника да бъдат вземани от Министерския съвет, а не едностранно от съответния отраслов министър. Министерство на икономиката и енергетиката е предприело необходимите действия и се подготвя проект за изменение на Правилника, който се очаква да бъде внесен в МС.
    - Законодателни промени на чл.309 и чл.310 от ГПК (постъпили предложения от КБК към ВСС), които да предотвратят възможността от субективна преценка от страна на компетентния орган при допускане обезпечение на бъдещ иск. С положително изразеното становище и подкрепата на Съвета направените предложения се внесоха за обсъждане в Правната комисия и залегнаха в предложенията за изменение и допълнение на ГПК.
    Други предложения за законодателни инициативи и промени, по които бяха изразени становища са свързани със:
    - Проектозакон за публичност на лобистката дейност;
    - Закона за обществените поръчки;
    - Законопроект за съдебната власт;
    - Закона за хазарта;
    - Закона за нотариусите и нотариалната дейност;
    - Закона за частната охранителна дейност;
    - Закон за отнемане имуществото, придобито от престъпна дейност;
    - Предложения за изменения и допълнения на нормативната уредба, свързани с регулаторните режими;
    - Правилника за прилагане на Закона за държавната собственост;
    - Предложения за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства по текстове, които създават корупционни условия;
    - Законопроект за ЗИД на Закона за общинската собственост;
    - Проектозакон за защита на сигнализаторите.
    - Законопроект относно конфликта на интереси
    Направени бяха и предложения относно:
    - съдействие във връзка с извършваната цялостна проверка от Национална агенция по приходите на 600 обекта на Държавна агенция „Държавен резерв и военновременни запаси” за периода 2004 г. – м.юни 2006 г., която официално приключи на 15 юни 2007 г.;
    - позиция относно функционирането и правомощията на Националната следствена служба и окръжните следствени служби;
    - възможностите за завишаване мерките за контрол по отношение на средствата отпускани за наводнения;
    - засилване на контрола при провеждане на процедурите свързани с усвояването на еврофондовете. Съветът взе решение, че при преценка от страна на законодателя да бъдат направени предложения за законодателни промени във връзка с разширяването правомощията на НСС за достъп до определена информация, който на този етап не е позволен;
    - очертаване на рамка относно евентуални необходими промени в действащата нормативна уредба във връзка с ДА „Държавен резерв и военновременни запаси”.
    През м. март 2008 г. в рамките на Съвета са поставени на обсъждане въпроси от обществено значение свързани с:
    - изградените корупционни схеми във връзка с незаконната сеч на гори в страната. Отправено е предложение към КПКК към МС да се направи един преглед на законодателството на всички процедури - начинът, по който се извършва тази сеч, свързаните фирми, методиката за оценявана на отделните масиви, които подлежат на сеч, спазването точно на районите и границите, в които се извършва сечта и т.н.;
    - използването на т.нар. „Прима карти”, чрез които по същество се осъществява една голяма част от корупционните актове. Направено е предложение да се направи преглед на състоянието в другите европейски страни и да се види каква е практиката с използването на Прима картите в тези страни;
    - зачестилите случаи на отвличания - необходимите законнови промени в НК и превантивните мерки от страна на МВР;
    - постъпилите сигнали за корупционни практики при изграждането на информационни системи в институции на държавната администрация.
    На всяко заседание на Съвета се обменя информация относно постъпили сигнали за корупционни практики и формиране на корупционна среда, с цел по-оперативното разглеждане и разрешаване на случаите.
    През посочения период по линия на съвета за координация Комисията за борба с корупцията е предоставила на КППК - МС, КБК - ВСС и ВКП 92 сигнала, по които бяха изразени становища и предприети конкретни действия. Примери в това отношение са сигнали свързани с: Агенция "Митници"; Агенция "Държавен резерв и военновременни запаси"; Комисия за регулиране на съобщенията; дирекция „ Международна правна закрила на детето и международно осиновяване” при Министерство на правосъдието и Съвета за международни осиновявания; ГД „Контрол на качеството на течните горива” към Държавна агенция за метеорологически и технически надзор; корупционни практики при изграждането на информационни системи в институции на държавната администрация; др.
    В началото на 2008 г. Съветът възложи на НЦИОМ да направи национално представително изследване относно обществените представи за корупция, негативните последици и начините за подаване на сигнали. Изследването беше проведено в периода 19-27.01.2008 г. с участието на 1000 пълнолетни граждани в 86 населени места. Официалното му представяне беше във връзка с изпълнение на мярка №4 ”Провеждане на широка антикорупционна кампания, разясняваща негативните последици от корупцията и начините за подаване на сигнали”.


    5.2. Граждански консултативен съвет /ГКС/.
    Активна през изминалата година бе дейността на създадения в края на 2005 г. Граждански консултативен съвет към Комисията за борба с корупцията. ГКС не само осъществява координацията между Комисията и структурите на гражданското общество в областта на противодействие на корупцията, но и предоставя експертната си помощ по конкретни въпроси и пряко участва в работата на Комисията. Тясното взаимодействие между организациите от неправителствения сектор и Комисията дава възможност за: граждански контрол върху работата на Комисията; осъществяване на по-голяма прозрачност и публичност; генериране на идеи за антикорупционни действия; поставяне на проблеми за корупционна среда и условия; др.
    Съгласно утвърдения Статут на ГКС - ръководният орган е на ротационен принцип между представителите на 11-те неправителствени организации.
    ГКС обсъжда, разработва и предлага конкретни мерки за противодействие и ограничаване на корупцията и подпомага законодателната дейност на Комисията чрез предложения за изменения и допълнения на действащи нормативни актове, изведени както от конкретни сигнали за корупционни практики, така и от специализирани анализи и оценки на законодателството. ГКС постави на обсъждане и дискусия значими обществени проблеми пряко свързани с превенция и противодействие на създадени корупционни практики и формирана корупционна среда.
    По предложения на Гражданския консултативен съвет са разгледани следните законодателни инициативи:
    - изработване на законопроект за публичност на лобистката дейност. Създадена бе работна група към Омбудсмана на Р България, която изработи и съгласува с представители на ЕК в Брюксел проектозакон за публичност на лобистката дейност. В началото на м. ноември 2006 г., проектозаконът бе представен официално на заседание на КБК, на което се взе решение ГКС да инициира широка обществена дискусия по въпроса с участие на всички внесли сходни законопроекти в НС и представители гражданското общество и неправителствения сектор като цяло.
    - предложения за изменение и допълнение на действащата нормативна уредба във връзка с ограничаването на плащанията в брой, целящи противодействие на корупционни практики. По предложение на БФБЛ и в резултат на съвместните усилия на „Прозрачност без граници” и ПРООН бе направено изследване на правната уредба и най-добрите практики за ограничаване плащанията в брой в ЕО и в националното законодателство на държавите членки на ЕС. На база извършеното експертно – правно изследване на възможностите на нормативната уредба в Р България са направени предложения за ЗИД на част от Законите непосредствено свързани с тази материя. Резултатите от направените изследвания бяха официално представени на заседание на КБК в началото на 2007 г. През м.ноември 2007 г. беше организирана кръгла маса на тема „Иницииране на законодателни промени за ограничаване размера на плащанията в брой, като средство за превенция и противодействие на корупцията”, по време на която представители на неправителствения сектор, на държавни и финансови институции взеха отношение и изразиха становищата на своите организации и институции по този въпрос.
    - пакет от предложения на БТПП, официално внесени в КБК, във връзка със необходимостта от създаване на единни и свързани помежду си централизирани информационни системи - търговски, съдебни, митнически, данъчни и др. регистри, вкл. и кадастър; презумпцията „за мълчаливо съгласие”; ограничаване обхвата на т.нар. лицензионни режими в страната в областта на осъществяване на производствена и търговска дейност; разширяване обслужването по електронен път, като се предлага процедурата по обществените поръчки да бъде компютъризирана.
    - предложения на БСК, официално внесени и разгледани в КБК, във връзка с ограничаване броя на регулаторните режими – лицензионен, регистрационен, разрешителен, уведомителен и удостоверителен; привеждане на всички законови актове в съответствие със Закона за ограничаване регулиращата роля на администрацията, като се въведе наблюдаващ орган (МС), министър, отговарящ за това този Закон да бъде въведен в действие; промени Закона за обществените поръчки - предложение свързано с възможностите за създаване на обществена комисия;
    - предложения и становища относно изменение и допълнение на Закона за обществените поръчки. Организирани бяха две кръгли маси в Народното събрание, на които бяха представени както постъпилите становища по този обществено значим проблеми, така и резултатите от извършените анализите. В резултат на проведените дискусии бе взето решение в началото на м.октомври 2007 г. да се създаде експертна група, която да изработи конкретни текстове за изменение и допълнение на ЗОП, които да бъдат внесени в Народното събрание. В началото на м.ноември 2007 г. експертната група официално представи пред Комисията предложения за конкретни текстове за изменение и допълнение на действащия закон.
    - предложения и становища относно за изменение и допълнение на Закона за политическите партии, и по-специално частта свързана с финансирането на политическите партии;
    Предмет на обсъждане от страна на членовете на ГКС бяха представените резултати от:
    - Извършените проверки на Сметната палата по отношение на предоставените финансови отчети на политическите партии;
    - Дискусията на националния форум Глобален договор +3: "Бизнесът срещу корупцията" и възможности за предприемане на конкретни действия, проведена с активното участие на БФБЛ;
    - Доклада за оценка на корупцията - 2006 на Центъра за изследване на демокрацията, представени в Резиденция Бояна на 23 април 2007 г.;
    - Обществения форум "Необходимост от прозрачност при осъществяване на лобистка дейност";

    Инициативи, които са реализирани по предложения и със съдействието на организации от ГКС:
    - Споразумение между Комисията за борба с корупцията и Асоциация „Прозрачност без граници” за установяване на механизъм за постоянен контакт и сътрудничество в подкрепа на създаването на Център за правна консултация за пострадали от корупция в Република България.
    - Кръгла маса "Обявяване на резултатите от Индекса за прозрачност при финансирането на предизборни кампании" ("Прозрачност без граници" - март 2007 г.)
    - Обществен форум "Необходимост от прозрачност при осъществяване на лобистка дейност" (ГКС - март 2007 г.)
    - "Публичен и медиен мониторинг за превенция на корупцията" (Клуб "Журналисти срещу корупцията" м.април 2007 г.
    - Кръгла маса "Корупцията при обществените поръчки: рискове и противодействие. Развитие на публично-частното партньорство" ( Център за изследване на демокрацията - май 2007 г.)
    - Национална кръгла маса "Корупционни нарушения в сферата на обществените поръчки в България" (ГКС - юни 2007 г.)
    - Кръгла маса на тема „Регулиране и гарантиране на сделките с недвижими имоти” (Френският опит при контрола и гарантирането на пазара на недвижими имоти), с участието на г-жа Натали Жили, Директор по стратегически насоки и клиенти на Депозитната и консигнационна каса на Франция и нотариус Пиер Беке, член на Висшия съвет на Френския нотариат и зам.председател на комисията по Европейските въпроси на Международния съюз на Нотариата. (Клуб „Журналисти срещу корупцията” и Нотариалната камара на Република България – февруари 2008 г.)
    През м. април 2008 г. Комисията за борба с корупцията съвместно с представители на организациите от Гражданския консултативен съвет сформира 2 работни групи, на които им предстои да изготвят предложения за допълнение и изменение на действащата нормативна уредба относно чл.17 „търговска тайна” от Закона за достъп до обществената информация и правила за прозрачност при покупко-продажбата на недвижими имоти (взаимствани от добрите практики на френския опит).



    * * *
    За отчетния период Комисията положи сериозни усилия за повишаване на резултатността от дейността й свързана със законодателната инициатива, провеждането на парламентарен контрол и работа по постъпващите сигнали. Основавайки се на натрупания опит от идентични комисии в 36-то, 38-то, 39-то Народно събрание, Комисията въведе и нови практики в своята дейност, които доведоха и до конкретни резултати. Най-общият анализ на дейността й показва, че и по трите направления е необходимо усъвършенстване на системата за работа и промени, които могат да я направят по-ефективна и по-резултатна.
































    ПРИЛОЖЕНИЕ №1


    Справка анализ за постъпилите сигнали
    за допуснати нарушения от страна на кметове на различни общини
    в Комисията за борба с корупцията

    В Комисията за борба с корупцията за периода 01.09.2005 г. – 15.05.2008 г. са постъпили 81 сигнала за допуснати нарушения от кметове на различни общини при изпълнение на служебните им задължения.
    Постъпилите сигнали са срещу кметове на следните общини: Банско, Плевен - 2, София – Столична община – 3 (2 - Ст.Софиански), Несебър, Долен Чифлик - 3, Видин - 2, Асеновград - 2, Царево, с.Карайсен (Павликени), София област, Велико Търново - 3, Провадия, Сливен - 2, Ветово - 2, Карнобат, с.Радотина (община Ботевград), Варна, Ботевград - 2, Бобошево, Елена (2 сигнала от едно и също лице по един и същи случай), с. Пчелин (община Костенец), с.Горник (община Червен бряг), Своге, Аксаково, с. Челюстница (община Монтана), Якоруда - 3, с. Звънчево – (община Пазарджик), с Русаля (община Велко Търново), Хасково - 6, Мизия, с. Съдийско поле (община Нова Загора), с.Градина (община Долни Дъбник), Благоевград - 2, София - р-н Изгрев, София – р-н Сердика, Шумен, Горна Оряховица, Ценово, с. Руска баня (община Мездра), Свищов, Гоце Делчев, Карлово, с.Драгижево (община Лясковец), Русе, с. Катунци (община Сандански), Мадан, Павел Баня, София р-н Витоша, Ценово, с. Катунец (община Угърчин), Сопот, Пловдив, Самоков, Доспат, Пирдоп, Златарица, с. Идилево (община Севлиево), гр. Добринище, с. Горска поляна (община Болярово).
    От постъпилите сигнали 18 са подадени от общински съветници, както следва:
    Хасково – 6; Долен Чифлик – 3; Ценово- 2; Аксаково, Бяла, Доспат, Карлово, Мизия, Сливен и Сопот по един.
    Комисията се е самосезирала от средствата за масова информация три пъти във връзка с кметовете на В.Търново и Хасково, както и относно дипломата на Областния управител на София.
    Постъпилите в Комисията сигнали съдържат обстоятелства и данни относно:
    - Незаконосъобразни действия и нарушения с корупционен характер - 14
    - Злоупотреба със служебно положение, с цел лична облага - 13
    - Неправомерна продажба на общинска собственост - 7
    - Неправомерно изразходване (усвояване) на общински средства - 7
    - Незаконна сеч - 5
    - Незаконно управление на общинско имущество - 4
    - Незаконно строителство - 5
    - Замени на общински с частни имоти - 3
    - Нарушаване на процедурата по ЗОП - 3
    - Бездействие - неиздаване на разрешения, документи и др. – 3
    - Бездействие по отношение на подаване сигнали - 3
    - Конфликт на интереси при сключване на договор - 2
    - Неправомерно водене на дела - 2
    - Недобросъвестно управление - 4
    - Неизплащане на обезщетение за незаконно уволнение - 2
    - Незаконно придобиване на диплома за висше образование - 1
    - Неправомерно назначение на директор на Диагностично- консултативен център от страна на кмета - 1
    - Бездействие, довело до щети на общински дружества - 1
    - Сигнали не съдържащи данни за нарушения от корупционен характер - 1

    Към 15.05.2008 г. са приключени 53 от постъпилите сигнали. Потвърдени са – 12; частично потвърдени – 5; непотвърдени - 29 и приключени към дело – 7. По един от сигналите Комисията не е предприела конкретни действия, предвид това, че се чакат допълнителни материали.

    От приключените и потвърдени сигнали - образувани проверки, досъдебни производства и наложени наказания, са както следва:
    Образувано дознание по чл.311 от НК – кмет Банско;
    Образувано предварително производство за престъпление по чл.296 - длъжностни лица община Несебър;
    Образувано предварително производство по чл.283 и във връзка по чл.282 ал.2 във връзка с чл.1 от НК – кмет Долен Чифлик;
    Образувани две досъдебни производства - кмет Якоруда;
    Образувани две досъдебни производства - кмет Хасково;
    Възложена проверка на ОДП за престъпление по чл.281, чл.220 и чл.253 от НК – кмет Хасково;
    Образувано досъдебно производство по чл.220 ал.2 от НК – кмет Якоруда;
    Образувано досъдебно производство, с мнение за даване под съд – кмет с.Руска баня;
    Осъден по чл. 311 ал. 1 вр.чл.26 ал.1 вр.чл 20 ал.2 от НК – кмет Ветово (Рейхан Кабил);
    Образувано досъдебно производство по чл. 311 ал. 1 вр. чл.308 от НК - кмет с. Драгижево;
    Проверка за престъпление по служба – кмет Доспат;

    Има една влязла в сила присъда за престъпление по чл. 202, ал. 1, т. 1 от НК на кмета на Ветово. От КУИППД е образувано производство по чл. 3, ал.1, т. 17 от ЗОПДИППД. Установено е имущество на стойност над 60 000 лв. което е значително по смисъла на Закона и за което липсват данни за законни доходи.






















    ПРИЛОЖЕНИЕ №2


    ПРЕПИСКИ С ОБЩЕСТВЕНО ЗНАЧЕНИЕ, КОИТО СА ЧАСТИЧНО ИЛИ НАПЪЛНО ПОТВЪРДЕНИ СЛЕД ИЗВЪРШЕНИ ДЕЙСТВИЯ ОТ КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА


    1. Преписка №010/05г. – срещу Димитър Толев – зам.директор на Агенция „Митници” за нарушения на митническото законодателство и корупционни практики.След проучването на КБК е освободен от длъжността.
    2. Преписка №020/05 г. – срещу управителя на ОДПЗС – В.Търново за присвояване. Образувано е наказателно производство срещу Христослав Тодоров Панов за престъпление по чл.203 от НК, а срещу д-р Георги Парчев – по чл.282 от НК.
    3. Преписка №026/05 г. – срещу бившия управителя Вилфрид Бирк на „ДГФ „Драгжор” ЕООД за документна измама. Образувано е наказателно производство и е внесен обвинителен акт. ОС-Пазарджик е освободил подсъдимия от наказателна отговорност и му е наложил административно наказание.
    4. Преписка №031/05 г. срещу кмета на община Несебър за извършени незаконосъобразни действия. Образувано е наказателно производство срещу длъжностни лица от общината по чл.296 от НК.(за набедяване).
    5. Преписка № 043/05 г., № 124 и №125/05 г. – срещу действия на концесионера „Софийска вода” за неизпълнение на концесионен договор от „Софийска вода” АД – установено е че дружеството отчита нереални данни за инвестиции и подадени водни количества. Основните финансови разчети на дружеството са неприемливи и необосновават двойното увеличение на цената на водата. Експертното становище по преписката е разгледано на заседания на КБК . Образувана е преписка във ВКП, която не е приключена.
    6. Преписка №046/05 г. – предложение за изменение и допълнение на ЗМДТ – прието е Решение №15 от 26.01.06 г. за включване на предложението в законодателната програма на КБК.
    7. Преписка № 048/05 г. – за злоупотреби и присвояване в „Параходство Български Морски Флот” ЕАД. Извършен е извънпланов одит от АДФИ и предварителна проверка от ОП-Варна. Министърът на транспорта е дал указания на дружеството да се подобрят контролните и консултативните функции при сключването на договори за наем на кораби. Тези мерки са довели до подобряване на дейността и до изменение от МТ на Наредбата, която регламентира редът за отдаване под наем на корабите. Образувано е досъдебно производство, което е прекратено с постановление от ОП-Варна и потвърдено от АП-Варна. КБК е изискала извършване на функционален контрол от ВКП и е възложена на ОП-Шумен да се произнесе по двете постановления на прокуратурите от Варна. Поради направен самоотвод на всички прокурори от Шумен, преписката е изпратена от ВКП на Софийска градска прокуратура за произнасяне. Не са получени в Комисията окончателните резултати от функционалния контрол.
    8. Преписка №050/05 г. – за нарушения по ЗОП в община Якоруда. Образувано е наказателно производство в ОП-Благоевград.
    9. Преписки № 070/05 г. и № 985/05 г. – за нарушения на ЗОП в МРРБ при възлагането на обществена поръчка за обект „Рехабилитация на водопровод” в с.Росица. Образувано е наказателно производство за престъпление против данъчната и финансова система.
    10. Преписка № 074/05 г. – за незаконна приватизация на „Пиринхарт” АД- Разлог. Чуждестранните дружества – „Валфин” и „Цвета”, без да са участвали в приватизацията, са изкупили неправомерно акции от него. Предприети са действия от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол и е упражнен контрол по спазване на клаузите на приватизационни договор.
    11. Преписка № 075/05 г. – за корупция в община Видин от кмета на общината и областния управител на Видин – Мартин Дончев. Образувано е в РС- Видин наказателно производство.
    12. Преписка №079/05 г. – за закононарушения и престъпления извършени от изпълнителния директор на Изпълнителна агенция по рибарство и аквакултури към МЗГ – Ерман Мустафов Занков. Образувано е досъдебно производство №187/06г. от СГП за престъпление по чл.282 от НК.
    13. Преписка № 094/05 г. – направено е предложение за изменение на Закона за акцизите и за забрана продажбата на дизелово гориво на дребно в Свободна зона и ГКПП. Сигналът е разгледан на заседание на КБК с участието на зам.министъра на финансите и е изготвен законопроект за безмитната търговия от МФ, приет от НС. Прието е решение на НС за окончателното закриване на безмитните магазини.
    14. Преписка №102/05 г. – в КБК е внесен от н.п.Атанас Атанасов доклад за извършен тематичен финансов одит на Национална служба „Гранична полиция”, относно събирането на държавни такси и отчитане на приходите. Констатирани са нарушения при одита и са предприети мерки от МВР за отстраняването им. Издадено е постановление за отказ да се образува предварително производство от Военна окръжна прокуратура – София. От длъжност е остранен началника на Гранична полиция.
    15. Преписка №106/05 г. – за нарушения на служебните задължения и корупционни практики на служители на общинска администрация в община Мадан. Образувано е досъдебно производство в ОП-Смолян по чл.282, ал.1 от НК.
    16. Преписка № 115/05 г. – срещу длъжностни лица от РПУ- гр.Гурково за извършени от тях действия, с които превишават своите правомощия. Началникът на РПУ- Казанлък е дисциплинарно наказан.
    17. Преписка №133/05 г. – за източване на ДДС от търговски дружества. Възложена е проверка на ОП-Бургас. Образувано е наказателно произвоство, което е спряно за издирване на един от обвиняемите.
    18. Преписка №137/05 г. – срещу митнически служители от РМ – Варна, които с действията си улеснили контрабанда на цигари „Марлборо”. Прокуратурата е отказала да образува наказателно производство, но на митническите служители е потърсена дисциплинарна отговорност.
    19. Преписка № 142/05 г. – за нарушения на ЗОП в Агенция по туризъм установено от АДФИ . Потърсена е административно наказателна отговорност на виновните длъжностни лица.
    20. Преписка №155/06 г. - за допуснати нарушения от длъжностни лица в „Столичен медицински холдинг” ЕАД. Взети са решения от КБК в резултат на които дружеството е приело бизнесплан и действия за прозрачно управление на активите на холдинга.
    21. Преписка № 157/06 г. – КБК се е самосезирала за нарушения на длъжностни лица от Държавна комисия по хазарта. Изискан е доклада на Сметната палата. От КБК са обсъдени мерки свързани с изменение и допълнение на Закона за хазарта и такъв проект е получен от МФ, който е разгледан на заседание на КБК. Работата по този законопроект продължава.
    22. Преписка № 159/06 г. – за приватизацията на „Винтехпром” и неизпълнени задължения от купувача включително и неплащане цената на сделката. Причинена е щета на бюджета в размер на 10 млн. щ.д. Заведени са граждански дела от Агенцията за приватизация и следприватизационен контрол.
    23. Преписка № 161/06 г. – за придобита от областния управител Емил Иванов диплома за висше образование от ВТУ „Св.Св.Кирил и Методий” в изнесена структура на университета. Образувани са преписки в ОП- София, които не са приключени и проверките по тях продължават.
    24. Преписка № 166/06 г. – за получени субсидии от МЗГ без да са изпълнени задълженията във връзка с усвояването на средствата. След проучването на КБК са издадени изпълнителни листи срещу дружествата „Стайл тред” и „Ванко трейд”.
    25. Преписка № 176/06 г. – за злоупотреби със служебно положение от управител на база за отдих при МВР – Варна. След проучване на КБК е извършена проверка от МВР и са установени допуснати нарушения от подп. Н. Илиев и същият е освободен от длъжност.
    26. Преписка № 178/06 г. – за причинена щета на бюджета в размер на 900 000 евро от „Загорка” АД . След проучване на КБК от МФ е разпоредено и от дружеството са заплатени дължимите мита и митни сборове.
    27. Преписка № 180/06 г. – за незаконно строителство в гр.София. След извършеното проучване от КБК и проверка от ДНСК е издадена заповед за спиране на строителните работи от Столична община, район „Красна поляна”.
    28. Преписка №184/06 г. – продажба на задължения на БДЖ ЕАД на частни фирми от НЕК ( цесия). Сигналът е разгледан на заседание на КБК и са взети три решения на КБК №, 27, 34 и на 09. 11.2006 г. Изпратени са писма до Министър председателя и до ВКП. Образувана е преписка в СГП и е извършена проверка по сигнала. На 13.03.2008 г. е получено постановление за отказ да се образува досъдебно производство на СГП – потвърдено от АП- София. Преписката е изпратена отново на ВКП за извършване на функционален контрол върху действията на прокуратурите от по-ниска степен.
    29. Преписка №185/06 г. – за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства. След проучването на КБК и предприетите мерки от МС е внесен законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства.
    30. Преписка № 191/06 г. – срещу управителя на ДКЦ V – „Св.Екатерина” ЕООД – Варна, с оглед на престъпление по чл.282 от НК. Образувано е в ОП-Варна досъдебно производство срещу длъжностни лица от ДКЦ , но при разследването не са били установени данни за извършено длъжностно престъпление и производство е прекратено.
    31. Преписка № 192/06 г. – срещу висши държавни органи от област Видин за злоупотреби с власт и бюджетни средства. Образувано е следствено дело в РП- Видин за престъпление по чл.212 от НК. Делото е било спряно за издирване на обвиняемия Валентин Велков.
    32. Преписка №199/06 г. – за продължаваща дейност на ВТУ „СВ.СВ.Кирил и Методий”- В.Търново за обучение на студенти в изнесени центрове. Образувано е предварително производство от ОП-В.Търново, което не е приключено.
    33. Преписка № 201/ 06 г. – за продадени 50 дка общинска собственост в община Севлиево. Сделката е била неизгодна за общинския бюджет. Извършена е проверка от МФ и от Агенцията за държавни вземания и реалната цена на сделката е събрана от купувача.
    34. Преписка №203/06 г. – за липса на прозрачност при проектите по програма ФАР и разходването на ЕС. Конкретният проект е за „Обучение на 300 помощник учители от ромски произход”, на стойност 1 800 000 лв. на Националния съвет по етнически и демографски въпроси с участието на ВТУ –В.Търново. Сигналът е разгледан на засадение на КБК и резултата от проучването е че е извършено обучение без да има регламент за такава длъжност – помощник учители.
    35. Преписки № 208/ 06 г., . 397/06 г., 507/06г. и №983/07 г. и 1024/07 г.– за “източване на средства” от ТД “Държавен резерв” – гр. Велико Търново и Габрово към външни фирми и изпълнители. Образувано е досъдебно производство от РП – В.Търново. Извършени са ревизии на складове на резерва и са установени липси на стоки от резерва, документни престъпления и измами на длъжностни лица, неизгодни сделки с фирма ВГД”Комерс”-Петрич. Извършен е парламентарен контрол на Държавна агенция ”Държавен резерв и военновременни запаси”. Извършени са данъчни ревизии от НАП. Образувани са наказателни производства в ОП-Плевен, Русе и други 16 прокуратури в страната, които са висящи
    36. Преписка №216/06 г. – срещу председателя на Държавна агенция по туризъм Марио Ал Джибури за това, че е назначен в нарушение на Закона за държавния служител, тъй като бил собственик на фирми. Нарушението е доказано.
    37. Преписка №221/06 г. – за незаконно строителство в гр.София. Изпратена преписката на ДНСК за извършване на проверка. При проверката са констатирани нарушения на ЗУТ и разпоредено е премахване на незаконния строеж и е потърсена административно наказателната отговорност от виновните лица.
    38. Преписка № 227/06 г. – за престъпления извършени от председателя на Кооперация „Миладиновци” с.Миладиновци. Образувано е досъдебно производство в РП-Добрич и е внесен обвинителен акт срещу Борислав Йорданов Атанасов за престъпление по чл.201 от НК.
    39. Преписка №240/06 г. – за корупционни практики в дейността на Националния полицейски синдикат. След извършена проверка от МВР са потвърдени сигналите. Наложено е дисциплинарно наказание „уволнение” на директора Емил Рашев.
    40. Преписка № 242/06 г. – за злоупотреби извършени от изпълнителния директор на Конезавод „Стефан Караджа” с.Стражица, област Добрич. След извършена проверка от МЗП са потвърдени фактите в сигнала и директорът е бил освободен от длъжност.
    41. Преписка № 254/06 г. – за извършени престъпни действия от генералния директор на НК „Железопътна инфраструктура„. Образувано е досъдебно производство през 2008 г. срещу длъжностни лица от Националната компания за престъпление по чл.219 от НК. Изпълнителният директор е бил освободен от длъжност.
    42. Преписка № 262/06 г. – за извършени злоупотреби на директорката на ОДЗ „Пролет” – гр.София. Столична община. е прекратила договора с директорката след изтичане на неговия срок.
    43. Преписка №267/06 г. – за неефективно управление на бюджетни средства от „РВД” .При проучването от КБК е възложена проверка на Контролния съвет на ДП „РВД” със заповед на Министъра на транспорта. Образувано е в СГП наказателно производство, което не е приключено.
    44. Преписка № 274/06 г. – за допуснати нарушения на ЗОП от кмета на община Ветово, област Русе. Образувано е наказателно производство, което е приключено с осъдителна присъда.
    45. Преписка № 286/06 г. – за злоупотреба със служебно положение от служители на МВР –Бургас. Адресирано е писмо до министъра на МВР – със заповед на министъра майор Галин Згуров е преназначен на по-ниска длъжност.
    46. Преписка № 301/06 г. – КБК се е самосезирала с публикация за цените на тока и причините за увеличениет. Извършено е проучване и на 20.07.2006 г. въпросът е разгледан на заседение на КБК. Изготвен е въпросник до ДКЕВР, МИЕ и НЕК – ЕАД за вземане на необходимите мерки.
    47. Преписка №302/06 г. – за злоупотреби на длъжностни лица от военно поделение в с.Кочово, Шуменска област. При проверката на МО са потвърдени фактите за нарушения и материалите са изпратени на Военна окръжна прокуратура – Варна.
    48. Преписка №303/06 г. – за злоупотреби на длъжностни лица от Дирекция „Национална служба пожарна и аварийна безопасност” – след проверка нарушенията са установени и са наложени административни наказания..
    49. Преписки № 311/06 г., №331/06 г., 658/06 г., 793/06г., 1057/07 г. и 1228/08 г. – за измами в ДФ „Земеделие” по програма САПАРД – преписките са включени в информацията за парламентарен контрол по разходването на средства по тази програма. Искана е информация от ВКП . Прието е Решение №92 на КБК . В два от случаите са издадени постановления за отказ да се образува наказателно производство на АП-Бургас, в останалите случаи са образувани досъдебни производства, които не са приключени. Директорката на ОД на ДФ”Земеделие” - Стара Загора е била освободена от длъжност. КБК настоява пред ВКП да бъдат срочно приключени образуваните дела.
    50. Преписка №315/06 г. – за незаконна сеч от горския фонд – образувано досъдебно производство срещу Върбан Върбанов ( кметски наместник в с.Радотина) и му е наложена глоба.
    51. Преписки №320/ 06 г. и№347/06 г. – срещу директора на ТДД НАП-София че се е облагодетелствал при изпълнение на служебните си задължения . Установено е неправилно съхранение на конфискувани акцизни стоки. Образувани са преписки в прокуратурата. Директорът е бил освободен от длъжност.
    52. Преписка №343/06 г. – за това че 80% от приходите от тези такси от „Пътни такси и разрешителни” не се отчитат в бюджета , а се присвояват от служителите. Извършен е одит от Сметната палата и тези факти са установени при одита. Изготвен е одитен доклад, който е изпратен във ВКП за извършване на проверка.
    53. Преписка №347/06 г. – за необосновани действия и бездействие от страна на магистрати в съдилищата, прокуратурата и РДВР – гр. Варна. Юлиян Стоянов и Матьо Матев са привлечени като обвиняеми за престъпления по чл. 212, ал.4, пр.1 вр.ал.1 вр.чл. 20, ал.2, вр.чл.26 ал. 1 от НК. По досъдебното производство на двамата са взети мерки за неотклонение „задържане под стража”.Разследването не е приключено.
    54. Преписка № 351/06 г. – във връзка със свързани фирми на Центъра за развитие на човешките ресурси по проекти на Европейската комисия. Проверката на МОН е установила, че са създадени предпоставки за конфликт на интереси при провеждането на тръжни процедури и оценки на проекти. Сигналът е потвърден.
    55. Преписка №358/06 г. – срещу “неправомерни” действия на прокурори от Окръжната и Апелативната прокуратура – Бургас по конкретно дело. Разпоредено е образуване на досъдебно производство срещу кмета на общ. Бургас за престъпление по чл.282 от НК.
    56. Преписка №363/06 г. – за нередности от страна на администрацията на Столична община под ръководството на кмета г-н Стефан Софиянски при провеждане на процедура по Закона за обществените поръчки за избор на концесионери, които да балират сметта на общината. При извършения одит на АДВФК са установени административни нарушения за отстраняването на които са дадени предписания.
    57. Преписка №381/06 г. – 200 жители на Кубрат са били измамени от бивш общински съветник да станат поръчители на негови кредити. Внесен е обвинителен акт от РП – Кубрат.
    58. Преписка 407/06 г.- за извършено документно престъпление от директора на областната инспекция по труда – гр. Плевен. Образувано е наказателно производство по чл. 311, ал. 1 от НК срещу Данчо Кънев с мярка за неотклонение и парична гаранция.
    59. Преписка 411/06 г. – оспорват се решения на Поземлената комисия- Варна, потвърдени от съда, с които е направен отказ да бъдат възстановени земи на собствениците. По 6 от разгледаните преписки са постановени решения на ОСЗГ – Варна за признаване правото на собственост върху имоти, попадащи в урбанизираната територия.
    60. Преписка 418/06 г. – срещу осъществена продажба на скрап от “Топлофикация – Сливен” ЕАД на “Полимаркет” ЕООД гр.- Стара Загора, при цени три пъти по –ниски от допустимите към момента. Образувано е досъдебно производство срещу неизвестен извършител от РП – Сливен.
    61. Преписка 420/06 г. – Сигнал от изпълнителния директор на “Каучук”АД срещу действията на служител на Комисията за финансов надзор и даденото от него становище № 09-06-140 от 09.06.2006г., в нарушение на ГПК и ЗППЦК. В резултат на тези действия за дружеството са настъпили значителни вреди. Образувано е досъдебно производство срещу Велко Ненов Генчев за престъпление по чл. 219 ал.3 вр.ал.1 от НК от ОП – Пазарджик
    62. Преписка 424/06 г. срещу действията на концесионера на плажа на “Градина” – Кристиян Конджуклиев. Договорът с къмпинг „Градина” е бил предсрочно прекратен. Образувано е дело, което не е приключено.
    63. Преписка №428/06 г. – предложение за безкасово плащане на услуги. От КБК е организирана кръгла маса по темата и са изпратени писма до институции и граждански сдружения за становища.
    64. Преписка №431/06 г. – срещу действия на прокурори от ОП-Русе и АП-В.Търново, във връзка с незаконно строителство. Образувани са две дознания за търсене на наказателна отговорност, след изпратено от КБК до ВКП искане за извършване на функционален контрол върху действията на прокуратурите от по-ниска степен.
    65. Преписка №436/06 г. срещу ректора на СУ „Проф. Д-р Асен Златаров” –Бургас за корупция. От КБК е изпратен сигнала до ВКП. Образувано е наказателно производство срещу ректора и е внесен обвинителен акт по чл.282 от НК.
    66. Преписка № 452/06 г. – срещу кмета на община Якоруда за злоупотреба със средства отпускани за ремонти в общината. Сигнализирана е ОП- Благоевград и са образувани две досъдебни производства.
    67. Преписка №457/06 г. – за корупционна схема при търговете в МЗГ и облагодетелстване на фирма „Агротексим” ЕООД, собственост на началника на Националната растителна защита – Петър Николов. Сигнализирано е МЗГ. Сигналът е потвърден и трудовия договор с длъжностното лице е прекратен.
    68. Преписка №458/06 г. – срещу незаконосъобразните действия на съдружниците на „Еделвайс Китен” ООД, които са довели до заграбване на активите му в с.Китен. Сигналът е изпратен за проверка в МЗГ и фактите са потвърдени. НУГ е сезирало ВКП, тъй като са установени данни за престъпление.
    69. Преписки от №№503, 623, 587, 576,1079, 1321, 1322, 1324, 1325, 1326, 1327, 1328, 1333, 1335, 1336 и 1337 са срещу действия на кмета на Община Хасково. КБК е провела парламентарен контрол, и изнесена приемна в област Хасково. Всички преписки са изпратени за проверка във ВКП, ДАНС и МВР.
    70. Преписка № 519/06 г. срещу бездействие на ДНСК за извършен незаконен строеж. Изпратен е сигнала за проверка на ДНСК , след което са предприети действия за премахване на незаконния строеж.
    71. Преписка № 532/06 г. – за незаконни разпоредителни действия от управителя на „Руно” АД. Изпратена е за проверка на МВР. Фактите са потвърдени и са изпратени в ОП-Габрово. Образувано е досъдебно производство срещу Веселина Димитрова Цолова за престъпление по чл.256 ал.1 от НК.
    72. Преписка № 538/06 г. за резултатите от извършената проверка в „Топлофикация” АД- София от кмета на община София. Проведен е парламентарен контрол в КБК и е прието Решение №66 с препоръки до МИЕ. От АДФИ са извършени финансови инспекции, относно спазването на ЗОП, в резултат на което са установени допуснати нарушения и е потърсена административно наказателна отговороност. Във ВКП е образувано досъдебно производство срещу изпълнителния директор, което не е приключено..
    73. Преписка №574/06 г. за злоупотреби на кмета на община Борован във връзка с разходване на средства отпуснати за бедствия и аварии. Образувано е досъдебно производство срещу Петьо Гацински – кмет на община Борован, област Враца по чл.219 от НК и е внесен обвинителен акт.
    74. Преписка № 597/06 г. относно продажбата на „Булварко” ЕООД. Изпратена е за проверка от ВКП. Преписката е разгледана на СК. Образувано е досъдебно производство.
    75. Преписка № 702/06 г. – за корупционни действия на зам.окръжен прокурор- Бургас . Изпратена за проверка на ВКП. Естановено е че са допуснати нарушения, които са погасени по давност. От ВКП е уведомен административния ръководител на ОП-Бургас.
    76. Преписка № 710/06 г. срещу незаконно придобито имущество от кмета на община Ветово. Изпратена е за проверка на МВР и на Комисията за установяване на имуество придобито от престъпна дейност. Сигналът е потвърден. Установено е имущество над 60 000 лв., за което липсват доказателства за законни доходи. Кметът е осъден с влязла в сила присъда по чл.202 ал.1 от НК.
    77. Преписка №721/06 г. – КБК се е самосезирала и е изискала доклад на Сметната палата за резултатите от одита в Община В.Търново. Изпратена е проверка на ВКП. Издадено е постановление за отказ да се образува наказателно производство на ОП-В.Търново, потвърдено от АП-В.Търново. ВКП при осъществения функционален контрол е възложил допълнителна проверка и е отменил постановленията за отказ да се образува досъдебно производство.
    78. Преписки № 735/06 г. и № 979/07 г. за умишлено източване капиталите на „Булгартабак” –„Юрий Гагарин”- Пловдив. Изпратена е за проверка на МВР и ВКП. Образувано е досъдебно производство срещу длъжностни лица от „Булгатабак – холдинг” АД, за престъпление по чл.203 от НК.
    79. Преписка №753/06 г. срещу бившия управител на „Минерална вода Княжево” ООД за извършени неправомерни действия. Изпратена е за проверка в РП-София. Образувано е досъдебно производство срещу Йордан Манчев и внесен обвинителен акт в РС- София . Договорът за концесия е прекратен с решение на МС.
    80. Преписка № 764/06 г. срещу незаконни действия на кмета на община Якоруда. Изпратена е за проверка на ОП-Благоевград. Образувано е досъдебно производство и е внесен обвинителен акт срещу три длъжностни лица от общината по чл.202 от НК.
    81. Преписка № 830/07 г. за корупционно поведение на директора на Стопанска професионална гимназия „Атанас Буров”- Панагюрище. Изпратена е за провера в ОП- Пловдив. Образувано е досъдебно производство по чл.282 от НК
    82. Преписка №863/07 г. – сигналът е Николай Камов с искане ежегодно да бъдат публикувани списъци с първите 100 най-големи български и чуждестранни потребители на средства чрез Еврофондовете. Отправено е такова искане до МС, прието становище за публикуването им.
    83. Преписка №886/07 г. за закононарушения в дейността на дирекция „Международно правна закрила на детето и международно осиновяване” в МП. Проведен е парламентарен контрол. Нарушенията са установени и доказани. Образувано е досъдебно производство. Освободени са отговорни длъжностни лица от МП.
    84. Преписка № 966/07 г. – срещу действията на кмета на с.Драгижево, ообщина Лясковец, област В.Търново. Образувано е досъдебно производство и е внесен обвинителен акт от ОП-В.Търново по чл.311 от НК.
    85. Преписка № 971/07 г. – за обучение на студенти в СА „Д.А.Ценов” – Свищов, в нарушение на ЗВО. Образувано е досъдебно производство за престъпление по чл.212 от НК
    86. Преписка №981/07 г. – за данъчни нарушения и престъпления свързани с данъчната и финансова система в Благоевград. Извършени са данъчни ревизии на 6 юридически и 8 физически лица, при които са установени данъчни задължения. Съставени са ревизионни актове и сумите са събрани от длъжниците.
    87. Преписка №1016/07г. – за корупционни действия на директора на Държавно предприятие „Държавна дивечовъдна станция – СЕСЛАВ”- гр. Кубрат. Образувано е досъдебно производство в ОП-Разград.
    88. Преписка №1025/07 г. – престъпни схеми за присвояване на гори и земи, незаконни замени в с.Долни Лом, област Видин. Сигналът е изпратен до ВКП и ОП-Видин. Образувана е преписка, която не е приключена.
    89. Преписка №1032/07 г. – за незаконна сеч и облагодетелстване на „Габровница” АД. Образувано е досъдебно производство по чл.235 и 236 от НК и са съставени актове от РУГ за административно наказателна отговорност.
    90. Преписка №1055/07 г. – срещу ръководството на Специализирана болница за пневмо-фтизиатрични заболявания ООД- Велинград за безстопанственост. Образувана е преписка в ОП-Пазарджик. Постановлението за прекратяване е било отменено и е разпоредена допълнителна проверка която да се извърши от СГП.
    91. Преписки №005/2005 г. , №035/05г и №1059/07 г. - срещу Стефчо Стоянов от гр.Долни Чифлик, област Варна за сключена неизгодна сделка с общински имот в с.Шкорпиловци. Образувано е досъдебно производство срещу кмета на общината по чл.282 от НК. Внесен е обвинителен акт и е постановена осъдителна присъда. Поради неоснователно забавено приключване на разследването от 2006 г. до 2008 г. е информиран Инспектората към ВСС.
    92. Преписка №1086/07г. – относно ВиК „Йовкоовци”- В.Търново за допуснати нарушения от управителя на дружеството. Извършена е ревизия от НАП и съставени 22 акта срещу управителя на дружеството.
    93. Преписки №1090/07 г. и №1121/07г.– за корупционна схема на служители от ТД „НАП”- Силистра и ТД”НАП”- Бургас. Проведено е заседание за парламентарен контрол на КБК. Изготвени са писма до МФ и НАП с предложени конкретни мерки в изпълнение на Решение №75 на КБК. Мерки са предприети от МФ и ВКП. Променен е начина на работа в териториалните дирекции и е осигурена по-голяма събираемост на публичните вземания. Образувано е досъдебно производство срещу Гюнай Сефер за престъпление по чл.255, ал.1 от НК, което не е приключено.
    94. Преписка №1093/07 г. – срещу ръководството на ТУ-Варна за нарушения на ЗУТ. Извършена е проверка от ДНСК. Установени са нарушения и са съставени 2 акта за административно наказателна отговорност на виновните длъжностни лица., премахнат е незаконния строеж и е издадена забрана за ползването му.
    95. Преписка №1102/07 г. – за корупционни практики на учители в Софийска професионална гимназия по електроника „Джон Атанасов”. Изпратена е за проверка на ВКП. Образувано е досъдебно производство срещу неизвестен извършител, което не е приключено.
    96. Преписка №1103/07 г. – срещу кмета на община Доспат за извършени незаконни действия при управлението и разпореждането с общинското имущество. Образувано е досъдебно производство от ОП- Смолян срещу Красимир Смилков Долев от гр.Доспат по чл.283а, т.1 във вр. с чл.282, ал.2 от НК.
    97. Преписка №1119/07 г. – за нарушения на ЗОП при възлагане на обществена поръчка за проектиране на нова сграда на Националната художествена академия. Искана е информация от МИЕ, МК, АДФИ, АОП. Установени са нарушения на ЗОП. Преди да бъде съставен акт за административно нарушение сключения договор между НХА и „Стефан Добрев – архитектура и дизайн” ЕООД за проектиране е бил прекратен с решение на Академичния съвет. Нарушението е отстранено.
    98. Преписка №1122/07 г. – за нарушения на ЗОП при възлагане на обществена поръчка от МОН. Изпратена е от КБК на АДФИ за извършване на финансова инспекция. Образувано е производство в Комисията за защита на конкуренцията, което е прекратено с определение, след отстраняване на нарушението.
    99. Преписка №1124/07 г. – срещу бездействие на прокурор от СГП по образуваното дело срещу Красимир Гергов и Кирил Гоцев – директори на БНТ. От КБК е изпратен сигнала до ВКП и е получена информация, че е образувано досъдебно прозводство.Разследването по делото продължава.
    100. Преписка №1127/07 г. – срещу злоупотреби от кмета на община Златарица. Искана е информация от Сметната палата, от АДФИ и от ОП-В.Търново. Образувано е досъдебно производство в РП-Елена, което не е приключено.
    101. Преписка №1153/07 г. – за нарушения на ЗОП при възлагане на обществена поръчка от МФ. Изпратена е до АДФИ за извършване на финансова инспекция. Съставен е доклад на 17.06.2008 г. за резултатите. Констатирано е че процедурата по ЗОП е прекратена в нарушение на закона. Съставен е акт за административно наказателна отговорност на виновното длъжностно лице.
    102. Преписка №1163/07 г. – срещу дейсотвия на магистрати от В.Търновски и Ловешки съдебни райони, които са станали причина за причиняване на щети на общинското имущество на община Свищов. Образувано е досъдебно производство, което е разследвано от 2002 г. до 2008 г. Не е приключено, поради спорове за подсъдност на прокурорите и съдиите. От получения отговор на 07.05.2008 г. от Апелативна прокуратура – В.Търново се установява, че срокът на разследването е продължен с още 6 месеца, считано от 25.03.08 г.
    103. Преписка №1164/07 г. – за нарушения на ЗОП по възложена обществена поръчка от община Пловдив за изграждането на завод за преработка на битови отпадъци в с.Шишманци. Искана е информация от АДФИ и ОП-Пловдив. Извършена е финансова инспекция. Установени са нарушения на ЗОП. Съставени са актове по ЗАНН. В прокуратурата е образувана преписка, която не е приключена.
    104. Преписка №1175/08 г. – КБК се е самосезирала с публикация във в-к „Капитал” за Фонд „Републиканска пътна инфраструктура”. От КБК е искана информация от АДФИ, МФ, МРРБ и МВР. На заседание на КБК от 07.02.2008 г. е взето е Решение №78 да се изиска от МФ да предприеме действия, които да осигурят по еднакъв начин прилагането на чл.29а ал.2 от Закона за държавния служител. Изпратено е писмо до Министър председателя и до Председателя на Комисията за превенция и противодействие към МС, с искане да се получи информация от всички ведомства и агенции, относно наличие на конфликт на интереси. Получен е отговор от АДФИ, че през м.юни 2008 г. е възложена финансова инспекция във Фонда. Образувано е досъдебно производство във ВКП, което не е приключено.
    105. Преписка №1176/08 г. – КБК се е самосезирала за изработване на законопроект за изменение и допълнение на Закона за достъп до обществената информация. Законопроекта е изработен от работна група. Разгледан е на две заседания на КБК и е внесен в НС за разглеждане и приемане.
    106 Преписка №1183/08 г. – срещу председателя на кооперация „Берковски” с.Берковски, община Попово за злоупотреби. Извършва се проверка от Военно окръжна прокуратура – Варна. Направен е самоотвод от всички прокурори от гр Търговище. Проверката не е приключена.
    107 Преписка №1193/08 г. . за наличие на конфликт на интереси в Агенция “Митници”. Извършена е проверка от Инспектората на МФ. Сигналът е потвърден. Извършени са кадрови промени в агенцията.
    108. Преписка №1197/08 г. – за корупционна схема в Митническо бюро – Горна Оряховица. Възложена е проверка на ДАНС през м.03.2008 г., която не е приключена.
    109 Преписка № 1228/08 г.- срещу Владимир Карамишев – зам.изпълнителен директор на Агенция „САПАРД”. Изпратена е на ВКП за извършване на проверка през м.03.2008 г., която не е приключена.
    110. Преписка №1230/08 г. – срещу ръководни длъжностни лица от БНР за допуснати нарушения на ЗОП. Възложена е проверка на АДФИ на 03.06.2008 г. в БНР, която не е приключена.
    111. Преписка №1243/ 08 г. – за допуснати нарушения при усвояване на средства по програма ИСПА. Изпратена е за проверка на 21.04.2008 г. ОП-Русе и на МОСВ. Проверките не са приключени..
    112. Преписка №1282/08 г. – за незаконно строителство на асфалтова база от „Пътища и мостове” ЕООД – Варна в гр.Дебелец. Изискана е проверка от ДНСК и от ОП- В.Търново. Нарушението е потвърдено и строежът е премахнат. На нарушителите са съставени актове за административни нарушения. Образувано е досъдебно производство. Нарушението е отстранено след извършените действия от КБК.
    113. Преписка №1296/08 г. – за приватизацията на „Терем” ЕАД. От КБК е изискана информация от Агенцията за приватизация и становище от МО. Установено е че през 2004 г. е дадено съгласие от АП на МО да се преобразува „Терем”ЕАД по реда на чл.262 г от ТЗ – чрез отделяне. Допуснато е заобикаляне на ЗПСПК и регламентираната процедура за приватизация и за разпоредителни сделки с дълготрайни активи на дружеството. Преписката е изпратена на ВКП.
    114. Преписка №1298/08 г. – за извършена продажба на 650 дка държавна земя предоставена за ползване от Института по земеделие – Карнобат. Изискана е информация от НЦАН и от МЗХ. Утановено е че земята е предоставена на СИС „Индустрийс” през 2005 г., със заповед на министъра на земеделието М.Дикме. Извършена е замяна, която е неравностойна и с ниско качество, което не удовлетворява института, с оглед научните му задачи.

    ЗАБЕЛЕЖКА: Преписките поредни номера от № 108 до № 114 КБК приема, че са резултатни, тъй като своевременно са започнати действия от компетентните органи за разследване на казусите и разследването продължава в законоустановените срокове.


    Комисия за борба с корупцията



















    ПРИЛОЖЕНИЕ №3


    ПРЕПИСКИ С ОБЩЕСТВЕНО ЗНАЧЕНИЕ, КОИТО НЕ СА ПРИКЛЮЧЕНИ ИЛИ СИГНАЛИТЕ СА НЕПОТВЪРДЕНИ СЛЕД ИЗВЪРШЕНИ ДЕЙСТВИЯ ОТ КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА


    1. Преписка № 051/ 05 г. – за безстопанственост от управителя на „Брилянт” ЕООД с.Крушето, в.Търновска област. Преписката е изпратена на СГП за извършване на проверка. Получена е информация за издадено постановление за отказ да се образува досъдебно производство по чл.219 и 220 от НК
    2.Преписка №067/05 г. – за корупция в държавната администрация в МФ и Агенция „Митници”. Сигналът е разгледан на заседание на КБК на 23.02.2006 г. и е взето решение №19 .Изпратен е в МФ за предприемане на мерки, но такива не са предприети от министерството.
    3. Преписка №162/05 г. – срещу кмета на община В.Търново. В сигнала се твърди, че е закупил апартамент на сина си на символична цена от 7000 лв. Образувано е досъдебно производство за престъпление по чл.282 от НК, но е прекратено от ОП-В.Търново. Постановлението е потвърдено от АП-В.Търново.
    4. Преписка №163/05 г. – за това че с решение на МС е дадена на концесия над 1400 дка земя край Несебър на офшорна фирма. Образувано е административно дело във ВАС през 2005 г.- №1120/2005 г., което не е приключено.
    5. Преписка №194/05 г. – срещу становището на МОСВ относно използването на цианиди за проучване на подземни богатства в района на с.Попинци от фирма „Мартерн” по договор от август 2004 г. Изпратено е писмо до МИЕ, но не е получен отговор за предприети мерки от министерството.
    6. Преписка №222/05 г. – срещу бившия изпълнителен директор на АЕЦ „Козлодуй”. Образувано е досъдебно производство по чл.282 от НК, което е прекратено.
    7. Преписка № 257/05 г. – за незаконна сеч от управителя на „Напоителни системи”- клон В.Търново. Образувано е досъдебно производство в ОП-В.Търново, през 2005 г., което не е приключено.
    8. Преписка №270/06 г. – за сключени 5 договора с фирми на Шимон Шавес и за приведени над 168 000 долара по договорите. Искана е информация от МФ. Договорите са получени в КБК, но няма становище на министерството за допуснати нарушения.
    9. Преписка №334/06 г. – за закононарушения в дейността на „Юниън Телевижън” АД. Изпратена е за проверка на ВКП. Възложена такава, но от 2006 г. не е приключена.
    10. Преписка №340/06 г. – срещу кмета на община Варна за загубени акции на общината в две дружества „Търговски дом” АД и „Варна газ” АД. Сигналът е изпратен на ОП-Варна. Образувано е досъдебно производство срещу длъжностни лица от общината по чл.203 от НК през 2006 г. Прекратено е поради липса на доказателства за извършено престъпление. При проучването на КБК се установи, че получателят на акциите ги е дарил по-късно на община Варна.
    11. Преписка №357/06 г. – за злоупотреби от директора на РМД – Пловдив – Павел Тонев и зам.директора – Филип Кляшев. Изпратена е за проверка във ВКП. Възложена е от прокуратурата проверка на РЗ”БОП”, която не е приключена от 2006 г.
    12. Преписка №361/06 г. – срещу длъжностни лица от община Варна и от МОН във връзка с разпореждане с имот. Възложено на Министъра на МОН да бъде извършена проверка. Започната е такава, но не е приключена от 2006 г.
    13. Преписка № 362/06 г. – за данъчни измами от управителя на дружество „Ракон трейд” АД – София. Възложена е проверка на ВКП. Зпочната е проверка от Главна дирекция ППРООРП, но същата не е приключена от 2006 г.
    14. Преписка №382/06 г. – нарушения от длъжностни лица в Поземлената комисия в община Бургас във връзка с възстановяването на земеделски земи. Изпратена е за проверка в ОП-Бургас. Образувана е преписка, която е приключена с отказ да се образува досъдебно производство. .
    15. Преписка №395/06 г. – за допуснати закононарушения от длъжностни лица в ЛКК”Гъмза”, в резултат на които имуществото на кооперацията се разграбва. Сигналът е разгледан на заседание на КБК и в Съвета за координация към КБК и е изпратен за проверка от ВКП . Образувани са досъдебни производства, част от които не са приключени от 2006 г.
    16. Преписка №409/06 г. – за незаконна сеч извършвана от длъжностни лица в Държавно лесничейсво с.Розино, община Карлово. Изпратена е преписката на ВКП за извършване на проверка. Образувано е досъдебно производство №814/2006 г. , което не е приключено.
    17. Преписка №568/06 г- за корупционни действия от прокурори от Районна прокуратура – Пловдив. Изпратен е сигнала на Главния прокурор за проверка. При проверката е установено, че в ОП и АП-Бургас са прекратени образувани досъдебни производство, поради изтекла давност. След осъществения контрол от ВКП е разпоредено да се образуват досъдебни производства. Сроковете им са продължавани многократно и не са приключени от 2006 г.
    18. Преписка №645/06 г. – срещу кмета на община Асеновград за неодобряване изменението на ПУП. Изпратена е преписката на Областния управител – Пловдив за проверка. Не е получен отговор и не е изразено становище по фактите на сигнала.
    19. Преписка №742/06 г. – за наличие на конфликт на интереси в РМД – Русе и РМД- София. Изпратена е за проверка на МФ, МВР. Във връзка с този сигнал КБК е информирала министър председателя и Дирекция „Главен инспекторат” при МС, с оглед да бъде изискана от тях информация от всички централни ведомства и агенции за наличие на конфликт на интереси . Получена е в КБК само информация от МФ, в която е изразено становище че не е налице конфликт на интереси в двете РМД. Получена е информация и от МВР, в която е посочено, че в техните сруктури не е налице конфликт на интереси.
    20. Преписка №743/06 г. – за неизгодна приватизация на Авиокомпания „Балкан”. Изпратена е преписката на ВКП. Образувано е досъдебно производство от 2001 г., чийто срок е продължаван многократно и разследването не е приключено.
    21. Преписка №767/06 г. – за неизгодни сделки за приватизация на електроразпределителните дружества. Изизискани са от Агенцията за приватизация договорите за приватизацията на тези дружества. Получени са в КБК договорите. Не е изразено становище от АП относно законосъобразността и целесъобразността им.
    22. Преписка №999/07 г. – за създадени корупционни условия в дейността на Бизнес Център за подпомагане на малки и средни предприятия в гр.Русе. Възложена е проверка на АДФИ. Започнала е финансова инспекция , но не е приключена.
    23. Преписка №1117/07 г. - относно придобити имоти от магистратити в София. В сигнала са посочени конкретни имоти и имена на съдии и прокурори. Изпратена е преписката за проверка на Главния прокурор. От ВКП е получена „резолюция”, че след като „ преписката е обсъдена на съвещание на секторните ръководители във ВКП е прието, че липсват факти, които дават основание за извършване на проверка”.
    24. Преписка №1001/07 г. – за нарушения допуснати от длъжностни лица от община Пловдив по ЗОП, превишаване на права и в резултат на това си набавили облаги в значителни размери. Изпратена е на ВКП за проверка, която не е приключена.
    25. Преписка №1003/07 г. – за незаконосъобразни действия на служители от община Котел при търговете за отдаване под наем на общински имоти. Възложена е проверка от РП-Котел на МВР. Проверката не е приключена от м.юни 2007 г.
    26. Преписка №1004/07 г. – за незаконна сеч в Държавно лесничейство Павел Баня. Изпратена е на ОП и АП-Пловдив за извършване на проверка. Образувана е преписка , която въпреки че е водена на специален отчет, не е приключена от 2007 г.
    27. Преписка №1009/07 г. – за злоупотреби и корупция и измами с ДДС от длъжностни лица и дружества от гр.Видин. В сигнала се твърди, че директорът на ОДП-Видин е бездействал, въпреки получените сигнали за тези нарушения. Изпратена е на ВКП за извършване на проверка, която не е прикрючена от 2007 г.
    28. Преписка № 1016/07 г. – за корупционни действия от директора на Държавно предприятие „Държавна дивечовъдна станция” СЕСЛАВ – Кубрат. Изпратена е на ОП-Разград за проверка. Образувано е досъдебно производство, което не е приключено от 2007 г..
    29. Преписка №1025/07 г. – за престъпна схема за присвояване на гори и земи в с.Долни Лом, Видинска област. – Изпратена е за проверка на ВКП. Извършва се проверка от РП- Видин, но не е приключена от м.юли 2007 г.
    30. Преписка №1030/07 г. – за корупция на длъжностни лица от община Благоевград. Изпратено на МЗГ и на ВКП. Проверките не са приключени и в КБК не е получена информация за резултати по преписката.
    31. Преписка №1038/07 г. – срещу незаконни действия на кмета на община Ценово, Русенска област. Изискана е информация от Областния управител на област Русе и ОП-Русе. Не е получена информация за резултатите от проверките.
    32. Преписка №1042/07 г. – за нарушения в Областна администрация – Варна при провеждането на конкурси за отдаване на плажната ивица за стопанисване от търговски дружества. Изпратена е на МРРБ за становище и на Областна администрация – Варна. Не са получени становища и не са извършени проверки.
    33. Преписка №1043/07 г. – за извършено преобразуване на държавна и общинска земя от публична в частна собственост в землището на гр.Хисаря . Изпратена е на ВКП за проверка. Образувана е преписка в ОП-Пловдив. От м.юли 2007 г. не е приключена.
    34. Преписка №1046/07 г. – за издадени дипломи с невярно съдържание за завършено средно образование в София. Изпратена е на МОН и на ВКП за извършване на проверки. В АП-София е бразувана преписка, проверката по която не е приключена от 2007 г.
    35. Преписка №1048/07 г. – за корупционни действия на директорката на ОУ „Кл.Охридски” с.Крушовене, община Долна Митрополия, област Плевен. Изпратена е преписката на МОН и на РП-Плевен . Образувана е преписка в РП-Плевен, която не е приключена от 2007 г.
    36. Преписка №1050/07 г. – за конфликт на интереси на председателя на БЛС – д-р Кехайов. Изпратена е преписката за становище до УС на БЛС, до Столична лекарска колегия. Изпратена е и до МВР и до АДФИ за извършване на проверка по ЗОП във връзка с доставките на горива в болничните заведения от търговски дружества собственост на Андрей Кехайов . Установени са при проверките нарушения на ЗОП, но не са съставени от АДФИ актове за административни нарушения, поради изтекла давност по ЗАНН.
    37. Преписка №1054/07 г. – срещу закононарушения извършени от кмета на с.Катунец, община Угърчин и срещу прекратената преписка от ОП-Ловеч. Изпратена е преписката за извършване на проверка от ВКП. В КБК е получена информация, че преписката е изпратена на ОП-Ловеч, по компетентност. Не е получен резултата от проверката.
    38. Преписка №1069/07 г. – срещу деактуването на пясъчните дюни и пясъчната ивица в Слънчев бряг и застрояването им. Изискани са становища от МОСВ и МРРБ. Не са получени в КБК исканите становище от 2007 г.
    39. Преписка №1075/07 г. – за закононарушения в ТПК „Хр.Ботев” гр.Враца и разпродажби на имуществото й. Изпратена е преписката на ОП-Враца. Извършва се проверка от РП-Враца, която не е приключена от 2007 г.
    40. Преписка №1080/07 г. - за закононарушения от кмета на район Банкя и бездействие от кмета на Столична община по тези сигнали. Искано е становище от кмета на Столична община и след получаването му преписката е изпратена на СРП за проверка. Не е получена информация за резултатите от проверката.
    41. Преписка №1098/ 07 г. – срещу Академичния съвет на ВТУ „Св.Св.Кирил и Методий” – В.Търново, за това че не изпълнява решение на съда. Изпратена е на РП-В.Търново за проверка и на МОН за становище. От прокуратурата е издадено постановление за отказ да се образува досъдебно производство, а в отговора на МОН се съдържа станъвище, че след като приключи съдебния спор министерството ще предприеме действия по ЗВО. Не е получен отговор за предприети действия.
    42. Преписка №1114/07 г. – за забавено разследване от Разградска окръжна прокуратура срещу Иван Тодоров Стойчев, образувано за присвояване и документна измама. Изпратен е сигнала на ВКП за извършване на служебна проверка, при която се установи, че от 1993 г. делото не е приключено до м.авгус2007 г. След функционалния контрол от ВКП ( извършено по искане на КБК) е внесен обвинителен акт в ОС- Разград. В съда делото е отлагано до м.март 2008 г. и не е постановена по него присъда.
    43. Преписка №1133/07 г. – за ефективността от дейността на общинското предприятие „Паркинги и гаражи” ЕАД към Столична община. Преписката е изпратена на кмета на Столична община за становище. Получена е информация от дружеството, но поради нейната непълнота са поискани допълнителни сведения. Преписката не е приключена.
    44. Преписка №1199/08 г. – за корупционни схеми за измама с ДДС в РД на НАП. Изпратена е за проверка на ДАНС, която не е приключена.
    45. Преписка №1200/08 г. – за корупционни практики на съдии от Врачански окръжен съд. Изпратена е за проверка на Комисията за борба с корупцията и професионалната етика към ВСС, до Инспектората към ВСС и до МВР. Причината да се изпрати на МВР за проверка е че първите два адресата уведомиха КБК, че нямат компетенции да извършват проверка.
    46. Преписка №1210/08 г. – срещу незаконосъобразни действия от кмета на община Банско и незаконосъобразни решения на ОбС – Банско, във връзка със сделка на имот в гр.Добринище, въпреки наличието на договор за дарение и различна воля на дарителя. Изпратена е за проверка на ВКП и за извършване на функционален контрол върху дейността на прокуратурите от РП- Разлог и ОП-Благоевград, които са отказали да образуват досъдебно производство.
    47. Преписка №1215/08 г. – за това че ръководството на Оризарната в с.Ковачево, община Септември не спира да работи и замърсява околната среда, въпреки съставен акт от РИОКОЗ – Пазарджик. Изпратена е на министъра на МОСВ за становище и проверка, която не е приключена. Не е получена исканата информация от м.април 2008 г.
    48. Преписка №1224/08 г. – срещу длъжностни лица от РДНСК- Благоевград за корупционни практики. Изпратена е за проверка на Инспектората на МРРБ. Проверката не е приключена от м.март 2008 г.
    49. Преписка №1231/08 г. – за нарушения на длъжностни лица от администрацията на затвора в гр.Варна. Изпратена е за проверка на Министерство на правосъдието Главна дирекция „Изпълнение на наказанията”. Проверката не е приключена от м.април 2008 г.
    50. Преписка №1248/08 г. – срещу действия на магистрати от Свиленград. Изпратена е на Инспектората към ВСС за проверка, която от 19.05.2008 г. не е приключена.
    51. Преписка №1301/08 г. – за давани подкупи на общински съветници и кметове от няколко мандата от община Русе, за да не бъде упражняван контрол върху дейността на фирмата на Антон Антонов, с дейност събиране и обработка на битовите отпадъци. В сигнала се твърди, че в резултат на този неупражнен контрол е придобил значителни имоти и доходи. Изпратена е за проверка на МВР, която не е приключена.
    52. Преписка № 1310/08 г. – за допуснати нарушения от длъжностни лица в Митнически бюра - Пловдив и Свиленград, за конфликт на интереси, фиктивен реекспорт на стоки. Изпратена е преписката на МВР за извършване на проверка, която не е приключена.


    Комисия за борба с корупцията

    Приложение №4


    ОБРАЗУВАНИ ПРЕПИСКИ В КБК ПО СИГНАЛИ КОИТО
    СЪДЪРЖАТ ФАКТИ И ТВЪРДЕНИЯ ЗА ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ОТ ОБЩ ХАРАКТЕР ПРЕЗ ПЕРИОДА – 01.09.2005 г. – 01.09.2007 г.


    На основание чл.12 от Вътрешните правила за работа на Комисията за борба с корупцията тя извършва анализи за противодействие и ограничаване на корупцията, като си взаимодейства със специализираните звена както на МВР, така и на прокуратурата.
    КБК организира своята дейност с разбирането, че взаимодействието на институциите е елемент от изграждането на ефикасна система за защита на правата и свободите на гражданите, разширяването на прозрачността в управлението и ограничаването на корупцията.
    Предмет на настоящия анализ са преписките образувани в КБК, за периода от 01.09.2005 г. до 01.09.2007 г., по сигнали които съдържат данни за престъпления от общ характер и изпратени на Главния прокурор, Върховна касационна прокуратура и различни по степен прокуратури в страната.
    През посочения период в КБК са постъпили общо 1087 сигнала, по които са образувани преписки.
    На органите на прокуратура са изпратени 333 сигнала за извършване на проверки или за получаване на резултатите по образуваните досъдебни производства.
    В КБК е получена информация за последвали действия на компетентните прокуратури по 294 преписки.
    Не е постъпила информация само по 39 преписки. Този незначителен брой се дължи на проявеното разбиране от ВКП, че проучването на КБК по сигналите следва да бъде приключено във възможно най- кратки срокове.
    От постъпилата информация се установява, че прокурорите са образували досъдебни производства по 58 сигнала, издадени са постановления за отказ да се образува наказателно производство по 106 сигнала. Действията свързани с извършването на проверки не са приключени по 130 сигнала.
    От образуваните досъдебни производства 36 са приключени с внесен обвинителен акт в съответния компетентен съд.
    Във връзка с проучването на сигналите и получената от ВКП информация КБК обобщи няколко основни проблема, наличието на които е довело до необосновано (макар и законосъобразно в отделни случаи) забавено разследване на делата и забавено извършване на предварителните проверки.

    Първи проблем

    Поради спор за подсъдност между еднакви по степен или различни по степен прокуратури, досъдебните производства не са приключени през продължителен период от време.
    Пример:
    • В КБК е образувана преписка №040 от м. 10 2005 г. по жалба на Тодорка Димитрова Иванова от гр.Стара Загора.
    В РП- В.Търново е образувана по този сигнал преписка №0316/20005 г., приключена с постановление за отказ да се образува досъдебно производство от 17.03.2006 г. Със същото постановление преписката е изпратена по компетентност на РП-Свищов.
    РП-Свищов също с постановление за отказ да се образува наказателно производство на 10.04.2006 г. прекратява преписката. ОП-В.Търново (по жалба) е отменила постановлението на РП-Свищов на 05.05.2006 г. и е израща преписката на РП-В.Търново за извършване на допълнителна проверка.
    По този начин водените спорове за компетентност на казуса са станали причина от м.10 2005 г. до м.01.2008 г. преписката да не е решена по същество.
    На 29.01.2008 г. КБК е изпратила до ВКП писмо, с което сигнализира за горните обстоятелства с искане да бъде извършен функционален контрол върху действията на прокурорите.

    Втори проблем

    Образувани досъдебни производства и не приключени през периода включен в този анализ.
    Примери:
    • В КБК са образувани преписка №161/06 г. и №199/2006 г. относно незаконосъобразната практика на ВТУ „Св.св.Кирил и Методий” – В.Търново свързана с изнесени центрове за обучение на висшето училище и издадените незаконосъобразни дипломи за висше образование.
    При проучването по преписките е установено, че Комисията за борба с корупцията при 39-то НС през 2003 г. на заседание е разглеждала същия казус.
    ВКП е сигнализирана за тези преписки. От информацията получена в КБК от ВКП се установява, че ОП-В.Търново е образувала досъдебно производство № 346/2004 г., което е било прекратено.
    На 25.05.2006 г. ВКП е разпоредила на ОП.В.Търново да се проведе допълнително разследване с оглед престъпление почл.282 и 219 от НК.
    В РП- Своге е образувана преписка №773/06 г. с оглед престъпление по чл.311 от НК
    Срокът на разследването е удължаван с постановление от 01.09.2006 г. с 4 месеца.
    По одитен доклад на Сметната палата е образувана в ОП-В.Търново преписка №86/06 г., приключена на 24.11. 2006 г. с постановление за отказ да се образува предварително производство. Постановлението е отменено от АП. В.Търново на 05.01.2007 г. и е върнал преписката за допълнителна проверка и ново произнасяне.
    От информацията получена от ВКП (тяхна преписка №1372/07 г. ) от 21.02.07 г. се установява че тази проверка не е приключена.

    • В КБК е образувана преписка №1114/07 г. по сигнал на Радка Желева – Разград.
    От информацията получена в КБК се установи, че е образувано предварително производство №2011 през 1993 г. срещу Иван Тодоров Стойчев в ОП-Разград за престъпление по чл.203 от НК и не приключено до 2007 г. След разглеждане на преписката в Съвета за координация към КБК и извършения функционален контрол от ВКП са предприети действия за приключване на досъдебното производство.
    От получената допълнителна информация на 12.12.2007 г. от ВКП се установи, че образуваното сл.д.№2011/1993 г. е приключено на 17.08.2007 г. и е внесен обвинителен акт в Окръжен съд – Разград и че е насрочено за съдебно заседание на 04 и 05.12.2007 г.
    В КБК постъпиха допълнителни материали и нов сигнал от Радка Желева, които сочат на необходимост от извършване на допълнителна проверка от прокуратурата.
    Материалите са изпратени с писмо на КБК до ВКП на 08.01.2008 г. с молба за резултатите да бъде уведомена КБК.
    • В КБК е образувана преписка №1090/07 г. по сигнал на директора на ТД-Силистра – Цолчовска.
    При проучването на сигнала се установи, че е образувано досъдебно производство №177/06г. срещу Гюнай Сефер и др. лица по чл.255 ал.1 от НК. Разследването е било спряно на 18.10.2007 г., на основание чл.244 ал.1 т.3 от НПК, поради неиздирване на съществен свидетел по делото( Сефер).
    След разглеждане на преписката на Съвета за координация на КБК и извършения функционален контрол от ВКП се получи информация от ОП-Силистра че делото е възобновено на 02.11.2007 г. и срокът на разследването е удължен от Главния прокурор с два месеца , считано от м.01.2008 г.


    • Преписки образувани по сигнали свързани с измами при усвояването на средства по програма САПАРД
    - В КБК е образувана преписка №331 на 08.05.2006 г. Изпратена е на ВКП. От информацията до КБК се установи, че е образувано сл.д.№521/05 г.по описа на ОСлК – Сливен по чл.203 от НК и прекратено от РП-Сливен. След проверки на по-горни по степен прокуратури е отменено прекратяването на 17.04.2007 г. и е изпратено за дораследване на ОП-Враца. Делото не е приключено.
    - В КБК са образувани преписки №658/06 г., 793/06 г. и 1057/07 г. свързани с факти за незаконосъобразно усвоени средства по програма САПАРД. От информацията получена от ВКП се установи, че са образувани преписки, но проверките по тях не са приключени.
    - В КБК е получена информация, че след проверка на ОЛАФ от ЕК са спрени 6 проекта по програмата за 11 248 699 лв., поради доказани измами при усвояването на средствата.
    КБК се е самосезирала с 16 публикации в медиите от 2006 и 2007 г. свързани с измами по програмата. От изявленията на прокурор – ръководител на отдел във ВКП „Противодействие срещу организираната престъпност”- Бойко Найденов се установява, че са образувани 11 досъдебни производства за измами на средствата по тази програма в размер на 9 млн.лв. и 1 досъдебно производство за измама в размер на 7.5 млн.лв. и че има внесени в съдилищата 4 обвинителни акта.
    Всички тези дела не са приключени и няма осъдени лица.
    Не са правени последващи изявления от прокуратурата че делата са приключени и че има осъдени лица, нито е постъпила в КБК такава информация.
    • В КБК е образувана преписка №1163/05 г. . – причинени щети на община Свищов чрез престъпна схема на длъжностни лица.
    При проучването по сигнала в КБК се получи информация, че е било образувано Дознание №967/2002 г. по описа на РПУ-Ловеч (прекратено) и Сл.дело№625/2001 г. по описа на ОСлС- В.Търново (разследвано до 27.01.2005 г. – прекратено през 2007 г. от ОП-Ловеч.
    Постановлението на ОП-Ловеч е било отменено с определение от Ловешкия окръжен съд на 03.05.2007 г. Подаден е частен протест срещу това определение от ОП-Ловеч. По протеста е постановено определение от 22.06.2007 г. на Апелативен съд – В.Търново.
    В определението на този съд е прието, че разследването по тези дела е „хаотично”, че не са обсъдени всички необходими доказателства, че имотът е изваден от патримониума на община Свищов чрез една пректъпна схема, в която са участвали различни длъжностни лица от общината и от областна администрация – Ловеч” и е разпоредено да се извърши допълнително разследване.
    КБК е изпратила писмо до Главния прокурор по преписката, след получената по-горе информация, на 18.12.2007 г. с молба да бъде извършена проверка относно законосъобразността на действията на магистратите по посочените досъдебни производства и за резултата да бъде уведомена КБК.
    На 29.01.2008 г. е получена информация от ОП-В.Търново, от която се установява, че в ОП-В.Търново е била образувана преписка №00511/07 г. по същия казус. Издадено е постановление за отказ да се образува досъдебно производство, отменено от АП-В.Търново. Образувано е дознание по чл.282 ал.1 от НК срещу неизвестен извършител на 13. 07. 2007 г.

    • В КБК са образувани две преписки от м.03. и м.07. 2006 г. и са проведени две заседания за парламентарен контрол относно дейността на Държавна агенция „Държавен резерв и военно временни запаси”на 28.09.2006 г. и на 07.06.2007 г.
    От постъпилата в КБК информация във връзка с проучването на сигналите и обстоятелствата изяснени при проведения парламентарен контрол бе установено, че в 21 прокуратури в страната са образувани общо 62 преписки свързани с данни за престъпления от общ характер – чл.219, 203, 212 и 195 от НК от които са причинени щети на държавния резерв.
    По 50 преписки са образувани досъдебни производства, по 8 са изготвени обвинителни актове, 12 следствия и дознания са прекратени, 8 – са спрени и 22 са висящи. Постановления за отказ да се образува предварително производство са постановени по 12 преписки ( такова е издадено и по пр.№208/06 г. на КБК от ОП-Плевен).
    От получената от ВКП информация в КБК на 03.01.2008 г. не се съдържат данни за постановени осъдителни присъди по внесените обвинителни актове.
    Деянията са осъществени за периода от 2002 г. до 2006 г. в различна продължителност, различни райони и различен размер на щетите на Държавна агенция „Държавен резерв и военно временни запаси”.
    Механизмът на причиняването на щетите е един и същ по всички дела. Различието е в характера на стоките –горива, пшеница, метали и др. Ръководните лица от агенцията умишлено са улеснили измамите и присвояванията, чрез отстраняване на организационни спънки, извършени замени на стоки със статут на държавен резерв след деблокиране на количества от него без търг и срещу представени фиктивни банкови гаранции. Създадени са били организирани групи от лица, които чрез използване на документи с невярно съдържание са получили без правно основание имущество, собственост на държавата и са набавили за своите фирми имотни облаги в особено големи размери. Те не изпълнявали задължението да възстановят в складовете и фирмите на държавния резерв същите стоки.
    От изпратената в КБК от ВКП информация се установи, че установените щети са в размери като: 10 млн.лв., 44 585 млн.лв., 5 258 млн.лв.33 999 млн.лв.,1 906 млн.лв. и др.

    Трети проблем

    Не са образувани досъдебни производства поради неприключени проверки.

    Примери:

    • В КБК е образувана преписка №184/06 г. по сигнал относно цесия на задължения на БДЖ ЕАД в размер на 60 млн.лв. на частно търговско дружество „Еврометал” ООД.
    КБК е изпратила преписката на ВКП на 23.11.2006 г. за извършване на проверка, с оглед данни за престъпление от общ характер.
    От получената информация от ВКП се установи, че е образувана преписка №44991 и е разпределена на Специализирания отдел „Противодействие на организираната престъпност, прането на пари и корупцията”.
    По-късно е била изпратена по компетентност на СГП, която е възложила проверка на МВР - ГД „ППООРП”и на Агенцията за държавна финансова инспекция за извършването на проверка по фактите.
    На 08.11. 2007 г. е получена информация от ВКП, че тези проверки не са приключени.
    Цесията е извършена на 27.09.2004 г. На 22.11. 2004 г. министър Николай Василев е разпоредил да бъде спряно изпълнението на споразумението до одобряването му от принципала.
    От момента на извършване на деянието до този момент е изтекъл срок от 3 г. и 4 месеца., а от изпращането на сигнала във ВКП – 1 г. и 2 месеца.
    • В КБК е образувана преписка №048 от 25.10.05 г. относно постъпили сигнали с данни за престъпления от общ характер в Параходство „Български морски флот „ ЕАД –Варна
    КБК е изпратила преписката на Окръжна прокуратура – Варна на 15.11.2005 г.
    По тези сигнали са образувани няколко преписки в ОП-Варна и са възложени проверки по тях - №671/17.04.2006 г., №2040/06 г. и №2598/06 г. , по които са възложени проверка на РУ „Транспортна полиция”.
    Във ВКП са образувани по същия казус преписки №29399/06 г. и №11771/06 г.
    На 16.04.2007 г. Апелативна прокуратура – Варна е определила ОП- Шумен да извърши контрол върху проверката по тези преписки.
    На 05.11.2007 г. е получена информация във ВКП от АП-Шумен, че проверката е възложена на ОДП –Шумен и не е приключена.
    По този начин от 2005 г. до м.декември 2007 г. проверката извършена по тези преписки не е приключена и не е образувано досъдебно производство.
    • В КБК е образувана преписка №597 от 29.08.2006 г.относно продажбата на „Булварко” ЕООД.
    КБК е изпратила преписката до Главния прокурор на 01.11.2006 г.
    От отговорите на ВКП – последният е от 19.02.2008 г. с №577№07 г. се установява, че е възложена проверка на РПУ „Транспортна полиция” – Варна и че срокът на проверката е удължен.
    По този начин от 2006 г. до м.февруари 2008 г. не е образувано досъдебно производство.

    Четвърти проблем

    Постановяване на необосновани прокурорски актове и в резултат на това е забавено разследването на деянията.
    Пример:
    • В КБК е образувана преписка №886/2007 г. относно данни за корупция в дирекция „Международна правна закрила на детето и международно осиновяване” при Министрество на правосъдието през 2006 г.
    При проучването бе установено, че прокурор от СГП е постановил отказ да се образува досъдебно производство по преписка техен №3945/07 г., за престъпления по чл.282 и 283 от НК.
    В КБК постъпи информация от различни източници, която позволи да бъде направен извод, че постановлението на прокуратурата е необосновано – в анализа на доказателствата са обсъждани показания на свидетели, дадени след като е издадено постановлението и не би било възможно да са събрани към този момент, обсъждани в мотивите са и изводи от доклад на дирекция „Главен инспекторат” при МС, въпреки че този доклад е изискан от прокуратурата 8 дни след изготвянето на постановлението.
    Преписката и посочените пропуски на прокурора постановил прокурорския акт бяха предмет на разглеждане на заседание в Съвета за координация на КБК на 05.10.2007 г. В изпълнение на решението ВКП упражни контрол върху действията на прокурора от СГП.
    Постановлението бе обжалвано в Апелативна прокуратура – София от председателя на Асоциация „Семейство за всяко дете”.
    В КБК постъпи последваща информация, че прокурорския акт е отменен и е разпоредена допълнителна проверка по казуса.

    Пети проблем

    Спорове за законосъобразност на прокурорските актове като причина през продължителен период от време те да не влязат в сила.
    Примери:
    • В КБК е образувана преписка 1129/07 г. по сигнал на управителя на „В и К” ЕООД – гр.Кресна срещу действия на прокурори от РП-Сандански, ОП-Благоевград и Софийска апелативна прокуратура.
    По същество: между две търговски дружества има граждански правоотношения – сключен договор, чийто срок е изтекъл на 31.12.2005 г. Договорът е бил анексиран и увеличена цената. Не постъпили никакви плащания за водоснабдяване до 21.02.2006 г. Същият ден управителят на ЕООД – то е бил призоват н РП – Сандански. С издаденото разпореждане от прокуратурата едната страна по договора търпи щети в големи размери и тъй като е общинско дружество то щетите са за общинския бюджет.
    При проучването на сигнала в КБК бе получена информация, че РП-Сандански е образувала преписка №1320/06 г., по която е издадено разпореждане от прокурор, на основание чл.118 т.3 от ЗСВ (отм). По жалба ОП-Благоевград е потвърдила разпореждането ( прокурорът е същия, издал разпореждането в РП-Сандански, но като командирован в ОП). По жалба Софийска апелативна прокуратура е потвърдила тези действия.
    ВАС е бил сезиран с жалба и е образувал преписка №719/2007 – ІІ като е приел, че с новия ЗСВ не е предоставена правна възможност на прокуратурата да се произнася по искания за оказване на съдействие в бързи и неотложни случаи на самоуправно нарушени права. Указание №115/06 г. на ГП, макар да не е отменено също не може да бъде приложено, след като е отпаднало законовото основание, на което е издадено - ЗСВ.
    Междувременно срещу управителят на дружеството е било образувано досъдебно производство по чл.323 от НК.
    От информацията на ВКП получена на 21.12.2007 г. в КБК се установи, че преписката е изпратена на отдел „Инспекторат” при ВКП за произнасяне по законосъобразността на постановените прокурорски актове.
    • В КБК е образувана преписка №019/2005 г. по сигнал срещу кмета на община Плевен за извършено нарушение на служебните му задължения от 2001 г.
    При проучването извършено от КБК е получена информация от ВКП, че преписка е била образувана в РП-Плевен – приключена с постановление за отказ да се образува досъдебно производство. По жалба постановлението е било многократно отменяно от по-горни по степен прокуратури и давани указания за извършване на допълнителна проверка .
    До този момент преписката не е решена в прокуратурата.




    Комисия за борба с корупцията```






























































    Форма за търсене
    Ключова дума