Комисия по политиката при бедствия и аварии
1. Информация на заместник-министър председателя и министър на извънредните ситуации Емел Етем за действията предприети от Министерството на извънредните ситуации и институциите в Република България във връзка с подготовката на държавните структури за работа при усложнена обстановка в зимни условия.
Протокол
от заседание на Комисията по политика при бедствия и аварии
проведено на 22 октомври 2008
В заседанието участваха:
Народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, съгласно присъствен списък.
На заседанието присъстваха още:
1. Емел Етем, заместник министър председател и министър на извънредните ситуации
2. Хасан Хасан, зам.изпълнителен директор на Изпълнителна агенция “Пътна инфраструктура”
3. Веска Янева, Директор Дирекция ”Регионална координация” , МДААР
4. Илия Генчев, Звено “Мобилизационна подготовка”, МДААР
Заседанието се проведе при следния дневен ред:
1. Информация на заместник-министър председателя и министър на извънредните ситуации Емел Етем за действията предприети от Министерството на извънредните ситуации и институциите в Република България във връзка с подготовката на държавните структури за работа при усложнена обстановка в зимни условия.
Вицепремиерът и министър на извънредните ситуации Емел Етем посочи, че подготовката на министерствата и ведомствата за зимния сезон не е достатъчна и с много пропуски, въпреки че тази година тя е започнала по-рано. На 26.09.2008 год., МИС е дало указания на областните управи за превантивни мерки за предстоящия зимен сезон. На базата на постъпилата информация е направен извод, че подготовката за настоящата зима е по-слаба в сравнение с минали години, заяви Емел Етем. Бяха посочени основните тревожни моменти в осигуряването на зимното почистване.
На първо място бе подчертано,че не са завършени ремонтите по републиканската пътна мрежа и полагането на пътна маркировка, което при зимни условия ще затрудни движението. Бе даден пример със ситуацията в Плевенска област, където ремонтът на по-голяма част от третокласната и четвъртокласна пътна мрежа не е приключил.
Министър Емел Етем съобщи,че Националната агенция „Пътна инфраструктура” не е разрешила финансовите си задължения към фирмите извършващи ремонтни дейности и с тези, с които има сключени договори за зимно поддържане на пътищата. Тя потвърди, че има фирми, които не са получили авансово средства за поддържане на пътищата и разпращания за извършени дейности от миналата година. Голяма част от фирмите не са започнали да се подготвят за новия сезон и не са сключили и договори със собственици на техника за зимното почистване. От всички снегопочистващи машини едва 20-30% са готови за експлоатация. Останалите не са ремонтирани, поради липса на средства.
Министърът на извънредните ситуации съобщи, че общините все още не са подписали договори с фирми за зимното почистване на общинската пътна мрежа. В област Видин, например, в нито една от единадесетте общини няма такъв договор, а във Варна- само 3 от 13 общини са с подписани договори.
Друг проблем, който министър Емел Етем посочи, е липсата на паркинги край пътищата за тежкотоварните камиони, където да престояват при спиране на движението.
Не е решен въпросът с изтеглянето на авариралите тежки моторни превозни средства, пречещи на снегопочистващите машини. Тази дейност би следвало да се извършва от фирмите за зимно поддържане на пътищата.
Ако не се вземат спешни мерки от НАПИ, при снеговалеж още през следващите седмици, има опасност да се блокира пътната мрежа, подчерта вицепремиерът Емел Етем. Тя съобщи, че вече са издадени заповеди за подготовка за работа през зимата, актуализирани са областните планове за действие, назначени са комисии, които да извършат проверки на техниката, актуализирани са телефонните указатели на длъжностните лица и пр. Министърът на извънредните ситуации изрази безпокойство, че за пореден зимен сезон рискуваме отново страната ни да бъде блокирана.
Хасан Хасан, зам.изпълнителен директор на НАПИ, заяви, че агенцията предприема действия за преодоляване на значителното закъснение, довършване на ремонтите, обезопасяване на пътищата през зимата, изграждане на снегозащитни огради, премахване на храсти и растителност, нанасяне на пътна маркировка и поставяне сигнализация. Няма да приключат всички ремонти, посочи той. До края на седмицата на фирмите ще бъдат преведени общо12 млн. лева, което е половината от предвиденото за зимната поддръжка на пътищата. Ще бъдат разплатени на фирмите и завършените и фактурирани дейности. Предвиден е коефициент за фирмите, които поддържат пътни участъци с интензивно натоварване, планинските пътища и проходи и места със заледявания и навявания. Нощното дежурство през зимата е възстановено. Зам.изпълнителният директор на НАПИ подчерта, че изтеглянето на камионите е сериозен проблем, тъй като фирмите поддържащи пътищата не разполагат с тежкотоварна техника и кранове. Би трябвало да има план за действие в такава ситуация и локация на тежка техника. Той напомни, че на територията на цялата страна 19 500 км пътища се обслужват от 85 фирми. Само три от тях са с нови договори, след проведени процедури за избор. Те получават авансови плащания, а останалите 82 - договорения ресурс.
Във хода на дискусията, народните представители, поставиха уточняващи въпроси, изказаха мнения, направиха предложения:
Силвия Алексиева изрази тревогата на народните представители за създалата се ситуация и забавянето на подготовката за зимата, за неподготвеността на общините и липсващата маркировка по пътищата. Тя изрази неудовлетворение от липсата на оперативност при поставяне на пътната маркировка, като заяви, че за неспазването на сроковете не само неразплатените средства са причина. С.Алексиева предложи НАПИ да предоставя на Комисията информация за предприетите действия за наваксване на изоставането за подготовката за зимата на всеки десет дни, а МИС- всеки месец. Тя предложи да се ангажира НСОРБ в помощ на общините.
Стоян Проданов отбеляза, че е недопустимо НАПИ да е с временно ръководство и да не разполага с достатъчно компетентни експерти и специалисти. Той постави и въпроса за неоправданото забавяне на подписването на договорите със спечелилите процедурите фирми за поддръжка. Народният представител отбеляза, че е нужно НАПИ да направи отчет на извършеното, организация на предстоящите действия, набелязване на срокове и стриктното им спазване.
Венелин Узунов изнесе някои от проблемите поставени от областни управители, а именно, липса на съвременно оборудване с комуникационни средства и технологии на дежурните в общинските съвети по сигурността; използването на модулите на въоръжените сили при бедствени ситуации; задължителни изисквания към собственици и управители на планински хижи в зимни условия и др.
Петя Гегова също изрази безпокойство за неподготвеността за зимата. Тя постави въпроса дали са разработвани и проиграни ситуации за реагиране за кризисни точки. Тя попита дали е правена равносметка за качеството на зимното поддържане на фирмите през изминалите години и има ли някакви финансови санкции там, където са констатирани нередности. П.Гегова прояви интерес към мерките, които предвиждат МИС и НАПИ с цел областните управители и общините да имат сключени договори, с които да бъде осигурено почистването на пътищата. .
Олимпи Кътев констатира, че критичния анализ на МИС дава представа за тежката и обезпокояваща ситуация. Той предложи народните представители да спрат с критичния тон и да преминат към градивност, като Комисията съсредоточи усилията си и да помогне за решаване на проблемите. Народният представител предложи да се насрочи извънредно заседание, за изслушване на новоизбрания изпълнителен директор, заместник изпълнителните директори и надзорния съвет на НАПИ, както и представители на Дирекция “КАТ” в МВР, във връзка с провеждана проверка на дирекцията в цялата страна, за решаване на сериозната ситуация.
Евгени Чачев цитира чл.24, ал.3, т.14 от Закона за пътищата, който гласи “НАПИ взаимодейства с органите на Министерството на извънредните ситуации и Българската армия за осигуряване на движението по пътищата при стихийни бедствия, крупни промишлени аварии и положение на война”. Той припомни и изискването на закона за стратегия и оперативна програма за пътната инфраструктура, включително и за зимното поддържане. Той предложи да се покани ново ръководство на НАПИ и двамата министри да дадат информация за състоянието на пътищата.
В отговор на поставените въпроси заместник министър председателят и министър на извънредните ситуации Емел Етем отбеляза, че особено важно е да бъдат заделени средства за общините за поддържане на общинските пътища. Бе подчертано значението на отварянето на прохода Хаинбоаз за избягване задръствания през зимата. Министър Етем обърна внимание на възможностите, които дават оперативните програми на ЕС за решаване на много от проблемите в общините.
Народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, приеха единодушно следните:
Решения:
1. Да бъде изслушан изпълнителния директор на НАПИ Иван Атанасов за набелязаните мерки за преодоляване на изоставането в хода на подготовката на за работа при зимни условия.
2. Ежеседмично, всеки понеделник НАПИ да предоставя на Комисията по политика при бедствия и аварии информация за извършеното.
3.
Водил протокола:
Милена Харизанова
Председател
на Комисията по политика
при бедствия и аварии
Венелин Узунов