Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по политиката при бедствия и аварии
09/07/2008
    . Изслушване на заместник- министър председателя и министър на извънредните ситуации Емел Етем за хода на процедурата от страна на Европейския съюз срещу България заради забавянето на въвеждането на единния телефон за спешни повиквания 112, като и за предприетите действия в изпълнение на ангажиментите, поети по глава 19 „Телекомуникации и информационни технологии" от Договора по присъединяване на България към Европейския съюз.


    Протокол


    от заседание на Комисията по политика при бедствия и аварии
    в Четиридесето Народно събрание
    проведено на 9 юли 2008

    В заседанието участваха:
    Народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, съгласно присъствен списък.

    На заседанието присъстваха още:
    1. Емел Етем, заместник- министър председател и министър на извънредните ситуации
    2. Раиф Мустафа, заместник министър на вътрешните работи
    3. Стоян Граматиков, главен директор на ГД “Национална система 112” в МИС
    4. Владислав Прелезов, говорител на МИС
    5. Борис Михайлов, парламентарен секретар, МИС
    6. Слави Колев, Министерство на здравеопазването
    7. Огнян Алексиев, Министерство на здравеопазването
    8. Емил Димитров, експерт, МВР
    9. Снежана Димитрова, директор Дирекция в МС

    Заседанието се проведе при следния дневен ред:
    1. Изслушване на заместник- министър председателя и министър на извънредните ситуации Емел Етем за хода на процедурата от страна на Европейския съюз срещу България заради забавянето на въвеждането на единния телефон за спешни повиквания 112, като и за предприетите действия в изпълнение на ангажиментите, поети по глава 19 „Телекомуникации и информационни технологии" от Договора по присъединяване на България към Европейския съюз.

    Заместник- министър председателят и министър на извънредните ситуации Емел Етем запозна народните представители с основната функционалност на системата за спешни повиквания с единен европейски номер 112, която позволява на гражданите на Република България и чуждестранни граждани, които се намират на територията на страната за поискване на помощ в случай свързани с намесата на службите Спешна медицинска помощ, Полиция, Пожарна, Гражданска защита, БЧК и др. Министър Етем подчерта, че системата 112 не е система предназначена да информира населението за мястото и параметрите на инциденти, тъй като никоя държавна институция няма задължение да подава такова информация към центровете 112.
    Министър Етем посочи, че се подготвя специален закон за система 112, който предстои да бъде внесен в МС, а до месец септември и в НС.
    Бяха споменати и организациите, които имат пряко отношение към изграждането и функционирането на системата за спешни повиквания с единен европейски номер 112, а именно МИС, МВР, МЗ, Държавната агенция за информационни технологии и съобщения в МС и Администрацията на МС, Комисията за регулиране на съобщенията, както и лицензираните телекомуникационни оператори на територията на България. Всяка от посочените организации има своите функции в системата.
    Министър Етем уточни, че са изградени и от 3 юли т.г. вече функционират центровете за приемане на спешни повиквания в гр.София и гр. Русе, които могат да бъдат ползвани от гражданите на 10 области. В процес на изграждане са и останалите четири центрове, като се предвижда от 1 септември т.г. да започнат работа тези в Монтана и Бургас, а от 1 октомври - във градовете Варна и Кърджали. Центровете са взаимозаменяеми при пренатоварване. В процеса на административното осигуряване се провеждат конкурси за оператори, с изискване за владеене на чужди езици и технически познания.
    Министър Етем поясни, че е подготвен график за всяко едно от ангажираните министерства и организации до кроя на годината. Графикът по изграждане на системата за спешни повиквания е предаден в ЕК, за да покаже волята на българското правителство и да затвърди сигурността на партньорите, че България ще изпълни ангажиментите, поети по глава 19 от Договора по присъединяване на България към Европейския съюз. Отправена е покана към комисар Вивиан Рединг, отговорна за информационното общество и медиите в Европейската комисия, да посети България през октомври и да се запознае с направеното.
    Министър Етем напомни и за посещението на българските евродепутати в центъра 112 за запознаване със системата, като МИС е поело ангажимента редовно да им предоставя писмена информация за етапите на изграждане на систематаза спешни повиквания.
    Виципремиерът подчерта, че независимо от забавянето с 8 години на изграждането, България ще има една модерна система за спешни повиквания и може да бъде добър пример за предоставяне услуга, в полза на гражданите и институциите.

    Във хода на дискусията, народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, поставиха уточняващи въпроси, изказаха мнения, направиха предложения:
    Олимпи Кътев изказа задоволство от това, че при инцидента в Челопечене центърът 112 е бил в услуга на гражданите, както и от факта, че правителството е осигурило средствата за изграждането му.
    Анелия Атанасова постави въпроса за защитата от посегателства на системата, техническите възможности за отразяване на номера и мястото на обаждане, както и предвидените санкции за несериозното й използване.
    Силвия Алексиева изрази своята удовлетвореност, че в оперативен порядък народните представители получават допълнителна информация за извършеното до момента по изграждане на системата 112. Тя посочи, че в общественото пространство се наблюдава известен негативизъм за закъснението по изграждането й. С.Алексиева обърна внимание на значението на санкциите в случаи на неправомерно използване на системата, с оглед защитата й. Тя прояви интерес колко често ще се анализира дейността с цел прецизиране на действията и подобрения в системата.

    Предвид инцидента в Челопечене и забавянето в известяване на гражданите, министър Етем посочи, че се търси начин за подобряване на информационния механизъм за оповестяване на населението и даване на препоръки за опазване на здравето и живота в случай на бедствие.
    Министър Етем, отбеляза, че в момента анализа на данните се прави ежедневно, за избягване на грешки и нанасяне на корекции още в начален етап. При включване и на другите центрове ще се вземе решение колко често ще се прави анализ на информацията.
    Министър Етем още веднъж подчерта, че в опростен вид системата е можело да заработи още през 2007 година, но целта е била да се изпълни постановление 192 на МС от 09.08.2007 год. за въвеждане на система за спешни повикания с единен европейски номер 112 и решението на МС от октомври 2007 за поетапно изграждане на центрове за спешни повиквания за система в едно модерно изпълнение.
    Емил Димитров от МВР посочи, че задължението на МВР при изграждането на системата е осъществяване на връзка между областните дирекции на полицията и ПБЗН до районните и общински служби. Защитата на информацията се осъществява чрез криптиране, а във всички центрове електрозахранването е дублирано, както има предвидени и дублиращи телефонни връзки.
    Главният директор на ГД “Национална система 112” Стоян Граматиков съобщи, че от стартирането на системата от 0.00 часа на 3.7.2008 година са обработени 90 хил. повиквания, като 50 хил. са за център София и 40 хил. в център Русе.
    Бе пояснено, че телефоните 150, 160, 166 няма да бъдат спирани поне още 10-15 години. Предложено е в законопроекта за телефон 112, те да бъдат пренасочени към центровете 112, което ще бъде направено от телекомуникационните оператори с технически средства.
    Венелин Узунов, председател на Комисията по политика при бедствия и аварии изрази убеждението, че България ще изпълни своите ангажименти поети в Договора по присъединяване на България към Европейския съюз.

    Народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, приеха единодушно следното становище:

    1. Министерството на извънредните ситуации да предостави на всички народни представители материали за предприетите действия по изграждане на системата за спешни повиквания 112 в изпълнение на ангажиментите, поети по глава 19 „Телекомуникации и информационни технологии" от Договора по присъединяване на България към Европейския съюз.
    2. Препоръчват на Министерството на извънредните ситуации след изграждането на всички центрове, да предприеме информационна кампания за популяризиране на системата за спешни повиквания 112 сред гражданите.
    3. Препоръчват на Министерството на извънредните ситуации при подготовката на Законопроекта за система 112 да обърне внимание на строгостта на санкциите за недобросъвестно използване на системата и начина за тяхното прилагане.


    Водил протокола:
    Милена Харизанова

    Председател
    на Комисията по политика
    при бедствия и аварии:
    Венелин Узунов
    Форма за търсене
    Ключова дума