Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по политиката при бедствия и аварии
26/06/2008
    1. Информация за предварителната подготовка на НС ПБЗН в МВР във връзка с пожароопасния период и готовността на службата за работа при усложнената пожарна обстановка. Докладва комисар Игнатов, зам.директор на НС ПБЗН


    Протокол


    от заседание на Комисията по политика при бедствия и аварии
    в Четиридесето Народно събрание
    проведено на 26.06.2008

    В заседанието участваха:
    Народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, съгласно присъствен списък.

    На заседанието присъстваха още:
    Комисар Асен Игнатов, заместник- директор на НС ПБЗН

    Заседанието се проведе при следния дневен ред:
    1. Информация за предварителната подготовка на НС ПБЗН в МВР във връзка с пожароопасния период и готовността на службата за работа при усложнената пожарна обстановка. Докладва комисар Игнатов, зам.директор на НС ПБЗН

    Комисар Асен Игнатов запозна народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии с превантивната дейност на НС ПБЗН във връзка с пожароопасния сезон и готовността на службата за работа при усложнена пожарна обстановка.Копие от доклада е приложено към протокола.

    Във хода на дискусията, народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, поставиха уточняващи въпроси, изказаха мнения, направиха предложения:
    Олимпи Кътев предложи да се засили ангажираността на областните управители, които със съдействието на МИС и МВР и чрез кметовете на общини и населени места да организират противопожарни инструктажи, скрепени с подписани декларации на инструктираните и да се налагат санкции при неспазването им. Той подчерта необходимостта да се засили ролята на Държавните лесничейства при обучението на гасаческите групи. Олимпи Кътев постави и въпроса за създаване на карта на България, на която да бъдат нанесени всички статистически данни за горски и полски пожари, което би улеснило задачите на НС ПБЗН.
    Анелия Атанасова постави въпроса за превенцията срещу умишлените палежи.
    Митко Димитров прояви интерес за възможностите, които предоставя преработения от Машиностроителен завод в Търговище танк Т55 със 9 тонна цистерна при гасене на пожари.
    Силвия Алексиева посочи, че информацията е много навременна и подчерта необходимостта от широка информационна кампания за заостряне на вниманието на гражданите през пожароопасния период.
    Иван Георгиев обърна внимание да не се подхожда формално към инструктажите в населените места. Той постави въпроса за възможностите за ползване на помощ от съседни на България страни при наличие на такава договореност и отношенията със застрахователни те дружества.
    Венелин Узунов постави въпроса за необходимостта от точен анализ на причините за пожарите, както и важността на просеките през горските масиви за ограничаване на възникнали пожари и възможността за влизане на техника при необходимост. Той подкрепи предложението на Олимпи Кътев инструктажите да бъдат скрепени с подписи на инструктираните.

    В отговор на поставените въпроси комисар Игнатов посочи, че целта на превенцията е да се избегне действия на небрежност, непредпазливост и самонадеяност. Той още веднъж напомни за промените в климата, продължителното засушаване и повишаване на температурите. Отчетено е и наличието на големи необработваеми територии в страната, където тревата и ниските храсти са източници за пожарна опасност. Териториите в България, където статистически най-често се случвали пожари са известни на НС ПБЗН. Обикновено това били места със сериозни засушавания, големи обработваеми площи и специфичен вятър.
    Комисар Асен Игнатов напомни, че в случай на пожар, НС”Полицията” изяснява причините и обстоятелствата за пожарите, а НС ПБЗН предоставя експерти за това.
    Зам. директорът на НС ПБЗН сподели, че службата не разполага с големи ресурси за информационни кампании, затова се стреми да ги направи по-интересни, разнообрази и интригуващи. Такава е кампанията чрез мобилните оператори да се напомня за адекватност в пожароопасна обстановка.
    Относно ползването на помощ от съседни страни, Комисар Игнатов уточни, че НС ПБЗН има договореност с Гърция и други съседни страни, но пожароопасните сезони са общи за всички Балкански страни и когато има пожари в България трудно се пренасочва техника. През миналата година, по време на пожарите чрез МС е осигурен самолет от Русия.
    Комисар Асен Игнатов посочи, че модификациите на Т55-“Нестинарка” е твърде скъп вариант и това е причината да не бъде приет от НС ПБЗН. С МТ имало договореност за подготвяне на противопожарен влак, на който да бъде осигурен коридор на движение при пожари.
    Той отбеляза, че просеките са изключително важни за локализиране на пожарите. Те са в лесоустройствените проекти на горските стопанства, но не всичко, което е заложено в проектите ставало факт.
    Комисар Игнатов посочи, че в много случаи застрахователните дружества принуждават обектите да бъдат приведени към минимален риск и оборудвани с пожароизвестителна техника.

    Народните представители се обединиха около мнението, че е нужно засилване на информационната и превантивна дейност от страна на НС ПБЗН, както и контрола и при умишлените палежи в горски и полски местности. Всички присъстващи на заседанието се съгласиха с необходимостта от засилване строгостта на санкциите за умишлените палежи с оглед похабяването на селскостопанска продукция и избягване на щети за населението.


    Водил протокола:
    Милена Харизанова

    Председател
    на Комисията по политика
    при бедствия и аварии:
    Венелин Узунов
    Форма за търсене
    Ключова дума