Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по политиката при бедствия и аварии
28/05/2008
    1. Информация за работата на Областната управа и общините в област Перник по осъществяваните дейности за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия и аварии на територията на областта.

    2. Оценка, проблеми и тенденции по прилагането на Закона за управление при кризи и Закона за защита при бедствия на местно ниво.

    Протокол


    от изнесено заседание на Комисията по политика при бедствия и аварии
    в Четиридесето Народно събрание
    проведено на 28.05.2008

    В заседанието участваха:

    Народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, съгласно присъствен списък.

    На заседанието присъстваха още:
    Георги Джамяров, Директор на Дирекция в МИС
    Светослав Димитров, Директор на Дирекция в МИС
    Борис Михайлов, парламентарен секретар на МИС
    Ненко Темелков, народен представител 14 МИР
    Иван Димитров, областен управител на област Перник
    Иван Стоицев, заместник областен управител на област Перник
    Ком. Видоловски, директор на ОД ПБЗН
    Георги Иванов, началник РВС, Перник
    Георги Кюркчиев, директор ТД ”Гражданска защита”, Перник
    Кирил Спасов, главен експерт ОМП и УК
    Красимир Борисов, кмет на община Радомир
    Христо Миленков, кмет на община Брезник
    Станислав Николов, кмет на община Трън
    Иван Джагалски, заместник кмет на община Перник
    Димитър Боянов, заместник кмет на община Земен

    Заседанието се проведе при следния дневен ред:

    1. Информация за работата на Областната управа и общините в област Перник по осъществяваните дейности за предотвратяване, овладяване и преодоляване на последиците от бедствия и аварии на територията на областта.
    2. Оценка, проблеми и тенденции по прилагането на Закона за управление при кризи и Закона за защита при бедствия на местно ниво.
    Иван Димитров, областен управител на Перник, запозна народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии с предприетите действия от областната управа, регионалните и местни структури при подготовка на превантивната дейност при бедствия като част от единната спасителна система. Той отбеляза и съществуващото добро взаимодействие и координация между институциите при обучението и подготовката им за участие при управление на кризи и при защита от бедствия.
    Иван Димитров, посочи, че във връзка със законовите изисквания, на областно ниво, са проведени пет обучения, поддържа се областен регистър на потенциално опасните обекти и са разработени планове за реагиране в кризисни ситуации на областно и общинско ниво. Той подчерта, че редица бедствени ситуации, като запалване на градското сметище, големите горски пожари, бедствена ситуация с шалмохранилището “Кудин дол”, обезвреждането на опасни затворени съдове с неизвестно съдържание, пропукването на стената на язовир “Лесковец”и др. са практическо доказателство за добрата работа на общинските съвети за сигурност и управление при кризи. Бе изразена благодарност на Областната управа на Перник към ГД “НС”Гражданска защита” в МИС и към народните представители от 14 МИР за оказаната помощ и съдействие.
    Областният управител Иван Димитров обърна внимание на недостига на оборудване и свързочно- оповестителната техника, липсата на индивидуални средства за защита и резерв от хранителни продукти в общините, както и назрялата необходимост от изграждане на спасителен отряд на територията на областта.
    В изложението бе отбелязано, че са конкретизирани задачите в областната администрация, в държавните и местни структури по организиране, координация и контрол в процеса за възстановяване и подпомагане при бедствия.

    Георги Кюркчиев, директор ТД ”Гражданска защита” в Перник представи някои данни за опасни зони на територията на областта като язовири, свличаща, рискови производства и други. Бе посочено, че са изготвени и актуализирани плановете за провеждане на спасителни и неотложни аварийно-възстановителни работи на територията на областта и е създадена организация за оповестяване на населението в общините.

    Кирил Спасов, главен експерт ОМП и УК запозна народните представители с предприетите неотложни мерки от органите на изпълнителната власт за недопускане и ограничаване на вредното влияние на водите в областта за 2008 год. Бе посочено, че е извършена проверка на 27 язовири, 2 сгуроотвали и речните корита на всички реки преминаващи през територията на областта, като е изпратена е заповед до кметовете, собствениците и ползвателите на язовири и управителите на фирми за отстраняване на констатирани нередности.

    Кметовете на общини в област Перник информираха народните представители относно тяхната работа свързана със защита на населението то бедствия и прилагане на Закона за управление при кризи и Закона за защита при бедствия.
    Съобщено бе, че в община Перник през 2007-2008 год. са реализирани 3 обекта, финансирани от Междуведомствената комисия по възстановяване и подпомагане към МС, като в момента се работи по още 4 обекта.
    Във връзка със защитата на населението от бедствия на територията на областта бяха посочени особено спешни обекти, а именно почистването на коритото на река Люлякова, на река Селска в с.Долна Диканя и укрепването на железопътен прелез, свързващ селата Николаево и Борнарево, всички в община Радомир; действащо свлачище по пътя за Банкя, застрашаващо водопровода за града, почистването на река Ерма и ремонта на моста за кв. Мурговица в община Трън; изместването на коритото на река Струма между с. Жабляно и гр. Земен, където всяка година се наводняват 400 дка обработваема площ в община Земен.
    Бе споделено, че малките общини разполагат с малък ресурс и възстановяването и превенцията на обекти, биха поели всичките средства за капиталови разходи в тях.
    Представителите на местната власт, участници в срещата изразиха желание в специално изложение да запознаят министъра на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов с наболелите проблеми в област Перник.

    Във хода на дискусията, народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, поставиха уточняващи въпроси във връзка с прилагане на Закона за управление при кризи и Закона за защита при бедствия, финансирането на обектите и качеството на изпълнението им, заделянето на средства за превенция и възстановяване в бюджетите на общините и др. Бе пояснено, че за възстановяване и изграждане на мостове и укрепване на свлачища е по- удачно да се търсят възможности за финансиране чрез инфраструктурни проекти, в които биха могли да участват повече общини.

    Народните представители се обединиха около мнението, че е нужно засилване на контрола за качеството на изпълнение на ремонтно- възстановителните работи, за избягване нови щети при следващи бедствия и похабяването на средства за възстановяване. Всички участници в срещата се съгласиха с необходимостта в новите общински бюджети да се постави задължително условие да се създаде фонд “Бедствие”, който спешно да осигурява средства при бедствени ситуации.

    Водил протокола:
    Милена Харизанова

    Председател
    на Комисията по политика
    при бедствия и аварии:
    Венелин Узунов
    Форма за търсене
    Ключова дума