Комисия по политиката при бедствия и аварии
1 Изслушване доклад на Изпълнителна агенция по хидромелиорации в изпълнение на Решение на МС №728 / 25.08.2005 год. и СБ-8/21.08.2006 на Постоянната комисия за защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи към Министерския съвет за аварийно възстановяване на хидромелиоративната инфраструктура.
Протокол
от заседание на Комисията по политика при бедствия и аварии
в Четиридесето Народно събрание
проведено на 17.01.2007
В заседанието участваха:
Народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии, съгласно присъствен списък.
На заседанието присъства още РАСИМ МУСА, Изпълнителен директор на ИА “Хидромелиорации”
Заседанието се проведе при следния дневен ред:
По първа точка от дневния ред:
Венелин Узунов:
Преди една година, на 19.01.2006 год. имахме заседание на Комисията по политика при бедствия и аварии с ИА “Хидромелиорации” и “Напоителни системи”ЕАД . Имаше множество забележки и възражения по работата на агенцията. Постигнахме договореност периодично да информират Комисията за изпълнение на програмата за 2006 година. В изпълнение на тази договореност е и днешното заседание.
Доклад на Расим Муса, Изпълнителен директор на ИА “Хидромелиорации” . Прилага се копие на материала.
Расим Муса :
До края на 2006 год. са приети всички обекти. Осъществен е стриктен инвеститорски контрол.Голяма част от тях са подложени и на първите изпитания при наводненията през март 2006 год.Хидромелиоративната система е готова за нови природни бедствия и явления.
При възстановяване на хидромелиоративната структура ИА”Хидромелиорации” получи пълно съдействие от областните управители на Пловдив, Пазарджик,София окръг, София град и др.Това спомогна за качественото и навременно изпълнение на обектите.
ИА"Хидромелиорации” ще работи по инвестиционната програма на МЗГ. Получени са средства за допълнителни укрепителни мероприятия.
“Напоителни системи”ЕАД е търговско дружество към ИАХ, което е получило допълнително 8 млн.лв. и 80% от строителните работи са приключили.
В Русенска област остават два обекта, които ще бъдат приключени и готови за експлоатация до края на февруари.Тези обекти са Дунавски диги,изискващи особена прецизност.
Народните представители зададоха въпроси:
Силвия Алексиева:
Какви са взаимоотношенията с общините. Има ли такава група проблеми, която да е характерна за всички общини с които работи ИАХ?
Расим Муса:
Във всички райони работим с кметовете и областните управители и имаме пълно разбиране и съдействие. Каним ги в приемателните комисии и за непосредствено наблюдение на работата.
Петя Гегова:
Прави впечатление , че през 2005 год.обектите са строени от външни фирми, а през 2006- от “Напоителни системи”ЕАД. Външните изпълнители некачествено ли работеха?
Расим Муса:
Частните фирми закъсняваха с тежките обекти. “Напоителни системи”ЕАД реализира повечето от обектите по ПМС №728-102, а външните изпълнители-48. Тогава когато няма достатъчно капацитет се прибягва до външни фирми.
Петя Гегова:
Предлагам изборно да се провери документацията на определени реализирани обекти. Прави впечатление, че фирми от единия край на България работят на обекти в противоположно отдалечени райони.
Венелин Узунов:
Такъв пример е Разградската фирма, която е извършила фрапиращ обем работа за над 1 млн.лв.
Расим Муса:
Всеки от обектите е приет с отделна заповед. Приемат се от комисии от десет човека. Без представител на общината и областната управа не се приемат обектите. Всички обекти са приети без особено мнение.
Съгласен съм, че обектите от даден регион трябва да се изпълняват от фирми от същия регион.Това има и социален ефект.
Бойко Боев:
Трябва да се отбележи, че тази година контролът е завишен и качеството е по-добро. Миналата година “Напоителни системи”ЕАД са изпълнени 102 обекта, а различни частни фирми -48.
Трябва да се предоставят повече обекти на “Напоителни системи”ЕАД защото е дружество специализирано в специфична дейност по изграждане на диги и трябва да бъде подкрепено. Нека МЗГ да има това като философия.
Решения от заседанието на Комисията по политика при бедствия и аварии, проведено на 16.01.2007 год.:
1 Да се сформира смесена комисия от представители на Комисията по политика при бедствия и аварии и изпълнителната власт, която да направи документална проверка на обекти с висока стойност.
Венелин Узунов , председател на Комисията по политика при бедствия и аварии към Народното събрание , поради изчерпване на дневния ред закри заседанието.
Водил протокола:
Милена Харизанова
Председател
на Комисията по политика
при бедствия и аварии:
Венелин Узунов