Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

Комисия по политиката при бедствия и аварии
18/02/2009
    Информация относно работата на подразделенията на Министерството на извънредните ситуации - център за аерокосмически мониторинг, системи за ранно предупреждение и оперативна дейност на ГД “ГЗ”.
    Протокол

    от заседание на Комисията по политика при бедствия и аварии
    в Четиридесето Народно събрание
    проведено на 18.02.2009

    В заседанието участваха:

    Народните представители, членове на Комисията по политика при бедствия и аварии.

    На заседанието присъстваха още:

    1. Емел Етем, зам.-министър председател и министър на извънредните ситуации
    2. Стоян Граматиков, директор Дирекция „Национална система 112”
    3. инж. Диана Стойнова, директор дирекция „Комуникационни и информационни системи” в МИС и др.служители на министерството.
    4. Борис Михайлов,парламентарен секретар на МДПБА

    В рамките на редовно заседание, Комисията по политика при бедствия и аварии посети Центъра за спешни повиквания с единен европейски номер – 112 и Центъра за аерокосмическо наблюдение в Министерството на извънредните ситуации.
    Депутатите се запознаха с работата на системата за спешни повиквания 112. Изграждането й е завършено през 2008 г. и системата работи изцяло на територията на цялата страна, заяви Стоян Граматиков, директор Дирекция „Национална система 112. Той поясни, че в структурата влизат шест териториални звена в София, Русе, Бургас, Варна, Кърджали и Монтана, изградена е на модулен принцип и използва най-съвременни информационни и комуникационни технологии. Предвижда се тя да се ползва в случаи на природни бедствия, аварии, катастрофи, пожар, необходимост от спешна медицинска помощ, планинска спасителна служба и др., поясни директора на Дирекция „Национална система 112”.
    Бе посочено, че системата за спешни повиквания 112 разполага с възможност за локализация на обаждането, за статистика и проследимост на системата и регистрация на продължителността на времето за реакция на отделните звена. Бе отбелязано, че съвместно с НСОРБ, областните управи, НАПИ, пощенските клонове, НОИ, общините, печатните медии се предвижда широка кампания за популяризиране на телефона за спешни повиквания 112 сред гражданите.
    Министър Емел Етем представи етапите по изграждане на Националните системи за ранно предупреждение и оповестяване и на Центъра за аерокосмическо наблюдение. Тя представи политиките на превенция, които министерството провежда.
    Министър Етем заяви, че проектът за национална система за ранно предупреждение е стартиран през 2008 год. и се състои от два етапа- система за индивидуално оповестяване на органите на изпълнителната власт и сиренната система за оповестяване на гражданите. Министърът на извънредните ситуации подчерта, че се очаква системата да осигурява връзка за обмен на информация и координиране действията на органите на изпълнителната власт и съставните части на Единната спасителна система и да информира населението в случай на предстоящо или възникнало бедствие. Проекта предвиждал сиренната система да изпраща акустични и гласови сигнали и да разполага с възможности да бъде задействана от различни места.
    Министър Етем обяви, че министерството има амбиция проекта да приключи до 2011 год., като да момента изграждането на сиренна система е приключило на територията на гр.Бургас. Бе обявено, че до края на февруари ще бъдат направени тестовете на част от територията на София и Русе, а до края на юни в Кърджали, Плевен, Смолян, с което ще бъде обхванато 23% от населението на страната. До края на месец август се предвижда изграждането на такава система на територията на Пловдив, Варна и Монтана, с което обхвата ще достигне 32% от населението, подчерта министърът на извънредните ситуации. Във връзка със стартиралото изграждане на Националната система за ранно предупреждение и оповестяване, се подготвя Наредба, която ще регламентира дейността й, поясниха представителите на МИС.
    Народните представители, членове на комисията по политика при бедствия и аварии разгледаха и Центъра за аерокосмическо наблюдение на Министерството на извънредните ситуации, подпомагащ процесите на управление на риска от природни бедствия.
    Неговата дейност беше представена от инж. Диана Стойнова, директор на Дирекция “Комуникационни и информационни системи” в МИС. Тя поясни, че Центърът за аерокосмическо наблюдение извършва мониторинг, локализиране, анализ на риска и оценка на последиците на природни и антропогенни процеси. Бяха представени възможностите на внедрените технологии и системи - Географска информационна система, система за моделиране на наводнения и за локализиране на пожари. В Центъра за аерокосмическо наблюдение в реално време постъпват и се обработват данни от две наземни станции и шест сателита, съобщи инж. Стойнова. Ръководителят на дирекцията обобщи, че чрез методологията за моделиране на валежите и топлинните аномалии, Центърът за аерокосмическо наблюдение получава информацията, която е приложима в борбата с природните бедствия и в областта на екологията, селското стопанство и други.
    Народните представители изразиха задоволство от преодоляване на закъснението и постигнатото по изграждането на Системата за спешни повиквания с единен европейски номер – 112 и изразиха готовност за взаимодействие и периодичен обмен на информация с министерството за преодоляване на възникнали проблеми.
    Водил протокола:
    Милена Харизанова

    Председател
    на Комисията по политика
    при бедствия и аварии:


    Венелин Узунов
    Форма за търсене
    Ключова дума