Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ
19/03/2014 първо гласуване

    Д О К Л А Д

    по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за туризма, № 402-01-11, внесен от Министерски съвет на 4 февруари 2014 г.
    Р Е П У Б Л И К А Б Ъ Л Г А Р И Я
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА И ТУРИЗЪМ


    Д О К Л А Д

    по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за туризма, № 402-01-11, внесен от Министерски съвет на 4 февруари 2014 г.

    На свое редовно заседание, проведено на 19 март 2014 г., Комисията по икономическата политика и туризъм разгледа законопроекта за изменение и допълнение на Закона за туризма.
    На заседанието присъстваха Бранимир Ботев – заместник-министър на икономиката и енергетиката, Людмила Петкова – заместник-министър на финансите, Муккадес Налбант – заместник-министър на образованието и науката, Мария Иванова – директор на дирекция „Туристическа политика“ в Министерство на икономиката и енергетиката, Алеко Джилджов – държавен експерт в дирекция „Модернизация на администрацията“ в Министерски съвет, представители на Министерство на земеделието и храните, Комисията за защита на потребителите, Българска асоциация на туристическите агенции, Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация, Национален борд по туризъм, Национална асоциация за младежки и детски туризъм, НСОРБ, КРИБ, БТПП, БСК и други.
    Законопроектът беше представен от заместник-министър Бранимир Ботев.
    Предвижда се отпадане на изискването за категоризация на самостоятелните заведения за хранене и развлечения. Според мотивите изложени от вносителя премахването на задължителната категоризация ще допринесе за значителното облекчаване на туристическия сектор, ускоряването на процедурите и намаляването на разходите за бизнеса. Предвижда се изменението да влезе в сила от 1 януари 2015 г. поради необходимостта от изменение и в Закона за местните данъци и такси относно начина за определяне на размера на патентния данък за заведенията за хранене и развлечения.
    Облекчава се режимът за регистриране на туроператори и туристически агенти. Облекчаването на режима, от една страна, е в посока намаляване на съответните нормативно установени срокове за представяне на услугата, а от друга, в посока намаляване на изискванията по отношение на образователния ценз и трудовия стаж на управителя на фирмата. Намаляват се и изискванията спрямо помещението, използвано за офис. С оглед допълнително облекчаване на административната тежест се премахва изискването за предоставяне на копие от акта за собственост на помещението за извършване на дейността или копие от друг документ, от който произтича правото на заявителя да ползва помещението, на декларация по образец за регистрация в търговския регистър с посочване на ЕИК, както и на справка по образец за стажа на персонала, който ще бъде зает в осъществяването на туристическата дейност.
    Създава се нов раздел, свързан с организирания детски и ученически отдих и туризъм в глава „Туроператорска и туристическа агентска дейност”. Целта на предложението е да се регламентират в по-голяма точност обществените отношения, свързани с организацията и провеждането на детски и ученически отдих и туризъм.
    Предвижда се разписване на правила, свързани с изграждането и експлоатацията на басейни и водни атракциони в туризма в две нови наредби.
    Предлага се удължаване на сроковете за издаване на наредбите по прилагането на закона, тъй като до момента, същите не са издадени и приети.
    В преходни и заключителни разпоредби с цел оптимизиране и прецизиране на документите, изисквани от заявителите на административните услуги са предвидени изменения в Закона за ветеринарномедицинската дейност, Закона за защита на растенията и Закона за фуражите. С изменение в Закона за търговския регистър се създава законово основание за предоставяне на достъп на длъжностните лица по регистрация до данните от автоматизираните информационни фондове на Единната система за гражданска регистрация и административно обслужване на населението на национално равнище и въвеждане на по-кратък срок за разглеждане на заявленията за вписване на първоначална регистрация на търговци.
    В хода на обсъждането заместник-министърът на финансите Людмила Петкова посочи, че патентният данък трябва да бъде определян по еднакъв начин за всички заведения за хранене и развлечение, независимо дали са самостоятелни или прилежащи към места за настаняване, като един от възможните начини е чрез въвеждане на обективни критерии – местонахождение на обекта и оборот за предходната година, например.
    Заместник-министърът на образованието и науката Муккадес Налбант изрази отрицателно становище по предвидените изменения на закона, в частта му относно детския и ученическия отдих и туризъм, като посочи, че е необходимо да се преосмисли регулацията на толкова широк кръг обществени отношения. Тя отбеляза, че в законопроекта: липсва легална дефиниция за детски и ученически отдих и туризъм; задължението за сключен договор с туроператор ще затрудни провеждането на олимпиади, фестивали, състезания и конкурси; законово се позволява организираните детски и ученически пътувания да се осъществяват в тъмната част на денонощието и с така предложените текстове голяма част от децата и учениците ще бъдат лишени от възможността да се включат в проявите на детския и ученическия туризъм по смисъла на закона.
    От Българска туристическа камара се обявиха против отпадането на задължителната категоризация на самостоятелните заведенията за хранене и развлечение с мотива, че това ще доведе до неравнопоставеност между търговските субекти и влошаване на качеството на предлагания продукт. Вместо това те предлагат да се опрости наредбата за категоризиране на туристическите обекти. Същата позиция застъпиха и представители на Българска хотелиерска и ресторантьорска асоциация, НСОРБ, Съвет по туризъм-София и Асоциация на българските туроператори и туристически агенти.
    От Българска асоциация на туристическите агенции изразиха несъгласие с предложеното изменение общинско предприятие да се регистрира като туроператор и/или туристически агент по смисъла на Закона за общинската собственост с мотива, че туристическите информационни центрове ще се превърнат в привилегировани стопански субекти с достъп до бюджетни общински сметки.
    Обратната теза изрази Георги Икономов – кмет на община Банско и представител на НСОРБ. Той се обяви и за по-голяма свобода в разходването на средствата събрани от туристическия данък - за подобряване на туристическата среда чрез инвестиране в инфраструктурата, например.
    След представяне и обсъждане на законопроекта се проведе гласуване, което приключи при следните резултати: гласували 14 народни представители, от които: “За” – 9, без “Против” и 5 - „Въздържали се”.
    Въз основа на гореизложеното Комисията по икономическата политика и туризъм предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроекта за изменение и допълнение на Закона за туризма, № 402-01-11, внесен от Министерски съвет на 4 февруари 2014 г.




    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО
    ИКОНОМИЧЕСКАТА ПОЛИТИКА
    И ТУРИЗЪМ:

    АЛИОСМАН ИМАМОВ
    Форма за търсене
    Ключова дума