КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
22/01/2014 първо гласуване
относно: Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 402-01-4, внесен от Министерски съвет на 13 януари 2014 г.
Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 402-01-4, внесен от Министерски съвет на 13 януари 2014 г.
На заседание, проведено на 22 януари 2014 г., Комисията по енергетика обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 402-01-4, внесен от Министерски съвет на 13 януари 2014 г.
На заседанието присъстваха от страна на вносителите Николай Налбантов, директор на дирекция „Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие“, Александрина Димитрова – началник отдел „Възобновяеми енергийни източници“ и Валентина Илиева – началник отдел „Енергийна ефективност и опазване на околната среда“.
Законопроектът има за основна цел да намали регулаторната тежест, като премахва режима за вписване в регистър на лицата, извършващи дейности по монтиране, поддържане, ремонтиране и преустройване на съоръжения в енергийни обекти по чл. 24, т. 1 и 2 от ЗЕВИ. ). Изискването за професионална квалификация е в съответствие с Директива 2009/28/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 23 април 2009 г. за насърчаване използването на енергия от възобновяеми източници и за изменение и впоследствие за отмяна на директиви 2001/77/ЕО и 2003/30/ЕО, както и с чл. 21, ал. 5 от ЗЕВИ и с издадените на негово основание Наредба № 40 на министъра на образованието, младежта и науката от 2012 г. за придобиване на квалификация по професията „Техник на енергийни съоръжения и инсталации” (обн., ДВ, бр. 17 от 2012 г.; изм., бр. 62 от 2012 г.) и Наредба № 41 на министъра на образованието, младежта и науката от 2012 г. за придобиване на квалификация по професията „Монтьор на енергийни съоръжения и инсталации” (обн., ДВ, бр. 17 от 2012 г.; изм., бр. 62 от 2012 г.). По този начин регулирането на дейностите със съоръжения в енергийните обекти по чл. 24, т. 1 и 2 от ЗЕВИ е в синхрон със законодателството на ЕС и изискването за нарочна професионална квалификация гарантира в достатъчна степен, че те ще се изпълняват компетентно и професионално, поради което наличието на допълнителен национален регулаторен режим представлява излишна тежест върху стопанските субекти, заети в тези дейности.
В изпълнение на същото решение се правят промени и в Закона за енергийната ефективност (ЗЕЕ). Чрез тях ще се намали броят на изискуемите документи, необходими при подаване на заявление за вписване в публичните регистри на Агенцията за устойчиво енергийно развитие на лицата, извършващи дейности по обследването за енергийна ефективност, сертифицирането на сгради, изготвянето на оценка за съответствие на инвестиционните проекти и изготвянето на оценки за енергийни спестявания, и този на лицата, извършващи обследване за енергийна ефективност на промишлени системи, като проверката за изпълнението на изискванията на закона ще се извършва служебно въз основа на наличните в АУЕР данни.
Отношение по законопроекта взеха: народния представител Делян Добрев, който коментира, че въвеждането на регистър е било направено за да съществува определен контрол върху монтажа и безопасността при този монтаж на такива съоръжения, но ще подкрепят отмяната на нормата, защото втората част в предложението за намаляване на документацията за регистрация в Агенцията за устойчиво енергийно развитие е логично и народния представител Таско Ерменков, който зададе уточняващ въпрос на вносителите.
В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по енергетика с 11 гласа „за”, 0 гласа „против” и 2 гласа “въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 402-01-4, внесен от Министерски съвет на 13 януари 2014 г.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА:
Рамадан Аталай