Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
12/03/2014 първо гласуване

    Законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 454-01-31, внесен от н.п. Явор Куюмджиев и н.п. Таско Ерменков на 7 март 2014 г.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА


    Д О К Л А Д
    за първо гласуване


    Относно: законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 454-01-31, внесен от н.п. Явор Куюмджиев и н.п. Таско Ерменков на 7 март 2014 г.

    На заседание, проведено на 12 март 2014 г., Комисията по енергетика обсъди законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 454-01-31, внесен от н.п. Явор Куюмджиев и н.п. Таско Ерменков на 7 март 2014 г.
    На заседанието присъстваха от Министерство на икономиката и енергетиката – Николай Налбантов, директор дирекция „Енергийни стратегии и политики за устойчиво енергийно развитие“, Венета Цветкова, н-к отдел „Енергийни проекти и програми“ и Нели Цветкова, н-к отдел „Координация по въпросите на ЕС в енергетиката“, представители на „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД.
    От името на вносителите законопроекта за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници беше представен от н.п. Явор Куюмджиев. Той подчерта, че е необходимо
    да се продължи официалната политика на държавата в подкрепа на изграждането на централи с малка инсталирана мощност и изкупуване по преференциални цени на енергията, произведена от централи с водна енергия до 1,5 мегавата, от централи работещи с биомаса - до 1,5 мегавата и слънчеви инсталации – до 30 киловата обикновено на покриви и 200 киловата – в урбанизирани територии. Според него това ще бъде политика в подкрепа на развитието на дребния и средния бизнес в България за около 1000 сега съществуващи производители и ако бъде прието това предложение, ще се увеличи производството на зелена енергия в отговор на изискванията на Европейската комисия. Законопроекта е отчел грешките от предишни години особено от голямото развитие на слънчевата и вятърната енергия, които са постигнали много трудно поносими за българската енергетиката нива, но въпреки това вносителите смятат, че малките производители трябва да продължат да бъдат стимулирани.
    Отношение по законопроекта взеха:
    Народният представител Делян Добрев, който уточни, че след приемане на новия закон през 2011 г., е било прекратено подписването на договори и вратата за скъпо струващи инвестиции е била затворена за всички с изключение на малките инвестиции до 30 киловата, които наистина са проекти на домакинства, на семейства върху покривни конструкции. Според него предложението е лобистко, отново се отворя врата за скъпоструващи за инвестиции в биомаса до мегават и половина и във вода до мегават и половина и по тази причина няма да подкрепят проекта. Народния представител посочи стойности на цени на енергията от слънце и вятър и коментира, че цената на МВт инсталирана мощност за централи на биомаса е висока и няма как да не се отрази на крайната цена на тока.
    Народният представител Таско Ерменков изказа несъгласие със становището на н.п. Добрев защото смята, че е важно да се дадат възможности на малкия и средния бизнес да се развиват, че ресурса на биомасата е прогнозируем и това прави тези инсталации базови. Той изтъкна тяхното положително въздействие за събирането, преработката и утилизацията на селскостопанските отпадъци, на децентрализацията на енергоснабдяването и откриването на голям брой работни места.
    Народният представител Александър Ненков изказа опасение от привличането на голям инвестиционен интерес към инсталациите на биомаса поради атрактивната според него цена и потвърди, че няма да подкрепят проекта.
    От името на вносителите н.п.Явор Куюмджиев обясни разликите между водните централи и тези на биомаса, в какви режими могат да работят и защо се допълват, а не могат да бъдат противопоставяни едни на други. Според него не са основателни опасенията от прекален инвеститорски интерес, защото това може да бъде регулирано ценово, но ползата да се стимулират малки, дребни производства, е че те могат освен всичко друго, като базови мощности да спомогнат за балансирането на регионалното електроснабдяване. На зададен от н.п. Александър Ненков въпрос даде разяснение какво се счита за малка инвестиция според класификаторите на Европейския съюз. Народния представител Таско Ерменков допълни, че с направеното предложение се цели създаване на по-добър бизнес климат, работни места и децентрализиране на системите за енергоснабдяване.
    Народният представител Магдалена Ташева посочи неправилно прилагане на сега действащия закон довел до изкривявания при насърчаването, необяснимо свръхпроизводство и липсата на контрол и санкции при установено неизпълнение на закона. Тя уточни, че ще гласуват против, защото според тях аргументите на вносителите са крайно неубедителни и лобистки. В отговор н.п. Явор Куюмджиев уточни, че може би е лобизъм за много хиляди български граждани, които ще си направят някакъв допълнителен доход и е съгласен да лобира за интересите на българските граждани и го прави.
    Председателят на Комисията даде възможност на Българска соларна асоциация да коментира Законопроекта. Становището на асоциацията, е че подкрепят присъединяването към чл. 18 на енергийни обекти по чл. 24, т. 1 и т. 2, тоест те да могат да се присъединяват и след изпълнението на целите, но смятат, че не трябва да се присъединяват повече енергийни мощности над 200 кВт.
    В резултат на проведеното обсъждане, Комисията по енергетика с 9 гласа „за”, 6 гласа „против” и 0 гласа “въздържал се”, предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергията от възобновяеми източници, № 454-01-31, внесен от н.п. Явор Куюмджиев и н.п. Таско Ерменков на 7 март 2014 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ
    НА КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА:

    РАМАДАН АТАЛАЙ
    Форма за търсене
    Ключова дума