Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
14/04/2014

    ОТНОСНО: Заседание на Комисията по енергетика, състояло се на 14 април 2014 г
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    Комисия по енергетика


    ДОКЛАД

    ОТНОСНО: Заседание на Комисията по енергетика, състояло се на 14 април 2014 г.

    На 14 април 2014 г., Комисията по енергетика проведе изнесено заседание при следния Дневен ред:
    1. Обсъждане на целите, задачите, пречките и перспективата за реализация на проекта АЕЦ “Белене”;
    2. Обсъждане и гласуване на общ законопроект на приетите на първо гласуване на 4 април 2014 г. законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 354-01-57/20.09.2013 г., внесен от Явор Куюмджиев и група народни представители и законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 454-01-23/19.02.2014 г., внесен от Явор Куюмджиев и Таско Ерменков, изготвен на основание чл. 77, ал. 2 от ПОДНС
    3. Разни

    На заседанието от страна на проекта „АЕЦ Белене“ присъстваха г-н Христо Кондров – изпълнителен директор и г-н Лорин Лоринков – заместник изпълнителен директор.
    За участие в заседанието бяха поканени представители на община Белене в лицето на кмета г-н Момчил Спасов, заместник кмета г-н Калоян Прокопиев и председателя на общинския съвет г-н Стефан Николов.
    Заседанието беше открито от председателя на Комисията по енергетика г-н Рамадан Аталай, който представи гостите, обяви дневния ред и предложи промяна в него, като точка 2 да стане точка 1. Предложението бе прието единодушно от членовете на Комисията.
    По т. 1 от Д.Р. Председателя на Комисията по енергетика поясни, че на основание чл. 77, ал. 2 от ПОДНС, приетите на първо гласуване на 4 април 2014 г. законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № представители и законопроект за изменение и допълнение на Закона за енергетиката, № 454-01-23/19.02.2014 г., внесен от Явор Куюмджиев и Таско Ерменков се обединяват и общия законопроект трябва да бъде гласуван на заседание на КЕ. След това документа ще бъде внесен в деловодството и в последващия 7 дневен срок могат да се внасят предложения по него. Общият законопроект беше гласуван с 11 гласа “за”, 0 гласа “против” и 0 гласа “въздържал се”.
    По т. 2 от ДР г-н Рамадан Аталай даде думата на кмета на община Белене г-н Момчил Спасов, който приветства членовете на Комисията. Презентация за развитието на проекта представи управителя на площадката г-н Христо Кондров.
    Отношение по темата взеха:
    Народният представител Т. Ерменков, който попита: Какви са съоръженията, изградени до момента на площадката и какво може да се случи с тях при неблагоприятни климатични или форсмажорни условия като наводнение, земетресение и др.?
    Народният представител Я. Куюмджиев зададе въпроса: Какво точно е произведено за централата и прекратен ли е Договорът за доставки след Решението на МС за спиране на проекта от 28 март 2012 г., подкрепено от 41-то НС с Решение от 29 март 2013г.? И втори въпрос: Има ли ясна представа при отмяна на цитираното Решение на НС колко време е необходимо за да бъде изграден 1 (един) блок и въведен в експлоатация?
    Народният представител А. Ненков попита: Има ли разчети колко ще струва изграждането на 2 (два) блока?
    Г-н Кондров отговори, че за изграждането на двата блока са необходими около 59 месеца, а за цената трябва да се направи справка в доклада на HSBS.
    Г-н Лоринков отговори на въпросите на г-н Ерменков и на г-н Куюмджиев, както следва:
    - Изградените съоръжения могат да се видят на площадката;
    - Относно климатичните условия като наводнение, са проиграни стрес-тестове, в които има такава опция – скъсване на язовирните стени „Железни врати“ 1 и 2 и отражението на високата вълна върху централата, съответно за ХТК „Никопол-Турну-Магуреле“ и ХТК „Силистра-Кълараш“;
    - Относно доставките и договорите от възлагането през 2005 година са извършени 25 инспекции за хода на производството и доставките. Данните от последната инспекция на място в заводите-производители на оборудването са на разположение;
    - По принцип Договорът за доставка по настоящем е на арбитраж;
    - Относно необходимите инвестиции за изграждането на един блок – първоначалната стойност е била 3 997 000 000 €.
    Народният представител Т. Ерменков зададе въпрос свързан с контурите за безопасност – колко са активни, колко са пасивни?
    Г-н Лоринков отговори, че са направени стрес-тестовете, проекта се отнася към 3+ и даде допълнителни разяснения.
    Председателят г-н Аталай попита: Какво означава поколение 3+?
    Г-н Лоринков отговори, че това е записано в стрес-тестовете на МААЕ.
    Народният представител А. Ненков попита: Споменахте падането на самолет и сигурността на конструкцията в такъв случай. Има ли опасност от външен тероризъм?
    Народният представител П. Дулев коментира темата със земетръсната област.
    Народният представител Ц. Цачева също направи коментар във връзка със заявление направено от Правителството на г-н Орешарски през септември 2013г., че през 2014 година ще бъде изготвен технико-икономически анализ с бъдещи намерения за централата. Липсва представител на Правителството, който да каже до къде е стигнал този анализ и едва тогава да се говори за евентуалната му реализация. Според г-жа Цачева това е голяма болка за жителите на Белене и трябва да е ясно, че Комисията по енергетика към НС в този си състав не може да даде решение Въпросът поставен от нея беше „Можем ли да си позволим този проект?“. Тя констатира, че сега няма проект.
    Народният представител М. Ташева заяви по темата, че Решението за спирането на проекта е взето под външен натиск и както е взето, така може да се вземе и друго решение. Този проект, продължи тя, е необходим на България в технократски аспект и от гледна точка на националната сигурност.
    Председателят г-н Аталай обобщи, че е необходим технико-икономически и финансов анализ, който да изясни колко ще струва към днешна дата, за колко години ще се построи, къде ще се пласира произведената електроенергия и т.н.. Решения можем да взимаме само на база тези анализи, продължи той. Всеки народен представител трябва да се запознае с развитието на проекта, с изграденото на площадката, с целите му, за да си състави мнение за полезността му и да може да вземе своето решение.
    Народният представител Я. Куюмджиев добави: Проект за АЕЦ „Белене“ има, просто е спрян.
    Народният представител А. Ненков контрира: След като Правителството говори, че ще рестартира проекта, изведнъж започна да се оправдава с арбитраж. За нас е важно да излезем пред обществото и да отговорим с какви пари ще платим централата, къде ще пласираме енергията, след като даже ЕСО ограничава производството, поради ниско потребление. Да не лъжем вече хората!
    Председателят г-н Аталай се обърна към всички народни представители с думите: Енергетиката е сериозен отрасъл и решенията на лидерите без да са базирани на анализи не са най-правилните. В Енергетиката съединението прави силата.
    Народният представител Я. Куюмджиев продължи темата, че много неща са направени на площадката, има и анализи, има и проект, важен за страната. Според него през 1989 година от 14 млн.дка са напоявани 7 млн.дка. Сега се напояват само 150 хил.дка. През 1989 година за напояването помпите са ползвали 2000 MW. Сега има идея за възстановяване на хидромелиорациите и напояването. Трябва да се развиваме икономически и проектът ще докаже своята целесъобразност.
    Поради изчерпване на дневния ред, г-н Аталай закри заседанието.

    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА
    КОМИСИЯТА ПО ЕНЕРГЕТИКА:

    РАМАДАН АТАЛАЙ
    Форма за търсене
    Ключова дума