Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА
17/07/2013
    1.Разглеждане и обсъждане на Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2011 г., №202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13.06. 2012 г. – продължение от миналото заседание

    2.Изслушване на Министерство на икономиката и енергетиката относно: Постигането на целите за повишаване нивото на енергийната ефективност в съответствие с Енергийната стратегия на Република България и Втория национален план за действие за енергийната ефективност – продължение от миналото заседание

    3.Изслушване на информация от електроразпределителните дружества относно техническото и финансовото им състояние.

    4.Разни.
    ЧЕТИРИДЕСЕТ И ВТОРО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
    КОМИСИЯ ПО ЕНЕРГЕТИКА




    П Р О Т О К О Л
    № 5


    На 17 юли 2013 година се проведе редовно заседание на Комисията по енергетика.
    Заседанието беше открито в 14.45 часа и ръководено от председателя на комисията, господин Рамадан Аталай при следния


    Дневен ред:


    1.Разглеждане и обсъждане на Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2011 г., №202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13.06. 2012 г. – продължение от миналото заседание

    2.Изслушване на Министерство на икономиката и енергетиката относно: Постигането на целите за повишаване нивото на енергийната ефективност в съответствие с Енергийната стратегия на Република България и Втория национален план за действие за енергийната ефективност – продължение от миналото заседание

    3.Изслушване на информация от електроразпределителните дружества относно техническото и финансовото им състояние.

    4.Разни.

    Гости и докладчици на заседанието бяха:

    Министерство на икономиката и енергетиката:
    -Николай Налбантов, директор на дирекция „Сигурност на енергоснабдяването“
    -Валентина Илиева, началник на отдел „Енергийна ефективност и опазване на околната среда“
    -Димитър Коюмджиев, директор сектор „Енергийна ефективност“

    Енерго-Про:
    -Пламен Стефанов
    -Стефан Арабаджиев

    EVN:
    -Йорк Зофнер
    -Ивелина Панайотова
    -Калина Трифонова
    -Петър Костадинов

    ЧЕЗ:
    -Петър Докладал
    -Кремена Стоянова
    -Стефан Апостолов


    Към протокола се прилага списък на присъствалите народни представители на заседанието.


    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Колеги, предлагам да започнем. Очакваме още някои от колегите да дойдат, тъй като все още извънредните заседания на другите комисии карат колегите да посетят и тях, и днес ще започнем с падащ кворум.
    Колеги, поставям въпроса, ако евентуално не е удобен часа – 14:30 в сряда, можем да се разберем, примерно да започваме от 20 или от 21:00 часа вечерта. Нямам нищо против, но би било добре, когато кажем, че ще имаме заседание да започваме навреме.
    Днес дневният ред е:
    Първа точка – Разглеждане и обсъждане на Проект за решение за приемане на Годишен доклад за състоянието на национална сигурност на Република България през 2011 година, №202-00-30, внесен от Министерски съвет на 13.06. 2012 година. Това е продължение от миналото заседание, знаете.
    Втора точка – Изслушване на Министерство на икономиката и енергетиката относно: Постигането на целите за повишаване нивото на енергийната ефективност в съответствие с Енергийната стратегия на Република България и Втория национален план за действие за енергийната ефективност. Това също е продължение от миналото заседание.
    И трета точка е – Изслушване на информация от електроразпределителните дружества относно техническото и финансовото им състояние.
    Четвърта точка – Разни.
    Колеги, ще ви предложа още преди да гласуваме дневния ред, тъй като ще изчакваме и заместник-министъра на икономиката и енергетиката да пристигне в 15:00 часа, точка трета да стане точка първа, защото все пак гостите от електроразпределителните дружества са малко по-дисциплинирани от другите и заслужават да изтеглим тази точка като първа, да ги чуем и да вземем съответното решение като комисия в 42-то Народно събрание.
    С тази поправка ще подложа на гласуване предложения дневен ред. Уважаеми колеги, който е съгласен този проект на дневен ред да стане дневен ред за днешното заседание, моля да гласува. „Против“? Няма. „Въздържали се“? Няма. Дневният ред е приет.
    Колеги, след няколко срещи с електроразпределителните дружества, загрижени от приемането на новия закон и във връзка с новия ценови период, за който все още заседанията на Комисията по енергийно и водно регулиране не са приключили, но все пак електроразпределителните дружества са си представили техните претенции и изисквания, с които би трябвало Държавната комисия по енергийно и водно регулиране да се съобрази и поради това, че все пак обществото трябва да бъде запознато и народните представители, в това число, днес ви предлагам да изслушаме трите електроразпределителни дружества за финансовото и техническото им състояние, за да видим ако има нещо, което да е притеснително, все пак да вземем отношение като народни представители от съответните регион.
    Затова аз предлагам да започнем едно по едно. Как би било по-добре да започнем от София или от провинцията? От провинцията да започнем. Добре, сигурно чакате самолета да се върнете обратно? Предлагам, колеги да започнем с изслушването на финансовото, икономическото и техническото състояние на „Енерго ПРО“. Заповядайте. И само ще Ви помоля да изчета първо гостите и след това да се представите за протокола.
    Днес на нашето заседание присъстват от Министерството на икономиката и енергетиката Николай Налбантов, директор на дирекция „Енергийни стратегии и и политики за устойчиво енергийно развитие“, Валентина Илиева, началник на отдел „Енергийна ефективност и опазване на околната среда“ и Димитър Коюмджиев, директор сектор „Енергийна ефективност“.
    От електроразпределителните дружества, нещо сгреших ли? Значи дирекцията е „Сигурност на енергоснабдяването“. Е, аз вече съм спокоен, че имаме и такава дирекция.
    От електроразпределителните дружества днес при нас от „Енерго-Про“ са господин Пламен Стефанов и господин Стефан Арабаджиев. От „Енерго-Про“ при нас са господин Пламен Стефанов и господин Стефан Арабаджиев. От „EVN“, господин Йорк Зофнер, госпожа Ивелина Панайотова, госпожа Калина Трифонова и господин Петър Костадинов. От „ЧЕЗ“, господин Петър Докладал, госпожа Кремена Стоянова и господин Стефан Апостолов.
    Така, заповядайте. Засега даваме думата на Енерго-Про, господин Пламен Стефанов. Така ли е?

    1.Изслушване на информация от електроразпределителните дружества относно техническото и финансовото им състояние.

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Да, Пламен Стефанов, Енерго-Про. Също така съм и представител на трите енергоразпределителни дружества в Обществения съвет към Министерството на икономиката и енергетиката, така че ще си позволя да обобщя накратко ситуацията и проблемите и в трите дружества, тъй като ние се сблъскваме със сходни предизвикателства.
    На първо място, уважаеми господин председател, уважаеми членове на комисията, бих искал да ви благодаря за тази покана да ни изслушате в този момент, в който енергетиката на България действително се нужда е от спешни и важни решения. Тъй като темата на днешното изслушване е финансовото, икономическото и техническо състояние на дружествата, една такава дискусия винаги в последствие предизвиква дебат дали тези аргументи, тези числа върху, които се дискутира са точно такива? Дали нещо не трябва да бъде допълнително проверено?
    Аз бих искал да започна именно с първата ясна необходимост, която ние формулираме и винаги сме подкрепяли и сме апелирали за това, а именно усилването на административния капацитет на ДКЕВР, увеличаването на броя на експертните, така че Държавната комисия за енергийно и водно регулиране винаги, във всеки един момент да може да дойде на място, да провери всеки един разход, всеки един изхарчен лев, всяко едно от числата, които ще представя в своето резюме.
    И така, по отношение на финансово-икономическото състояние на дружествата, след 1 юли 2012 година то започна рязко да се влошава. Така например по предварителни отчети към 30 юни на тази година, общо двете дружества от групата „Енерго-Про“ реализират загуба от 15,7 милиона лева, като намаление на финансовия резултат се отчита и в двете дружества, и в крайния снабдител, и в разпределителното дружество.
    Какви са причините за това влошено финансово състояние? На първо място, разходите за експлоатация и поддръжка, които са реално направени, но не са включени в крайните цени, определени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Това за „Енерго-Про“ специално са 26 милиона лева от реалните разходи за експлоатация и поддръжка, които не са включени в цените, които крайните потребители на електрическа енергия заплащат. Това не включва разходи за нелицензирана дейност, които по закон и по наредби не се приемат от ДКЕВР.
    На второ място, това са непокрити и недофинансирани разходи за извършени инвестиции, които също са реално направени, но също не се покриват от цените на електрическата енергия. Това са за „Енерго-Про“, близо 37 милиона лева, които не се включват и не се покриват чрез крайните цени на електрическата енергия, тъй като имаме значително ниво на неодобрени разходи за амортизация.
    Това, което доведе всъщност до рязкото влошаване, особено от началото на тази година беше направеното на 5 март намаление на крайните цени от близо 7 %, цените за крайния потребител, което беше изцяло за сметка на мрежовите оператори на електроразпределителните дружества и беше извършено чрез намаляване на признатите технологични разходи по мрежата от 15 на 12 %. В същото време, реалните технологични разходи, специално за „Енерго-Про“ са 14 % и дори са над нивата, утвърдени от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. Това от 5 март отвори една огромна дупка на допълнителен дефицит, който не се финансира и не се покрива от цените за крайните потребители.
    Нещото, което също така доведе до тежък удар и огромни не загуби, и не покрити разходи при крайните снабдители беше промяна на методиката за компенсиране на разходите за зелена енергия от 1 юли миналата година, което доведе до наличие на реално разпратени разходи от дружествата към производителите на зелена енергия. От тези разходи не бяха покрити и възстановени на крайните снабдители от Националната електрическа компания. Специално за „Енерго-Про“, тези разходи до 30 юни тази година са 46,4 милиона лева. А общо за трите дружества са близо 320 милиона лева.
    Също така, създалият се в енергийния сектор финансов дефицит и непокриване на реални разходи в системата от крайните цени на електрическата енергия доведе и до прехвърляне на разходите между дружествата във веригата. Така например, всички разпределителни дружества получиха допълнителни фактури от електроенергийния системен оператор и Националната електрическа компания за заплащане на цени за пренос и достъп върху енергия, преминала от разпределителната в преносната мрежа, както и заплащане на надбавки за реактивна енергия. Допълнителни разходи, които бяха фактурирани на разпределителните дружества, също са в размер на десетки милиони левове.
    Не на последно място, трудността за разплащания по енергийната верига беше допълнително отежнена и от постоянно нарастващия дълг за електрическа енергия на дружества с държавна и общинска собственост. Така например основно ВиК дружествата, които работят на нашата лицензионна територия техният дълг варира между 4 и 6 милиона лева.
    Знаете, също така, че и понесохме от началото на тази година няколко глоби и санкции. Аз искам като пример да посоча само една – наложената ни от Комисията за защита на конкуренцията глоба от 1,7 милиона за това, че ние прекъснахме електроснабдяването на обекти на ВиК-Добрич поради натрупан дълг от 5 милиона лева. Така, че и нашите усилия да съберем дълговете си бяха санкционирани от съответните институции.
    Защо всъщност тази ситуация се влоши рязко едва сега? На първо място, защото до 1 юли миналата година непокритите разходи тези, които не се включваха и не се покриваха чрез цените за крайни потребители, ние финансирахме чрез прословутата гарантирана 12 % норма на възвращаемост. Тоест, тази печалба от 12 %, призната от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, изцяло се реинвестираше за покриване на тези непокрити разходи.
    От 1 юли миналата година обаче, бяха иззети всички буфери, които можеха да финансират и покриваха тези непокрити разходи и ни позволяваха да работим на нулата или на малка печалба, но да не трупаме загуби. Защо започнахме да трупаме загубите? Защото бяха отнети всички буфери. На първо място, от 1 юли огромните некомпенсирани разходи за зелена енергия, тоест ние не получавахме пълно компенсиране на разхода да си купим енергията. На второ място, на 5 март намаляването на загубите по мрежата, които при положение, че бяха утвърдени в цените в по-високи размери от реалните, финансираха и компенсираха тези непокрити разходи и сега реалните разходи по мрежите са по-високи от утвърдените от Държавната комисия, тоест има допълнителен дефицит, а не буфер, който може да бъде използван. И сега едно ново намаление на нормата на възвръщаемост, също оставя дружествата без буфер, който да финансира и да покрива непокрити разходи.
    Затова всъщност, да се върна от там където започнах, това към, което ние апелираме е именно усилване на капацитета, на броя на експертите в ДКЕВР, именно да проверят всички тези цифри, тъй като ние в момента сме изправени пред две алтернативи. Едната е или истинско, честно покриване на реалните разходи на дружествата, което да осигури стабилност не само на електроразпределителните дружества, а на енергийната система като цяло, или финансова несъстоятелност, тъй като загубите, които споменах и отчитаме към края на юни, особено в крайните снабдители, застрашително доближават собствения капитал и всички натрупани резерви на дружествата и те действително са изправени пред финансова несъстоятелност.
    Благодаря ви.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: И аз Ви благодаря. Това като материал, което сте ни представили в момента виждам, че си представяте само болката, което разбира се, за вас сигурно е важно, но от гледна точка на техническото състояние нещо да ни кажете. Вече разбрахме, че с намаляването на цената, непризнатите разходи за експлоатация, недостига на финансирането и от вашите взаимоотношения между вас и НЕК, това че не сте успели да си вземете всичко това, което ви дължи Националната електрическа компания, вие в момента сте в загуба от 42 милиона, така ли да разбирам?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: От зелена енергия сме …

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Не, общо говоря.

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: За година загубите ще достигнат 143 милиона лева, ако …

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: В тези 143 милиона слагате ли тези 21 милиона, които не сте взели от НЕК?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Да, слагаме тези 46 милиона, които не сме взели от НЕК.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: И ако си вземете от НЕК тези пари ще останат 100 милиона загуба само заради това, че на са ви признали разходите за експлоатация и поддръжка и недостиг на финансиране в инвестиционната програма и от намалението на цените?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Да и от загубите по мрежата всъщност, на технологичния разход по мрежата.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Е нали те са непризнати в експлоатацията, сега и отделно ли?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Намалението на цените от 5 март е еквивалентно на намалението на загубите по мрежата.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Намалението на цените от 5 март е намаление, когато вече загубите от енергията са оставени за ваша сметка и то са в рамките на близо 5 % намаление. Нали са ви признати около 12 % загуби?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: 12 % са признати в момента, а реалните загуби по мрежата са 14 %. Тоест, ние към НЕК заплащаме 14 % загуби и в момента тази разлика от 2 % е изцяло за наша сметка, но реално се заплаща към НЕК стриктно, съответно и към централите, които произвеждат тази енергия за технологичен разход.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Аз съжалявам, че не се съобразих да поканя директора на Националната електрическа компания и той да присъства, защото имам чувството, че същите проблеми ги имат и при Зофнер във взаимоотношенията с Националната електрическа компания, сигурно.

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Да, точно така.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: А да чуем няколко думи за техническото състояние, защото сега е лято и в момента сигурно правите някои ремонти, текущи или капитални за зимата. След това ще ви поканим пак да дойдете да ни представите готовността ви за зимата, но в момента как е по отношение на инвестиционната, ремонтната, текущи ремонти, капитални ремонти, как са нещата при вас?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: По отношение на техническото състояние на мрежата през годините то непрекъснато се подобрява. Подобрява се и досега. Това се изразява основно в намаляване на броя на прекъсванията по мрежата, също така намаляване на броя на жалбите срещу качеството на електрическата енергия. Допълнително това, което направихме, освен подобряването, чисто като качество, специално в „Енрего-Про“ извършихме няколко големи инвестиционни проекта за подобряване и сигурността на снабдяването, особено в централните градски части на по-големите градове. Изцяло подменихме голяма част от основните електропроводи, примерно във Варна. Също така си научихме и уроците от двете тежки зими, които имахме, специално в Еленския и Габровския балкан, където в по-малки населени места няколко дни потребители стояха без захранване. Там също подобрихме структурата на мрежата чрез допълнителни връзки на електропроводите, така че да има възможност за осигуряване на допълнително резервно захранване за тези населени места в случай на аварии.
    Така, че до момента стриктно се изпълнявали всички наши законови задължения по отношение осигуряване техническото обезпечаване на мрежата. Изпълнявали сме стриктно задълженията си да се разплащаме с абсолютно всички наши контрагенти – Националната електрическа компания, производители от възобновяеми енергийни източници. Така, че стриктно сме спазвали нормативната уредба.
    За съжаление, това, което трябва да отбележа е, че по отношение на инвестиционната програма, както споменах, в момента, за да може на фона на тези огромни финансови дефицити компанията нормално да се разплаща към своя основен доставчик – Националната електрическа компания, ние сме принудени да ограничим средствата за инвестиции в мрежата, тоест темповете на инвестициите тази година не са на нивото на тези от миналата година. Така, че също трябва да призная, че в мрежата инвестиционните проекти, за които ние разполагаме със средства да извършим, в момента са по-малко. И просто се придържаме и стриктно спазваме минимума, който да изпълняваме законовите си задължения. И разбира се всеки свободен ресурс, който имаме след разплащанията с Националната електрическа компания се влага в мрежата, но за съжаление те са доста ограничени към момента.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Само да установим още нещо. След всичко това, което ни представихте, вече реално състоянието на „Енерго-Про, разпределение“, какво искате от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране. Вашите претенции за новия ценови период?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Първото, което искаме от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране е те действително да проверят, че това, което изложихме е точно така.
    Второто нещо, което бихме искали е признаване при ценообразуването на реалните разходи за експлоатация, поддръжка и инвестиции на дружествата, както и на реалните технологични разходи по мрежата, отчитащи състоянието и структурата на мрежите.
    И третото нещо, което искаме е покриване натрупаните загуби, които ние към момента сме финансирали изцяло за наша сметка.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: И в този случай какъв процент от повишение на цената на електроенергията в „Енерго-Про“ искате от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Ние сме внесли нашите разчети в Държавната комисия още март месец, с точно тези реални разходи, като тези разчети, на база на сега действащия ценови модел, който беше до момента, на база на сега действащите цени, тогава показваха до 10 % увеличение на цените. Но в същото време, пак казвам, че това беше при запазване на досега действащия ценови модел. При новия ценови модел, както стана ясно и в обсъжданията в Обществения съвет по енергетиката към Министерството на икономиката и енергетиката, това може да бъде много по-малко.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Благодаря Ви. За въпроси ли? Заповядайте.

    Господин Красимир ЯНКОВ: Волно или неволно Вие пропуснахте да ни споделите и да ни информирате, във връзка с Инвестиционната програма на дружеството, Вие акцентирахте върху инвестиции във връзка с качеството, инвестиции във връзка със сигурността на доставката, но аз не чух във връзка с Инвестиционната програма от гледна точка на намаляване на загубите, което след като имате и подмяна на трасе, то би трябвало да има.
    Какви са били за този 6-месецен период? Какви са вашите очаквания занапред във връзка с Инвестиционната програма, която е заложена в самото искане към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране? Защото вие сами разбирате, че това е изключително съществен елемент от гледна точка на бъдещото ви финансово състояние и ред други въпроси.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Господин Абаджиев, заповядайте.

    Господин Стефан АБАДЖИЕВ: Благодаря за въпроса. От 1 юли миналата година ние сме свели нашата Инвестиционна програма до санитарния минимум. Грубо казано, в инвестиционната програма има две групи мероприятия. Едните са, които са свързани с подобряването на капацитета на мрежата като цяло. Това за, което Вие говорите и, които пряко се отразяват на загубите при трансформация и пренос на електроенергията.
    Другите мероприятия са свързани с това, че да речем, когато ние присъединяваме нови клиенти, таксите, които събираме за присъединяване не покриват нашите разходи за увеличаване капацитета на мрежата. И ние от 1 юли, фактически, да го кажа така, сме замразили Инвестиционната програма само до мероприятия, които са абсолютно необходими за ежедневното функциониране на мрежата. Ние в момента, тъй като „Енерго-Про“ е собственик на тази мрежа от една година, ние заварихме исторически, тъй като винаги мрежите в Добруджа, те имат своята специфика, дълги линии, малко потребители, те винаги са имали по-висок процент на технологични загуби. И ние в момента правим вътрешна реорганизация. Ние имаме няколко мащабни проекти, с които ще намалим загубите. Но ще го кажа по такъв начин – с трици маймуни не се ловят.
    Тоест, за да се намалят разходите, технологичните разходи, трябва да се направят съответните инвестиции. Ние не можем да направим инвестиции по основната инфраструктура на мрежата от една година, тъй като ние, фактически, сме в състояние на предстоящ фалит от една година. Натрупалите се загуби, липса на разбиране от страна на регулаторните органи за нашите трупащи се загуби. И ние в това състояние просто не можехме да си позволим да направим нищо. Това положение изключително се влоши през последните месеци. Тоест, фактически ние сме в състояние на несъстоятелност, което още не е настъпило обаче. Ние го чакаме всеки момент.
    Например, за пръв път откакто съществува частен собственик на мрежата в Североизточна България „ЕON“ и „Енерго-Про“ ние миналият петък не изплатихме социални надбавки на работниците, което се отрази в моментално изригване на недоволство на служителите. Вчера имахме общо събрание, колективно на пълномощниците, което беше изключително негативно. Хората си искат парите. Ние не изплатихме дължими социални надбавки за този месец. Просто нямахме възможност да го направим.
    Досега, тъй като моят колега разказа за това, че през годините винаги ние сме били недофинансирани в частта инвестиции, които не са били включвани в цената напълно. Но ние винаги сме успявали стриктно да изпълняваме нашите ангажименти към обществото, които са по лиценз. Това е категорично. Но ако например погледнете нивото на прекъсвания в България и нивото на прекъсвания в Америка, или в Австрия, или в Швейцария те се различават драстично. Или да речем качеството на енергия в Североизточна България. Те се различават значително.
    За да достигнем ние световните норми е необходимо да се направят инвестиции, които, ще кажа мое мнение, които не ни позволиха да направим, защото те биха натоварили цената на тока. С малко, но това е въпрос на стратегия, на ценова стратегия от страна на регулатора. Тоест, още веднъж конкретно, за да отговоря на Вашия въпрос, да от една година нашата Инвестиционна програма тя не е замразена, но тя е сведена до абсолютния санитарен минимум. Тоест, там където ние сме длъжни да направим някаква инвестиция, да сменим трансформатор или да увеличим сечение на линия, защото това е необходимо заради новите присъединявания. Но нищо повече.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Въпрос? Заповядайте.

    Господин Красимир ЯНКОВ: Уточняващ въпрос. Благодаря Ви за информацията и във връзка и с ограничаване на прекъсванията, но моят въпрос беше конкретно за загубите, които има, които са в размер на 14 %. В рамките на тази година, Вие говорите за тази година, в която управлявате дружеството, те са в рамките на 14 % или поне аз така разбрах. Това, което беше във връзка с моя въпрос, то е не само във инвестиция, в грубия смисъл на думата като Инвестиционна програма, но и мерки, които евентуално сте предприемали или евентуално предвиждате да предприемете. Тук става въпроси за загуби във връзка с неплащане на електроенергия, не само от технологична гледна точка на експлоатация на мрежата.
    Дали Вие предвиждате в това, което сте внесли като искане към Държавната комисия за енергийно и водно регулиране инвестиции, които да доведат до намаление на загубите, които за следващ период да се отразят в крайната цена на потребителите. Това е по-конкретният ми въпрос, уточняващ.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Ако нашите загуби в момента са 14,11 % реални, ние малко ще ги намалим чисто заради организационни мероприятия в рамките на тази година. От тях, приблизително, не мога да ви кажа колко, но между 8,9 и 9,5 % са чисти технологични загуби. Това е доста висока цифра на фона на световната практика. Останалите, ние предполагаме, тъй като нямаме точна статистика са загуби от грубо казано, от неплащане, от несанкционирано ползване на енергия. Ние тук, мисля, че всички ЕРП-а сме изпаднали в една и съща ситуация, която е крайно неприятна за нас, а именно, че ние сме лишени от държавата, от 2011 година досега от реален механизъм за борба с кражбите на електроенергия, тъй като когато ние констатираме кражба на електроенергия и оформим, по световната практика, тъй наречената „корекция на сметка“, това е практиката в цял свят, след това, особено по-големите крадци ни осъждат и ние имаме няколко хиляди загубени дела.
    В момента ние се намираме в изключително трудна ситуация, когато губим огромни средства за това, че нашите адвокати се явяват по съдебни процеси, които губят – дело след дело, хиляди. Поради несъвършенства на Закона за енергетиката. Аз мога много внимателно да ви разкажа, но това е много голям разговор, да ви разказа за случаи и така нататък.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Да, да, за Закона за енергетиката ще говорим по-нататък. Сега говорим за друго. С една дума, ако мога така да обобщя, ако се оставят цените в това състояние на тези нива, каквито са в момента, вие ще имате 100 милиона загуба за този ценови период?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Ако цените не се променят от 1 август.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: И няма да правите никакви инвестиции, така ли да разбирам?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Не, не, оставете ги инвестициите. Инвестициите са малката болка. Ние няма да имаме паричен поток да се разплащаме с доставчици, с НЕК и с нашите служители. От 1 август, ние всъщност чакаме новото ценово решение. Ако с новото ценово решение на нас не ни бъдат покрити, най-малкото, реалните разходи за експлоатация на мрежата, ние просто ще фалираме – трите ЕРП-та едновременно.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Така, въпроси или да изслушаме и другите ? И другите ЕРП-та, това е първото ЕРП. Заповядайте, господин Куюмджиев.

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: Благодаря, господин председател. Първо, първият ми въпрос е да ме информирате колко точно е била нормата „технологични загуби“ по време на приватизацията от „EON“? Разбирам, че не сте Вие тези, които са го приватизирали, но все пак вие сте първоприемник на всички задължения по Приватизационния договор и какъв е бил ангажиментът на съответното ЕРП, колко да бъдат намалени тези загуби? Защото 14,11 % е абсурд след седем години тежки инвестиции, декларирани многократно от всички управляващи това дружество?
    Вторият ми въпрос е, Вие, предполагам, че имате добро икономическо образование. Много ми е интересно тези 12 % норма на възвръщаемост как ги определихте и защо смятате, че неизпълнението на тази норма на възвръщаемост е загуба? И къде сте чували за регулиран бизнес в света, който да носи такива печалби? И дали според вас са коректни да са толкова високи?
    Третият ми въпрос е колко пъти през последните седем години откакто сте приватизирани, това важи между другото и за трите ЕРП-та, са ви правили реални проверки за конкретността, да го наречем, на така наречените „разходи“, които реализирате?
    После имам и други конкретни въпроси, но това е засега, защото ми е много интересно. Тук пише „реални разходи“, признати разходи“, кой каза, че са реални?

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Добре, разбрах, господин Куюмджиев. Кой ще отговори? Заповядайте, господин Арабаджиев.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: В момента на приватизацията разходите в различните структурни звена на нашата мрежа са били между 20 и 27 %.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Загубите?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Загубите, съжалявам, технологичните загуби.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: 27 % загуби.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Между 20 и 27, като средно са били на нивото 22 %. 22 % са средно.

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: Извинявайте, че Ви прекъсвам. Може ли това да го документирате по някакъв начин?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Да, да, 22 % средно мога да го документирам. Естествено, това е в условията на приватизацията.

    Разговори между народните представители в залата при изключени микрофони.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Казвате, че 22 % средни загуби сте имали. Следващият въпрос на господин Куюмджиев беше, имате ли ангажименти и задължения с колко през годините да намалите тези 22 %? Имате ли в договора поет ангажимент с колко трябва да намалите загубите?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: В договора не сме имали такъв ангажимент. Имаше предвидено в регулаторната рамка и насоките за регулиране на електроразпределителните дружества, приети заедно с документите при приватизацията, които предвиждаха загубите през втория регулаторен период, а именно от 2008-ма до 2013 година да бъдат одобрените от предходния регулаторен период минус 3 %. Така бяха утвърдени 17,8 % от Държавната комисия цените за периода от 2008-ма до 2010-та. През 2010 година те вече бяха намалени на 15 %.
    А трябва да отбележа, че тези насоки за регулиране на електроразпределителните дружества, които бяха приети 2003 година предвиждаха загуби и за третия регулаторен период, който сега трябва да стартира през 2013 година и те бяха средното между нивото на постигнатите и одобрените за предходния период, а именно 17,8 %. Тоест, ако ние спазваме тази регулаторна рамка, която беше приета тогава, загубите, които трябваше да бъдат утвърдени сега на 1 юли 2013 година трябваше да бъдат пак около 15 %.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Така, благодаря Ви за отговора. Следващият въпрос.

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: За нормата за възвръщаемост.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Така, без да отговаряте дали сте добър икономист или не, защото то не влиза във Вашето задължение, за възвращаемостта.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Европейската практика за възвръщаемост на мрежови дружества, на частни мрежови дружества на мрежите „средно“ и „ниско“ напрежение за възвръщаемост между 7,5 % на новите мрежи и 9,5 % на старите мрежи.
    В България, за съжаление, на нас не ни беше дадена истинска норма на възвръщаемост. Тоест, с тези 12 % те не са предвидени като печалба, която ние да вземем, те са предвидени като паричен поток, от който ние да инвестираме, тъй като в ценовите решения не са предвидени пари за инвестиции. Тоест, ние трябваше да инвестираме този поток.
    Всъщност, каква е реалността в България? Специално дружеството „EON“, което ние купихме и в момента сме „Енерго-Про“, през годините няма получена печалба, която ние да сме си сложили в джоба. Тя е 100 % реинвестирана. Счетоводно нашата печалба се е движела между 3,9 % за първите три години и ако не бъркам, 4 % за вторите пет години, които са пак реинвестирани. За миналата година беше 2,53 %, което пак е реинвестирана.
    Тоест, фактически от гледна точка на инвестицията, инвестицията е ….

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Тоест, Вие казвате, че досега цените, които са ви определени от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, не са ви признавали никога разходи за инвестиции?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Да и те в момента са нула. Идеята е по логиката на регулиране, че ние трябва от своята печалба да правим инвестиции.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: От тези 12 % да връщате инвестиции?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: От тези 12 % да връщаме инвестиции, с които да изпълним нашите лицензионни ангажименти.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: И на третият въпрос?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Проверките. Ще дам на колегата да каже за последните осем години, но за тази година ние бяхме проверени, ако не бъркам, осем пъти, за последните три месеца. Все пак, отговори ти.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Заповядайте, господин Стефанов.

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: През всяка година сме имали планови проверки от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране. През 2010 година също претърпяхме така, детайлен регулаторен одит, който проверяваше абсолютно всички разходи на дружествата. Така, че през всяка година сме имали проверки както от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, така и от Агенцията по приходите, Агенция за държавна финансова инспекция, от всички, от Комисията за защита на конкуренцията се е произнасяла много пъти по наши казуси. Така, че постоянно сме били обект на проверки.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Само едно уточнение. Само едно, последно уточнение по този повод.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Да, заповядайте.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Много благодаря. Това е един от най-острите въпроси, които се поставят от обществото и то е следният: дали разходите, тези цифри, които ние сме ви дали те са реални? Дали в тях влизат разходи за джакузи, за „Бентли“, изобщо какви са тези разходи?

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Колеги, ние сме ви извикали без да взимаме някаква страна, пред народните представители, пред медиите, трябва и трите предприятия да изложите точно и ясно какво е вашето състояние, за да може народните представители, не днес и утре ще разгледат тези материали и по всяко време когато ви поканим да се явите пред нас и да дадете този отговор, защото доверието към това общество и към вас и към нас е на едно равнище.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Аз се чудих как да го поставя този въпрос днес и съм много благодарен на господин Куюмджиев, че го постави директно. Искам да кажа, че ние много бихме искали със закон да се въведен нормата, в която ДКЕВР да ни прави, как да го нарека – регулаторен одит.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Това вече е следващият въпрос.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Така, че да е ясно, че тези разходи са реалните разходи. Защото през годините, ние да речем имаме амортизация и те ни признават от тях 44 %. Имаме разходи за експлоатация и поддръжка, които са реални, ние реално ги правим. Те от тях включват в цената 75 % . И по този начин, ние всяка година се вкарваме във финансов колабс, разбирате ли? Като отмина 1 юни миналата година, вече това е реално състояние, в което ние може да нямаме финансови потоци да се разплащаме.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Ще се опитаме да променим правомощията на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Благодаря.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Ще направим всичко възможно, нека колегата да каже.

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: На мен ми е интересно, защото господин Арабаджиев казва, че нямали никакви печалби през годините …

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: За дружеството „EON“ и за „Енерго-Про“, за другите не мога да кажа.

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: Да, знам. Мисълта ми е, че ако не ме лъже паметта, поправете ме ако цифрите ми не са изцяло верни, през 2005 година „EON“ купува тогавашните две ЕРП-та за обща сума от около 260 милиона евро. А „Енерго-Про“ ги придоби миналата или по-миналата година за нещо от порядъка на 100 – 120. Поправете ме, наистина ако греша в цифрите, но със сигурност е поне два пъти по-ниско. И не приемам, че някой е загубил за пет години такава огромна сума, без да си е изнесъл печалбите по друг начин преди това.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Добре, разсъжденията в тази посока, не знам дали да влезем в този диалог.

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: Господин председател, аз моля да не ме прекъсвате, за да си довърша мисълта.
    Това е в отговор и на обществените очаквания, дали все пак няма скрито изнасяне на печалби от трите ЕРП-та и ще ви моля, наистина за честен отговор, ако не може сега да ми отговорите в някакъв обозрим период.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Аз веднага за моето дружество мога да гарантирам, че няма скрита изнесена печалба.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Аз ще помоля и трите ЕРП-та направо си го запишете и започнете с него, но с доказателства, защото темата, знаете, че в обществото за износ на капитали, скрити или явни, трябва да стане ясно и да излезе тази информация.
    Колежке, заповядайте. Към „Енерго-Про“ въпросът ще отнася също.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Представителите на „Енерго-Про“ направиха уговорката, че са упълномощени да говорят, поне в някои аспекти, от името на трите ЕРП-та.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Да дадем думата и на трите ЕРП-та.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Не, искам първо да предупредя, господин председател, защото след този, как да кажа, плач, че те са аха да изпаднат в несъстоятелност, аха да фалират, ако българската държава не помогне на тези чужди компании, аз не виждам проява на елементарна социална чувствителност. Все пак да напомня, че въпросните инвестиции би трябвало да се отразят в качеството на услугата. А вашият предшественик, господа от „Енерго-Про“, предизвика първите в историята на България бунтове – 2006-та, 2007-ма и 2008 година, когато вие изгорихте уредите на над 200 домакинства. Това не го виждам да го отчитате.
    По наши данни, за 2011 година трите ЕРП-та са изнесли от България над 3 милиарда и 800 милиона. Много ли Ви е смешно?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Съжалявам, просто ние нямаме толкова, то и по мрежата не става.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Вижте сега, не знам какво имате и нямате, но от 2010 година има доклад, одитен доклад …

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Разбирате ли, просто парите, с които работим са в пъти по-малко от това?

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Моля Ви, изслушвайте се.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: От 2010 година има одитен доклад, поръчан ДКЕВР, който констатира, че вие сте изнесли, тоест аутсорствали сте, прехвърлили сте на „външни“ фирми всички дейности, за които сте лицензирани в нарушение на съответните нормативни актове към Закона за енергетиката, които забраняват лицензиантът да прехвърля услугата, за която той е лицензиран на друга фирма.
    Има случаи с дружеството „ЧЕЗ – България“, което е регистрирано в Прага, явява се чешко юридическо лице и не подлежи на регулация от ДКЕВР. Това са констатациите на одиторите.
    Този доклад беше внесен в българския парламент – четиридесет и първият, беше предаден на председателя на тогавашната Икономическа комисия – Мартин Димитров. Искам да ви напомня господа, че той го скри и ние трябваше да сезираме градския прокурор Нестор Несторов, който задължи Мартин Димитров да оповести доклада. И той е оповестен в съответните медии.
    Значи, имаме аутсорстване и източване. Одиторите са го констатирали, прочетете го, има го в библиотеката на Народното събрание. Констатирали са, че вие плащате на свои консултанти, или поне така сте го отчитали, по 1 670 евро на ден. И всичко това е включено в цените на българите.
    Също така апелирам, когато искате повишение на тока да си дадете сметката, че само през февруари вашите дружества и вашата политика предизвика поредната вълна на протестите, може би знаете, по данни на самия президент, над 150 000 българи протестираха в 40 града и седем от тях се самозапалиха и изгоряха в знак на протест.
    Значи, ако мислите, че ние ще си взривяваме държавата и социалния мир в държавата само, защото вие може някак си документно да изкарате, че губите, че сте на загуба, това не би трябвало да стане, не би трябвало да го очаквате от нас. Много трудно ще обясните как тази дейност, както е печеливша в цял свят, изведнъж вас ви е докарала до фалит.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Ще обясня.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: При положение, че имаме един ДКЕВР, един регулатор, който казва Шиглиц, беше предварително превзет от монополите. Давате ли си сметка, че вие сте в монополно положение?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Може ли да отговоря?

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Значи въпросите, да уточним, след изказването на колежката, първо Вашата компания е изнесла не 3 800 000 000 …

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Не само тяхната, а трите ЕРП-та.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: А, трите ЕРП-та, извинявам се. Вторият въпрос беше аутсорствали ли сте дейности, които са противозаконни? И други въпроси засега не можах да отделя от изказването.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Ние тук получихме пряко обвинение с цифри.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Сега, колеги, само ще ви помоля и от двете страни никой да не се вземе, че някой да обвини другата страна. Събрали сме се всеки със своя си характер, да изнесем пред обществеността реалното състояние на ЕРП-тата представени от вас, и реалните въпроси, които възникват в народните събрания от тази комисия. Ние, в края на краищата не сме и съда и не сме и хората, които можем да ви обвинявайте. И не се чувствайте като обвинени.
    Но дайте отговор на тези въпроси, които колежката ви зададе. Заповядайте.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Аз ще апелирам към комисията и към парламента да се влезе в детайли на реалното финансово състояние.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Магдалена, аз ще помоля само да чуеш отговора на този въпрос. Заповядайте.

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Тъй като става въпрос за цифри. Тези цифри, действително от много време са в публичното пространство. Аз чувах цифра 5 милиарда, 3,8 милиарда, 2,5 милиарда, а всъщност цифрата, която казвате не може да е реална, защото е несъразмерно голяма. Но аз апелирам, за да водим истински разговор, да се направи комисия, реална комисия, с реални пълномощия, която да провери дали действително тези дружества са изнасяли печалби? Какви са били тези договори за аутсорстване? Ние и в момента, основните функции, с това се спекулира много и това не е истина. Защото например, за да спестим разходи, ние аутсорстваме на български, на нашите български фирми, холдингови общи дейности като счетоводство и човешки ресурси и контрол. Това не е това, за което говорите, нали? Останалото са твърдения, хвърлени в публичното пространство, които не са потвърдени с факти.
    И аз действително, много моля, но за да не разменяме реплики, действително моля, направете ни анализ от 2005 година досега какво е било изнасяно, за да видите реалните цифри. Това е по първия въпрос.
    Втори въпрос. В момента ние нямаме нито един договор с небългарска фирма, последният го ликвидираме в момента, това е договорът за отчета, с немска фирма. Нямаме нито един чех, който на заплата да работи. Ние сме се свили до максимума. Това е политиката на „Енерго-Про“. Но аз твърдя същото и за политиката на „EON“. И когато се казва, че имало аутсорстване, вижте какво сме аутсорствали всъщност и какви са били сумите. Там и близко не се говори за суми от този порядък.
    Как стана така, че фалираме? Тук съм дал четири сухи цифри. Отговарям с главата си, че са реални. Това са нашите реални разходи. Вътре няма нито един лев, който да е за нещо друго освен технически дейности, счетоводство, административни дейности, необходими за нашата лицензионна дейност. Например вътре няма дейности за нашите почивни домове, в които нашите служители почиват. Всички тези цифри, които сме дали са реалните цифри. Проблемът е, че държавата е при нас и на входа и на изхода. Ние купуваме при регулирана цена, продаваме при регулирана цена. И да, тази дейност в цял свят трябва да бъде печеливша, защото иначе мрежовите компании фалират и спират да работят.
    Последно изречение. Ние сме в ситуация, пак казвам, ние сме дали четири цифри, плюс последната цифра, която казвам 14,11 % загуби, пет цифри, които са нашите реални разходи за дейността. Вътре няма наша печалба. Вие знаете, че по логиката на регулирането в България на нас трябва, на мрежовите компании, на НЕК включително, трябва да ни се покрият разходите и да ни се даде справедлива печалба. През годините не е било така.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Говорите за разходите за експлоатация, разходите за амортизация, технологичен разход?

    Господин Стефан АРАБАДЖИЕВ: Ремонтна и инвестиционна програма. Ако ние имаме тези пари за Ремонтна и инвестиционна програма, то тогава и вие може да бъдете сигурни, че нашите технологични разходи ще бъдат свалени, само за няколко години, до световните параметри.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Заповядайте.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Господине, не знам какво наричате спекулации, но пак ще трябва да Ви напомня и много моля дайте си сметка, че всички знаят за това. Има доклад, одитен доклад, поръчан от ДКЕВР, излязъл в средата на 2010 година, който до края на тази година беше укрит от тогавашния председател на Икономическата комисия в парламента и след намеса на прокурора Нестор Несторов беше оповестен. Само това, вече достатъчно много говори на непредубедения слушател. Аз цитирам него. Имате ли договор за мениджмънт, примерно с чужда фирма, не българско юридическо лице?

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: „EON“ имаше ли?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Не. „EON“ имаше с трима-четирима немски мениджъри, които бяха назначени и реално работеха тук в България.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: В Този доклад пише друго. Вземете и го прочетете, тъй като вече е станал достояние на българското общество.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Не, ще направим друго. Колежке, само да Ви попитам. Този Доклад, тъй като сега възниква и аз не съм запознат с този доклад, бихме ли уточнили кой го е поръчал, къде се намира този доклад? И Да ни го дадете на нас, на народните представители в тази комисия да се запознаем с този доклад и можем да направим още едно събиране и въз основа на този доклад да обсъдим нещата. Кой е възложител?

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: ДКЕВР е възложител. Докладът разбира се, че може да бъде предоставен на вниманието на тази комисия.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Не, ние ще го вземем от ДКЕВР и ще го разгледаме в комисията този доклад специално.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Става дума за Докладът от 2010 година, мисля, че от лятото на 2010 година е бил завършен и предаден на възложителя.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Значи, колеги, в едно от следващите наши заседания ще имаме точка в дневния ред – Разглеждане на доклада, който е поръчан от ДКЕВР и там ще видим заглавието му. Сигурно е за състоянието на ЕРП-тата след приватизацията и тяхната дейност.
    Така, господин Стефанов?

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: За доклада само искам да уточня.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: За доклада само едно изречение, защото искам и другите ЕРП-та да ги чуем, а нямаме време.

    Господин Пламен СТЕФАНОВ: Този доклад завърши с осем наказателни постановления, издадени от нашето дружество. Всички осем наказателни постановления бяха окончателно спечелени в съда. И тук искам да уточня, че те не бяха само на процедурни основания, а по същество.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Прекъсваме и приключваме. За доклада не говорим повече, защото реално никой не е запознат с този доклад, а виждам, че вие сте запознати. Нека народните представители да се запознаят с този доклад, за да имаме основа, на която да водим някакъв дебат. Сега в момента да се оправдавате вие, а другите да нападат не е прилично и не е съществено. Но, ще прекъсна и народните представители, ще дам думата на „EVN“ да представят и те тяхното състояние, след това да представят състоянието си и „ЧЕЗ“ и да започнем да задаваме въпросите на всичките, защото изведнъж няма да можем да разберем финансовото състояние на другите електроразпределения. „EVN“, Зофнер, заповядайте.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Благодаря Ви много за думата. Казвам се Йорк ЗОФНЕР. За тези, които не знаят какво е „EVN“ ние тук в презентацията имаме малко обяснения. Ние сме австрийска фирма. След приватизацията през 2005 година ние започнахме да работим в Югоизточна България.
    През тези осем години ние инвестирахме около 1 милиард лева …

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Само да слушат колегите, защото после няма да чуете за цифрите. 1 милиард лева инвестиции имате за осем години.

    Господин Йорк ЗАФНЕР: Да, само в електроразпределителната мрежа в Югоизточна България, което е равно на 15 000 нови електропроводи, 1 500 нови трафопоста, 1,5 милиона сменени електромери, 3 мобилни и 2 стационарни подстанции, нов център и три нови диспечерски пунктове. Нашите резултати, мисля, че това е много важно в това време, намалението на технологични загуби, това е една цифра, която е актуална и е 11,5 %. Намаляване на авариите с около 40 %, повишена събираемот от 93 % през 2005 година до 99 % тази година.
    Това изглежда много добре. От друга страна в момента „EVN“ е извън релси. Защо? Заради първо място заради бума на производство на електроенергия от ВИ. Ако ние погледнем на страница седем ситуацията как изглежда това в „EVN“ Ние имаме общо разходи 369 милиона лева от ВИ. От тях 76 милиона са предвидени в разходите на електроснабдяване, 74 милиона са предвидени за разходите за зелената надбавка. Останалите 219 милиона лева са некомпенсирани разходи за „EVN“ електроснабдяване в периода от 1 юли до 30 юли 2013 година.
    Като резултат, ако ние гледаме тези 219 милиона лева, от другата страна има прихода от цена за достъп – 75 милиона за този период, но още не е ясно как е третирана тази „цена достъп“ в ценообразуването, защото тук липсва едно решение на ДКЕВР. Във всеки случай цената за достъп, мисля, че вече има решение на тричленен състав на ВАС, срещу това на петчленен състав за една част от тези разпоредби.
    Нещото, което е много важно ние да сме в тази ситуация. Защото след ценообразуването 2012 година в регулатора решиха промяна на механизма, в който ние като резултат трябва да плащаме тази разлика между предвидените разходи за ВИ в ДКЕВР и реалните. А тук вече има съдебна дело, ние чакаме окончателно решение на ВАС, на тричленния състав, спечелихме това дело.
    Сега, в 2013 година ние по принцип трябваше да сме вече в новия регулаторен период. Ние можем да продължим така извън релсите или да влизаме обратно в тях. Ако ние гледаме резултатите от 2013 година има допълнителни дестабилизиращи стъпки. На първо място решението на регулатор от 5 март, минус 35 милиона лева годишно за електроразпределение, след това игнорирането на ДКЕВР на нашите заявления за адаптирането на цените от 1 април. Ново удължаване на настоящия ценови период води до допълнителни загуби от поне 30 милиона лева от ВИ през юли. Това е заради решението от 5 юли, това удължаване на ценовия период само при нас се губят 30 милиона лева, които не са предвидени.
    Ние имаме няколко предположения за приемане за стабилизиране на „EVN“ от новия ценови период и мисля, че на първо място моят апел е да спрем натиска върху ДКЕВР. Те трябва в момента да следват няколко идеи и в момента ние искаме да покрием тази голяма дупка в цялата система, което не само в електроразпределителните и електроснабдителните дружества, които има и в НЕК с 5-процентното намаление на цените. Във всеки случай, тук трябва да имаме честни регулации а след това честни решения, които са на база на фактите.
    Нещо, което е много важно за „EVN“, 100 % възстановяване на разходите за ВИ, съгласно Закона за енергетиката, Закона за ВИ. Мисля, че това е много важно. В момента има предложения за нова методология в ДКВР, в който пак има идеи за коригирането на окончателно решение в Закона за енергетиката, ние да продаваме цялата енергия, произведена от ВИ на НЕК. 100 % признаване на оперативни разходи за амортизации. Вече ние дискутирахме това дълго, в случая на „Енерго-Про“. Наистина е така, регулаторът признава оперативните разходи и амортизации в базата на цифрите от 2003 година. Тук имаме една традиция, още 10 години ние оперираме с много стари цифри, честно казано.
    И много важно по отношение на тези 12 %. От къде идват тези 12 %? Те идват от регулаторната рамка на 2003 година. Това е още през приватизацията. Това беше базата на приватизацията. Сега, мисля, че е много важно, честно казано, ние трябва да имаме пазарно ориентирана възвръщаемост на базата на активите и мисля, че има доста примери в цяла Европа какво означава пазарно ориентирани възвръщаемости.
    Още един път искам да апелирам, ние трябва да изискваме чиста работа от ДКЕВР, което означава, че те трябва да имат и спокойствието да калкулират чисто. Благодаря ви много.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Благодаря Ви. За да стане ясно на всички. Вие по вашите данни казвате, че в момента сте с 219 милиона лева загуби, плюс 75, станаха 294 милиона загуби. Това ли е дупката в момента, която очаквате, с новите цени да я запълните? Така ли да го разбираме?

    Господин Йорк ЗОФНЕР: По принцип идеята на старата методология от 14 юли 2012 година беше компенсиране на тази дупка в следващия ценови период. Това беше в старата методология. Сега ние имаме промяна в закона, а след това нова методология, в която няма никакви разпоредби за компенсирането. И аз тук не говоря за компенсирането. Ние трябва да имаме първо, една чиста сметка оттук нататък какво е необходимо за покриване на всички разходи преди да говорим какво ние компенсираме за старите периоди.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Добре, Вие искате тези 300 милиона да ви платят и да се започне от нулата?

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Във всеки случай ние трябва да имаме ценово предложение от ДКЕВР, в което ние имаме една идея какво реално е необходимо за покриване на всички разходи в бъдещето. А след това ние трябва да дискутираме какво ние трябва да направим с всички тези дупки. Защото тези дупки не съществуват само при „EVN“, при нас е най-голямата, но има и в НЕК, има и в „ЧЕЗ“, има и в „Енерго-Про“, а това е нещо, което ние трябва да имаме предвид, първо да имаме една чиста сметка какво струва реално нашата система от 1 август 2013 година до 30 юни 2014 година, за да знаем къде сме в момента, преди да дискутираме компенсирането и това е моят апел.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Нали имате разговори с Държавната комисия по енергийното и водно регулиране и там сте представили вашите искания за следващия регулаторен период? Какво сте поискали? Нека да чуем. Да, за март месец това, което сте представили.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: В края на март ние дадохме нашето заявление за новите цени, но мисля, че заради промените в закона и промените в регулаторната рамка, мисля, че това са вече исторически данни. Затова нашият апел, че трябва да казваме чисто какво струва системата, какво е необходимо за покриването на тези разходи за енергия, какво е необходимо за покриването за оперативни разходи и нещо като пазарно ориентирана норма на възвръщаемост. Това не е толкова трудно ако ДКЕВР имат спокойствие да работят в тази посока.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Колеги, да изслушаме и „ЧЕЗ“ и тогава въпросите, или да си зададем първо въпросите към „EVN“? Първо към „ЕVN“. Добре. Заповядайте, започваме от Краси.

    Господин Красимир ЯНКОВ: Вижте, въпросът на господин Аталай, той е свързан и с това, което ние искаме да артикулираме в общественото пространство. Март месец, електроразпределителните дружества са поискали повишение на цената, което от парламентарната трибуна беше обявено от председателката на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която каза, че е поискано 40-процентно увеличение. Това като обществена реакция нали разбирате, че рефлектира и върху представителността на институциите в България? Затова беше въпросът на господин Аталай.
    В рамките на предишната методология, в края на март, когато се поиска увеличение от електроразпределителните дружества какъв беше обемът и размерът при вас? Има нова методология, наясно сме, че както каза и колегата ви преди това, ще има промяна в по-добрия аспект, в по-малко завишение в сегашната обстановка. Това е уточняващият ми въпрос.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Колежке Ташева, заповядайте.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Аз първо искам да коригирам господин Зофнер.. Значи, това, което Вие наричате „норма на възвръщаемост“, според регулаторната рамка от 2003 година не беше 12 %, а беше 16 %.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Само да коригирам. Това беше предвидено за първия регулаторен период 16 %, за втория и третия беше 12 %.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Да, но Вие стартирахте с 16 %.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Съжалявам, това може би беше некоректно като израз, но това е очевидно и мисля, че всеки от нас знае, че в началото ние говорим за 16 %, след това за 12 %. Факт е, че във всички тези години имаме 5,8 %.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Разбрахме. Сега да изслушате колежката и след това ще Ви дам думата. Нека през мен да минават взимането на думата, че ще продължим времето и няма да можем да се разберем. Заповядайте.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Ето при тези колосални, гарантирани, разбира се за сметка на българския потребител печалби Вие в момента сте в много тежко положение, нещастни сте и сте пред фалит. Това е много интересен казус, но аз искам нещо друго да попитам, за да ми е ясно по-нататък за какво говорим.
    На мен не ми е ясно господа, и моля да ми обясните следното нещо. В целият този Плач Еремиев има една дебела строя, която е свързана със задълженията ви да купувате зелена енергия. Сега, „EVN“ е един от най-големите собственици на зелена енергия и искам да цитирам. Имате фотоволтаичен парк край Трастиково, Бургаско, най-големият в България. Той се притежава от „EVN – Натуркрафт“, на когото доколкото си спомням директор и управител е госпожа Калина Трифонова. На площ от 80 декара, с 2 000 киловат пика мощност и така нататък. Планирано производство от 2,4 милиона киловат часа годишно. Така, изграден април-юли 2011 година.
    Втори парк имате край село Блатиц, Сливенско. Вятърен парк, имате край Каварна, който започна да се строи юни 2009 година, с 25 вятърни генератора. Там също десетки декари обработваема земя са унищожени, българска обработваема земя, защото под всеки такъв въртоп наливате, по ваши данни, 7 тона бетон. Твърдите, че ще произвеждате 140 000 мегават часа и ще снабдявате 40 000 домакинства. В този вятърен парт 70 % собственост имате вие „Натуркрафт“ и 30 % немският „Енертракт“. Имате и Горна Арда, която вашият министър Трайчо Трайков Ви уреди. Това беше първото нещо, което той направи, когато го направихте министър, когато, така да се каже, му осигурихте министерското кресло.
    Моят въпрос е. Като говорите за задължението да купувате зелена енергия, господа, Вие от себе си ли я купувате? Защото това са Ваши генерационни мощности. И същото важи и за едно друго ЕРП в България. От себе си ли я купувате тази зелена енергия? Как става купуването на зелена енергия, след като вие сте производители на тъй наречената „зелена енергия“?

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Въпросите са ясни. Да ги формулирам или не е необходимо? Други колеги? Куюмджиев, имаш ли въпроси?

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: Да, няколко.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Заповядайте.

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: Благодаря, господин председател. Аз имам няколко въпроса, от които единият от тях, първият, който ще кажа, бих искал и трите ЕНП-та да ми отговорят, защото тук се говори много за разходи, но никой не говори за приходи. На мен ми е интересно колко са годишните приходи от свойствена дейност, като изключим, в случая на „ЧЕЗ“, ТЕЦ „Варна“, в случая на „EVN“ да изключим зелените централи, Топлофикация „Пловдив“ или когенерацията там. Говорим за същински приходи от продажба на електроенергия. И ми е много интересно колко процента от тези приходи, всъщност са така наречените „реални разходи“?
    И другото, което ми е интересно, ако можете да отговорите всички, дали тези норми на разходи спрямо на приходите отговарят на европейските стандарти?
    Сега, конкретно към „EVN“ няколко въпроса. Много бих искал в писмен вид, да предоставите на народното представителство, на членовете на комисията точният брой и количество като мегавати на присъединени фотоволтаици в периода 1 януари 2011 – 30 юни 2012 година. И ако е възможно, имате също така, предполагам, че го имате от договорите за присъединяване, кои са точно „инвеститорите“, аз точно тази думичка я слагам в кавички.
    Вторият ми въпрос към „EVN“ е, смятате ли, че е коректно в нарушение на принципни законодателни норми на Република България да си прихващате плащания към НЕК? И от няколко месеца да не плащате за доставената ви електроенергия? И докога тази практика ще продължава?
    Третият ми въпрос е, защо, той е по-скоро свързан с предишния, с първия. Защо се получи така, вие сами казвате във вашата презентация, че през юни месец, само не можах да схвана на оста Y в графиката на страница 6, мерните единици на оста Y какви са? Няма показания дали са бройки, мегавати, круши ли са?

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Мегавати са.

    Господин Явор КУЮМДЖИЕВ: Ок, не го пише. И защо през юни 2012 година е допуснало „EVN“ да се включи такова огромно количество възобновяеми енергийни източници, които, и поправете ме ако бъркам, това също като въпрос, не са ли те причината за 215 милиона лева, които претендирате, че сте загубили през последната година?
    И последен въпрос. Колко точно са били, защото казвате 1 милиард инвестиции сте направили в България през осемте години откакто оперирате на нашия пазар, колко точно са били печалбите ви през тези осем години?
    Благодаря.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Така. Записахте ли си въпросите? Започваме отзад напред. В Енергийна комисия за круши няма да говорим, само за мегавати.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Ок. Печалбите от 2005 година досега не мога да ви кажа точната цифра, но във всеки случай ние инвестирахме много пъти повече от печалбите.

    Гласове от залата: За приходите, не печалбите.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: За печалбите говорим в момента. Не си слушал въпросите и не прекъсвай.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Не инвестирахме много повече от тези печалби в мрежата, това е на първо място. На второ място нашите плащания към НЕК и прихващания. Мисля, че на първо място всички плащания от електроразпределителната мрежа, от електроразпределителното предприятие към НЕК са 100 % платени. А по отношение на нашите плащания между електроснабдителното дружество и НЕК има един спор. А тук ние имаме няколко различни юридически становища. Мисля, че това не е незаконно, това е нещо, което трябва да бъде решено на съд, ако това не е законно. И мисля, че това е много важно. Ние тук не говорим за Закон за енергетиката, ние говорим за Закона за задълженията и за Търговския закон.
    По отношение на нормата възвръщаемост. Да, в началото 16 %, след това 12 %, но никога ние не получихме тези норми, защото наистина, държавната политика беше малко повече технологични загуби отколкото реалните. Висока възвръщаемост. От другата страна, само частично признаване на оперативните разходи и амортизации. И като баланс, ние получихме нещо, което беше много различно т регулаторната рамка. И това е нещо, което е традиция от 2005 година досега.
    Мисля, че е крайно време да коригираме това.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: На последният въпрос, който е първи? За приходите ставаше въпрос.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Приходите, ние в момента имаме някъде около 1 милиард.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Без зелената енергия, без когенерацията, ставаше въпрос за приходите ви.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: В електроснабдяване ние фактурираме около 1 милиард годишно, към края на декември. ОТ този милиард остават около 3,8 % в момента при нас. Нищо друго, защото от една страна ние имаме намалението от 5 март, от другата страната ние имаме тези непризнати разходи за ВИ.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Калина, ти ли ще отговориш?

    Госпожа Калина ТРИФОНОВА: Да. Калина Трифонова, „EVN- България“. Останаха още няколко въпроса, на които още не сме отговорили.
    На първо място на господин Куюмджиев бих искала да отговоря, защо „EVN“ е допуснал да се включват толкова много фотоволтаични паркове към мрежата? Господин Куюмджиев, ние сме задължени по Закона за енергията от възобновяеми източници, в момента, в който един инвеститор представи Акт 16, да го включим в мрежата. В противен случай ние ще дължим обезщетение и ще бъдем съдени от всеки един инвеститор, който е представил Акт 16. Нещо повече, преди промяната на Закона за енергията от ВИ през април месец, тези инвеститори идваха с Акт 15 при нас и с Акт 15 те си гарантираха високата цена на изкупуване на енергията от възобновяеми енергийни източници. И тъй като имаше един период от три месеца, в който стана ясно, че те вече няма да се възползват от възможността при Акт 15 да си представят и да си гарантират високата цена, преференциалната цена, а ще трябва вече с Акт 16 да я доказват и към този момент тя да се запазва, тези инвеститори в рамките на три месеца бяха способни да изградят и да въведат в експолатация всичките тези фотоволтаични паркове. И ние, спазвайки закона бяхме длъжни да ги присъединим.
    А по отношение на нашите паркове, „EVN“ паркът в Тръстиково е 2 мегавата. Едва ли това е най-големият фотоволтаичен парк в България. Бихме се радвали ако това беше най-големият фотоволтаичен парк. Този парк е присъединен към 2010 година и наистина той е най-големия за концерна в „EVN“ тъй като знаете, „EVN“ оперира в държави като Австрия и там слънцегреенето е по-малко. Това беше нашият ангажимент също към развитието на алтернативни източници и ние затова се ограничихме само с тази инвестиция от 2 мегавата през 2010 година. Първата беше около 2,8, наистина около Ватец, където тествахме различни технологии, за да си направим нашия анализ коя технология какви резултати дава. 0,8 мегавата.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Останаха ли въпроси, на които не беше отговорено?

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Госпожата не отговори за вятърния парк край Каварна.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: Само едно допълнение. Нашите фотоволтаични централи са равни на 0,6 % в мрежата на „EVN“ електроразпределение като част от всички фотоволтаични централи.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Добре, стана ясно. За да бъдем коректни, стана ясно, че имате 2,8 мегавата фотоволтаични, но не стана ясно за ветрогенераторите. Не го взимайте като обвинение, кажете колко ветрогенератори имате.

    Госпожа Калина ТРИФОНОВА: Точно така. През 2009 година „EVN“ стъпи, като купи проект, който още от 2000 година се разработва, в местността Калиакра. Там са изградени 16 мегавата, които са включени към мрежата. 16 мегавата, 8 ветрогенератора с по 2 мегавата всеки.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Добре, до тук всичко стана ясно – задълженията, дупката е в рамките на около 300 милиона. Стана ясно, че по новия ценови период не очаквате 10 % увеличение на цената след като сме променили Закона за енергетиката и за възобновяемите енергийни източници. Извън тази дупка, вие очаквате някакво повишение на цената, с много по-малък процент, доколкото разбирам, но очаквате да ви се покрият тези загуби, които досега сте ги натрупали и тези загуби не са само при вас, а са при НЕК, в електросистемния оператор и така нататък и така нататък. Това стана ясно.
    Въпросите на господин Куюмджиев и приключваме с уточняващи въпроси. Даваме на „ЧЕЗ“ думата. В 16:30 приключваме колеги. Заповядайте.

    Господин Явор КУЮМДЖЕВ: Два уточняващи въпроса. Първо, ако нямате информация сега точно колко ви е печалбата през годините, моля да я изпратите писмено до комисията тази информация, защото отговорът пак не е конкретен. Това е едното.
    И второто, към госпожа Трифонова. Поправете ме ако бъркам, но мисля, че преди да се стигне до Акт 15 и Акт 16 има една друга стъпка, която се нарича предварителен договор за присъединяване, който зависи изцяло от този към който се присъединява съответната инсталация.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Уточняващи въпроси, ако решите, в най-кратък срок, в писмен вид, ако искате по радио, по телевизия, както искате на тези въпроси трябва да отговорите.
    Уточняващ въпрос към „EVN“. Краси, заповядайте, бързо, точно, ясно и конкретно.

    Господин Красимир ЯНКОВ: Съвсем кратък въпрос със съвсем конкретен отговор, понеже въпросът зададен от мен за загубите бяха конкретни, моля и вие да кажете за вашите загуби като моментно състояние, като ги разделите на технологични и неизползвани …
    И дали и вие ще потвърдите, че има възможност с промяна в законодателството или така наречените „законодателни несъвършентства“, които да облекчат процента на загуби и при вас?

    Госпожа Калина ТРИФОНОВА: Предварителните договори са наистина част от процедурата и те също така са въз основа на законодателството. Законът предвиждаше дори приоритетно присъединяване на централите от възобновяеми енергийни източници.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: То и сега е така.

    Госпожа Калина ТРИФОНОВА: И сега е така, и тогава, и ние имахме множество предварителни договори, които бяха дадени от „EVN“ елетроразпределение въз основа на възможностите на мрежата да присъединява. Ние и сега нямаме проблеми към мрежата за тези, които са присъединени. Проблемът е в крайния снабдител където имаше несъответствие между калкулираните разходи за закупуване на зелена енергия и реалните разходи за нейното закупуване.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Благодаря за отговорите. Заповядайте господин Зофнер и приключваме с „EVN“ и преминаваме към „ЧЕЗ“.

    Господин Йорк ЗОФНЕР: По отношение на загубите аз вече казах, че нашите реални загуби в момента са 11,5 % това е равно на ситуацията в Полша. Мисля, че това е вече една голяма стъпка напред. Нещо, което е важно, разбира се, ние още имаме проблеми с дисциплината в мрежата, отчитат се кражби, не толкова много, но още има. Нещо, което е много важно в тази посока и това е нашето становище, че това ще помогне в тази посока за намаление на загубите. Ние гледахме, че в началото първите 3 – 4 % намаление, те бяха сравнително лесно постигнати. Сега вече всяко намаление над 11 %, това е вече много трудно.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Добре, разбрах Ви. Господин Докладал, заповядайте.

    Господин Петър ДОКЛАДАЛ: Уважаеми господин председател. Уважаеми господин заместник-председател. Уважаеми господа народни представители. Уважаеми господин заместник-министър.
    Благодаря възможността, че имаме шанс да се представим. Мисля, че смисълът на тази среща е не да се оплакваме, а по-скоро смисълът е да обективизираме информацията. Специално народните представители трябва да знаят, да задават въпроси, ние да покажем, че искаме да сме прозрачна компания, лоялна компания, а не само за това, че сме на борсата, че сме публично дружество, но и, че сме готови да отговорим и на неприятни въпроси.
    За седем – осем години откакто сме дошли в България сме инвестирали 1,7 милиарда лева и сме един от най-големите инвеститори в държавата. Намалили сме технологичните загуби някъде около 10 %, почти, от 22,27 на 12,77 %. Значи с тези инвестиции сме направили мрежата по-ефективна. Подменили сме 20 000 километра кабели. Започнахме, миналата година с подмяна на критичната инфраструктура в София. Това е една ключова инвестиция, за нашето дружество, изключително важно за държавата като политически център на България.
    И аз считам, че няма много дружества в България, които по време на криза, значи след 2009 година, на 30 % да са увеличили инвестиции. Аз ще помоля госпожа Стоянова да ви запознае с няколко цифри, които са специфични за нашето дружество.
    Най-главната специфика на нашето дружество е, че сме в столицата, че сме в политическия център на държавата.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Благодаря Ви, господин Докладал. Госпожо Стоянова, да Ви чуем.

    Госпожа Кремена СТОЯНОВА: Аз съвсем накратко искам да обърна внимание на цифрите, които са конкретни за „ЧЕЗ“. Присъединяваме се към проблемите, които бяха изложени от колегите от „Енерго-Про“ и от „EVN“. При нас ситуацията е следната:
    Близо 100 милиона са непризнатите разходи, които са свързани за експлоатация на мрежата и амортизации. Искам да допълня, че разходите, които в момента са включени в цените, това което на нас ни е известно, са близо 42 милиона. От друга страна, разходите за заплати на оперативните служители, на хората, които са от поддръжката, експлоатацията на „ЧЕЗ“ разпределение са над 57 милиона.
    Това, което спомената и колегите е неактуализирана базата на активите. Оттам разликата, която идва в активите е близо 100 милиона, пречупено през процента възвръщаемост – 12.
    Стигаме до 5 март, решението, в което на практика разпределителните дружества бяха тези, които понесоха тежестта от намалението. Добре си спомняме ситуацията, как се появи решението и промяната в Закона. Това означаваше, тези 3 % - 43 милиона надолу, на годишна база.
    Разходите за некомпенсирано ВИ производство. Близо 100 милиона, подлежащи за компенсиране, от тях НЕК е възстановил на дружеството не повече от 65 милиона. 34 милиона е загубата, която ни възниква като некомпенсирани разходи за ВИ производство. Именно това е причината състоянието на крайния снабдител на бъде силно дестабилизирано.
    Скоро имахме общо събрание на акционерите, защото както каза вече господин Докладал ние сме публични дружества. И това, което трябваше да направим по закон е да алармираме акционерите, че компанията е в положение, в което има криза, която може да не бъде преодоляна и въпросът следва да бъде разгледан и на акционерно ниво, защото регистрираният капитал на компанията е 50 000 лева. Да, има неразпределени печалби, да има резерв от отделяне, но е факт, че компанията няма как да абсорбира допълнителни такива проблеми и финансиране на ВИ производството.
    Връщаме се към цифрата, която споменахме по отношение на върната енергия, реактивната енергия, това, за да не влизаме в детайли са неуредени взаимоотношения и допълнителни ангажименти, които възникнаха по повод на разчетите ни с НЕК и ЕСО. Там имаме повече от 7 милиона допълнителна тежест, отново в разпределителното дружество.
    Проблемът с просрочените вземания. Спирам се само на сегмента където са държавен и общински сектор, близо 9 милиона, които са с просрочия. Ние се опитваме да проявяваме разбиране към всичко това, което се случва, но като добавим към сметката и глобите, които са наложени, стигаме до цифра, която е близо 200 милиона. Да, аз съм съгласна с това, че всички трябва да оценяваме каква е обективната ситуация в момента. Ситуацията е страшно тежка и всички трябва да проявяваме разбиране. Само, че трябва да вземем предвид и наистина обективното и реално финансово състояние на компаниите, в които се намират.
    Присъединявам се към това, което каза господин Зофенр, че трябва да създадем средата, в която регулаторът трябва да намери най-правилният начин, да намери компромис бизнесът да не бъде дестабилизиран, защото това е изключително опасно.
    Това, което искам да ви кажа по повод на регулаторния одит, колегата вече спомена, аз ще кажа само това, че има издадени актове в резултат на този Доклад от 2010 година, съдът се е произнесъл, има окончателни решения, но ние, както предложи господин председателят сме готови да представим всякаква информация, която считате за уместна и която ще покаже каква е действителността.
    На въпроса ви има ли изнасяне на печалбите? Не, категорично няма. Но, за да не бъдем голословни, наистина ви предлагам вие да си формулирате въпроса конкретно, да поискате конкретни цифри, ние сме в състояние и имаме жалението да представим всички цифри, изключително детайлно и да седнем отново на една маса, за да можем да обсъдим и да ви убедим в това, което казваме. Дълбоко разбирам и виждам вашето негодувание, защото гледам към Вас към момента, за това, че считате, че ние в момента казваме не. Ние не казваме голи приказки за това, че не изнасяме печалби и не мога да Ви цитирам точно, извинявайте госпожо Ташева, каква дума използвахте термин за манипулация за финансовите резултати и така нататък.
    Аз искам конкретно да седнем с цифри, да говорим конкретно по доклада и да представим фактите и обстоятелствата такива, каквито са, защото вярвам, че така се прави професионално.
    И сега искам да помоля господин Апостолов да представи и техническото състояние на нашето дружество, защото в крайна сметка това е изключително важно, да имаме стабилна мрежа.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Да чуем състояние. Да минем към въпроси ли?

    Гласове от залата: Да.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Ако искаш да бягаш, бягай, тук сме на маса, надбягването е на стадиона, господин Куюмджиев. Нека да чуем и техническото състояние и ще преминем към въпроси. Заповядайте.

    Господин Стефан АПОСТОЛОВ: Благодаря Ви, господин председател. Госпожи и господа народни представители.
    Отчитам, че времето е малко, но ще се опитам в резюме да ви кажа.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Да, в резюме за техническото състояние, да.

    Господин Стефан АПОСТОЛОВ: Питата с разходите ви е дадена и там ясно може да видите за какво и как харчим парите. Тук нещо, което касае трите електроразпределителни дружества, като философия е важно в цената. Трябва да знаете, че за последните осем години, частта от цената, която остава в мрежата, в последния метър на мрежата е намаляла почти два пъти и половина. Два пъти и половина са разходите от цената, която се плаща, от сто единици цена, тази част, която остава за разпределителната мрежа е намаляла два пъти и половина и е най-малката, която е по принцип в разпределителните дружества, които оперират на европейския пазар, а не говоря като процент от цената, тъй като не бива да изпускаме, че ние сме част от единна енергийна верига и в тази цена влиза от производството до последната миля. Тоест, намалявайки този процент, естествено, трябва да сме наясно, че осигуряване качество и лицензионни задължения е доста затруднително.
    Специално за дружеството на „ЧЕЗ“ имаме още едно обществено задължение, което е малко по-особено, господин Докладал го каза, ние поддържаме 26 подстанции и 30 километра кабели 110 киловолта, които захранват практически целия идеален център и цяла София. Миналата година от инвестициите, които са предвидени, освен всичко друго, по лицензионни задължения, ние инвестирахме над 10 милиона, включително да имаме стабилно захранване на сградата, в която сме тук. Тъй като ние с тези инвестиции не реализираме печалби, ние осигуряваме национална сигурност и това като компания ясно го осъзнаваме. Трябва да знаете, че мрежата, която е в идеалния център на София, даже и където сме тук, е със срок на въвеждане 40-та година. Това са над 20 милиона средства, които се налагат за обновяване на тази мрежа, която също не носи печалби, тя носи сигурност и стабилност на този вид инвеститори.
    Завършвам, господин председател. С това искам да кажа, че напълно осъзнаваме като компания нашите задължения и правим всичко възможно и ще правим всичко възможно да изпълняваме лицензионните си задължения колкото и да ни е трудно.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Благодаря Ви. Колеги, имате думата. Нека колега и после Вие. Господин Ерменков, заповядайте.

    Господин Таско ЕРМЕНКОВ: Благодаря, господин председател. Колеги и аз тук имам два – три въпроси, които са към трите ЕРП-та не са само към едно от вас. Само едно обобщение искам да направя. Да обвиняваме ЕРП-тата, че имамт ВИ-та при тях е да прехвърляме проблема от болната глава на здравата, това е проблем на политиката на предишното правителство и знаем какви са резултатите, така че само изпълняват задълженията.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Въпросите, господин Ерменков

    Господин Таско ЕРМЕНКОВ: Това е важно, за да не ги обвиняваме в излишни неща. Първият въпрос, който искам да ви задам е вашият стремеж за увеличаване на цената, която чухме от почти всички и, която беше артикулирана март месец пред Държавната комисия за енергийно и водно регулирам, предполагам е в условията на действащото законодателство, а не в условията на вече променените условия в Закона за енергетиката, които въведохме и очакваните методики на ДКЕВР. Значи, това е въпросът, дали това е във връзка със старото законодателство или си мислите, че новото законодателство също ще ви доведе до увеличаване на цената.
    Втори въпрос, който искам да ви задам е следният: при вас самите, аз видях тук навсякъде разходи, които са за придобиване на енергийни съоръжения, инвестиции за подобряване на качеството и така нататък и така нататък неща, които обикновено се правят с обществени поръчки. Колко от тези обществени поръчки са направени по прозрачен, нормален, икономически начин и колко от тях са направени под натиска на определени кръгове в управлението, или както аз го наричам, нищо, че ще го артикулирам малко неправилно, за заплащане на така наречения „данък административно обслужване“. Нали ме разбирате, какво искам да кажа?
    И третият ми въпрос, последният въпрос е, за него ще помоля писмено, защото сигурно нямате възможност да ми отговорите. Колко от дължимите 91 лева и 4 стотинки на киловат част, които вие НЕК ги плаща на вас за зелена енергия, която минава по линиите „високо напрежение“ и вие сте си събрали вземанията от крайните ви клиенти, не са платени на НЕК обратно.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Благодаря. Колежке, заповядайте.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Благодаря. Госпожо, аз вече казах и мисля, че за трети път се налага да уточнявам, че цитирам одитен доклад от 2010 година за милионите, които вие аутсорствате или изнасяте в Чехия. По-нататък всякакви въпроси, защо това се е получило в общественото пространство можете да ги отнасяте към авторите на доклада, а не към мен, аз цитирам доклада.
    Второ. Много моля да представите сравнителен анализ на цените на електромерите, които монтирате в България и да дадете примерно цени на електромери в другите страни, където вашата компания оперира.
    Трето. Непременно да уточните откъде ги доставяте и кой е производителят им. Във връзка с това, че вие не изнасяте печалба и даже въобще нямате такава, искам да напомня, че имате мениджърски договор, или договор за управление се нарича на български, мисля, че е на стойност 50 милиона евро. Не знаехте ли? Добре, годишно, който е сключен с „ЧЕЗ“ Прага, това юридическо лице, което преди малко споменах, не подлежи на регулация от страна на българския регулатор.
    Така. Може ли да предоставите договора за управление на Икономическата и на Енергийната комисия на българския парламент?
    Четвъртият ми въпрос. На какви цени изкупувате енергийните обекти, например трафпостове, да покажете?
    Петият ми въпрос. Вие също имате фотоволтаичен парк, нали така, край гара Орешец, доколкото си спомням. Да, кога го приключихте и вие ли купувате от себе си, така се чувствате задължени да купите от себе си, на високи цени, зелената енергия, която произвеждате.
    Накрая ще си позволя, ако разрешите господин председателю един коментар?

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Да.

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Отчитам като пробив или пробойна в националната сигурност на България това, че с подобна мисия е натоварена една чужда компания като „ЧЕЗ“. И не само, защото в последния Годишен доклад за дейността на дирекция „Финансово разузнаване“ на ДАНС, на 22-ра страница ВИ-тата, така наречените и фотоволтаици, не публикуван е на сайта на ДАНС са посочени като компании, които перат пари и застрашават националната сигурност на България. Аз имам и лични впечатления. Искам да ви напомня, че по време на февруарските протести, когато лидера на партия Атака говори на един митинг един час след това, вие иглено изключихте тока само на централата и на редакцията на нашата партия. Как успяхте да го направите и четири часа нямахме ток? Това ме кара да мисля, че един ден може да изключите тока и на Генералния щаб, ако решите.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Благодаря. Краси, нека да отговорим на тези въпроси и да приключим. Казвай, последен въпрос.

    Господин Красимир ЯНКОВ: Предполагам, че част от зададените въпроси е сигурно вписване на форма или допълнително нещо?

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Не, не, сега ще отговорят, веднага ще отговорят.

    Господин Красимир ЯНКОВ: Моят въпрос е отново свързан с това, което попитахме и другите електроразпределителни дружества, дали и вие като ръководство смятате, че има законодателни несъвършенства, защото ние представляваме законодателния орган в Република България. И ако можем да бъдем полезни и подпомогнем, с ваша помощ, по ваше предложение, за да стигнем до допълнително облекчаване, както при вас, но и като крайна фаза – намаляване на загубите, което респективно към крайния потребител, намаляване на цената допълнително да се отрази. В този аспект как можем да бъдем взаимно полезни? Ние представляваме закона.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Така, Ако имате претенции, ако имате някакви предложения за изменения и допълнение на законите, днес пред вас бяха 12 народни представители, може чрез тях да внесете за разглеждане предложения. Няма да ги приемаме като лобизъм.
    Господин Докладал ли ще отговори? Заповядайте. Първо, да започнем на господин Ернвменков въпросите, от там. Поръчките, прозрачни, точни и ясни ли са, провеждате ли обществените поръчки по законите на държавата?
    Заповядайте, кой ще отговори? Господин Стефан Апостолов.

    Господин Стефан АПОСТОЛОВ: Значи, първо искам да кажа, че не можем да гарантираме 100-процентно захранване навсякъде в София. За въпросният инцидент, госпожо Ташева …

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Ще Ви отнема думата, защото ви дадох думата, за да отговорите на въпросите за обществените поръчки. Ако няма да отговорите ми кажете. Провеждате ли обществените поръчки в зависимост от законите на държавата?

    Господин Стефан АПОСТОЛОВ: За 2011 година, мога да цитирам данните, беше направен пълен одит на дружеството за шест месеца от Агенцията за държавна финансова инспекция. Значи, бяха установени нарушения и бяха съставени шест протокола, не актове, а протоколи и общата сума на тези протоколи е от порядъка на около 300 000 лева при обеми няколко стотин милиона. Това са общо взето пропуски в границите на обществените поръчки, това е за самолетни билети, единият, за който границата е 20 000 лева примерно, ние сме без процедура 34 000 лева, но това обстойно го има и в общественото пространство. Това беше и причина за сезиране на регулатора. Така, че на това мога да отговоря.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Значи, по законите на страната, където има пропуск, след ревизия са установени пропуски и са санкционирани по реда си. Следващият въпрос 94 лева 91 стотинки. Какво ви е задължението към НЕК, с една дума?

    Госпожа Кремена СТОЯНОВА: Нямаме неплатени задължения към НЕК. Даже превеждаме авансово….

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Нямате задължения към НЕК, а НЕК към вас има ли?

    Госпожа Кремена СТОЯНОВА: НЕК има неуредени въпроси точно във връзка с този механизъм за компенсиране – зелената енергия авансово превеждаме.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Разбрах, НЕК има задължение към вас. Преминаваме към въпросите на колежката, отзад напред.

    Госпожа Кремена СТОЯНОВА: Ще представим исканата информация по отношение на цените на електромерите и проведените търгове и процедури.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Там казахме, анализ искат, да се направи анализът.

    Госпожа Кремена СТОЯНОВА: По отношение на договорите със свързани лица, отново ще коментираме с нашите юристи.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Заедно с доклада, когато го разглеждаме. Тези 50 милиона колеги, трябва да стане ясно на обществото. Въпросът е много сериозен.

    Госпожа Кремена СТОЯНОВА: Точно така, господин председател, именно заради това преди известно време ние взехме решение да ги направим публични тези договори и бяхме създали информационна зала където пълните текстове на договорите бяха предоставени и всеки можеше да се запознае с тях. Отново имаме готовност да ги предоставим. Всеки може да се запознае с текстовете на договорите, именно заради това да няма съмнения по какъв начин работим и функционираме.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Така, взимаме решение когато разглеждаме доклада, който ще ни представи Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, при установяване на такива въпроси ще ви поканим пак така, публично пред комисията с камери, радио и телевизия, вие ще представите договорите, ние ще ви задаваме въпросите и ще изчистим и този проблем. Който е виновен, ще си носи отговорността.

    Госпожа Кремена СТОЯНОВА: Следващ въпрос. На какви цени изкупувате, в рамките на осем години това, което трябваше да изкупите като трафпостове, изградени или останали отпреди в жилищните блокове?

    Господин Стефан АПОСТОЛОВ: Има процедура имаме и план, съгласно Закона за обществените поръчки, оценяват се и след това се предлага цена на собственика на съоръжението. До момента нямаме оспорване на цената и вървим по график, който се наблюдава от Държавната комисия по енергийно и водно регулиране.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Добре. Сега вече коментарът на колежката за пробива в националната сигурност, вече всеки да си коментира така както намери за добре. Колежке, имате ли уточняващи въпроси?

    Госпожа Магдалена ТАШЕВА: Не, нямам уточняващи въпроси. Аз бих искала след заседанието Вие да обясните онзи инцидент, господин. Благодаря за Вашата готовност, защото както казах, един ден може да изключите тока и на Генералния щаб или на Правителствена болница, или на, която и да е хирургия.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Уточняващ въпрос, последен, Краси, заповядай.

    Господин Красимир ЯНКОВ: Извинявам се, аз пропуснах, но колегата Куюмджиев преди да тръгне ме помоли във връзка с исканата от него информация както на другите дружества ако може да предоставите същата такава.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Каква информация искаше той?

    Господин Красимир ЯНКОВ: Печалбата от предходните години.

    Госпожа Кремена СТОЯНОВА: Ще предоставим допълнителна информация, която ако сме я разбрали правилно от момента на приватизацията до днес какво е състоянието на двете дружества, това беше допълнителната информация.

    Господин Красимир ЯНКОВ: Мисля, че и аз така я разбрах.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Какви са ви печалбите, за да можем да установим дали изнасяте с Фалкона пари навън или не?

    Господин Стефан АПОСТОЛОВ: Имаше още един въпрос, господин председател, ако разрешите?

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Да, заповядайте.

    Господин Стефан АПОСТОЛОВ: И това е въпросът за кражбите. Значи, освен кражбите на електроенергия където имаме и дружествата, и конкретно „ЧЕЗ“ нещата да бъдат законодателно променени така, че да се стопира този въпрос. Ние като дружество имаме за миналата година над 10 милиона кражби по съоръжения. Даже и в момента 80 километра кабели, в резултат на кражби, в южната част – Бояна, Лозенец и така нататък са окрадени и ги възстановяваме.

    Председател Рамадан АТАЛАЙ: Разбрахме. И това го разбрахме. Ако влезем в подробности ще се установи, че трябва да имате и фирми, които трябва да ви пазят съоръженията, сигурно и там плащате някакви пари и ще ви задаваме въпроси, защо като им плащате на тези охранителни фирми не ви пазят кабелите и ще стигнем пак до кръговрата.
    Колеги, аз мисля следното, за да приключим. Този разговор беше полезен. Този разговор ние в тази комисия и с ЕРП-тата ако трябва ще го водим ежедневно. Трябва на обществото да му стане ясно реалното състояние и взаимоотношенията на електроразпределителните дружества с Националната електрическа компания, взаимоотношенията с народните представители и с Държавната комисия по енергийно и водно регулиране поради една проста причина, че вие сте естествени монополи и вие минавате през регулация, през Държавната комисия по енергийно и водно регулиране.
    Идеята ми днес беше всички да чуят вашите задължения, вашите възможности и всичко онова, което дължат към вас и всичко онова, което вие дължите към обществото. И разбира се, като търговски дружества вашите взаимоотношения с Националната електрическа компания и с крайните клиенти. Това мисля, че започнахме като разговор. Убеден съм, че ще го изчистим. И единственото ми желание е да възстановим доверието към всеки един от вашите предприятия, които се занимават с доставка на услуги до крайния клиент. Това нещо ще мине, ако вие убедите народните представители във всичко това, което вършите във вашите предприятия. Защото народните представители са хората, които могат да ви бъдат трибун за всички онези пропуски, които имате при вас, за да ви скастрят и за всичко онова положително, което ако допринасяте за обществото.
    Разбрахме, че загубите са ви големи. Разбрахме, че и Националната електрическа компания има достатъчно загуби. Разбрахме, че общо в енергетиката дупката е някъде в рамките на 2 милиарда.
    Уважаеми колеги, това нещо ще излезе наяве в най-близко време, с един доклад, който ще представим пред Народното събрание и от там нататък би трябвало да стане ясно, че всеки, който във веригата е участвал за загубите и за дупките или за недостига на паричните средства в енергетиката на България ще си носи отговорността.
    Не искам в рамките на след един месец тази отговорност, която днес от улицата, плащайки на някои хора и излизайки на улицата, опитват се за затулят и да затворят всичко това, което е станало през последните четири години. Ако трябва да са били и през последните десет години, всичко това веднъж завинаги трябва да излезе наяве. Затова сме се събрали и сме готови. Който смята, че е готов, да се включи в тази надпревара, в тези действия, добре дошъл е в тази комисия.
    Благодаря ви засега. Ние ще направим всичко възможно от наша страна да оповестим това, което чухме от вас, но не сме в състояние, така както правеха преди управляващите, да минем и да накараме Държавната комисия по енергийно и водно регулиране, по един или друг начин, да вземе определено решение дали то да е във ваша полза или в минус ваше решение. Няма да се намесваме в работата на Държавната комисия по енергийно и водно регулиране с единственото желание това, което и вие имате, и аз имам, така както имат желание и народните представители, наистина Държавната комисия по енергийно и водно регулиране да стане онази комисия, която е необходима и за вас, и за обществото, и за народните представители. В този си вид, в този си състав, със седем човека, Държавна комисия по енергийно и водно регулиране не е в състояние да направи цялостните анализи, за да представи пред обществото реалното ваше състояние, за да може обществото да ви приеме с доверието, което би трябвало да стане.
    Затова комисията ще имаме по-нататък предложения. Може би ще стане като държавен орган, като Комисията по финансов надзор и така нататък и другите комисии, с реални възможности да прави анализи за всяко ваше действие, за всеки ваш разход и за всеки ваш приход. Ако това нещо го направим заедно ще сме доволни, ако не можем да го направим, ще дойдат следващите и рано или късно ще го направят.
    Благодаря ви за участието. Оставам с убеждението, че на следващо заседание, когато сте ни необходими, като ви поканим, ще се явите така както се явихте сега. И аз още веднъж ви благодаря, че ви поканих вчера след обяд и вие намерихте възможност да представите пред народните представители вашите проблеми.
    Благодаря ви и закривам заседанието.


    Заседанието беше закрито в 16:55 часа.

    Председател на Комисията по енергетика:


    Рамадан Аталай
    Форма за търсене
    Ключова дума