1. Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите № 354-01-85, внесен от Димчо Димитров Михалевски на 25.11.2013 година.
2. Разни.
РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ
42-РО НАРОДНО СЪБРАНИЕ
Комисия по енергетика
ПРОТОКОЛ
№15
На 29 януари 2014 г. от 14.45 ч. в зала 456 на Народното събрание се проведе редовно заседание на Комисията по енергетика. Списъци на присъстващите народни представители и на присъстващите гости се прилагат. Заседанието се проведе при следния
ДНЕВЕН РЕД:
1. Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите № 354-01-85, внесен от Димчо Димитров Михалевски на 25.11.2013 година.
2. Разни.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Колеги, налага се набързо да разглеждаме този законопроект, който знаете, че два пъти отлагаме поради искане на г-н Михалевски да не разглеждаме неговия законопроект, но вече е в зала утре точка първа даже Законът за горите и не може да останем без да сме разгледали частта, която г-н Михалевски е предложил. Затова предлагам следния дневен ред на нашето заседание: Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите № 354-01-85, внесен от Димчо Димитров Михалевски на 25.11.2013 година. Днес на заседанието на комисията присъстват от Министерството на земеделието и храните: Даниела Ангелова – юрисконсулт в Изпълнителната агенция по горите и Валентин Чамбов – началник отдел дирекция „Търговски дружества с държавно участие“ от Министерството на земеделието и храните.
Уважаеми колеги, този законопроект, който много време се опитваме да разглеждаме, както казах, засяга изменение и допълнение на Закона за възобновяемите енергийни източници, предложен в Закона за горите. Който е за така предложения дневен ред, моля да гласува.
Гласуване: за – 9, против няма, въздържали се няма.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Приема се дневният ред.
ПО ТОЧКА ПЪРВА:
Разглеждане и обсъждане на Законопроект за изменение и допълнение на Закона за горите № 354-01-85, внесен от Димчо Димитров Михалевски на 25.11.2013 г.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Господин Таско Ерменков от БСП, заповядайте.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Уважаеми господин председателю, колеги, аз може би ще изляза с едно предложение, което не знам дали ще е много традиционно, но според мен, имайки предвид и дисциплинарността, която проявяваме в работата в комисията мисля, че е време да дадем пример за това как трябва да се приемат законни промени в закони.
Мисля, че не й е мястото в момента на тази точка да бъде в този законопроект и поради тази причина предлагам да предложим на вносителя специално на тази точка да си я премести в съответния специализиран законопроект, за да можем да оценим въздействието върху останали взаимовръзки. В това число сигурно ще трябва да се вземе мнение на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране и други такива, поради което предлагам по компетентност да не приемем тази точка не защото сме против нея, а защото не й е мястото тук.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря. Процедурата трябваше да я направим преди да започнем, но все пак ние ще вземем решение като решение за законопроекта – дали да го допуснем в зала или да не го допуснем. Там в доклада ще се мотивираме поради каква причина евентуално след гласуване.
Колеги, няколко изречения. Днес аз водих разговори и с представителите на БСП, и с представителите на ГЕРБ, разбира се, и на „Движението за права и свободи“. Има добри неща, които предлага господин Михалевски, които след един обстоен анализ и прецизиране може да намерят място в Закона за възобновяемите енергийни източници. Аз говорих с него и пред мене той пое ангажимент, че е готов да си оттегли определена част от тези текстове, но нямахме предвид, че изобщо ще има такова предложение и да го гласуваме това предложение днес дали да влезе или да не влезе в зала. Така че аз предлагам да гласуваме това предложение, което направи господин Таско Ерменков, за да видим ако се приеме, значи няма да разглеждаме закона; ако не се приеме, да знаем.
Господин Добрев?
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Господин председател, ако може сам да попитам: ако приемем процедурата на господин Ерменков, това означава, че няма да разгледаме въобще закона в тази комисия, така ли? Не е ли по-добре да го подложим на гласуване и да се въздържим поради тези съображения.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Да, ние така ще направим доклада.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: В противен случай няма да го е гледала комисията.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Колеги, да ви кажа, че в доклада ще влезе това предложение, първо, защото предложението на господин Таско Ерменков е едно нарушение на правилника, което се прави и в другите законопроекти и е един от мотивите, които ще пишем в доклада като мотиви. Иначе казано, след водените дебати ако искате, вземете отношение - може да запишем поради какви причини. Предлагаме да не приемаме, ако не се приеме законът, и отхвърляне на първо четене.
Имате думата, колеги, ако искате, да вземете отношение. Господин Куюмджиев.
ЯВОР КУЮМДЖИЕВ: Процедурен въпрос. В момента всъщност гласуваме нашата комисия да не приеме този законопроект?
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Да.
ЯВОР КУЮМДЖИЕВ: Поради мотивите, че в него се решава друг закон, който не е предмет на Закона за горите.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Да, но и ще разширим. По време на разглеждането на законопроекта в тази комисия все пак се установи, че има определени неща, които ако господин Михалевски ги предложи в Закона за възобновяеми енергийни източници, може и да се разглеждат.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Който върви в момента между първо и второ четене, така че непосредствено могат да бъдат предложени.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Не, не можете това в момента, защото то не засяга тези параграфи.
ЯВОР КУЮМДЖИЕВ: Просто искам да уточним за какво гласуваме.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Ще направи ново предложение? Да. Тогава да обединим: първо, отхвърляме законопроекта поради тези и тези аргументи. Единият от аргументите е, че не му е мястото там. Вторият ни аргумент е, че има положителни неща за които препоръчваме на вносителя, ако сметне за необходимо, да си ги внесе за разглеждане за изменение и допълнение на Закона за възобновяеми енергийни източници.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Чисто технически въпрос задавам, тъй като не ми е ясно. Ние отхвърляме законопроекта като цяло и ще кажем, че по компетентност сме го разгледали и го отхвърляме ли?
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Не, ние отхвърляме закона в частта за ВЕИ-тата, които разглеждаме ние.
ТАСКО ЕРМЕНКОВ: Точно така.
ПРЕДС. ПЕТЪР КУРУМБАШЕВ: Който е за всичко това, което уточнихме до тук, моля да гласува – за предложението да отпадне предложението на господин Таско Ерменков, да не разглежда този законопроект.
Гласуване: за – 11, против няма, въздържали се 1.
ПО ТОЧКА ВТОРА:
„Разни“
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Благодаря ви за участието. Заповядайте на следващо заседание пак. Тогава няма да сме толкова кратки и експедитивни. Ще ви дадем възможност и време да слушате всичко, което ще говорим тук.
Кажете, колеги, ако имате нещо в точка „Разни“.
По време на управлението на ГЕРБ и на предишното управление имахме сериозни обсъждания на законопроекти извън София. Ако сметнете за добре това, което вие предлагате, да направим изнесено заседание, аз като че ли ще се съглася.
ДЕЛЯН ДОБРЕВ: Това е една добра практика.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Такова предложение има да направим посещение в Белене. Колегата Дулев. Той предлага да направим едно изнесено заседание в Белене.
Колеги, аз разбрах, че вие гласувате по съвест?
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: И тя е изразена от нашите представители тук.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: И вие се включвате в това?
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Естествено.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: В момента сме в точка „Разни“. Аз изразих следното мнение: Ако вие намерите сили от вас и ни предложите да направим изнесено заседание, аз като че ли ще го приема. Оказа се, че господин Петър Дулев предложи да направим едно изнесено заседание в Белене, да отидем, както предложи колегата.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: В кое време да бъде?
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Това можем да го направим март месец, ако искате.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Март е приемливо, защото в противен случай ще загубите минимум трима от нас – господин Карадайъ, аз и господин Кирилов. Тогава ще уточня с господин Дулев, като се върне.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Ще уточним.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Там е хубаво, няма го господин Дулев, но и аз съм от този район, много духа февруари месец там от Дунава. Ако искаме да усетим и да съчетаем полезното с приятното.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Април да го направим тогава?
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Мисля, че ще бъде по-добре.
ПРЕДС. РАМАДАН АТАЛАЙ: Добре, ако имате нещо друго в точка „Разни“ да предложите? Казвайте. Утре няма да правим заседание. Комисията за топлофикация. Неправителствените организации поисках да отложим, да се срещнат с топлофикациите.
ЦЕЦКА ЦАЧЕВА: Само май.
Колеги, ако нямате друго, закривам заседанието.
/Заседанието беше закрито в 15.10 часа./
ПРЕДСЕДАТЕЛ
НА КОМИСИЯТА
ПО ЕНЕРГЕТИКА:
/Р. Аталай/
Стенограф:
Файлът съдържа 8 663 знака.