Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
12/12/2013 първо гласуване

    по законопроект за фискален съвет, № 302-01-43, внесен от Министерски съвет на 25 ноември 2013 г.
    ДОКЛАД

    На заседание, проведено на 12 декември 2013 г., Комисията по бюджет и финанси разгледа законопроект за фискален съвет.
    На заседанието присъстваха Людмила Елкова – зам.-министър на финансите, Мария Маринова- старши експерт в дирекция „Икономическа и финансова политика“ и Методи Методиев- старши експерт в дирекция „Икономическа и финансова политика“.
    От името на вносителите законопроекта беше представен от зам.-министър Людмила Елкова.
    С проекта на Закон за Фискален съвет се транспонира част от разпоредбите на Директива 2011/85/ЕС на Съвета от 8 ноември 2011 г. относно изискванията за бюджетните рамки на държавите членки. С директивата се въвеждат определени изисквания за националните бюджетни прогнози, средносрочните бюджетни рамки и националните числови фискални правила. За тази цел директивата предвижда, че трябва да има ефективно и навременно наблюдение, извършвано от независими институции, които разполагат с функционална автономия по отношение на фискалните органи на държавите членки.
    През 2012 г. Република България подписа, а тази година и ратифицира Договора за стабилност, координация и управление в Икономическия и паричен съюз, в който участват 25 държави-членки на Европейския съюз. Договорът въвежда т.н. „Фискален пакт” за засилване на бюджетната дисциплина, който надгражда и допълнително подсилва правилата за засилено икономическо управление в ЕС, приети през 2011 г. Според разпоредбите на Договора спазването на залегналите в него фискални правила трябва да бъде съблюдавано от независими национални институции.
    Във връзка с това създаването на независим фискален орган е ангажимент, произтичащ за Република България от спазването на законодателството на Европейския съюз в областта на бюджетното управление.
    Прегледът на съществуващите независими фискални институции в Европейския съюз, изготвен от Министерството на финансите показва, че към момента по-голямата част от държавите членки вече имат функциониращи подобни институции със сериозна репутация.
    С предложения проект на Закон за Фискален съвет се създават условия за независимо наблюдение и анализ на бюджетната политика на страната и се създават предпоставки за повишаване на бюджетната прозрачност и публичност.
    В законопроекта са дефинирани основните цели на новия независим орган, а именно: независимо наблюдение и анализ на бюджетната рамка с оглед поддържане на устойчиви публични финанси и повишаване качеството на официалните макроикономически и бюджетни прогнози чрез извършване на безпристрастна оценка, основана на обективни критерии, както и повишаване на прозрачността и информираността на обществото за фискалното управление на страната.
    Дефинирани са основните принципи, въз основа на които Фискалният съвет ще осъществява дейността си: независимост и публичност, обективност и прозрачност, както и равнопоставеност на неговите членове.
    Основна функция на Съвета ще бъде наблюдаването на спазването на числовите фискални правила, заложени в Закона за публичните финанси и отнасящи се за сектор „Държавно управление“ и Консолидираната фискална програма. Съветът ще изготвя становища относно пролетната и есенната макроикономическа прогноза на министъра на финансите, основаната на тях средносрочна бюджетна прогноза и законопроекта за държавния бюджет, включително по законопроекти за неговото изменение и допълнение и по законопроектите за бюджета на държавното обществено осигуряване и за бюджета на Националната здравноосигурителна каса. В допълнение на това Съветът ще изготвя и мотивирано становище по отчетите за изпълнението на държавния бюджет, бюджетите на държавното обществено осигуряване и останалите социалноосигурителни фондове.
    Предвижда се Фискалният съвет да се състои от петима членове, в това число председател, които ще бъдат избирани от Народното събрание за срок 6 години. Заложени са изисквания това да са лица с високи нравствени качества, да имат висше икономическо образование с образователно-квалификационна степен „магистър” и не по-малко от 10 години професионален опит в областта на макроикономическия анализ и/или управлението на публичните финанси.
    Създаването и функционирането на Фискалния съвет ще окаже въздействие върху държавния бюджет, тъй като се предвижда организационно-техническото обслужване на Съвета да се осъществява от технически сътрудник в администрацията на Народното събрание, а необходимите средства за функционирането му да се осигурят от бюджета на парламента.
    Бяха зададени въпроси от народните представители, на които представителите на вносителя отговориха изчерпателно.
    След приключване на дискусията се проведе гласуване, при което се получиха следните резултати: „За"- 10 народни представители, „Против" – няма, „Въздържали се" - няма.
    Въз основа на изразената подкрепа при обсъждането на законопроекта и резултатите от гласуването Комисията по бюджет и финанси предлага на Народното събрание да приеме на първо гласуване законопроект за фискален съвет, № 302-01-43, внесен от Министерски съвет на 25 ноември 2013 г.


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:


    ЙОРДАН ЦОНЕВ
    Форма за търсене
    Ключова дума