КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
13/03/2014 първо гласуване
Относно: Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2014 г., №402-00-5, внесена от Министерски съвет на 31.01.2014 г.
Д О К Л А Д
На заседание, проведено на 13 март 2014г., Комисията по бюджет и финанси разгледа Годишната програма за участие на Република България в процеса на вземане на решения на Европейския съюз 2014 г.
На заседанието присъстваха представителите на Министерство на финансите – г-жа Людмила Петкова – заместник министър, Красимир Сивев – директор на дирекция „Данъчна политика”, Маринела Петрова – директор на дирекция „Икономическа и финансова политика”, г-жа Ирен Русинова – началник на отдел в същата дирекция
Годишната програма беше представена от Людмила Петкова.
Към настоящия момент първостепенна задача на Европейския съюз е финализиране на преговорите относно поредица от съществуващи предложения, които ще допринесат за стимулиране на растежа и създаване на работни места. Иденитфицираните в Годишния обзор на растежа за 2014 г. приоритетни области за България, а именно: провеждането на диференцирана бюджетна консолидация, възстановяване на нормалното кредитиране на икономиката, стимулирането на икономическия растеж и повишаване на конкуретноспособността на европейските икономики, борбата с безработицата и социалните последици от кризата и модернизирането на публичната администрация ще допринесат за ускоряване на растежа на европейската икономика.
Следвайки дневния ред на Европейската комисия през 2014 г. Комисията по бюджет и финанси предлага на Комисията по европейските въпроси и контрол на европейските фондове да включи в проекта на Годишна програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз за 2014 г. следните законодателни и незаконодателни актове, по които Народното събрание, респективно Комисията по бюджет и финанси ще осъществява наблюдение и контрол:
1. Последващи действия във връзка със Зелената книга относно дългосрочното финансиране на икономиката на ЕС.
2. Рамка за управление на кризи и разрешаване на проблемите на финансови институции, които не са банки.
3. Реформиране на OLAF.
4. Към окончателна система на ДДС
Предложенията за законодателни и незаконодателни актове за включване в Годишната програма на Народното събрание по въпросите на Европейския съюз 2014 г. бяха подкрепени със: „За” – 16 народни представители, без „Против” и „Въздържали се”.
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
ЙОРДАН ЦОНЕВ