Народно събрание на Република България - Начало
Народно събрание
на Република България
Архив Народно събрание

КОМИСИЯ ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ
05/06/2014
    П Р О Т О К О Л

    № 11
    На 5 юни 2014 г. /четвъртък/ от 14.30 часа в зала 134 на Народното събрание, се проведе заседание на Комисията по бюджет и финанси.

    Заседанието бе открито в 14.40 часа и ръководено от господин Йордан Цонев – председател на Комисията.

    Списъкът на присъствалите народни представители и гости се прилага към протокола.

    * * *

    / Начало 14.40 часа /

    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Добър ден колеги! Имаме кворум. Откривам днешното заседание на Комисията по бюджет и финанси. Предлагам то да премине при следния дневен ред.

    Д н е в е н р е д:

    1. Представяне, обсъждане и приемане на Законопроект за ратифициране на Договора за подписка между Република България и Ситигруп Глобал Маркетс Лимитед, Ейч Ес Би Си Банк Пи Ел Си и Джей Пи Морган Секюритиз Пи Ел Си във връзка с емитирането на облигации на стойност 1 493 000 000 евро /или до равностойността в долари/, емитирани на един или повече траншове, подписан на 21 май 2014 г., Договора за фискално агентство между Република България в качеството си на емитент и Дъ Банк Ъв Ню Йорк Мелън в качеството на фискален агент и платежен агент и Дъ Банк Ъв Ню Йорк Мелън /Люксембург/ С.А. в качеството на регистратор и агент по прехвърлянето относно емитирането на облигации на стойност до 1 493 000 000 евро /или до равностойността в щатски долари/, емитирани на един или повече траншове, подписан на 21 май 2014 г. и на Акта за поемане на задължения относно издаването на облигации на стойност до 1493000 000 евро /или равностойността в щатски долари/, емитирани на един или повече траншове, подписан на 21 май 2014 г., № 402-02-12, внесен от Министерски съвет на 30.05.2014 г. – продължение от 04.05.2014 г.
    2. Представяне, обсъждане и приемане на предложение за избор на членове на Сметната палата № 424-00-34, внесен от Председателя на Сметната палата на 03.06.2014 г.
    Всъщност ще ни бъде представен избора на председателя на Сметната палата по закон както е, ще ни бъдат представени кандидатурите за членове на Сметната палата. Това са двете предложения за дневен ред.
    Има ли други предложения? Няма.
    Моля, който е съгласен да гласува.
    Против? Няма. Въздържали се? Няма.
    Приема се.
    Продължаваме обсъждането на точката от вчера. Бяхме във фаза дискусии. Който иска може да вземе думата по тази точка.
    Има ли желаещи? Професор Гечев заповядайте.
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Благодаря ви господин председател. Виждам, че сега е по-спокойна и професионална обстановката. Затова искам да кажа накратко следното.
    Първо, че емитирането на дълга е свързано точно и ясно със Закона за бюджета 2014 г., който ние приехме, Българския парламент в края на миналата година, публикуван в Държавен вестник. Тоест става дума за емитиране на дълг, който отговаря стриктно на всяка буква на Закона на бюджета. Така че няма нищо ново. Просто изпълняваме Закона за бюджета за 2014 г.
    Второ, това което ще гласуваме на практика, вчера не стигна до мен микрофона, за да кажа, да се концентрираме върху това, дали одобряваме посредниците, които ни предлага правителството. Посредниците даже и за хората, които не се занимават активно с капиталови пазари са реномирани фирми с богат опит. Правителството предлага няколко посредника на основата на конкурентни начала, за да може да се подпише договора при възможно най-благоприятни условия. Така че аз не виждам какво може ние да имаме против тези посредници, които са световно утвърдени. Така че само може да поздравим правителството за това, а и всяко правителство би прибягнало до услугите на такива компании, които да постигнат възможно най-добри резултати за България. Не заради друго, а защото и техните комисионни ще зависят от цената на дълга. Колкото е по-ниска, толкова по-добре и за тях.
    На следващо място искам категорично да кажа, че това което се прави по отношение на бюджета за 2014 г. и дълга, всъщност се решават беше казано два въпроса. Веднъж плащането на стар дълг на България. Тъй като дълговете всички знаят се изплащат, особено дългосрочните, в продължение на пет, десет и повече години и второ за покритие на бюджетния дефицит.
    С една дума господин председател, аз нямам никакви съмнения по отношение най-важното на посредниците. Изпълняваме си Закона за бюджета. Така че ако се върнем на масата на професионализма, аз предлагам просто да пристъпим към гласуване.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря ви проф. Гечев. Ако няма други изказвания, точно така ще направим.
    Моля, пристъпваме към гласуване.
    Който е за това да се ратифицира Законопроекта за ратифициране на Договора за подписка между Република България и Ситигруп Глобал Маркетс Лимитед, Ейч Ес Би Си Банк Пи Ел Си и Джей Пи Морган Секюритиз Пи Ел Си във връзка с емитирането на облигации на стойност 1 493 000 000 евро /или до равностойността в щатски долари/, емитирани на един или повече траншове, подписан на 21 май 2014 г., Договора за фискално агентство между Република България в качеството си на емитент и Дъ Банк Ъв Ню Йорк Мелън в качеството на фискален агент и платежен агент и Дъ Банк Ъв Ню Йорк Мелън /Люксембург/ С.А. в качеството на регистратор и агент по прехвърлянето относно емитирането на облигации на стойност до 1 493 000 000 евро /или до равностойността в щатски долари/, емитирани на един или повече траншове, подписан на 21 май 2014 г. и на Акта за поемане на задължения относно издаването на облигации на стойност до 1 493 000 000 евро /или равностойността в щатски долари/, емитирани на един или повече траншове, подписан на 21 май 2014 г., № 402-02-12, внесен от Министерски съвет на 30.05.2014 г., моля да гласува.
    Гласували 9 “за”.
    Против? Няма. Въздържали се? Четирима въздържали се.
    Приема се.
    С това тази точка от дневния ред е приключена. Ще продължим дебатите по нея в зала, а те ще бъдат утре сутринта точка първа, както сме предвидили в програмата.
    Благодаря ви господин министър.
    Нека да дойдат членовете на Сметната палата заедно с ръководителя на Сметната палата.
    ВЛАДИСЛАВ НИКОЛОВ: Господин председател може ли за секунда. Така и така вие ще си ги изслушате. Вие си ги предлагате. Вие си ги одобрявате. Ние не искаме да участваме в тази точка, защото тук дневния ред е ясен. Той е даден от вас. Така че затова ние ще напуснем. Ще ви оставим да си ги изслушвате.
    РУМЕН ГЕЧЕВ: Изчакайте колега. Приятелски призив имам. Останете, защото това е българска институция, която ще работи така или иначе седем години.
    ВЛАДИСЛАВ НИКОЛОВ: Това е принципно и политическо решение, затова няма да изчакаме. А дали ще бъдат седем години. Имаше мандат и тази Сметна палата седем години, а вие го прекратихте.
    ПЕТЪР КЪНЕВ: Вие си взимате решението, но не забравяйте, че по ваше предложение го правим това изслушване.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Няма проблем. Каквото сте решили колеги. Това е ваш избор. Ние ще продължим.
    Заповядайте госпожо Руменова.
    Госпожо Руменова благодаря ви, че поискахте в Бюджетна комисия да представите вашите номинации по закон. Колегите от ГЕРБ не пожелаха да присъстват на изслушването. Те дори направиха заявка за други действия, ако един ден дойдат на власт. Но това си е техен проблем. Заповядайте. Представете ни вашите кандидатури. Очевидно и журналистическия интерес изчезна, след като при обсъждането на закона тук присъстваха много журналисти. Сега вече няма интерес. Заповядайте.
    ЛИДИЯ РУМЕНОВА: Благодаря господин Цонев.
    Уважаеми дами и господа народни представители членове на Комисията, благодаря за възможността, която имам лично да представя моите номинации за членове на Сметната палата.
    Внесла съм едно формално, както се изисква от закона предложение в Народното събрание, което за съжаление има една промяна. Една от предлаганите от мен членки на Сметната палата по много сериозен проблем, тази сутрин се оказа, че не може да бъде член. Така че на нейно място ще номинирам друг представител.
    Когато ме избираха в Народното събрание, аз заявих някои приоритети и цели, които според мен трябва да бъдат постигнати в близко бъдеще от Сметната палата в кратктосрочен и в дългосрочен план. И моята задача беше да ви представя един състав, с който да могат да бъдат реализирани тези заявени приоритети и да ви убедя, че номираните от мен лица са в състояние да направят това, след като вие ги изберете.
    Сега ще ви припомня само с две, три думи, че непосредствените критерии са, да изградим Сметната палата като колективен орган и колективно управление на институцията. Да я укрепим като орган за независим одит. Да развием тенденцията за публичност и прозрачност. Особено важно е да синхронизираме одитната дейност на Сметната палата с дейността на други контролни органи.
    Изключително важно, което и тогава подчертах е за мен да развием аналитичната дейност. Защото за Народното събрание ще бъде много важно анализите, които ние ще предложим.
    Одитът на средствата по европейските програми, който е особено болезнен и важен въпрос. А също така смятам, че и одита на механизмите за събираемостта на данъците са много въжен въпрос.
    И от тази гледна точка, аз реших да потърся компетентни хора, с които заедно да може да решим тези основни важни въпроси.
    Основно искам да ви кажа, че кандидатурите са съобразени със законовите изисквания на чл.5 на Сметната палата. Това са хора с висок професионализъм, лични качества и етични принципи и имат тясна специализация в приоритетите, които аз бях изложила.
    Съставът който предлагам се състои от хора, с които аз съм работила и които познавам. И това са бивши членове на Сметната палата в колегиалния й формат.
    Известна част от кандидатурите идват от академичната общност, защото това считам, че е един изключително необходим елемент, за да може одитната дейност да върви добре. И като цяло това са хора, един екип с който споделяме еднакви виждания, еднакви етични принципи и сме постигали с част от тях съвсем добри резултати.
    Професионалните биографии ще ви ги представя по азбучен ред.
    Госпожа Горица Николова Грънчарова-Кожарева. Вие я познавате. Тя е икономист. Има над 25 години опит във финансите, банковия сектор, счетоводството и одита. Била е член на Сметната палата до 2011 г. и член на Консултативния съвет до 2014 г. Познава организацията на работа на Сметната палата при действието и на двата закона, при колегиалния и при едноличния. Участвала е в прегледи на контрола на качеството на одита. Ръководила е редица важни одити в Сметната палата, в международни форуми е участвала. И смятам, че в областта на финансовия одит е един от особено силните й моменти.
    Госпожа Дилета Касабова. Тя е икономист по образование. Работи в Сметната палата от 1996 г. до настоящия момент и е участвала в самото й възстановяване. Преминала е съответно през одитор, старши одитор. Сега е началник на отдел в Дирекция “Специфични одити”. Главен одитор е в момента. Тя е специализирала в публичен дълг, в одити публичен дълг, концесии, приватизации, държавни общински дружества и предприятия, политически партии по Изборния кодекс. Човек с доста сериозен одитен опит и доста сериозна професионална биография.
    Госпожа Евгения Пенкова е икономист. Магистър по финанси, доктор по икономика. Доцент е и преподава в УНСС по местни финанси, администрации и икономика на благосъстоянието. Има над 25 години професионален стаж в областта на финансите, одити. Била е и член на Сметната палата. Разбира се има публикации като научен работник. Особено добро впечатление имам от работата с нея и голям специалист е в областта на одита на изпълнението. Ръководила е много важни одити на изпълнение на Сметната палата. Участвала е в разработването на критерии и методи за оценка при извършване на хоризонталните одити на изпълнението. Отлично познава одитния процес, одиторския състав, организацията на работата, основните документи. Тя според мен е един изключително добър специалист, на който може да разчитаме специално при организацията на одитите на изпълнението, които всъщност ще бъдат приоритет на палатата.
    Госпожа Златина Русева е юрист по образование. Има 15 години стаж по специалността. Работила е в държавната администрация. Била е юрист по инфраструктурни проекти. В Сметната палата тя работи до 2011 г., като директор на Дирекция “Правно-методологична”. Тя беше основния специалист по качеството на одитните доклади. Тя е уважавана в палатата и всички много я ценят. Работата й е безупречна. Участвала е в подготовката на Наръчника за одитната дейност. И разбира се, в много законопроекти - Закон за политическите партии, за обществените поръчки, за държавната собственост. Участвала е и в тунинг проекти с Холандия и Норвегия и има опит в областта на управлението на средствата в Европейския съюз.
    Господин Мустафа Занков. Той е икономист. Специалист счетоводна отчетност. Има над 35 години професионален опит в областта на финансите и счетоводството. Преминал е през цялата стълбица от счетоводител до финансово директор. Моята надежда е, че той ще бъде една от основните опори при финансовите одити, които ще извършва Сметната палата.
    Бюджетният процес му е познат. Знаете, че сега имаме нов закон от тази година. Така че изцяло разчитаме на синхронизацията на одитната дейност на Сметната палата с тези нови моменти в нормативната уредба.
    Стефка Михайлова е икономист по образование. Има над 30 години професионален опит и 14 години от които са в областта на одита. Има специализация в областта на макроикономическия анализ. Сметната палата работи от 1999 г. Главен одитор. Има международна диплома по Интосай. Може да обучава одитори. Има умения за анализ и оценка на финансова и не финансова информация. Има опит и специализации в различни одити на държавния бюджет, на съответствието и финансовите одити.
    Така че тя е поредния работещ в Сметната палата на сериозната работа, на която аз искам да разчитам.
    Тома Дончев е икономист по образование, с две магистърски степени по счетоводство и контрол и международни икономически отношения. Доктор по счетоводна отчетност, контрол и анализ на стопанската дейност, регистриран одитор, експерт счетоводител. Има над 10 години професионален опит в областта на счетоводството и одита. Преподавател е в УНСС. Там има лекционни курсове по одитинг, одит на средствата от Европейския съюз, системи за управление и контрол, одит на изпълнението.
    Изключително много разчитам на неговата работа в областта на одита на европейските средства. Защото той, както знаете беше неглижиран доста в голяма степен от предишната палата.
    Новото име което бих искала да представя на вашето внимание, това е госпожа Ширин Исмаил. Аз когато преглеждах кандидатури, които биха могли да покрият приоритетите, които бях заявила, търсих специалист, който е с опит в данъчната система, ако така мога да се изразя, защото искам да започнем да правим сериозни одити на механизмите на събиране на данъците.
    Видях в нейната работа и в нейното образование възможност, която би покрила тази част от бъдещата дейност на Сметната палата. Тя е финансист. Има специалност финансово дело. Има над 20 години стаж в областта на финансите и контрола. С много сериозно развитие в Националната агенция по приходите. На нея изцяло ще разчитам в тази част от дейността на Сметната палата.
    Това е което мога да ви кажа. Основно съм ръководила да бъдат лица с висок професионализъм. И ако вие искате да чуете нещо от тях в областта, която е била мотив да ги включа в моето предложение, моля.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря ви госпожо Руменова.
    Колеги, имате ли въпроси към номинациите на председателя на Сметната палата, изказвания, някои от номинираните кандидати, ако иска да вземе думата. Разбира се, със сигурност дискусията ще продължи и в зала.
    Аз бих могъл да дам тон и да кажа, че съм впечатлен от избора ви. Не само от биографиите, но и от подбора във връзка с заявената от вас стратегия за развитие на Сметната палата като колегиален орган. С приоритетите върху които стъпи вашата концепция при избора ви за председател, виждам, че тази концепция се развива вече и в един персонален план. Лично аз съм обнадежден, че нещата ще се случат, както ги виждахме и както ги искаме. Защото държавата има нужда точно от този орган и точно в такава посока.
    ПЕТЪР КЪНЕВ: Ние сме запознати със сивитата ви. Вашата концепция я знаем. От тук нататък, ако няма други съображения, предложения, въпроси може само успех да ви пожелаем. Най-вече успех в залата.
    ЛИДИЯ РУМЕНОВА: Сега текат сроковете. Одита на политически партии, без колегия няма как да започне да се работи сериозно. За нас изборите сега започват, защото ние сега започваме работа по тях.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Планът ни е в сряда да влезе в зала точката и да я гласуваме. Там вероятно по същия начин ще протече. Ще представите кандидатите. Ние не може да завършим с някакъв акт на одобрение или неодобрение. Това е процедура по изслушване на кандидатите представени от вас. Така че нашия доклад ще бъде в тази посока, че сме се запознали, изслушали и т.н.
    Ако колегите нямат въпроси, аз ви благодаря искрено за това, че уважихте комисията. Поздравявам ви за избора. Желая ви да успеете в това, което обещахте да направите. Аз ще го кажа и в пленарна зала. И моите колеги ще го кажат. Две партии заложиха целия си авторитет и ние също като членове и личности също върху този модел и върху тези приоритети, които вие заявихте. И надявам се, че ще покажете на цяла България, че това е правилния път за развитие на този много важен орган.
    Благодаря ви. Успех ви желая.
    ЛИДИЯ РУМЕНОВА: И аз ви благодаря и ви уверявам, че ще работим много сериозно в тази посока.
    ПРЕДС. ЙОРДАН ЦОНЕВ: Благодаря ви.
    Уважаеми колеги, поради изчерпване на дневни ред закривам заседанието на Комисията.
    Благодаря.

    / Закрито в 15 часа 05 минути /



    Стенограф: Силвия Михайлова


    ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА
    ПО БЮДЖЕТ И ФИНАНСИ:
    /Йордан Цонев/
    Форма за търсене
    Ключова дума